Mať vyše 30 rokov a stále bývať s rodičmi

20. aug 2023

Ahojte, prosim o vas nazor, co vam napadne ako prve ked sa s niekym zoznamite, ma 30 rokov a povie vam ze este byva s rodicmi v rodicovskom dome? A potom zistite ze v tom dome zije este aj surodenec bez partnera bez deti tiez po 30. Obaja ziju vo svojich "detskych" izbach, kupelna kuchyna vsetko spolocne priestory. Beriete to ako normalnu vec, vsak je teraz vsetko drahe tak preco nie ved treba trosku usetrit alebo mate na to iny nazor?

kristie571
20. aug 2023

Moze byt kopec dovodov preco je to tak, nesudim na prvy pohlad.

domiklik
20. aug 2023

Neviem si to predstaviť, ale pokiaľ sa podieľa na chode domácnosti fyzicky a aj finančne, tak to tak tragicky neberiem... Keď bolo by fajn sa obzerať po niečom vlastnom

h2
20. aug 2023

Pokiaľ v tom dome nechce zostať bývať navždy, aj s budúcou manželkou a deťmi, tak v pohode.

mooonika1975
20. aug 2023

Keď uvážim, koľko stoja nehnuteľnosti, a koľko sú platy, tak sa ani nečudujem, bude to postupne štandard

misana84
20. aug 2023

my sme s manželom boli asi do 30 a možno a dlhsie doma( u rodicov)..mali sme vztah na dialku ale pointa, že sme si setrili na vlastne byvanie bez hypo....

jj298
20. aug 2023

Dala by som zomu sancu ale zdalo by sa mi to velmi podivne. Tiez mam po 30 a byvat sam alebo s niekym v zdielanom byte sa da aj v dnesnej drahej dobe.
Mimochodom mam takeho suseda. Byva s rodicmi v panelaku. Rodicia zdravi pracujuci. Ale ma porsche. Zvlastne priority.

terezka1947
20. aug 2023

Vydávala som sa presne "z takéhoto"prostredia a manžela mám tiež z takéhoto prostredia.
Myslím,že sme obaja v celku normálni😄
Dokonca sme hneď na začiatku manželstva museli riešiť vážne zdravotné problémy rodičov z oboch strán,doopatrivat ich a pritom zvladnut dve mini deti,sme samostatní,bez pomoci a podpory rodičov a máme vlastné bývanie.
Nevidela som dôvod ani predtým,ani teraz,aby mladý človek býval sám a platil si niečo sám.
K samostatnosti ho to nepriberie.
Zrelý a sebestačný človek vie ísť aj ako 30r,od rodičov do sveta a nestratí sa.

ruxandra
20. aug 2023

Po 30 je to uz divne, neviem si predstavit, ze by som mala takeho partnera, bala by som sa, ze sa nevie sam o seba postarať.
A hlavne, školu koncis v 18 alebo v 23 rokoch, za ten cas si na svoje bývanie proste musis našetriť (ak si nejak extra vela necestoval, co tiez považujem za formu učenia sa samostatnosti, takze toto by mi bolo ok).
Potom jedine, co by som chápala by bolo, ze rodicia su nejakym sposobom indisponovani a potrebujú starostlivosť 24/7.
V inom pripade je to proste divne.

levandula7
20. aug 2023

Mne to tiež príde zvláštne..Osobne som vypadla z domu v 18, študovala VŠ popri práci a starala sa o seba po všetkých stránkach sama. Viem, aká to bola škola do života a ako ma to formovalo. Môj muž to mal presne tak isto.
Nechcela by som chlapa, ktorý nemá potrebu vytvoriť si svoj vlastný priestor, žiť podľa vlastných pravidiel a nevadí mu byť ešte po tridsiatke v detskej izbičke. A ktorý nemá skúsenosti s tým sa postarať úplne o všetko sám, keďže je veľký predpoklad, že o chod domácnosti sa stále vo veľkej miere zasluhuje pani matka.. A hlavne by mi prišlo divné, keby som k nemu chcela v skorších fázach randenia prísť na návštevu a v kuchyni by nás vítala celá família 😂 cítila by som sa ako pubertiačka.

