Máme kúpiť dom?

knihomolka2
3. mar 2016

Ahojte, zaujimal by ma vas nazor na moju dilemu. 4 roky byvame v 3 izbovom byte - najvyssie poschodie, je velmi pekny, dobra lokalita blizko centra, svokrovci su blizko, proste vela vyhod. Avsak mame pod nami susedu dochodkynu, ktora je cely den zavreta doma v 1izbe (ako naschval v izbe pod nasou detskou izbou) a vadi jej kazdy co len najmensi zvuk od nas, pricom dovolim si povedat, ze sme naozaj tichi susedia (dcerka nelieta po byte a nebuchoce ako ine deti). Som z toho ale strasne nervozna, neviem sa vo vlastnom byte uvolnit, stale na tu susedu myslim, mam z toho pomaly az akusi neurozu. Navyse mam problemy so spankom a VSETKO ma zobudi. Ked sa mi konecne podari zaspavat, tak niekde u susedov nieco buchne a pod. a uz som hore a nemozem zaspat. A ako to uz v bytovkach byva, nieco buchne kazdu chvilu i v noci, sused rano vstava o 5.30 a sprchuje sa a mam po spanku. Pouzivala som stuple do usi, no bolia ma z toho usi a ani to nie je dlhodobo dobre robit. Aby som to zhrunula, napriek tomu, aky mame pekny byt, nie som tu stastna, netesim sa, ked sa vraciam domov.
Strasne by som chcela ist byvat do domu a mat aky taky klud - aspon aby som nemusela stale davat pozor na deti, ci nebuchocu. Keby predame byt, dolozime to, co mame nasetrene a este moji rodicia by nam nieco dali (chcu to spravit), tak by sme si mohli kupit dom niekde v okrajovej lokalite. Len sa nad sebou zamyslam, ci nie som moc rozmaznana. Mame totiz 10km od bytu chalupu (resp. rodicia), kde travime zvycajne cele leto a teoreticky by sme tam mohli chodit i na cele vikendy, keby to tam trosku upravime podla nasich predstav. Tak rozmyslam, ci by som radsej nemala tento cely problem prekusnut a nejak to v byte vydrzat aj za cenu, ze sa za mesiac vyspim normalne mozno dvakrat a ze som v neustalom strese kvoli susede pod nami. Ved kolko ludi nema ani vlastny byt a ja sa chcem hned do domu hrabat, navyse minut vsetky nase uspory, ktore by som mohla neskor urcite nejak rozumne pouzit. Jediny objektivejsi dovod, preco sa stahovat, je ten, ze muz by si v dome mohol urobit atelier, ktory potrebuje kvoli praci a nemusel by si tak prenajimat priestory tu v meste. Mimochodom, muz by sa tiez celkom rad stahoval do domu, ale nevadilo by mu ani ostat v byte.
Ako vidite moju dilemu vy? Dakujem za nazory

lenja123
3. mar 2016

Poradiť ti neviem, musíš sa rozhodnúť sama. Len by som ťa rada vyviedla z omylu, že v dome budeš mať ticho. Bývam v dome, inak celkom tichá okrajová štvrť. Celé leto počúvam kosačky - zväčša poobede a víkendy. Okrem toho samozrejme psy - hlavne v noci ich počuť aj o tri ulice ďalej. Mne to síce nevadí, ale ak si ty citlivá na hluk, tak to zváž.

