Musí ísť každý na dovolenku?

25. júl 2023

Poznáte takých čo ešte nikdy neboli v zahraničí alebo na dovolenke? Napríklad ja som bola jediný raz na dovolenke v Chorvátsku keď som mala 18 a frajerova rodina ma pozvala. Teraz mam 36 a nebola som nikde😃 mama a otec proste nechceli ísť/nemali peniaze.. Teta mi povedala že preto nemám rozhľad.. a preto lebo nečítam knihy..😃😃

stellarstar
25. júl 2023

Ja som ešte nikdy na dovce nebola a už som si povedala ze na budúci rok doprajem

barbora19911
25. júl 2023

Nie nemusí vieš koľko báb v mojom okolí nikdy nebolo ani len v hlavnom meste v BA ? Alebo v Tatrách a to žijeme na SK hold proste život je drahy dôležité je mať čo jesť a kde bývať 🙂

ajko2011
25. júl 2023

Ja som ešte nikdy nebola na dovolenke v zahraničí. Ani pri mori. 💁 Bola som maximálne na Slovensku a párkrát v Maďarsku. Ináč nikde. A som tu. 🤣

morgane1975
25. júl 2023

Teta ma pravdu…aspon tie knihy bolo treba citat 🤪

lindous
25. júl 2023

Nemusí, jasné, že nemusí, každému ako vyhovuje, niekoho to neláka... Ale všeobecný prehľad cestovanie určite rozširuje, hlavne ak sa teda nebavíme o tom, že niekto je týždeň zavretý v rezorte (aj keď ja si viem aj to užiť), ale že naozaj spoznáva mestá a krajinu 😊

lucka_ke
25. júl 2023

ja som bola prvýkrát pri mori až s mužom, aj to nie hneď na začiatku manželstva lebo boli iné priority finančné... ale s rodičmi sme pochodili Slovensko a to môžeš aj sama, bez rodičov, vezmite sa kamošky a choďte vlakom/busom

viestta
25. júl 2023

Nuz prehlad sa skor nadobuda z knih a dnes uz aj z internetu, len clovek sa musi zaujimat o rozne oblasti. Citat knihy nezaskodi.
A na dovolenke v zahranici okrem zazitkov spoznas inu kulturu, aj vseobecny prehlad sa cloveku rozsiri. Ale nie kazdemu, pretoze na to aby clovek spoznaval musi mat aj zaujem. Z lezana na plazi pri hoteli sa vela prehladu neziska. To moze kludne ostat lezat doma na balkone.

bublinka1426
25. júl 2023

nie NEMUSI.

tanyan
25. júl 2023

By som rada vedela v akej situácii dospela teta k tomuto výroku...

anjelicek26
25. júl 2023

Kazdy investuje do toho, co ma pre neho vyznam...

- keby nemam peniaze na stravu a zakladne potreby, dovolenku neriesim
- keby platim ltt ucty a byvanie len tak tak, dovolenku neriesim
- keby nemam financne problemy, ale zboznujem to doma, dovolenku neriesim
- ked nemam financne problemy, chcem vidiet nieco ineho, zrelaxovat, nechat niekoho za seba varit, nemusiet par dni upratovat domacnost, riesit deti, rutinu, ano tak idem na dovolenku...

Je to na kazdom z nas... my chodime velkonocne prazdniny lyzovat, v lete k nasim (900km) a k moru na dva tyzdne, na jesen k moru tiez ked maju deti prazdniny, na silvestra sme u sestry vo Francuzku... ja mam pocit, ze sme v pohybe relativne casto, chodime aj na predlzene vikendy a "spoznavacky" po okoli, nemusime vzdy zahranicie... v maji vzdy berieme karavan na predlzeny vikend k moru s deckami... pre deti je jazdit stovky kilometrov a lietat uplna rutina... ja som rada, ze im vieme dopriat zazitky...

marisoul17
25. júl 2023

Ísť na dovolenku nie je povinnosť, ani tí nerozšíri obzory slnenie na pláži či bazéne.
Odporúčam nejaké podcasty keď nerada čítaš, je z čoho vyberať, od vedeckých, cez politiku, kultúru až po cestovateľské podcasty, z ktorých sa dozvieš viac ako pri margarite v hotelovom bare pri mori.

