Mám 30 a žijem s ročdičmi, neviem sa pohnúť ďalej - som lúzer?

9. apr 2021

Uz dlho mam taky pocit,mam 30+ byvam s rodicmi,som nestastna,chcem sa osamostatnit,ale dostupnost byvania a hypoteky sa cim dalej vzdaluje,vsetko zdrazeieva a 150 - tisic na byt fakr nemam. Par rokov, som bola v zahranici teda myslim,ze az tak uplne neschopna nie som,mam celkom dobru aj odbornu pracu, len stale malo na byvanie. Myslim,ze rodicia sa za mna hanbia,a lutuju ma ,aj ked mi to nikdy nepovedia,ze ako som dopadla,kamaratky maju domy ,deti,rodiny,takisto ostatna rodina

goodidea
9. apr 2021

Niesi luzer... Skús sporiť a vziať hypo aspoň na jednoizbak

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
leuchtturm
9. apr 2021

ak chces nieco zmenit, zacni sa cinit. Nariekanie ti nepomoze 😉

goodidea
9. apr 2021

Čo ťa najviac trápi ..čo by si na svojom živote zmenila keby môžeš hneď teraz?

sasa1310
9. apr 2021

však zober hypotéku aspoň na 2izbak. Tipujem, že niečo našetrené máš, keďže bývaš stále u rodičov a môžeš pokračovať bývaním u rodičov. Dáš do podnájmu a niečo nech ti splácajú nájomníci. A vzchop sa. Matky s 2 deťmi to zvládajú bez pomoci rodičov a ty by si nezvládla?

luccija
9. apr 2021

Nie si luzer, luzri sú tí čo su doma a ani nemajú snahu niečo zmeniť a ani ich to netrápi😊

makakova
9. apr 2021

Len sa ľutujes, vzchop sa a potom niečo dosiahnes. Vzdy sa da, keď sa naozaj chce...nie len vyplakavat nad sebou ako decko

gabrielkaa
9. apr 2021

Pozitivne je,ze mas pracu. Nemusis hned kupovat byt za "cash". Vascina ludi bere hypoteku. Pozrela by som si nejaky maly bytik, 1-2 izbovy ako ti tu baby pisu a skusila by som si vybavit hypo. Ked mas pravidelny prijem, nemal by to byt problem.

janickacrazy
9. apr 2021

Ved napíš na zoznamku alebo do nejakého klubu turistov alebo niečo, nájdi si dajakú záľubu a rob niečo, čo ťa baví. A čo ked máš 30? Ja ked som mala 30, odišla som od priateľa aj so synom, prišla som o prácu a musela som začať odznova. Našla som si novú prácu, stretla nového chlapa a všetko bolo zrazu zase dobré. Ale určite som si nepripadala ako lúzer, ved prečo aj? Zmena je život. Ešte kludne stihneš aj rodinku založiť, aj byt kúpiť, aj deti porodiť, neboj sa. Len trochu optimizmu do toho.

lilitela
9. apr 2021

Myslim ze dosada na teba korona a jej okolnosti. Proste depka. Nikto nemohol predpovedat, ze toto nastane a ze rychlo si treba brat hypo v 25-ke, kym sa tie byty ako tak dali, teraz je to neunosne, mozno to este klesne o par rokov. Ja by som uz asi teraz iba cakala, ako sa zivot vyvinie, snad aspon trocha do normalu. Do zahranicia sa zas nechystas? Ja som si o sebe uvedomila, ze nevydrzim dlho robit jedno a to iste, s tymi istymi ludmi na jednom mieste, potrebujem ku stastiu zmenu.