kape
3. mar 2016

@knihomolka2 - no vôbec nie si rozmaznana a ak obaja ste na tom, zeby ste do domu sli, tak mate v podstate rozhodnute. My mame tiez pod nami velmi "milu" susedu. A ma len 27 rokov a zazivame si s nou peklo kvôli nasim dvom synom. A to ja by som o tom co nam robila ona ako nastrocna mohla popisat aj knihu na 100 stran. A nici nam to poriadne rodinny zivot. Deti sa nemozu doma poriadne hrat, nedajboze aby mali na navsteve kamarata. Dievca pod nami chodi stale na VS, sponzoruju ju rodicia a trci cele dni doma. S manzelom sa potom casto dostavame do sporu, ked okrikujeme deti, aby nebehali nekricali a pod. Je mi velmi luto chlapcov, chlapci su zivsi a to nasi tiez nepatria k tym, najhlucnejsim detom. Doma travime velmi malo casu kvôli synovym tréningom a ked nahodou sa nam podari trcat cely vikend doma, alebo sme doma cez tyzden kvôli chorobe, uz je peklo. U nas je vsak problem, ze na rodinny dom v lokalite aka je pre nas este z pohladu dochadzania do skoly, skolky a prace este prijatelna nemame. A stahovat sa, ked tak uz naozaj natrvalo, tak to nehceme "sit= riesit horúcou ihlou" . Drzim palce v rozhodovani, suseda pod Vami sa nezmeni, jedine ze po case sa po nej byt preda niekomu inému, ked sa raz pominie, kedy to neviete a zvuky budes pocit stale. napchavat sa kbvoli spanku nejakymi praskami podla mna tiez nie je riesenie. Ale co chvila ak nerobis este pojdes do prace a to sa tiez u Vas zmenia podmienky, mozno budes viac unavena a budes lepsie spavat.

stepanka274
3. mar 2016

Chodte urcite do domu, je to urcite variabilnejsie ako zivot v panelaku, aj to ze tvoj muz moze mat pracovne miesto doma a nemusi plati niekomu je tiez plus, to je moj nazor, urcite sa tam vyspus lepsie a nebudes musiet stresovat skrz babky naokolo

knihomolka2
autor
3. mar 2016

@lenja123 to mi je jasne, ze zas velke oci mat nemozem ohladom ticha v dome. Na tej chalupe sa nam presne toto stalo, ze toto leto si sused doniesol psa, ktory cele noci steka, porazit ma z toho islo. Esteze tam mame jednu izbu orientovanu tak, ze tam to az nepocut. Inak ked som chodila teraz obzerat domy skrz inzeraty, tak som vzdy pozerala, ci vedla nemaju nejakeho psa - nervaka, ale to je jasne, ze clovek nikdy nevie, co bude

dominika6
3. mar 2016

@knihomolka2
dom je pre odvážnych a aktívnych ľudí,ktorí sa musia vysporiadať s flexibilitou,čo sa týka dochádzania do práce,do školy,mať auto k dispozícii,starať sa o kúrenie,záhradu,opravy okolo domu. atd atd atd...
nie že mám dom a tam sa zvriem a žijem si panelákovým životom bez susedov...
vezmite si papier,pero a spíšte si za a proti..ale nie kvôli susede,ale kvôli sebe..
lebo sa môže stať,že prídeš do domu a nebudeš zas spokojná,lebo schytáš divného suseda,čo ti bude vadiť..

knihomolka2
autor
3. mar 2016

@kape dakujem za prispevok, uplne presne si ma pochopila, potesilo ma to🙂 Tiez sa dostavam casto s muzom do sporu kvoli tomu, ze som stale ako na ihlach, ked dcera najaky vacsi hluk spravi. A suseda pod nami si mimochodom v tomto byte vychovala 3 deti, ktore (ako viem z rozpravania dalsej susedy, co byva pod nou), vobec neboli tiche. Ja to s tym domom tiez nechcem sit horucou ihlou, pretoze ja som presne ten typ, co je niecoho takeho schopny. Preto som si povedala, ze si dam vela casu na rozmyslenie. O mesiac mam termin porodu, potom pojdeme na leto na chalupu a ked to budem aj na jesen stale takto citit, zacnem o tom uvazovat este realnejsie. Celkovo by som to chcela stihnut (ak sa teda pre ten dom rozhodneme), kym prvorodena nastupi do prvej triedy, co je o 3 roky. Som rada, ze som tu dostala podporu, cakala som skor opak🙂

