Mať bábätko pred svadbou?

kikuska_nr
3. mar 2011

Ahojte, chcem sa s vami poradit...tuzim po babatku, priatel chce este chvilku pockat, ze mame kopu casu. Rodicia ani pocut, ze az po svadbe. Zatial nie sme s priatelom ani zasnubeni, no planujeme spolocnu buducnost, rodinu, deti...

beruska.zuzanka
3. mar 2011

Noooo, neviem, na čo chceš konkrétne odpoveď, keďže si nedala konkrétnu otázku...
My sme sa vzali a mesiac po sobáši som otehu 😵 žili sme pred sobášom spolu rok. Teraz sme mali druhé výročie, malá má vyše roka, včera začala chodiť... no radosť 😵
Ale teda isto sa treba na dieťatko pripraviť, ako materiálne, tak aj spolu s partnerom, treba byť zrelí na rodinu a zodpovednosť s tým spojenou...
Veľa šťastia prajem 😉

Ešte, ja som kresťanka, môj manžel je tiež pokrstený, ale nepraktizujúci, ale nevideli sme problém v tom, ak by sme bábätko priviedli na svet pred sobášom 😉 ale toto je na dlhú debatu o hodnotách a podobne 🙂

cikyta
3. mar 2011

Na bábätko musia byť dvaja. Ak ten druhý čo i len trošku nechce,nesmie sa do toho nutiť.....Treba byť trošku tolerantný,dať tomu druhemu trošku čas (samozrejme to neprehánať dlhými rokmi !) a potom až aj ten druhý na bábätko dozreje to bude ONO a privedieš na tento svet bábätko vytužené, z lásky do rodinky,kde ho budu obaja rodičia milovať . 🙂 A tak to predsa chceš , či nie ?

mia258
3. mar 2011

Podľa mňa tou "prekážkou" nie je svadba, ale to, že tvoj priateľ sa na to ešte asi necíti. Tak ho radšej nenúť a porozprávajte sa o tom.
Dnes žije veľa mladých ľudí spolu, majú deti, ale "papier" im na vzťah netreba 😉

ela2710
3. mar 2011

suhlasim s @cikyta len by som este doplnila, nie je predsa pravidlo mat dieta pred svadbou, my nie sme zosobaseny a mame krasneho syna, tiez som krestanka. No ked som sa dozvedela ze som tehu o svadbe som nechcela ani pocut, tehotna som sa vydavat nechcela. S mojim priatelom som od mojich 14 - tich rokov 🙂 a planujeme sa vzíat buduci rok, chceli sme uz tento, ale momentalne riesim skolu, kedze studujem individualne, rozhodli sme sa vziat buduci rok po maturite.
Myslim, ze je to tvoj zivot a to co si o tomto mysli rodina, je ich nazor,ale rob ako ti kaze srdce, uz nemusis pocuvat na slovo 😉 a co sa tyka tvojho partnera, skuste sa v klude porozpravat povedz mu ako velmi tuzis po babatku a mozno sa to v nom pohne, ak nie, daj mu cas 😉

begibn
3. mar 2011

Nieje podstatné, či pred svadbou alebo po nej. Omnoho dôležitejšie je, aby ste to bábo chceli obaja. 😉

alukard77
3. mar 2011

Podla mna je cas na babo vtedy, ked to tak citia obaja buduci rodicia... vedia, ze chcu byt spolu (niekt. svadbu za podstatnu nepovazuju a nevezmu sa nikdy) a vedia, ze budu schopny poskytnut svojmu dietatu milujucu kompletnu rodinu...

traktor
3. mar 2011

na dietatko by mali byt dvaja..takze by to malo byt vase spololocne rozhodnutie..tvoje a priatelove...nie je dôlezite ci pred alebo po svadbe...zalezi len na vas dvoch , ako sa rozhodnete..ak sa priatel na to este neciti...netlac ho do toho..mozno skôr by som sa o tom porozpravala, ako to on citi, ci ste obaja pripraveny, ci uz mate tomu dietatku co dat....

miskinadamko
3. mar 2011

Na to aby ste sa stali dobrými rodicmi nepotrebujete svadbu. pre mna je to len formalita ktora s tuzbou mat dieta nema nic spolocne.

