Máte skúsenosti s chovom králika alebo morčaťa?

andrejka2424
26. jan 2016

Ahojte,zvažujeme synovi kúpiť nejaké zvieratko. Má 5 rokov,túži po psíkovi,ale nakoľko máme v byte koberce a mám rada čisto,chceli by sme niečo,čo sa dá chovať v klietke-teda väčšinu času samozrejme. Škrečka nie. Ideme zatepľovať a uzatvárať balkon,tak sme uvažovali,že by sme tam nejakú veľkú klietku kúpili a od jari do jesene,prípadne aj keď bude teplejšia zima,by sme zajačika/morča chovali tam. Chováte niekto aj takto zajka,alebo morča? Viem že sú ľudia,čo nechávajú aj voľne stále po byte behať,ale to si ja neprajem. Mohol by mať otvorenú klietku,že by sa voľne po balkone pohyboval,cez zimu by sa aj vo vnútri so synom mohli hrať na chodbe,lebo tam nemáme koberce a cez leto by mohol samozrejme zajka brávať von na vôdzke. Vďaka za rady. Múdre názory,že nie je v poriadku,že chcem mať zvieratko len na balkone tu nehľadám. Len skúsenosti s chovom na balkone. Vďaka za pochopenie.

bosoriak
26. jan 2016

@andrejka2424 Ja si myslim, ze budes mat problem dohliadnut na to, aby bolo zviera len na balkone alebo na chodbe ak sa bude hrat so synom. Inak si myslim, ze sa da vsetko, ak si stanovite pravidla a syn je dost vyspely na to, aby ich dokazal dodrziavat. Len treba ratat s tym, ze to zviera ma svoje potreby a ze vacsina tej neprijemnej starostlivosti (vymena pocikanych a okakanych pilin, veterinar, zaistenie starostlivosti pocas vyletov alebo dovolenky) bude na tebe.

andrejka2424
autor
26. jan 2016

@bosoriak áno to si samozrejme uvedomujem. Starala som sa o morča nejaký čas známym,keď boli na dovolenke,ale mala som ho vo vnútri,chcela som skôr vedieť,či sú ľudia čo takto celoročne chovajú zvieratko na balkone.

0silvia0
26. jan 2016

@andrejka242
teoreticky by sa dalo chovať napr. králika vonku na balkóne, ale prakticky si neviem dosť dobre predstaviť, či by tvojho syna bavilo tráviť čas so zvieraťom na balkóne. Nemám skúsenosť s uzatvoreným balkónom, ale obávam sa, že v lete by sa tam zviera upražilo a v zime by tam bolo málo teplo na to, aby tvoj syn sedel pri králikovi na balkóne. A prenášať zviera zo zimy do tepla, hoci na chodbu sa neodporúča, mohlo by prechladnúť. A králik nie je nejako extra hravé zvieratko. Naša králičica má 8 rokov, žije s nami v obývačke a jej "hranie" spočíva v tom, že pri nás leží pod stolom na koberci, keď niečo zašuchoce, tak vystrelí, či sa nenesie nejaké jedlo pre ňu a zvyšok času leží a leží a spí. V suchom počasí od jari do jesene a pri minimálne 20-tich stupňoch ju prenášame aj do výbehu, ale dávam veľký pozor, aby tráva nebola vlhká, aby nebol chlad zo zeme atď. Totižto králiky sú dosť citlivé zvieratá a aj tá naša má problémy s močovými kameňni...

andrejka2424
autor
26. jan 2016

@0silvia0 takže králik asi nie.....morča čo si pamätám sa mi javilo ako veľmi prítulné,rado sa nechalo škrabkať a pod. Asi najlepšie bude odolávať nátlaku so synovej strany a riešiť zviera až keď vyhodíme koberce a bude môcť byť s nami. to ma veru nenapadlo,že tie výkyvy teplôt by znášal zle.

