Máme doma psíka - rady

13. apr 2023

Ahojte,včera k nám pribudol malý psík husky krížene s niečím.Deti majú radosť starajú sa hrajú sa s ňou.No mám pár otázok na vás čo máte psa,s čím som dopredu nerátala.Priklad ako jej vysvetliť že nemá chodiť do predzáhradky a lámať kvetiny?Zatiaľ je na dvore, má svoje miesto na spanie pelech a hračky.Do budúcna chceme kúpiť búdku a možno oplotiť ju aby nebehala vselikade po pozemku.Dcera chce s ňou chodiť na prechádzky,má len dva mesiace dá sa na tak malé kúpiť vodzka a obojok?Kde je najlepší výber?A kedy mám zahlasit na obecnom úrade že máme psa?Veterinárovi bola očkovana aj odcervovana.Dalsie pokyny viem.Meno pre ňu dcéra si nevie vybrať páčia sa jej svoje.Zatial asi toľkoto,budem rada ak odpoviete na moje otázky.Dakujem

babulkomale
13. apr 2023

Kedysi sme si kupili knihu o psoch, nastudovali, zadovazili psa a poskytli mu vsetko co potreboval, vychovu a vycvik podla plemena.
Aj male deti mali vycvicenych psov.
To co sa teraz deje okolo nas je nieco neuveritelne.
Pes sa ocitne u hocikoho bez zakladnych znalosti a niekto kto sa vyzna, ma do jedneho diskusneho prispevku vtesnat cele vedomosti o vychove a vycviku psa 🤦
Ano, pes musi byt vycviceny, inak je na obtiaz a nebezpecny okoliu ( tym je myslene nie že vás musi zakonite zozrat ale napriklad neposluchne, utecie a sposobi autonehodu za ktoru mozete byt aj sudne trestani).
Skuste tu knihu. Su aj konkretne o plemenach.

alenah31
13. apr 2023

pridaj sa k nám do skupiny psíčkarov - sú tu zverolekárky, majitelia CHS, skúsení psíčkari aj začiatočníci. A máme tu aj niekoľko chovateľov plemena sibírksy husky resp. krížencov tohto plemena.:
https://www.modrykonik.sk/group/1998/

t1nusa
13. apr 2023

ohľadom potrieb pre psíka si viete dohľadať info na internete - popozerajte si eshopy, navštívte kamenné predajne a nechajte si poradiť od personálu v predajni… čo sa týka výcviku - pridajte sa do psíčkárskych skupín, kúpte si knihu, oslovte trénera a trénujte…
nahlásenie psíka na úrade - google pomôže pripadne si zavolajte na úrad ☺️
na záver poviem len toľko - nečakajte, že vám všetko vypíšu ženy na koníku, trošku samostatnosti by nezaškodilo a hlavne je dôležité si to naozaj naštudovať už pred kúpou psíka aby ste vyberali správne plemeno vhodne pre vašu rodinu jednak do prostredia kde bývate ako aj plemeno vhodne k deťom… psík nie je hračka a vyžaduje si veľa zodpovednosti, lásky a starostlivosti, ale to predpokladám, že už ste zistili ☺️

nelca84
13. apr 2023

Jasne, ze sa da kupit aj maly obojok a vodzka, ved co take civavy? Ale steniatku odporucam skor postrojcek kupit. Co smie a nesmie treba postupne ucit, nebude to hned. Od pol roka mozete chodit na cvicak, tam sa vela nauci, socializuje sa s inymi psikmi... A na to si sa sice nepytala, ale dala by som si zalezat na strave, ak chces mat zdraveho, vitalneho psika s peknou srstou.

moonlight1210
13. apr 2023

Co sa tyka prechadzok, urcite uz od teraz ucit chodit na prechadzky. Obojok, voditko. Ucit chodit popri nohe.
Ked bude vacsia a bude tahat, tak ju nemusite udrzat, bude vas vsetkych vlacit za sebou. Prechadzky budu peklo, vykaslete sa na to, ona bude trpiet na zahrade (husky zvycajne potrebuje hodne chodit).

Ucit chodit pri nohe, prist na zavolanie, sadnut si k nohe a cakat na dalsi povel (aj kvoli prechadzaniu cez cestu, nech vas nevtiahne pod auto, lebo uvidi vrabca).

