Mám nahlásiť, že som bola s pozitívnou osobou?

3. dec 2021

Zdravím 🙈 pardon, už sa tu tá korona toľko krát rozobera, že fuuu. No ale včera mi volala suseda, ktorá je 2x ockovana, že jej včera vyšiel antigenovy test pozitívny a dneska ide na pcr test.
Moja otázka znie, či sa môžem ísť otestovať antigenovym aspoň dnes, alebo mám počkať, či jej pcr vyjde pozitívny a potom sa testovať. Alebo to mám dakde nahlásiť alebo čo? Lebo som z toho jeleň, doteraz som nič také neriešila 😅
Suseda išla k lekárke,lebo mala vyšší tlak, bolesť hlavy a sopel, robila jej test a proste pozitívny 🤔
Tak teraz ja osobne nechcem nikoho nejako ohroziť alebo čo, tak aby som nejakú blbosť nespravila.
Ešte podotknem,že som s ňou bola v pondelok, test jej robili v stredu, a včera vo štvrtok mi dala vedieť.
Silno mocne vďaka za odpoveď

autor
3. dec 2021

Aj čo si čítam diskusie z tohto roka marca, všetky tam píšete,že ak jej vyšiel pozitívny antigenovy,nemá chodiť na pcr a byť 14dni v karanténe.
Ale na pcr test ju objednali 🤷

leamax
3. dec 2021

Nahlas sa aj ty rovno na pcr test cez korona.gov.tam zadas,ze si bola s pozitivnou osobou a podla toho ti poslu termin

autor
3. dec 2021

@leamax a nebude vadiť,že som s ňou bola v pondelok, a test pozitívny jej vyšiel v stredu? 🤔 Prakticky som nebola s pozitívnou osobou, ale ževraj tie prejavy sa objavia neskôr.
Ja nemám zatiaľ nič,žiadne príznaky ani nič 🤷 ale šak to sa aj neskôr môže ukázať,alebo vôbec ...údajne 😅

leuska1991
3. dec 2021

Ked nebola pozitivna tak naco test?

kessinka
3. dec 2021

Pokiaľ si s ňou bola 2 dni pred tým, ako jej vyšiel pozitívny test alebo začala mať príznaky, si úzky kontakt. Takže ak ste boli v pondelok spolu a v stredu mala test, tak si aj tak úzky kontakt. 3 dni alebo viac pred testom/príznakmi sa už za úzky kontakt nepovažujú. Ak si očkovaná/prekonaná (do 180 dní od prekonania), môžeš pokračovať normálne vo všetkom (to ale neznamená, že nemôžeš byť pozitívna, na test sa môžeš cez ich stránku nahlásiť). Pokiaľ nie si očkovaná/prekonaná, mala by si ísť do karantény a nahlásiť sa na PCR test. Aktuálne (aspoň u nás), ale termíny cez ich stránku (kde máš PCR ako úzky kontakt zdarma) trvajú dlhšie, takže ak na test čakáš v karanténe, môžeš si ju tým o pár dní predĺžiť kvôli čakaniu na test (ja som napríklad dostala test na 7. deň od kontaktu a výsledky prišli na 9. deň na obed). Test by mal byť inak najskôr na 5. deň po kontakte.

Tu sú inak aktuálne info: https://korona.gov.sk/co-mam-robit-ak-som-bol-v...

zuzkaa1991
3. dec 2021

Staci sa objednať na pcr len zbytočne zakladat temy ...... aj ja som bola so sestrou v sobotu co bola na pcr kvoli práci vysledok jej prisiel az v utorok pozitívny a v nedelu ag negatívny zlakla som sa hned som sa objednala na pcr som ockovana ona nie plus som sa bala o malu dceru....našťastie sme negatívne tiez neovládam vsetko kedze nesledujem vyhlášky atd kedze sa ma to netyka ale mi je jasne ze ked som s osobou objednam sa pre istotu na pcr ako som spravila pre svoj pokoj a ako pisu vysse..nie je to prikazom kazdy je zodpovedný za seba aj rozmýšľa ;)

jana005
3. dec 2021

Na PCR nech suseda ide,lebo ináč nebude mať papier o prekonaní.
Teba objednaju na piaty deň od jej pozitívneho výsledku

autor
3. dec 2021

@jana005 a čo ak jej vyjde pcr negatívny? Aj vtedy musím ísť na test?