knihomolka2
autor
3. mar 2016

@dominika6 vsetko zvazujem, davam si cas. Mam vyhliadnutu lokalitu, ktora sa mi sice az tak velmi nepaci, no ma viacere plus: je blizko chalupy, blizko bydliska mojich rodicov, ktori su viac nez ochotni mi pomoct s detmi. V tejto lokalite je skolka aj skola. Navyse v tej dedine stoji rychlik, co je plus, pokial sa mi podari udrzat si pracu v BA, kam by som dvakrat tyzdenne dochadzala (zvysok tyzdna by som robila z domu). Mama by sa mi v tie dni zatial postarala o deti, kym by som prisla domov. Muz by si urobil doma atelier, takze by mohol robit z domu. Muz je aj dost zrucny, jeho prace okolo domu bavia.
Chcem to urobit vsetko tak, aby som nikomu nekomplikovala zivot. Jedine negativum zatial je, ze by som nebyvala v meste (som v podstate mestsky typ) a minuli by sme nase uspory, co nie je podla mna nic moc

bonaqa2013
3. mar 2016

my aj bývame v dome, ale máme viac detí a minule mi suseda povedala, že ona naše deti počuje najmä v lete, keď sú na dvore, otvorené okná všade atď.... Len som si pomyslela no a čo a skončila som.... hádam sa kvôli nej nebudem sťahovať z nového domu niekde na samotu.... oni zamorujú celý večer ovzdušie - kúria pneumatikami a sme ticho.....
ale ja by som sa poobzerala po dome. Je to o čosi lepšie - najmä hluku.

bonaqa2013
3. mar 2016

ešte k tej chalupe - vyskúšaj v lete tam bývať a uvidíš ako vám to bude vyhovovať. Mám známych čo sa odsťahujú z bytu v máji a do bytu sa zas nasťahujú zač, októbra.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kape
3. mar 2016

@bonaqa2013 - to dnes takéto svinstvá sú ľudia ochotní robiť ešte aj v svojom dome,fúúúúúúúúúúúúúúj .

A s tými deťmi - všetci tí starší už zabudli na to, že tiež raz mali deti a oni tiež raz boli deťmi, možno raz aj my také budeme. Ale tie deti potrebujú priestor a keď sa už nemajú vyblázniť ani na vlastnom dvore, tak kde potom.

Nastáva veľmi zlá doba v medziľudských vzťahoch.

natalym
3. mar 2016

@kape Vieš čo ja nie som až taká stará a tiež mám deti, ale vadí mi keď susedovie nad nami, sú traja dupú už od 7 mej ako kone a to celý deň a pani na nich ziape ako o dušu, že rozumieme každé slovo. Hrozné.

knihomolka2
autor
3. mar 2016

@bonaqa2013 my tiez chodime na leto na tu chalupu - sme tam vkuse od juna do polky septembra a preto viem, aka je to velka ulava moct byt v dome a nie v bytovke

dominika6
3. mar 2016

@knihomolka2
áno je veľké mínus aj úspory,ktoré budeš musieť mať stále,v prípade opráv na dome,zvyknúť si na dedinské zvuky v sobotu ráno (kosačky,cirkulárky,stavebné činnosti...) 😀
.príp večer na záhrade (gril párty) 😀
otravný susedia,ktorí ti vidia do dvora,všetko o tebe vedia skôr než ty 😀
v konečnom dôsledku dnes ľudia žijú v dome tak ako v paneláku svoj život..
nepoznajú susedov,nemajú záujem sa zbližovať,žiadne uvítacie párty,chlapi nechodia po krčmách 😀

h2
3. mar 2016

@knihomolka2 Ahoj, rozhodnúť sa budete musieť vy s manželom, ale ja za seba Ti poviem, že som vyrástla v bratislavskom paneláku, potom, ako som sa odsťahovala od rodičov, som bývala roky v jednoizbovom byte a myslela som si, že mi to vyhovuje. Potom sme si kúpili dom. Poviem Ti, že sa to nedá porovnať a už by som sa do bytu nevrátila ani za nič na svete. Kým som bývala v byte, vyhovovalo mi to, lebo dom som nikdy nezažila. Ja za seba Ti vrelo odporúčam dom, určite neoľutuješ.