qidko
26. jan 2016

@andrejka2424 Ahoj moje deti miluju zvieratka mali sme aj morca aj trpaaslicieho zaja boli v klietkach a Ked ich pustali von tak vedeli ze musia upratat bobenkyHA-HA nevadilo I'm to ale kupili sme aj druhe morca a uz sme dospeli k nazoru ze 2morcata zajo skrecok a papagaj je vela tak sme morcata dali vonku kde sme chovali zajacov boli tam cez zimu a v pohode pokial ho budes mat na balkone aj v zime myslim si ze sa mu nic nemoze stat len nech ma budku so senom kde sa zahrabe a bude mu fajn a co sa tyka hygieny u deti naucili sme ich ze Ked sa domojkaju zo zvieratkami umyt ruky a antibakterialne obrusky boli vzdy po ruke takties boli pravidla zvieratkana postel nesmeli takties na koberce

rheuska
26. jan 2016

Ked moju neter prestalo bavit morca, tak slo ku starkej do zajacinca. Bolo vonku aj v zime aj v lete a dozilo peknych 8/10 rokov hadam. Spokojne tam bolo. Zajace samozrejme vydrzia tiez. Hlavne ak tam bude mat teply peliesok. Na vodzku zabudni. Myslim,ze ani na zajkovi ani na morcati nebude fungovat, ale ak bude mat k dispozicii cely balkon, tak to ma omnoho viac ako zajace chovane na maso. Dalej kedze mas rada cisto, zabudni na cisto. Myslim, ze syn ho bude pustat aj po kobercoch ked nebudes doma. A morske prasiatko je hlucne. Teda ked si pyta jest. Kazdopadne oba su zvyknute kadit na jednu kopu. Znamej takto chodil zajacik kakat do klietky. Inak byval v detskej izbe. No samozrejme mas to dobre premyslene, tak mozes ist do toho. Aj ked maly zajko ani morca psika nenahradi a samozrejme syna prejde nadsenie za par tyzdnov. Len pocitaj s tym, ze to moze zit dostatocne dlho, ale myslim, ze na balkone bude mat pekny zivot.

andrejka2424
autor
26. jan 2016

@rheuska Tak že by predsa by sme niečo riskli?...No,ako vravíš,dožije sa to dosť,tak premyslím že či a čo vlastne . Inak aj nad mačičkou som silno uvažovala,ale ma odrádza zápach mačacieho záchoda v byte. Chodievame tak 5-6x do roka na víkend preč,tak 2 hodiny cesty autom,dlhšie dovolenky nie a taký zajo,alebo morča by asi aj taký výlet s nami pekne zvládol,keď mu vezmeme jeho klietku. Ešte to premyslíme. 🙂

qidko
26. jan 2016

@andrejka2424 K tem macicke svagrina mala nadhernu persku ale robila neplechu aj Ked mala skrabado na nechtiky vzdy vsetko doskriabala nehovorim o zaclonach ktore museli ist dole macaci zachod citit nie je pokial ho pravidelne cistis ale macicku by som ani ja osobne nechcela potom co som videla u svagriny a to Ti poviem ze cela rodina zboznuje zvieratka

andrejka2424
autor
26. jan 2016

vďaka za radu,záclon by som sa nevedela vzdať ani kôli micke a na nábytok sme dlho šetrili,tak si vážime čo máme a to by som asi ťažko rozdýchavala. Tak mne a manželovi by napr. vyhovovali rybky,ale to by mi asi u syna neprešlo. Nie sú zrovna hravé 😀

qidko
26. jan 2016

@andrejka2424 Rybicky su krasne a hlavne ticheHA-HA my teras mame v byte psika cinsky nahac nemas s neho srst-super vyhoda corelu -skrieka ako najata ma 12r.ale rano o 6 vie bit hnusna a hlavne ak netreba vstavat a najnovsi prirastok korytnacka

andrejka2424
autor
26. jan 2016

@qidko takú menšiu zoo máte v podstate 😀 vtáky nechcem. jedine tak rozprávajúceho papagája,ale ten je drahý 😉

