Máte recept na bazový sirup?

vitez
3. jún 2020

Ahojte..kto ako robi bazovy sirup?

kaja693
3. jún 2020

Ahoj ja som mala asi 80ks kvetov bazy. Uvarila som 6l vody. Do 4l vychladnutej vody som dala bazu, asi 100g citrodeka, 3 citrony a nechala v chladnicke 24hodin + obcas premiesala. Po 24hodinach som to cele zohriala + pridala zvysne 2l a dala 6kg cukru. Nevarit ale zohrievat kym sa cukor nerozpusti a podavala do flasiek. 🙂

h2
3. jún 2020

Ja robím podľa tohoto:

lucia851
3. jún 2020

Ja som dala 40 kvetov, zaliala prevarenou vodou 2,5 litra, dala som to na 24 hodín do chladničky. Potom som to zaliala dala tam 1 kg cukru a 2 malé lyžičky kyseliny citrónovej a trochu pre varila aby sa ten cukor rozpustil a naliala do pohárov

minas5
3. jún 2020

Ahoj ja som mala 40 kvetov. Oplachla som ich, pridala 4 litre vody, 4 citrony a nechala stát 24 hodín. Na druhy den som precedila, pridala 4 kg cukru a dala na sporak. Keď sa zacala variť tak som este povarila 10 minut. Odstavila som nechala chvílku vychladnúť tak 5 - 10 min. pridala som 100g kyseliny citronovej a dala do fliaš a potom do deky do druhého dňa aby vychladol. Ja ho mávam taky kyslejsí ale mne sa osvedcil tento recept a je super.

saluda
3. jún 2020

To sú dosť veľké rozdiely v tom, koľko cukru dávate. Na 40 kvetov 1 až 4 kg?
@lucia851 ten tvoj sirup je taký sviezejsi? Raz som urobila taký, úžasný bol, všetci nad ním hikali a potom som už nevedela nájsť ten recept 🙂

kiki68
3. jún 2020

Ja robim vareny: 40 kvetov bazy zaliat 2 litrami vody, dat na 24 hod odstat ( prikryjem handrou) , na dalsi den cez staru plienku, ci utierku vymackat vodu a tiez bazove kvety. Pridat do hrnca s tou bazovou vodou 20g citrodeka a 2kg cukru. Nechat 3x prejst varom ( cca 15 min som ho varila) . Este velmi horuci dat do cistych vymytych flias, viecko a okolie flase ako je uzaver vytriet alkoholom. Hotovo.

mischelin89
3. jún 2020

Ja poradim drobnost - neratat pocty kvetov. Napr minuly rok boli u nas obrovske kvety, ako tanier a tento rok malicke ako pol dlane. Nie je 40 ako 40. Robim od oka, aby boli vsetky kvety zaliate a ponorene, zvyknem zatazit na vrchu tanierom. A neoplachujem, aby sa nezmyl pel. Cukor a kys citronova sa odvija od mnozstva vody a s kvetmi to neprezenies 🙂...liter vody, kilo cukru, 20g kyseliny.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilke
3. jún 2020

Ja som tento rok našla recept, okrem bazy sa luhovala aj mäta a medovka. Je chuťovo zaujímavejší.

lucia851
3. jún 2020

@saluda kebyže tam dám viac cukru tak je to moc sladké

torysheer
3. jún 2020

Ja davam kyselinu citrónovú hned do vody. Neumyte kvety (cca25), 50g kyseliny citrónovej, jeden citrón, 2L vody(tiez zatazim tanierom) 24 hodin odlezat, precedit, pridat 2kg cukru a povarit, ale nie do peny. Horuce do flias. Osvedceny rodinny recept

vitez
autor
4. jún 2020

@lilke a aky?☺ napises?

lilke
4. jún 2020

@vitez toto bola inšpirácia.
https://varecha.pravda.sk/recepty/bazovy-sirup-...
No doma som mala len 3 väčšie citróny, z toho 2 som rozkrájala. Stačili, pre nás fajn kyselkavejší sirup (doteraz sme mali stále sladké), ale z 5 by bol možno prikyslý. Len som nesterilizovala, iba nechala dva dni chladnúť pod dekou. Kolegyne hovorili,že by to malo vydržať aj bez sterilizácie. Ale rýchlo sa míňa, tak nebudeme mať možnosť zistiť,či by vydržal. 🙂