panidia
3. mar 2016

@knihomolka2 Ahoj,ja byvam od narodenia v dome a aj som sa vydala do domu,takže o bývaní v bytovke viem len z rozprávania iných a z toho čo som si prečítala tu na modrom koníku.Ale poviem ti,že to máte iné psycho,vobec si to neviem ani predstavit a začnem si viac vážit čo mám,lebo človek to berie ako samozrejmost kedže nič iné nezažil.Co mi ale trochu vadí na dome a bývaní na dedine,ako tu už aj niekto spomenul,je štekanie psov na každého okoloidúceho alebo v noci na mačky a iné zvieratká.A možno v lete to vrčanie kosačky ale kedže kosíme aj my ,tak je to v pohode 😀 .Nuž ale v porovnaní s tým čo ste tu napísali je to malina.Takže za mna jednoznačne dom,a ak súhlasí aj manžel nie je o čom...

nikuliak
4. mar 2016

Ja pouzivam stuple do usi uz vyse 10 rokov, treba si na to zvyknut. A uz ma nic moc nezobudi (ok, vrtacka este ano), ale inak spim ako babetko. 🙂 ale je pravda ze bez stuplov uz ani nezaspim. Ale tak ked uz teraz to mas so spankom nanic, tak je to jedno.

knihomolka2
autor
4. mar 2016

@nikuliak ja tiez pouzivam stuple, ale snazim sa to obmedzit, lebo som sa docitala, ze sa nemaju pouzivat dlhodobo, pretoze dlhodobe uzivanie moze viest k roznym infekciam az k strate sluchu a je pravda, ze ma bolievaju usi, ked ich pouzivam par noci za sebou :(

nikuliak
4. mar 2016

@knihomolka2 No tak ja som toto nečítala, tak preto ma asi ešte žiadna infekcia nepostretla. 🙂

knihomolka2
autor
4. mar 2016

@nikuliak hihi, moze byt, niekedy lepsie nevediet 🙂

bosoriak
4. mar 2016

@knihomolka2 Nekupuj dom kvoli susede ani kvoli svojmu zlemu spanku. Dom sa kupuje preto, lebo mas chut robit v zahrade a mas rada nezavislost (relativnu). Inak sa prestahujes do drahsieho, vacsieho a problemy ostanu. Presne ako pisu nado mnou - psy, kosacky, stavba, cudzie party, deti... Jedine ak na samote, ale to si s detmi neviem velmi predstavit. Susedia proste boli a budu vzdy zdrojom hluku a to plati aj pre vas a vasu susedu. Neuroza nie je namieste, raz tam zijete, tak predsa nebudete po byte lietat.

Na tvojom mieste by som bud popresuvala izby (opat, kvoli sebe, nie kvoli susede), resp. kupila do inkriminovanej izby hruby koberec. Pre teba na spanie si kup tabletky na prirodnej baze (tusim sa to vola Persen) a zacni si zvykat. Ja mam, resp. mala som velmi podobny spanok ako ty. Potom som sa raz nastvala a zacala som sa navykat na zvuky okolo seba. Netvrdim, ze je to ideal, ale je to ovela lepsie. Napr. dokazem spat pri otvorenom okne, co v minulosti bolo nemyslitelne. Pripadne si sprav v izbe biely sum - radio potichu a podobne, mozno to pomoze.