melanta
25. júl 2023

Dovolenka v zahraničí ti sama o sebe rozhľad neprinesie. Rozhľad človeku prinesie čítanie a sledovanie toho, čo mu ten rozhľad zabezpečí. Čiže čítať aj iné veci ako Evitovky a pozerať aj iné filmy ako Skrytú vášeň a Kill Bill a zaujímať sa aj o iné ako modné influencerky. Ako dieťa som tiež nechodila do zahraničia, jednak za socializmu to nebolo také bežné a ani neboli peniaze. Ale celý svoj dospelý život aktívne a veľa cestujem. Primárne však rob veci pre seba, nie preto, lebo rodina niečo hovorí.

0silvia0
25. júl 2023

máš 36, nemusíš riešiť, čo hovorí teta ani nemusíš riešiť či mali vaši peniaze alebo nemali. Hádam pracuješ a žiješ si podľa seba. Keď chceš ísť na dovolenku choď, keď nechceš, nechoď, nikoho nemusíš do toho nechať kecať.

rachel36a
25. júl 2023

Ja moc do zahranicia nechodim...bola som max v rakusku, taliansku, polsku..nrmam to moc rada, nemam rada more a horucavy....ale neviem si predstavit nechodit na dovolenku...chodime hlavne na slovensko...toto leto sme boli uz tyzden hotel Remata, teraz ideme Patince-Šturovo-Vrlky Meder...v auguste ideme do Demänovej a Vysokych Tatier....plus pocqs roka nejake vykendove pobyty...

17alexis
25. júl 2023

Ja som bola prvý raz, keď som začala chodiť s mojim manželom. Ako dieťa som nechodila ani len po Slovensku - neboli peniaze. Potom ako som vychodila školu, som mala frajera domaseda, čiže to som ho ledva vytiahla z izby. 😀 Ale s mužom sme pochodili Španielsko, Portugalsko, Maroko, Rumunsko, teraz máme bábo, tak chodíme len po okolí, ale chceme ísť do Ameriky a Japonska. My však nechodíme na "typické dovolenky", ale si prenajmeme auto a brázdime krajinu....spoznávame ľudí, kultúru.

walentina7
25. júl 2023

Nebola som, ani ma to nikdy nelákalo. Ak by som nejakú dovolenku napr vyhrala, tak by som ju darovala. Váľanie sa niekde na pláži za mňa nie je odpočinok, ale strata času.

sandyan
25. júl 2023

Moja mama nebola nikdy na naozajstnej dovolenke,pochodila Europu ale autom,do lietadla alebo na lod nikdy nikdy nesadne,ma strach. A nemyslim si,ze nema rozhlad prave naopak.. ale tie knihy maju co to do seba😁

la_dolce_vita
25. júl 2023

každý musí iba zomrieť 🙂... ale je pravda, že to vidno na ľudoch, ktorí neboli naozaj nikdy nikde, neviem ako to pomenovať, aby som nikoho neurazila. Človek sa ochudnobňuje o veľa zažitkov, skúsenosti, nemá taký rozhľad a platí to aj o knihách. Niečo na tom bude. Veľa informácii je aj na internete samozrejme, ale mne imponujú ľudia, ktorí čítajú knihy, len je nás čoraz menej.

letfenixa
25. júl 2023

@walentina7 dovolenka sa nemusí rovnať valanie na pláži.

candii
25. júl 2023

Nebola som a ani ma to neláka 🤣 ani mňa a ani muža. Za týždeň vysoliť minimálne 2000€ pre štyroch mi príde veľa.

hladamematku
25. júl 2023

no mala si 18 rokov aby si sa nadovolenku dostala aj bez rodicov....

la_dolce_vita
25. júl 2023

@walentina7 ale dovolenku máme takú, akú si ju urobíme... je to široký pojem.

daniela1911
25. júl 2023

Ak máš takúto otázku v 36t, tak ti naozaj niečo chyba..
Čítanie kníh a sledovanie spoločenského diania naozaj rozširuje obzory. Teta to s tou dovolenkou asi myslela tak, že nie to ležanie pri mori ti rozšíri rozhľad, ale tá skúsenosť - iné prostredie, iní ľudia, iný režim, skúsenosť na letisku napr, iné zážitky a pod. A s tým má pravdu.