mata222
3. mar 2011

s priatelom sme spolu uz 11 rokov, priatel je odo mna starsi o 9 rokov, nie sme zosobaseni...najprv som chcela ja, ale postupom casu som si uvedomila, ze ak k sebe patrime, tak papier nam netreba a po dlhom spolunazivani sme sa rozhodli mat babatko..proste uz to bola trosku nuda, stale ten isty kolobeh dna, tak na ozivenie, na dodanie niecoho noveho krasneho do zivota mame nadherne babo a v pravy cas, pretoze viem, ze aj priatel bol uz na dieta vyzrety, ani si neviem predstavit, ze by sme mali babo skor, myslim, ze to prislo prave v najvhodnejsi cas pre nas..

atrami
3. mar 2011

tiež nerozumiem akú odpoveď čakáš. My sme sa brali s mm po ročnej známosti. Najprv sme si zariadili bývanie až potom dieťa. Nezáleží na to, či máte papier alebo nie. Určite sa porozprávať s partnerom. Nenapísala si ako dlho ste spolu. Žena sa stáva mamou po zistení, že je tehotná, muž otcom až po narodení, jednoducho potrebujú čas.
Bohužial sú tu príbehy kočiek, ktoré opisujú ako hrozne chcú bábo, lebo stretli lásku svojho života, potom to dosiahnú a nakoniec riešia prerušenie tehotenstva, lebo tá ich životná láska ich po zistení, že sú tehotné jednoducho opustila.

lucyka1
3. mar 2011

my sme boli s partnerom 3 roky a potom sme chceli dieta ale nedarilo sa nam. az dalsie dva roky snazenia priniesli ovocie. cize po 5 rocnom vztahu som otehotnela, co som ani nevedela ze som tehu, kedze sa nam nedarilo tak sme sa na to vykaslali a vtedy to znenazdania prislo same 🙂 a ked som bola v piatom mesiaci sme mali svatbu. cize som neriesila ci pred alebo po svadbe dieta, proste sme prisli obaja do bodu ze chceme babatko a neriesili ci najprv svadbu. dôlezite je aby to chceli a citili obaja.

annie626
3. mar 2011

Ak obaja chcete bábo, tak papier skutočne nepotrebujete 🙂 My sme s priateľom po mesiaci známosti vysadili HAK a na prvý pokus sa zadarilo 😀 Jednoducho máme obaja pocit že je to tak správne (aj keď je to tak neskutočne skoro, keby mi takéto niečo hovorila kamoška tak ju asi pošlem za psychologom, či je v poriadku) 🙂 Sme dospelí, rozumní ľudia, ktorí to budú musieť zvládnuť, lebo chcú... Ostatné veci ako bývanie, zoznámenie sa s rodičmi a max. zásnuby budeme riešiť až teraz. Svadbu však neplánujeme, až po bábätku.

ani3012
3. mar 2011

ak sa dvaja ľúbia,tak papire fakt nepotrebujú na to,aby spolu žili.
Ale ak chcú aj bábätko,tak prečo nie ten papier,ak je to jedno ? 😀

ivetkab.
3. mar 2011

Ale nechci mi povedať, že ak by Ti navrhol manželstvo, či by to nebolo minimálne dojímave a skutočne by to už bolo rozprávanie o veľkej láske. Nech si hovorí kto chce čo chce o papieri. Svadba a celé manželstvo je len a len o zodpovednosti. A práve ten kto sa zodpovednosti bojí, hovorí o svadbe ako o papieri. A to Ti poviem ktorýkoľvek psychológ. Ja by som s dieťatkom počkala, kým s tým nebude na 100% súhlasiť aj partner. Bez rozdielu či ste zasnúbení alebo nie. V každom prípade je dieťatko na celý život, tak možno skúste poriešiť pre to bábatko nejaké zázemie a teplučký domov. Prajem múdre rozhodnutie a veľa síl. 😉

moniciak
3. mar 2011

Ja som veriaci clovek a hoci som otehotnela pred svadbou vzali sme s akym som porodila a som rada ze sme tak urobili

rora
3. mar 2011

my sme sa s priatelom zasnubili a o tyzden som zistila ze som tehotna 😀 ci by som otehotnela, alebo nie, viem ze svadba by bola aj tak najskor o rok, nijako mi to neprekaza byt zatial slobodna, ved je to nakoniec jedno, ked dvaja vedia ze sa aj tak chcu vziat, ze k sebe patria, tak na poradi svadba-potom dieta alebo dieta-potom svadba nezalezi. a ked uz k tomu doslo, tak pre mna osobne je teraz dolezitejsie zamerat sa na veci pre nase dieta ako riesenie svadby 😉