babulkomale
20. aug 2023

Velmi zalezi na dovode, preco to tak je.
Pretoze ten dovod moze byt od mamahotel nesamostatny mamickar, postrach zien s oidipovskym komplexom az po: setrim si na 20% na hypo, pomaham rodicom, nepotrebujem si nieco dokazovat v zdielanom byte s nejakymi spindirmi po ktorych by som musela upratovat a peniaze posielat do ciernej diery cudziemu cloveku.
Pripadne ako jedni znami, ich syn v 30 skoncil este len VS, lebo studoval na viacerych skolach a ma dve stredne...

januska12323
20. aug 2023

Nevidím na tom nič divné. Bývanie s rodičmi, manželkou a 4 deťmi to už áno.

mimi3008
20. aug 2023

Zalezi od okolnosti

iv007
20. aug 2023

Nejdem nikoho sudit, mozu tam byt rozne okolnosti. Ja poznam aj 35 rocnych co takto ziju, mne to pride uz pohodlnost alebo lakomost platit si svoje byvanie a reziu. Ja som prvu hypoteku brala ako 21 rocna (vtedy s obrovskymi urokmi), mala som 2 prace aby som to vsetko zvladla, no dnes som za to vdacna lebo mam dalsi prijem z prenajmu. Chvalabohu dnes nemusim zacinat od nuly, lebo doba aj ceny su brutalne..

viestta
20. aug 2023

Ked nema v plane doniest k mamicke do domu aj svoju rodinu je to v poriadku. Ak tym, ze usetril na byvanie vytvara aspon nejaky kapital na osamostanenie je to tiez v poriadku. Len by som dala pozor na to ci je v mamahoteli alebo sa podiela aj na chode domacnosti. Taky co si predstavuje, ze vymeni mamicku za inu opatrovatelku a poskytovatelku full servisu, tak taky nie je pouzitelny ani ked u mamicky nebyva

rebrambora
20. aug 2023

Jasne. Su krajiny, kde je to bezne.
Ja by som to sice nevydrzala, ale ak ma clovek pracu, nema partnera, s kt by mohol byvat a nieje mamkin alebo ockov maznacik, je to v pohode.

barbora19911
20. aug 2023

Ja mám takú kamošku a chodí a teraz s jedným takým a presne to isté všetci traja bratia doma najstarší má pred 40 a nikde sa im nechce :D v podstate jeho odpoveď bola že sa to nedá skrz plat má nejakych 800 z toho precestuje a ešte platí doma veci potom spláca auto takže tak no ale zase ja to chápem aj kamoška býva ešte doma tiež má 23 a len minimálnu mzdu ako učiteľka v školke takže tiež sa nedá

judar
20. aug 2023

Nepride to vobec zvlastne ani divne ak niekto takto zije kedze dovodov moze byt vela - domy su drahe, davat cudziemu na najom a platit mu vypoteku to su vyhodene peniaze to si clovek moze dat do poriadku rodicovsky dom radsej, ....len to je dnesna doba, vsetko drahe, neistota v praci, ludia sa beru casto rychlo aj rozvadzaju, platy bohvie ake niesu a dostat hypoteku to je luxus, a postarat sa o rodicov je tiez v pohode kedze platit si opatrovatelku tiez nieje lacna zalezitost

jaroe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jenny3128
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lonely66
20. aug 2023

kedysi to bol standard. v dnesnej dobe to "smrdi" mama hotelom. dala si malo informacii. v kazdom pripade by som to v sucastnosti pochopila v pripade, ak by dotycny mal uz kupenu nehnutelnost, ktoru prenajal a pobytom u rodicov usetri, pricom prispieva, samozrejme, na domacnost a pomaha. vtedy by som to pochopila, dokonca povedala, ze je to rozumne, ak teda nemal doteraz vaznu znamost.
ale to som ja. co som odisla v 19 z domu, v 20 som mala prvu nehnutelnost a fungovala som uplne sama. mozno ludia, ktori takto zili do 30-40 u rodicov, ti napisu nieco uplne ine. ja si to neviem predstavit. potrebujem svoje sukromie.

