Môžem ako evanjelička chodiť na katolícku spoveď?

19. jún 2024

Som evanjelička, presťahovali sme sa do druhého mesta a blízko mám len katolícky kostol, tak tam raz za čas chodím.. Môžem ako evanjelička ísť na spoveď aj u katolíkov? Prosím normálne komentáre, vďaka. Viem, že mi v tom nič nebráni, ale chcem vedieť ako je to z pohľadu viery..

lukbe
19. jún 2024

Myslím, že nie.

muchotrafka298
19. jún 2024

Nie.

autor
19. jún 2024

Možno som sa zle vyjadrila, spoveď u nas evanjelikov je taká pre všetkých, predtým modlitba, potom oblátka, u katolíkov myslím teraz tiež toto, nie súkromnú spoveď u kňaza... Ani toto by sa nemalo? ďakujem pekne za rady

julia8888
19. jún 2024

Ja myslim že na spoved môže každý ale na prijimanie už nie. Treba sa opýtať spovedajuceho kňaza

muchotrafka298
19. jún 2024

Spoved nie je ziadna "skupinova" v katolickom kostole. Je to individualne, ides do spovednice a tam sa vyspovedas zo svojich hriechov fararovi. Kedze nie si katolicka, tak vyspovedat sa mozes, ale na prijimanie /"oblatku ako si to nazvala ty"/ ist nemozes. Cize by si to nemala kompletne, preto bola moja odpoved nie.

julia8888
19. jún 2024

U nás sa spovedá kňazovi ina spoved nieje plátna a na oplátku nechodíme my prijímame telo a krv Ježiša Krista.

domkakvet
19. jún 2024

Ano mozes ist na spoved, ale na prijimanie nie a nie je to oblatka.

autor
19. jún 2024

@julia8888 áno viem, pre jednoznačnosť som to p
pomenovala vecne oplátkou, lebo neviem ako sa to u katolíkov presne volá, u evanjelikov je to spoveď... Ale ďakujem

beasy
19. jún 2024

No mam priatela evanjelika a ja som katolík, podla toho ako mi hovoril nemáte evanjelici spoveď individuálne, čiže zobrat si počas omše pri príjmaní hostiu a pomodlit sa môžeš nevidím dôvod prečo nie ked to robia aj katolíci

beasy
19. jún 2024

@domkakvet preco by nemohla ist na prijmanie? Ved je to telo Kristovo, nema to nic spolocne s Pannou Máriou ktorú evanjelici neuznávajú, teda aspon pokial viem ☺️

deti95060810
19. jún 2024

to určite nie.
veď predsa evanjelici a kat. sú úplne iné vierovyznania tak ako môžeš len tak pobehovať na spoveď z kat. kostola do evanjelického .....
Bola si vôbec na konfirmácii?
ak máš akékoľvek pochybnosti stačí sa opýtať p. farára. Ale jeho odpoveď bude NIE.

deti95060810
19. jún 2024

@beasy prečo by nemohla? pretože medzi kat. a ev. sa uznáva len krst, a nie konfirmácia popr. prvé sv. prijímanie.

beasy
19. jún 2024

@deti95060810 zvláštne lebo my ked sme sa pýtali kňaza v Bratislave tak povedal že medzi takýmito vecami rozdiel nerobia, že v prípade ak je evanjelik na katolíckej omši tak na príjmanie ist môže bez problému, nič tým neporušuje, tam padom ak sa vyspovedá sám vo svojom vnútri tak je to vporiadku tiež..

julia8888
19. jún 2024

@beasy vysvetlím vám prečo nie. Jednoducho pretože v každej cirkvi sú pravidla. Tiež keď idete do cudzej krajiny tak sa riadite ich pravidlami aké majú oni a nie takými aké mame my na SK. To len tak na prirovnanie pre lepšie pochopenie

beasy
19. jún 2024

@julia8888 pochopila by som to v prípade že by mi to nebolo potvrdené katolíckym kňazom ktorého sme sa na túto tému pýtali, ale bolo mi oznámené že v takomto prípade rozdiely nerobia

lukbe
19. jún 2024

Máte to dosť popletené. Každá cirkev má svoje pravidlá, s istými vecami dokonca nepochodi clovek ani medzi katolikmi, ak sú gréckokatolík a rímokatolik. Kto sa tomu nerozumie, nemal by robiť závery. Tak to jednoducho je. Ak je niečo nejasné, treba sa opýtať kňaza.