vodnarky
4. mar 2011

ahoj...tak jak to uz tu bolo spominane...v prvom rade to dietatko musite chciet obaja...podla mna vobec nezalezi na tom,ci ste zosobaseny,alebo nie....my sme spolu uz 6 rokov a mame 3-rocnu dcerku o ktoru sme sa snazili asi rok...rozhodnutie bolo obojstranne...este stale niesme zosobaseny,aj ked to mame v buducnosti na plane...ale kedze sme si uz vytvorili rodinku,tak teraz v prvom rade investujeme do pevneho zakladu-zazemia..a navyse este obaja studujeme...takze az toto vsetko budeme mat za sebou,tak sa naplanuje aj svadba a nasa dcera pojde k oltaru ako prva,ako velky dokaz nasej lasky... 🙂

evabb35
4. mar 2011

Bábätko pred svadbou prináša radu výhod. Ono sa to nezdá, ale je to fakt. Teraz je taká doba, že veľa ľudí sa nazdáva, že všetko sa dá dopredu naplánovať, objednať, dodať...ale ono to tak nie je. Dodnes si pamätám ako ma ako mladú devu okolie neustále bombardovalo otázkou kedy sa vydám. Dosť mi to vtedy liezlo na nervy. Zdalo sa mi, akoby ľudí nič iné nezaujímalo, len ten môj stav. Takže si viem veľmi živo predstaviť ako po svadbe novomanželov bombarduje okolie otázkou a kedy budete mať dieťa? Už plánujete? A tu je veľkou výhodou, keď už po svadbe vieš povedať termín, kedy to dieťa bude. Keď si predstavím ženy, ktorým sa po svadbe hneď nedarí otehotnieť /aj niekoľko rokov/ a okolie ich neustále bombarduje otázkou, že kedy už konečne budú mať dieťa...Však to musí prinášať tým ženám obrovský stres. Tak v tomto sú ženy, ktoré už na svadbe bábätko čakajú vo veľkej výhode. Ale zase na druhej strane to bábätko musia chcieť obaja partneri. Skús vysvetliť priateľovi, že bábätko sa nie vždy podarí hneď. Niektorým párom trvá dlhšiu dobu, niektorým kratšiu dobu, kým sa zadarí. Čím budete starší, tým to môže byť zložitejšie, môžu sa pritrafiť nejaké choroby, ktoré to všetko môžu oddialiť a skomplikovať. Aj keď dnes je bežné mať deti až vo vyššom veku, mať deti v mladom veku je veľmi dobré. Mladí rodičia sú bezstarostnejší, veselší, fyzicky zdatnejší. Aj starí rodičia, keď ešte sú mladí, tak vnúčika si naozaj užijú. Neviem, koľko máte s priateľom rokov, ale pre ženský organizmus je do tej 25-tky najideálnejší čas na založenie rodiny.

monicka499
4. mar 2011

ja som bola s priatelom ani nie rok a otehotnela som. obaja sme sa na dietatko veľmi tešili, no rozhodli sme sa že so svadbou počkáme. narodil sa nám zdravý synček🙂 no a teraz má synček 3 roky, bohužial už sme asi 2 mesiace bez tatina:( našiel si v práci milenku s dieťaťom:( neviem prečo to urobil, malému ani nevolá, úplne sa zmenil a všetko zostalo na mne...takže ja osobne som toho názorku, že žiť ,,nadivoko,, ako sme žili my, sa neoplatí. lebo bolo pre neho úplne jednoduché a bez problémov od nás odísť:( svadba rodinu spojí, len škoda že som nato neprišla skôr... alebo to bola len moja smola?? nato už neprídem...

cmulinko
4. mar 2011

sama si to napisala celkom pekne..planujete spolocnu buducnost...podla mojho nazoru spolocna buducnost nezacina s dietatom,ale predovsetkym podmienkami a vzajomnym presvedcenim,ze na dieta ste obaja pripraveni a je uz len na vas,ze ako vnimate pojem svadby....pre niekoho je to sviatost manzelstva a pre niekoho len papier bez ktoreho sa da stastne zit.....kazdopadne pre mna je manzelstvo bezkonkurencne prvym krokom k spolocnemu zitiu s muzom o ktorom som presvedcena,ze bude predovsetkym vybornym manzelom a potom vybornym otcom mojich deti.