rheuska
26. jan 2016

Ja mam dve macicky. Vybrali sme ich prave pre to, ze na psika by sme nemali cas. Tak ti poviem,ze aj tvoj zachod by smrdel, ak by si nesplachla. Inak ak maju vycistene, tak ich necitit. Dnesne podstielky su kvalitne (samozrejme aj ich cena). Zase chlpy su vsade. Darmo sa ceseme. Nastastie nechtiky brusia tam kde maju, ale vyzaduju mnoho pozornosti. Samozrejme macka spi 16 a viac chodin denne, ale zato podla plemena a povahy vystrajaju ked nespia. Nic neni v bezpeci. (kvetinace, vsetko co sa gula, alebo da posuvat po podlahe) Ja mam rusku modru, to je macka s najmenej destrucnymi sklomni, ale zase prirodu neoklames. Selma zostane selma a lovec sa nezaprie. Kedze nema hlodavca, tak chytame vsetky pavuky a muchy a vsetko co lieta a lezie. Na jednej strane cool, ale kvety na parapete si to odskacu. Tieot dve neznasaju cestovat, ale pred tymco som mala macku, tak sama nasadala do auta, len aby sa dostala vonku. S tom som chodila ku starkej. Tak behala okolo domu jedna radost. Dokonca na prechadzky so mnou chodila ako psik. Ale inak dva dni vydrzi macicka aj sama. Dovolenky riesime tak, ze anami chodia cistit zachod, doplnit granule a vymenit vodu. A macky su aj po dovolenke v poriadku, len sa potrebuju vymaznat aj spatne. A tedaneviem ako kde, ale psa citit psom v dome. Macku samu o sebe nie. (teda, ale dokazu nalozit neuveritelne davky :D) Ale neviem ci by som do macky, alebo psa isla ak by som mala rada cisto ( teda nie, ze by som nemala, len to u nas nikdy dlho nevydrzi). Samozrejme zase maju priaznive ucinky na zdravi ecloveka, ani si nevies redstavit ako ma ukludnia po prerobenom dni, ja nastvana a ono si to na teba lahne a zacne to priast a proste vies, ze vsetko je v poriadku a zem sa stale toci spravnym smerom. Ale ja ich ozaj zboznujem. Este tiez mozes skusit postrazit macicku znamemu, ked pojdu na dovcu. Ale aspon dva tyzdne, ze by si vydela ako to je s nimi. (ale zase macka v strese moze cikat kade tade a ak nie je zvyknuta aj inde tak sa bude schovavat cely cas) Este utulky potrebuju docasky, kym nenajdu staleho majitela, mozno by si mohla skusit to. Maciatka su ako steniatka vsertko hryzu, skusaju co mozu a samozrejme potrebuju sa socializovat. Ale zase su rozkosne. No mas o com premyslat teraz. Hadam som trosku pomohla.

andrejka2424
autor
26. jan 2016

@rheuska ďakujem za skúsenosť. Vidíš,tá dočaska,to nevyzerá zle,mohla by som si to odskúšať,či to dáme . Bývala som istý čas na vidieku a tamojší kocúr na mňa mal podobné-až antidepresívne účinky. Trápi ma niekedy,že som taká upätá na to čisto v byte,je to výchovou,u nás sa zvieratá nechovali a občas si nie som istá,či by ten prípadný bordel vadil mne,alebo sa bojím,čo by povedala rodina,keď ku nám prídu. Že povedia,že smrad máme doma alebo niečo podobné. Kde máte umiestnený ten záchod mačací?

qidko
26. jan 2016

@andrejka2424 No vonku mam este dvoch polovnivkych psikov a maly sme aj macky v zajacniku tie Ked poculi dceru na terasa zdrhali ako najate rada ich davala do kocika a potom ich chcela vozit casom sa k nam zatulal rysavy kocurik a ten zboznoval Ked lezal v kociariku a ona ho vozila rozpravala mu rozpravky krmila ho a vzdy mu vysvetlovala ze ona je jeho maminka keby si videla vtedy nas dvor kocurik tam mal kvazy domcek a vsade boli jeho hracky len mala nevedela pochopit preco sa nechce kupat Ked ona ma bazen a podelila by sa prajem Ti aby si nasla to spravne zvieratko a nech sa Vam spoku dari

andrejka2424
autor
26. jan 2016

@qidko ďakujem 🙂

rheuska
28. jan 2016

Zachod mame jeden na zachode a druhy v tmavom kute v rohu v chodbe. Zalezi aj od macky. Niektore radi sukromie. A vydela som aj klasicke skrine s vyvrtanym otvorom zboku pre macku. To sa mi zdalo rozumne. A cistilo sa to normalne z predu. Len ze to nie je kazdemu na ociach. Ale kludne mozes aj na balkon, ak tam bude otvorene. Len treba pocitat s pieskom, ktory vynesu na labkach. Je dobre podlozit kobercom, alebo rohozkou, ze by to opadalo skor ako sa to roznesie.