fajnova
3. dec 2021

Ahoj, riešim to isté. Pozitívna, plne zaočkovana kolegyňa s príznakmi.. sama som sa objednala na test. Tiež zatiaľ nemám žiadne príznaky, ale pre istotu idem. Plus karanténa 10 dní. Úplne úžasné je to, že zaočkovani kolegovia nemusia byť v karanténe, ani na test nemusia ísť, hoci niektorí s ňou boli v užšom kontakte ako ja. Mám pocit, že toto niekto vymyslel na pinelke. Žiadna logika a hazardovanie s ľudskými životmi.

autor
3. dec 2021

@fajnova jejha, toto keď poviem sestre 😅 očkovana na materskej a ostala.doma 10dni, nikam nechodila 😅 aj ja som bola v tom,že očkovaní,keď sú pozitívni majú ostať v karanténe 🤷 to je potom dosť divné,že nemusia

tinqua
3. dec 2021

Ahoj ja som toto riešila minulý týždeň s deťmi a objednala som ich na PCR a boli sme aj v karanténe pre istotu. Nahlas to cez formulár a nechaj sa otestovať, je vysoko pravdepodobné že nebola infekčná a budeš negatívna, ale tak spravajme sa zodpovedne, to je to najmenej čo môžme urobiť...

renka30
3. dec 2021

ockovani, ked su pozitivni musia byt tiez v karantene. Iba ak su blizky kontakt pozitivnej osoby v karantene nemusia byt, na rozdiel od neockovanych

eko22
3. dec 2021

Normálne by som sa nahlásila na pcr, z dôvodu kontaktu s pozitívnou osobou a hotovo. Budeš mať aspoň istotu. @renka30 ja očkovaná som a nemusela som byť v karanténe podľa pani na testovaní, ale tak pre istotu som bola až do výsledku pcr

fajnova
3. dec 2021

@renka30 a je to normálne? Úplne v pohode?

renka30
3. dec 2021

@fajnova to uz musia rozhodnut kompetentni, zdravy rozum hovori, ze to normalne nie je, vzhladom na to, ze vieme, ze roznasaju aj ockovani...

tuppuk
3. dec 2021

@renka30 súhlas, len tieto opatrenia všetky sú na hlavu, obmedzujú neočkovaných pričom práve oni majú byť v karanténe keby niečo, ale očkovaný ak bol s pozitívnou alebo čo tak netreba. Nezmysel.

jana005
3. dec 2021

Ak jej výjde negatívny pcr,tak ty nemusíš ísť. Preto čakáš na výsledok jej pcr ,a až tak sa objednávaš ty.
A zle si to pochopila,ak je očkovany pozitívny,tak musí byť v karanténe,iba ak je kontakt pozitívneho,tak vtedy nemusí byť

palicka
3. dec 2021

Myslím, že podľa platného semaforu sa aj vysledok antigenu berie za platný. Normálne sa cez korona nahlas na PCR test, a uvidis. Bola si s ňou 48 hodín pred pozitivitou, teda si úzky kontakt

autor
3. dec 2021

@jana005 teraz to pozerám na oficiálnej stránke a je tam,že zaočkované osoby len ak majú príznaky 🤔

sense
3. dec 2021

@leuska1991 môjmu ex vyšli 2 AG testy negatívne (mal príznaky) à PCR pozitivny o dva dni neskôr

kingstonka
3. dec 2021

@renka30 ešte doplním, že ockovani nemusia byť v karantene po styku s pozitívnou osobou len pokiaľ nemajú príznaky. Samozrejme ze očkovaná pozitívna osoba je v karantene.

palicka
3. dec 2021

@kingstonka a ja aj ja doplním, že každý racionálne zvažujúci, nerieši či je alebo nie je ockovani, a po kontakte s pozitívnou osobou a snazi eliminovať kontakty a otestuje sa. Som zaockovana, som výrazne za očkovanie, a zároveň si myslím, že len to nestačí, žiaľ, v súčasnej situácii. Preto by som (a už niekoľkokrát sa to aj potvrdilo) určite riešila akúsi dobrovoľnú karantenu a test.

kingstonka
3. dec 2021

@palicka to samozrejme, a z môjho okolia to aj ľudia takto riešia, čo sledujem, aj keď si napr kvôli tomu musia zobrať dovolenku. Len aj veľa ludi si nesprávne vysvetlilo to, že ockovani neide do karantény, čo je pravda, len pri kontakte, pri pozitivite už karatnu musia absolvovať.

autor
4. dec 2021

Suseda bola na tom pcr a dnes jej prišli výsledky,že je negatívna, nemá žiadne príznaky