marysa21
20. aug 2023

Nenapadne mi nič . Nesúdim pokiaľ nepoznám dôvod prečo tak žije ( funguje ) . Tiež poznám muža , ktorý má 38 ( je single )a býva v byte s mamou ( v rodičovskom ).Robí domáce práce a vie sám fungovať . Má svoj byt na hypo , ktorú chce , čo najrýchlejšie vyplatiť ( má vysoké splátky ),aby si mohol splniť svoj sen ( dom ) , ale má príjem , ktorý mu momentálne neumožňuje , aby mohol bývať vo svojom a mať , čo najrýchlejšie vyplatenú hypo a preto zvolil tento spôsob života dočasne . Je doba , aká je a preto nerobím rýchle uzávery pokiaľ nepoznám dôvody jednotlivca .

valeria_h
20. aug 2023

Pri dnešných cenách nehnuteľností je to úplne v poriadku, vôbec by som sa nepozerala skrz prsty na takého človeka. Nie každý dostane hypo ako jednotlivec.

milanemila
20. aug 2023

Zaujimal by ma hlavne dovod. Ak je to inak pracovity clovek a s rodicmi zije iba preto, ze napr odklada polku vyplaty, aby mal nasetrene na svoju nehnutelnost a sucasne by bol ale ochotny sa v urcitom case odstahovat a ist byvat somnou, tak dajme tomu ze ok. Ak je to ale nejaky trulko, kt mama hotel vyhovuje a ma predstavu, ze odtial nikdy neodide a este si tam aj zenu nastahuje, tak by som bezala rychlostou svetla od takeho.
Uplne otvorene by som sa ho nato spytala, ze preco v 30 byva s rodicmi a ci mu nechyba sukromie 🤷🏼‍♀️ ja ked sudim podla seba, tak ano zda sa mi to divne a ja si to neviem predstavit.

mooonika1975
20. aug 2023

@ruxandra školu nedokončis v 18 stich , ani pri najlepšej konstalacii.

ruxandra
20. aug 2023

@mooonika1975 tak v 19, sorry 😀

mooonika1975
20. aug 2023

@ruxandra rataj 24-25 keď skončia vs, za 5 rokov našetriť na nehnuteľnosť? Uf, to sme v divnej dimenzii

vandica
20. aug 2023

Nikdy v živote som sa nad tým nepozastavovala, až pokial táto téma nezačala byť často na koníkovi. Mne to teda vôbec divné nepríde, dokonca v mojej partii sme skoro všetci bývali s rodičmi pokial sme si nenašli vážnu známosť a nezaložili si rodiny. Niektorí pred 30tkou, niektorí po 30tke. A všetko sme to úplne normální inteligentní ludia s VŠ. Niektorí odišli potom za prácou do iných miest, tak jasné že si kupili tam byt, alebo našli podnájom, ale tí ktorí sme zostali v domovine, všetci u rodičov. Kedysi to bolo uplne bežné, a nikto nikoho nepokladal za mamánka. To len teraz je taká móda hned odsúdiť.

deti95060810
20. aug 2023

kedysi žili pod jednou strechou aj 3 generácie a muselo byť...
čo ma napadne? vôbec nič... možno hľadá partnerku s ktorou si spoločne vybudujú svoje bývanie, možno si šetrí e na budúce bývanie....
najskôr by som chcela dobre spoznať daného mládenca - muža a až potom vyhlasovať o ňom nejaké polopravdy.

ruxandra
20. aug 2023

@mooonika1975 ja som našetrila, a to som končila vs v 27 😀
Ale nie vsetci potrebujú ist na vs, poznam kopec ludi, ktori sa velmi dobre uplatnili aj iba so strednou 🙂 proste ked je niekto fakt sikovny, tak sa to da. Ale chapem, nie kazdy je, bohuzial :(

siska53
20. aug 2023

No a? Aj ja som tak zila! Aj ten moj.. Ale uz mame dve deti, zijeme oddelene do svojich rodicov uplne normalne...