anjelicek26
25. júl 2023

@candii tak su aj destinacie, kde to nie je tolko..teraz ideme do Danska v sobotu na dva tyzdne 2400e a dom ma 14 posteli plnne zariadeny... takze berieme aj sestru, tak na desat ludi je to fakt top cena na ten cas... kilometre pieskovych plazi a bozsky klud... treba len dobre vyberat... jasne inde je draho, ale da sa aj takto...

226lenka
25. júl 2023

Ja som bola prvýkrát pri mori v Grécku ako 3 ročná a druhýkrát v Turecku keď som mala 19. Medzitým ešte na poznávačke v Belgicku ako 17 ročná.
Môj priateľ napríklad nikdy nebol na dovolenke v zahraničí, neláka ho to.
Rada pozerám a cítam cestopisy, mám vysnívané krajiny ktoré by som chcela raz navštíviť.

zmrzlinka2021
25. júl 2023

Nemusis zit zivoty inych ludi, a nepises tu situaciu, z ktorej vyplynulo, ze nemas vseobecny prehlad.

Kazdopadne (knihy su jasne) cestovanie zvyusuje taku uvedomelost cloveka a dava mu trocha inu perspektivu zivota. Dovolenka neznamena iba plaze, ale aj pamiatky, prirodne ukazy, nove skusenosti, vyuzivanie jazyka, spoznavanie kultur, tradicii...

Cestovanie je jedina moja zivotna investicia, ktoru na 100 % nikdy som neolutovala. Vela mi to dalo, dava, zvysuje to moje poznatky, vnimanie...

Na dovolenku nepotrebujes dat majland, nepotrebujes drahe rezorty ... potrebujes dusu dobrodruha, entuziazmus a taku tu tuzbu objavovat, ucit sa nove veci, badat

daniela1911
25. júl 2023

@walentina7 dovolenka nie je len pobytová, ale napríklad aj poznávacia, ktorá začína byt ešte vyhľadávanejšia. Ale hlavne, že si sa zapojila svojou “skúsenosťou”

majka99999
25. júl 2023

Moj muz nebol nikdy tak, ze vyvalovat sa na plazi. Bol najdalej snad vo Viedni, pracovne a s nami teda na vylete. S detmi chodime po SK hlavne, teraz snad vyjde Praha na par dni a potom buduci rok aj nejake Bulharsko. Nechceme, aby sa deti citili "menejcenne", lebo aj toto sa v triede prebera a moji este neleteli. Ja som bola s rodicmi v Grecku a Chorvatsku, zo strednej v Taliansku. Potom, ked som zarabala, tak som si pobehala Europu - Svedsko, Finsko, Estonsko, Britania, Nemecko, Holandsko... S kamoskami. Tak dufam, ze uz s detmi buduci rok dame to more, muz nerad cestuje mimo SK, tak uz sme ho presvedcili.
Niektori ludia by na nas pozerali ako na socky alebo moja mama stale frfle, ze nikam nejdeme, len SK, ale yak nie kazdy musi cestovat, urcite nie, ak mu to financne nevychadza.

h2
25. júl 2023

@walentina7 Sranda, nikdy si nikde nebola, ale vieš, že dovolenka = váľanie sa na pláži a aj o tom už teraz vieš, že by ťa to nebavilo.

milanemila
25. júl 2023

Ja nikoho takeho nepoznam a neviem si predstavit, ze by sme necestovali 🤷🏼‍♀️ ale to som ja a pre niekoho ineho mozno cestovanie nie je dolezite a nema ho rad. A ano ziskava sa rozhlad aj cestovanim, hlavne ked si o krajinach kam ides co to precitas, snazis sa spoznam miestnu kulturu atd. Rovnako aj citanie knih prispieva k vseobecnemu prehladu (samozrejme zalezi od zanru) a aj k rozsirovaniu slovnej zasoby. Nepride mi teda nic vtipne ani nepravdive na vyroku tvojej tety.