@sasa1310 Ja neviem, byt 120 000 eur, plus navysenie z hypoteky, uver na 30 rokov, cize do 60-ky, mesacna splatka 350-400 eur pri garantovanom pravidelnom slusnom prijme? Kolko bude este byvat u rodicov, 5 rokov max? Asi aj rataju, ze odide, ak ma pocit, ze ju lutuju. A potom to bude tahat len s vyplaty. Matka s dvoma detmi by to zvladla? Som teda asi taky pesimista ako autorka.

ivangeline
9. apr 2021

Mozes stale do podnájmu. A budes sa cítiť lepsie. :-P

sasa1310
9. apr 2021

@lilitela ceny nehnuteľností rapídne stúpajú. Čím skôr vezme hypotéku, tým skôr ju splatí a hodnota majetku jej bude len stúpať. Hlavne teraz, keď ceny idú mesačne hore

zuzubb007
9. apr 2021

Riešenie je podnajom úplne ti postačí na začiatok jednoizbový byt, plakať ti nepomôže ale konať, otvorím internet a za hodinu mám podnajom, osobné radšej budem na rozkoch ale v kľude si žiť samostatne

luccija
9. apr 2021

@zuzubb007 nemyslím, že má doma zle prostredie skôr ona má pocit, že už mala byť preč či, že ju oni ľutujú.A to môže byť len jej pocit, domnienky...do podnájmu by som nešla to môže platiť hypo.autorka treba si nájsť partnera mať pestrejší život, spriaznenú dušu a hneď bude svet ruzovejsi.Nie všetci v 30 tke majú deti, domy ty vidíš tých ostatných s potom máš z toho depresie, že si k nicomu

nerko
9. apr 2021

V ktorom meste byvas? Ak chces svoje skus nieco mensie, 1-izbak, pripadne garzonku na zaciatok, cena zalezi aj od stvrte mesta. Ci Ti to vide z uspor +uver. Aby si mala este financie na reziu a osobny zivot. Teraz je blba doba. Ja mam svoje byvanie, aj rodinu, pracu, uspory a uz som na nervy z tohto vsetkeho. Nemozem z okresu, blizku rodinu mam za hranicami, chyba mi spolocnost, vylety atd. Ale stale som stastny clovek, nikto z blizkych mi neumrel. Ked toto pominie bude lepsie aj u Teba. Treba vyrazit medzi ludi, a vyplnit volby cas. To, ze byvas u rodicov by som tiez nebrala tragicky. Pokial si dokazes odlozit vacsiu cast vyplaty, ak nemusis prispievat napr. Mne tym rodicia velmi pomohli. Mohla som setrit na svoje do cca 28-rokov.

bubbinaa
9. apr 2021

Ja by som si najskôr našetrila a potom si vyriešila aspoň vlastnú garsónku, hlavne si z toho nerob ťažkú hlavu, keď budeš mať snahu niečo zmeniť tak je to stále viac ako robia mnohí iní ;)

bluka2
9. apr 2021

Prečo nie si v podnájme?

lienocka2808
9. apr 2021

Ale no tak. Nie si luzer. Ja som mala 32, ked som odisla z detskej izby u rodicov. A pripadala som si jak luzer. Bolo to v roku 2013.kupila som si byt na hypo 1 izbak v tom case za 60 tisic. Najlepsia investicia v mojom zivote. Minuly rok som ho predala za 120k. Medzitym som porodila jedno dieta a mam pekny vztah. To, ze byvas stale s rodicmi, odporucam ak sa da, odist. Hoci si zobrat hypoteku, ale za 5 rokov zase nehnutelnosti pojdu brutalne hore a byt je investicia.