A este raz - skus si najprv zadefinovat preco sa chces stahovat a az potom hladat dovody. Je to velmi dolezite prave kvoli tebe samej.

kape
4. mar 2016

@bosoriak -ja z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze koberec a podobne veci nepomahaju a ani stahovanie izieb by nepomohlo v ramci bytu, ak je sused "vysadeny" v byte je to jedno. U nas stacilo , ze maly este len vstal z postele a ako 2 rocny sa rychlejsie pobral na zachod a uz sme mali buchot. Aj vysavanie podlahy jej vadilo. Taketo veci clovek nemusi v dome riesit. Vonkajsie zvuky su aj v byte v meste, deti sa hraju na ihrisku pod domom, , niekto opity ide domov a je hlasnejsi a pocut ho velmi dobre hlavne v lete ked mame otvorene okno, pripadne ak clovek byva nad vchodom do panelaku - to je miesto, kde sa ludia zvyknu trochu zdrzat a pokecat si, v sobotu rano niekto zacne vrtat, pripadne si tak zmysli aj 24.12. Auta su zaparkovane pod oknom , rano potom a hlavne v zime ked startuju robia tiez hluk. Ja co mam kamosky s malymi detmi (mame aj skolakov uz) hovoria, zeby uz za byt spat nemenili.

bosoriak
5. mar 2016

@kape Ja mam tiez vlastnu skusenost a vravim, ze ako v dome, tak aj v byte musime zit s pritomnostou susedov. V dome ti nebude vadit susedovo vrtanie, ale skore ranne kosenie. V dome nebudes riesit susedove dupanie nad tebou, ale jeho party do nocnych hodin na zahrade. Cirkularka na dvore, palenie dreva, pilenie kachliciek, vytahovanie zumpy... Pripadne moja najoblubenejsia tema - vecne stekajuce psy, mali sme to stastie na Slovensku na arogantnych susedov so psom, ktory stekal hodiny a hodiny vkuse pod mojimi oknami a nebolo nic na svete, co by ich presvedcilo o tom, ze sa to nerobi.

Proste aj dom aj byt maju vyhody a nevyhody. A to, ze vacsina ludi povie, ze by nemenila je jasne. Kazdy, kto sa stahoval a minul na dom zivotne uspory, prip. hypoteku a je rad, ze ma v tychto veciach ako-tak pokoj, predsa nebude reptat a nadavat. To vobec nie je ukazovatel. Nehovoriac o castych problemoch domov v okrajovych stvrtiach - nutnost mat dve auta, chybajuca infrastruktura, zapchy... Jednoducho sa neda generalizovat. Aby bolo jasne, pre mna je dom lepsi, nez byt. Ale to, ze to plati pre mna, neznamena, ze to plati vseobecne.

Autorke som len poradila, aby si uvedomila, ze moze pokojne skoncit rovnako nespokojna, akurat s minutymi usporami a nervami nadranc. Chapem, ze problem so susedom sa neda riesit rychlo a casto sa neda riesit vobec, lebo na Slovensku su zakony take ake su. Ale kupa novej nehnutelnosti tym riesenim vobec nemusi byt.

knihomolka2
autor
5. mar 2016

@bosoriak dakujem za nazor, podla mna velmi rozumny

zsoja
5. mar 2016

velmi rozumny nazor 🙂

drotenka
5. mar 2016
Používateľ drotenka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od drotenka.

@bosoriak Mas uplnu pravdu 🙂

jeannna
5. mar 2016

@knihomolka2 erienka, problem s vasou susedou tu riesis uz velmi dlho. Zapojili ste do toho aj nejake urady, alebo stale len skusate, ci sa predsa nejak nedohodnete?

knihomolka2
autor
5. mar 2016

@jeannna manzel bol za nou vtedy, ked robievala v noci najvacsi hluk a prehovoril jej do duse a naozaj sa to zlepsilo, aj ked nie uplne, bucha oknami stale, i ked nie tak agresivne a casto. Ale nebudi ma len ona, zobudi ma tu uplne vsetko, napr. aj sused, ktory ma hned vedla nasej spalne sprchu. Sused je mily, ale nemozem mu zakazat sa sprchovat 🙂 Proste si pripadam trochu uz ako na hlavu padnuta. Takze bud, tak ako radi bosoriak, nejak na sebe zapracujem a pokusim sa naucit spat aj v bytovke alebo potom ten dom. Ale stanovila som si 2 roky na rozhodnutie