sharmana
4. mar 2011

Ja si myslím, že záleží len na vás dvoch a na tom, v akom štádiu je váš vzťah a či už máte doriešenú otázku spoločného bývania, samozrejme nie u rodičov, či už jedných alebo druhých, lebo to mi príde ako pohodlné, ale nie práve najšťastnejšie riešenie. Ak si priateľ myslí, že ešte treba počkať, tak by som netlačila na pílu, pripravení na dieťa musíte byť obaja, inak by si mohla byť sklamaná z jeho reakcií a z dalšieho vývoja vášho vzťahu. Dieťa totiž zmení váš vzťah od základov, to mi ver. Naruší sa vám slobodný režim, všetko budete mať rozkúskované časovo podla bábätka, nehovoriac, že niekedy sa nestihneš ani z pyžama vyzliecť za celučký deň. 😀
Nie je problém mať bábo pred svadbou, nemusíte byť kvôli tomu ani zasnúbení 🙂 Musíte si však byť istí, že ste na bábo pripravení, že viete spoločne viesť domácnosť, financie, aby ste sa po narodení dieťatka nedostali do situácie, kedy zistíte, že to nie je tak, ako ste si to predstavovali 😉 Veľa šťastia prajem🙂

katka888
4. mar 2011

nepises viac o vasom vztahu, no city sa asi ani popisat nedaju....
priatel chce este chvilku pockat... bavili ste sa o tom, aku chvilku? chvilku kym zariadite byvanie, chvilku, kym dostuduje, alebo ho povysia v praci, chvilku akoze rok dva, alebo chvilku co v slovniku chlapov znamena pre zeny tolko co cesta na mesiac 😉 ....
ty jedina vies, ako to on citi.... ak mas pocit, ze ten pojem chvilku pockat znamena, co ja viem, dieta? a treba nam ho? ... tak nejake tlacenie do babatka by nemuselo priniest zelane ovocie.. ak pre neho chvilka znamena, ze babo chcem aj ja, no nie som si isty, ako by som to zvladol, uzivim vas? budem dobrym otcom? .. tak tam hadam by pomohli rozhovory a nejake popisanie predstav vasho spolocneho zivota uz v trojici.

trosku postrasim.... v mojom okoli mam nanestastie viac pripadov, kedy mladi chceli cakat, ved maju este cas a ked uz cas prisiel, nedarilo sa, lebo po zdravotnej stranke to uz bolo v minute 12tej.... nasledne vysetrenia, nasledne riesenie umeleho oplodnenia, pokus - nevydarenie - pokus - nevydarenie... a roky leteli. ked som mala 25, ani som nemala paru, ze naozaj, staci stresujucejsia praca a babo nevznikne smahom ruky, a moze to trvat aj roky, kym sa zadari.... takze ak priatel ma pocit, zeby babo chcel, ale chce pockat, kym "dozreje" , kym budu tie spravne podmienky, tak treba mysliet aj na to, ze to nemusi na prvykrat vyjst.... a tie spravne podmienky nebudu nikdy...

svadba... jedna vec je cirkevny pohlad, druha zauzivane zvyky z cias mladosti rodicov a zmysel pre urcity "poriadok".. tretia, ze je to vas zivot a vy si urcite ci je pre vas svadba dolezita alebo nie. zalezi aj na vasom vztahu k rodicom , lebo je to sice vas zivot, ale ak je vas vztah velmi blizky / vas k rodicom / a ich by to ranilo, asi by to casom bolelo aj vas, a mozno by vas vztah nadivoko nenaplnal...
a ci dieta pred, alebo po svadbe? .. opat postrasim.... zijeme v SR a nech si vravi kto chce co chce o modernom sposobe stylu robim si co chcem, a svadba je len papier, no u nas v SR je to po stranke legislativy alebo ako to nazvat papier s velkym P. myslim tym to, ze system je nastaveny tak, ze podporuje manzelsky zvazok a nie zivot na divoko. ak sa rozhodnete mat babo, a napr uz budes tehotna, stoji za zvazenie ake "vyhody" a "nevyhody" ma manzelstvo kontra zivot bez papiera v pripade, ze sa nebodaj, nebodaj nieco v zivote jedneho z vas prihodi... nanestastie, clovek s astretne s pripadmi, kedy sa dvaja nevzali, aby ona poberala dlhsie matersku ako slobodna a po porode sa stalo nestastie a muz ostal s dietatom sam... ano, su to ojedinele pripady, ale pri velkych zivotnych rozhodnutiach treba mysliet na vsetko.