Ked pojdete na prechadzku, casto mente smer, hoci aj celom vzad a po par metroch zas. Zastante, a ked pri vas zastane, zas vykrocte. Clovek vyzera ako blbec, no psovi je to fuk, preco to robi a co sleduje.
A dajte vzdy nahlas prikaz (alebo gesto), aby zastala pri vas, ked zastavite a nasledovala vas, ked sa pohnete.
Zvykne si, ze musi davat pozor, co robite a kam idete vy, nie ona. Drzat sa vas, byt pri nohe, nie pobiehat volne a daleko v okoli a ignorovat zavolanie.

mk1111111111
13. apr 2023

No, velmi dobre ste nevybrali, ked neviete ani zaklad. To nemyslim teraz v zlom. Tu bude treba aj vycvicit, ale to dostudujete. Predzahradku ohradit, vsetko, co nechcete, aby znicil, potrhal, okusal, schovat. Hore uz pisane o voditkach, k tomu kupte sacky na exkrementy, to treba tiez, aby po vas nezostali na ulici zbytky.

simona92101
13. apr 2023

2 mesacne by este nemalo chodit na dlhe prechadzky-uskodite klbom.jasne ze sa da kupit,staci obycajny nylonovy,zo zaciatku mu bude stacit par minut okolo domu sa pomotat. 2 mesacnemu nevysvetlite ze nema lamat kvety 🙂 skor zamedzit pristup k nim.ked bude same a bude sa nudit(husky to maju v povahe-potrebuju vela zamestnat),bude zavijat,hrabat zakopy atd..

autor
13. apr 2023

@alenah31 Ďakujem pridám sa do skupiny.

autor
13. apr 2023

Pôjdeme dnes kúpiť mu granule tie čo jedol od narodenia,také drahšie že sú tam všetky vitamíny pre zdravý vývoj.Pozreme aj vôdzku a obojok ak bude dobrá veľkosť tak kúpim aj to aby mohol chodiť na prechádzky.S tým výcvikom to odkedy je dobré zacat?Pohladam v okolí kde by sa dalo ísť.A samozrejme budem študovať aj na nete čo všetko treba,len myslela som že je lepšie ak poradí niekto čo má skúsenosti so psami.

lenka188
13. apr 2023

Mame doma tiez steniatko, z utulku. Podla otazok ste zaciatocnici a teda Husky je dost nestastna volba pre zaciatocnika 🙁 Ale ak sa naozaj posnazite a budete chodit s nim na vycvik, tak sa to da zvladnut. Ak ho vsak nechate len tak na zahrade bez podnetov, tak sa z neho zblaznite. Husky potrebuje pracovat a mat zamestnanu hlavu, bol to sanovy pes, ma kopu energie, ak ju nema kde vybit, tak sa nudi a z nudy psy robia riadny bordel.
Mne tiez hrabe v zahrade, zahony vyhrabava. Je to stena, treba zakazovat, ale 2 mesacnemu tazko vysvetlis aby nesiel medzi kvety. Jedine to ohradit.
Obojok sa samozrejme da kupit, kazdy den treba s nim chodit na prechadzky a socializovat ho. A urcite sa skontaktujte s nejakym odbornikom na vychovu a vycvik psov.

efka000
13. apr 2023

Ahoj nieco podobne sme zažívali aj my skoro pred 3 rokmi ked sme si prinesli našeho prvého psíka domov. Ona je kríženec nemeckoho ovčiaka a cechoslovaka cize učenlivý ale tvrdohlave a dominatne plemeno 😂 Moja rada je ze si oplot zahradku kde nechces aby chodila, lebo moze sa stat ako u nas ze ti kazdy den donesie ružu zo záhonu ( akurat sme ich mesiac pred jej príchodom zasadili ale uz neexistujú 😂). Tiez si treba zabezpečiť plot aby sa nedostala k susedom ( nasa sa snažila prekopať ). My mame okolo plota vysoké záhony kde su kvety ( vsetky kvety su vo vyvisenych zahonoch )😂 taktiež oplotené stromčeky lebo sme ich akurat sadili.
Na cviciak sme hned s nou začali chodiť . Ale potom nam ochorela tak sme to prerušili a počkali kym prejde všetkými ocokovanim a znovu sme sa prihlásila mala cca 6 mesiacov . Ale do vtedy sme budovali socializaciu ( s deťmi a inými psíkmi) .
Tiez sme vela študovali najma jej prvy rok života aby bol zdravý a slusne vychovani psík . Skuste si pozriet charakteristiku plemena a ake choroby su bežne a začať jej davat vitamini aby bola zdravá .
Najma pozor na kĺby u väčších plemen sa mozu zle vyvinúť . my našej dávali Avalis aby sa dobre vyvinuli.