Monstera - problém

elisaelisaday
7. okt 2022

Prosím vás o radu. Na monstere som našla malé "chrobáky", parazity, neviem, o čo sa jedná. Existuje prípravok, ktorý by pomohol? Okolo rastliny je aj veľa iných, ale inde som nič podobné nenašla. Monstera má aj suché konce listov. Ďakujem za rady. Z pomoci googlu nie som múdrejšia...

elisaelisaday
autor
7. okt 2022
bozenas
7. okt 2022

Sú to strapky :( Mne zabral mospilan, postrek a preventívne neskôr aj do zálievky. Postrek treba opakovať.

elisaelisaday
autor
7. okt 2022

@bozenas Ďakuje pekne!

bozenas
7. okt 2022

@elisaelisaday Za máličko, je to s nimi boj. určite preventívne aj rastliny okolo aspoň do zálievky pridať mospilan. Prípadne je ešte prípravok KarateZeon. Niekto tieto zvykne aj kombinovať.

viestta
7. okt 2022

@elisaelisaday môžeš kúpiť aj hnojív tyčinky s insekticidom. Napríklad sanium stick. Okrem toho popichaj do kvetinaca žlté lepove štítky. A treba ošetriť všetky izbové rastliny v byte

lujziana44
7. okt 2022

Mne presne na tieto chrobáčiky nepomohol ani Mospilan. Nastriekala som to na ňu, táto háveď síce zmizla, ale monstera mi zdochla ☹

luckabaj
7. okt 2022

@elisaelisaday mne na strapky pomohlo vyumyvat listy mydlovou vodou (namydlit hubkou na riad, nechať chvíľu tak a osprchovať), nastriekat postrek karate zeon a zabaliť do igelitu na pár dní. Opakovať po týždni. Do kvetináča zapichnut modré lepove doštičky (žlté sú na smutivky) . Pokiaľ máte aj iné kvety, tak žiaľ aj s nimi tak urobiť, mrsky preletia aj z miestnosti do miestnosti. Mospilanom môžte zaliať zeminu (ja mám rastlinky v semihydroponii takze mne stačilo vypláchnut keramzit/lechuzu.

kacenocka2
2. dec 2022

@bozenastiez to mam na orchideach.. ako často treba postrek opakovať?
Vďaka