prepac, ze pisem ako nejaky polomudrc 😉 urcite to nemyslim v zlom 😉

mirka414
5. mar 2011

ja mozem len odporucat.nasa malinka sa nam narodila este pred svadbou a ked mala 10mesiacikov tak mi bola druzicka na svadbe a tento krasny troj sedmickovy den sa zmenil na prekrasny 😵 a odvtedy je to vsetko take.

lucinocka
5. mar 2011

my sme chceli po svadbe, vobec nie pre nejake nabozenske dovody, ale ja som taky typ, chcem si kazdu fazu zivota uzit a chcela som aby to zaradom, skoncit skolu ( vybavene- neriesim) prestahovat sa do svojho ( vybavene-neriesim), svadba a ten stres okolo toho ( vybavene- neriesim+ vsetci su spokojni) a v klude babatko🙂

salma22
5. mar 2011

neda sa to takto povedat niekedy babo pride skor ako sa stihnete vziat alebo sa stane ze zena sa vydava tehotna napr ja som sa brat este nechcela najprv sme mali babo a mala mala 1rok aj 4mesiace ked sme sa vzali takze ohladom svadby som to musela citit ze a uz chcem skoncit ako vydata 🙂 ale starsina vzdy bude najprv za svadbu(potom rodinu) lebo na dedinach to nerobi dobrotu vzdy to tak je 😉

kosta123
5. mar 2011

My sme začali plánovať svadbu,ale túžba otehotnieť bola väčšia a nakoľko sme vtedy boli spolu 7 rokov mali sme byt a všetko čo treba,tak sme sa rozhodli že ak otehotniem skôr ako máme termín svadby tak sa to proste posunie skôr a aj tak sa stalo,Svadbu sme preložili o pár mesiacov skôr.

Ale tu nejde ani o to či dieťa PRED svadbou, ale či dieťa UŽ TERAZ,či to tvoj partner už chce a či sa nato cíti,lebo keby je na mne tak by som mala dieťa už v 20-tke ale priateľ vtedy nechcel a nebanujem že som počkala nato kedy aj on už bol pripravený 🙂 Aj ked som si poplakala a nechápala prečo nechce.

vrabec
10. mar 2011

myslim, ze nie je dolezite ci dieta pred svadbou alebo po nej, podstatne je, aby ste ho chceli obaja. My sme sa rozhodli, ze tuzime po babatku po vyse 6 rokoch co sme boli spolu, nastastie som otehotnela prakticky ihned a po cele moje tehotenstvo sme ani neriesili svadbu. Pre nas bolo vtedy dolezitejsie dokoncit rekonstrukciu bytu a prichystat vsetko potrebne pre babatko. Po narodeni dcerky sme fungovali ako kazda ina rodina, ani nam neprislo na um, ze nie sme manzelia. Rok a pol nato sa nam narodila druha dcera, ani vtedy sme manzelstvo neriesili. Az minuly rok ked mali dievcata 3 a 1,5 roka sme sa viacmenej na natlak rodiny rozhodli pre svadbu. Teraz sme uz pol roka manzelia (celkovo sme spolu takmer 11 rokov) a nemam pocit, ze by sa nieco zmenilo, fungujeme tak ako sme fungovali doteraz, akurat si musim zvyknut reagovat na nove priezvisko. Ak mate pevny vztah a obaja viete, co chcete, budete rodina - s papierom ci bez neho.

trinity525
10. mar 2011

ten papier v sufliku alebo v sanone nic neznamena, dolezite su upln ine veci ... je to len nove priezvisko a dieta so svadbou nema nic spolocne ...

usiko
16. mar 2011

no tak my mame babatko a nie sme zosobaseni...a poviem ti pravdu, ze teraz,ked mame malu, tak manzelstvo pre mna stratilo dolezitost uplne...skratka, dcera je nase stastie a manzelstvo vobec neriesime.....vobec...je to nieco tak nepodstatne ako vlanajsi sneh...takze ja si myslim ze u nas svadba ani nebude..../teda ja o nu nestojim, ani o manzelstvo ako take/////...ale to som asi ja cudna... 🙂

digysa
17. mar 2011

Tie "mamicky" co, porovnavaju manzelstvo k "papieru" by som ani necitala........Tie totiz nemaju ani najmensiu potuchu, co to MANZELSTVO je. 😵 😝

A odpoved na tvoju otazku: ak sa dieta narodi az po svadbe, tak svet sa nezruti... Ale tvoj priatel asi nie je zrely ani na
dieta, ani na svadbu.... 😔