beasy
19. jún 2024

@lukbe práve som napísala že sme to konzultovali s katolíckym kňazom a potvrdil nám že s tým problém nie je, tak myśím že by neklamal

nevenka
19. jún 2024

@beasy nemoze ist na prijimanie ako evanjelicka, v ziadnom pripade. Evanjelici uplne inak ponimaju Veceru Panovu (tak to volaju), predtym je ta spolocna spoved, ako katolici. U katolikov je to Eucharistia, zive Telo a Krv Pana Jezisa, "oblatka" je uz premenene Telo. U evanjelikov prijimas skutocne oblatku, tam k premeneniu dochadza v momente, ked ho prijmes a mas cisty umysel, ked tomu veris, to premenenie sa deje teda v cloveku. Studovala som to, lebo som to chcela pred katolickym krstom a 1.sv.prijimanim pochopit. Knaz mi nedovolil ist na prijimanie, kym som nebola katolicka a nemala 1.svatu spoved a po nej 1.sv.prijimanie.

nevenka
19. jún 2024

@beasy blbost, neexistuje, ja som ako evabjelicka toto dovolene nemala. Az ked som si presla tym, co som pisala vyssir a de facto som sa stala katolickou. Podla mna doslo k nedorozumeniu.

beasy
19. jún 2024

@nevenka v tom prípade nás teda podľa vašich slov kňaz ktorý to robí x rokov oklamal správne ? 🙂 ja neviem nemyslím že by mal dôvod robiť to, ak by som sa nepýtala priamo jeho tak by som si to samozrejme nemyslela ale takto mi to nedáva zmysel

deti95060810
19. jún 2024

@beasy ja si myslím že ste sa zle pochopili s pánom farárom...

domkakvet
19. jún 2024

@beasy take su pravidla, uz ti to vysvetlili vyssie a ani katolik, ktory nema prve sv. prijimanie nemoze ist na prijimanie - telo Bozie.

julia8888
19. jún 2024

@beasy ak nemá človek platnú spoved tak nemôže ísť na prijimanie ani keby zatajil nejaký hriech pred kňazom tak nesmie ísť na prijimanie. A taká spoved že si pomyslím ja v hlave čo som napachala tak to nieje spoved. Spoved má byt úprimne olutovanie a vyznanie hriechov pred kňazom.

nevenka
19. jún 2024

@autorka do kostola ist mozes...a ked sa deje premenenie, ked hovoria: "Pane, nie som hoden, aby si vosiel pod moju strechu, ale povedz iba slovo a dusa mi ozdravie"...tak sa modli v duchu, ze Ho tuzis prijat, ale kedze fyzicky nemozes, tak ho popros, nech pride k Tebe duchovne. Takto som to robila,...prejavila som tuzbu. A On ma potom zavolal do katolickej cirkvi 😊.

sasesoe
19. jún 2024

Ahoj, u katolíkov je na začiatku sv.omse vzbudenie si ľútosti, ale to nie je sv.spoved, no možno si toto myslela? Na sv.omsu môžeš ísť. Na sv.prijimanie (oblátku) by si nemala. Ale ak by si sa niekedy ocitla v gréckokatolíckom chráme na veľký sviatok a po sv.omsi (liturgiu) by ohlásili, že bude myrovanie (pomazanie olejom a dávajú chlebíky na ruku), tak toto tiež môžeš ísť.

beasy
19. jún 2024

@julia8888 skúsim sa teda opýtať pri najbližšej príležitosti znova 🙂 ak mi povie znova to isté tak asi je to chybný kňaz alebo čo

katkatet
19. jún 2024

Oplátka? To je telo Kristovo oplátku si kúpiš v obchode. Nie nesmie sa, ani v opačnom garde, kresťan katolik nemoze u evanjelikov

nevenka
19. jún 2024

@beasy tak sa opytajte dalsich. Nechcela by som prijimat svatokradezne.

lenkakravcova
19. jún 2024

Z pohľadu katolíckej viery je podmienkou pre to, aby si mohla ísť na prijímanie to, že ideš na spoveď. To že ideš na spoveď tam môžeš ísť keď si pokrstená. Pokrstená si, takže môžeš ísť na spoveď. A keď máš spoveď, môžeš ísť na prijímanie. Vyššie ti popísali bludy ženy. Otvor katechizmus rkc, tam to máš vysvetlené.