Máte ubytovaných Ukrajincov?

7. nov 2022

Ahojte, mate tu niekto ubytovanych Ukrajincov v sukromnom byte s tym programom?
Ako to chodi?
Uzavriet zmluvu bezodplatne a potom kazdy mesiac na miestnom urade zdokladovat pocet noci a oni daju majitelovi peniaze?
Ako je to s danou?
Dakujem

mogaa
7. nov 2022

Osobne by som uprednostnila Slovákov....Ukrajinec ti zdevastuje byt, prípadne ti príde nedoplatok , on sa zoberie a na druhý deň je het....kde ho budeš hľadať? kto ti to potom uhradí? s kým sa budeš súdiť aby si neostala v strate? so štátom? alebo s Ukrajincom ktorý bude dávno zo Slovenska fuč?

mogaa
7. nov 2022

Alebo myslíš že Ukrajinci ktorým štát prepláca ubytovanie budú šetriť energie?

annm81
7. nov 2022

@mogaa Toto je absolútne vecou šťastia na akého človeka natrafíš. Až raz budeš prenajímať byt, skôr či neskôr pochopíš, že aj nejeden Slovák ti dokáže totálne zdevastovať majetok a spravodlivosti sa nedomôžeš, hoc bude stále v tom istom slovenskom meste.

mogaa
7. nov 2022

@annm81 len toho Slováka vieš riešiť súdne.....

annm81
7. nov 2022

@mogaa Teoreticky... prakticky je to narovnako ako s cudzincom, ktory zdrhne do zahraničia.

hefo
7. nov 2022

Hej, tak nejak to funguje. Nám dali svojho času (marec) aj zmluvu rovno na obecnom úrade (nejakú vzorovú z ministerstva), sme to rovno popodpisovali všetci. A potom sa po skončení každého mesiaca nosí výkaz na obecný/miestny/mestský úrad, a Ukrajinci sa tam majú ísť každý mesiac podpísať, že ešte u vás sú.

Oficiálne informácie sú tu: https://www.minv.sk/?prispevok-za-ubytovanie

(naši Ukrajinci - babka s vnukom - od nás práve pred dvomi týždňami odišli. Ale my sme nemali pre nich celý samostatný byt, len časť domu; do kúpeľne museli chodiť k nám, tak to bolo trošku obmedzujúce)

hefo
7. nov 2022

A s daňou, mám za to, že to bude treba v daňovom priznaní uviesť ako nejaký iný príjem, a teda zdaniť.

abab
7. nov 2022

Daň sa pravdepodobne platí ako z prenájmu. Uzavrieš zmluvu - vzor na internete a raz za mesiac idú oni odovzdať, že tu bývajú a ty raz do mesiaca odovzdáš výkaz a po mesiaci ti prídu peniaze na účet. Záleží od toho, aký máš cieľ. Ak chceš pomôcť matkám s deťmi v núdzi prezimovať, nemáš to totálne luxusne zariadené a nájdeš slušných ľudí (nájdeš ľahko), tak sa báť nemusíš. Štát dáva dotácie, ktoré ti hravo vykryjú aj to kúrenie. Ony sú väčšinou veľmi vďačné a skromné. Naše napríklad si hneď v marci po príchode vypojili niekoľko žiaroviek, že nepotrebujú tak veľa svietiť. A to máme LED a ešte nebola žiadna kríza. My máme veľmi zlaté ženy aj deti. Ale ja to beriem ako pomoc im. Pomohla som im zo začiatku aj finančne. Viem, že mi nič zámerne nezničia a ak sa náhodou prihodí, sú ochotné škodu uhradiť. Práve cez víkend sa stalo, že dievčatko skákalo v izbe a nechtiac rozbilo lampu (jedna z mála nových vecí v byte). Hneď mi volali, ospravedlňovali sa a chceli škodu čím skôr zaplatiť, prípadne kúpiť novú. Samozrejme, môže sa stať, že ti odídu uprostred mesiaca a teoreticky ti ten mesiac potom nezaplatia.

hefo
7. nov 2022

Ako pozerám, tu je to s tou daňou nejako na konci popísané, ale ešte som nezisťoval, čo presne to znamená (nikdy som iné zdaniteľné príjmy ako zo zamestnania doteraz nemával): https://www.minv.sk/swift_data/source/images/pr...

qetka
7. nov 2022

@mogaa tie sumy, co sa teraz prispievaju su ovela vyssie, ako keby si byt prenajimala. Neverim, ze by urobili taku spotrebu, aby to nevykryli tie peniaze. Da sa na tom celkom slusne zarobit praveze 😉

lasoli
9. nov 2022

@mogaa no naorikald ja mam kolegynu co byva u nasej sefky a ta este nezaola
plyn,doma chodia v pancuchach a leginach kebo dom starsi,takze nemyslim ze tvoje dohady su spravne

mogaa
9. nov 2022

@lasoli ono je to naozaj o náhode.....vo vedlajšej dedine dali do prenájmu Ukrajincom poschodie domu a nevedia ich odtiaľ dostať.....sú drzí ako ploštice, čo nie je zamknuté si berú ako zo svojho(chladnička na medziposchodí, záhrada)...asi je to naozaj len o toho na koho človek natrafí.....

lasoli
9. nov 2022

@mogaa ja taku skusenost nemam a pisem z vlastnej ,nie z pocutia,dokonca je november a ani im nekuri,pritom berie na nich peniaze,plus maju olesnive steny,takze o com to je?Slovak tiez nieje najlepsi prenanimatel,inak ja ked som hladala inzerat bo Viedni,tak som sla na inzerat a to co za diera bol horor a prenajimal to Slovak.

mogaa
9. nov 2022

@lasoli je to síce z počutia ale z počutia od tých čo im to poschodie prenajímajú....a podľa toho čo píšeš, tak aj ty to vieš len z počutia, keďže ten priestor neprenajímaš ty....ale beriem...asi je to naozaj o ľuďoch na akých človek natrafí...len môj názor je stále ten že Slováka si vieš aspom dohľadať, prípadne to riešiť súdne a Ukrajinec ak ti ufrnkne - máš smolu...

vierkaodjazierka
18. feb 2024

Ahojte. Myslim, ze by sa k ukrajincom mali prestat vyjadrovat lufia, ktory och videli max v televizii. My sme mali jednu rodinu ubytovanu hned na zaciatku vojny 3 mesiace v nasom dome, kde sme mali vsetky nase veci, kym sme boli v zahranici.... A doteraz sme kamarati, su to super ludia. Dalsiu rodinu mame v byte, uzasne vdacnu, laskavu... Vsetko velmi mudri ludia, vysokoskolsky vzdelani. V dedine sme. Mali viacero rodin, nasa Nadine napr doteraz chodi do dediny opatrovat ludi a upratovat do domacnosti. Nerozumiem, kde sa v slovakoch berie tolko zloby. I