nafka0483
9. apr 2021

Byvas s rodicmi, cize naklady na byvanie mas nizsie ako vo vlastnom (hypoteka, energie...), alebo v najme (najomne, energie...). Predpokladam, ze rodicom prispievas na energie aj stravu, neplatis vsetko sama, cize je to financne vyhodne. A tiez pises, ze mas odbornu pracu, takze asi nie si nejaka nekvalifikovana pracovna sila s minimalnou mzdou. Navyse si pracovala v zahranici.
Takze zakladna otazk znie - kde idu vsetky tvoje peniaze? Ako s nimi hospodaris, kolko mas nasetrene? Kolko ti mesacne zvysi z vyplaty?
To je zaklad aby si si vedela urobit planovanie na osamostatnenie. Chce to trochu viac sebadovery ;)

nistika
9. apr 2021

preco by si bola luzer? si pozri modreho konika, kolke aj manzelov deti maju a od rodicov stale neodisli....a to podotykam niektore sa rozhodli ostat dobrovolne, s tym ze veskere prachy vrazili do spolocneho byvania so svokrou alebo rodicmi.....urcite niesi luzer a vedz ze cloveku sa tazko kupuje byt ked je sam, ine to je ked su uz v kase dve vyplaty....tym nechcem povedat aby si sa nasilu vydavala, ale vedz ze to proste mozno pride s tym...zivot je fajn. a ak ti z nejakeho nepohodlia nevadi ze zijes s rodicmi (teda riesis vyslovene co si kto o tebe mysli) tak neni o com, je to tvoj zivot...neda sa mat vsetko hned a okamzite a nieje ani nikde napisane co vsetko musis zvladnut kedy....

inak leuchtrum nevies preco ma v kazdej teme tvoje prispevky vytacaju do vyvrtky?

syslik81
9. apr 2021

mojho brata ex je uplne tupa holka- a to myslim naozaj tupa... a dokazala si vziat hypo na jednoizbak a dokonca i splaca ..robi vo fabrike - takze sa to da ..nemas deti takze ani neako extra vysoke vydavky .. usetrit sa da dost na jedle-da sa varit lacno a kvalitne .. je to sice na straaasne dlho ale tak aspon daco budes mat ... nemusis byvat priamo v meste -co nieco na okraji v inom meste tam su byty lacnejsie .. samozrejme tak aby si stihala dochadzat do prace .. pripadne vezmi hypo na 2izbak a jednu izbu daj do podnajmu neakej znamej alebo kamoske a aspon pomoze splacat

janinah
9. apr 2021

Čo ti teraz pomôže vlastné bývanie?že budeš plakať do vankúša vo svojom a nie u rodičov v detskej izbe? Alebo si tam skôr dotiahneš dákeho chlapa? Začni nie bytom,ale sebou.Komunikuj s ludmi,s kolegami,ozvi s starým kamoškám,dákej sesternici,ktorá ti je blízka.Nie je čas na stretávky,ale môžeš si ísť zabehať,na turistiku,kúp si psa,jednoducho rob niečo mimo domu.Doma ani svojho princa nestretneš,v lese na prechádzke so psom skôr.Si mladá,to je výhra.Rodičia sa nikdy nehanbia za svoje deti,nie si vrah ani zlodej,treba viac času tráviť s nimi,ide jar,chod s nimi na zahradu,treba sa rozprávať,nie sedieť v kúte.Pomaly sa po tom byte pozeraj,ale nie je to priorita.

nistika
9. apr 2021

mozno ze trpis depresiou...napadla ta tato moznost?

pralinka25
9. apr 2021

podnajom je uplna strata casu a financii v tvojom pripade. ved ak mas nieco nasetrene cast pouzi na kupu a na cast si zober hypo. dnes ma drviva vacsina mladych byvanie na hypo. na tom neni nic hrozne takto sa funguje na celom svete. ak ti to nebude vychadzat predas a peniaze sa ti vratia. investicia do nehnutelnosti nikdy nebude stratova.

misa11111
9. apr 2021

Joooj moja a do kedy chceš plakať?
Hypotéka podnájom sú riešenia... len treba chcieť.

milenke
9. apr 2021

V prvom rade vlastne bývanie choď to toho!! Alebo podnájom na začiatku .. uvidíš že zrazu to bude iné nebudes sa cítit ako vravíš že "luzer" si sama nemáš deti nebude to také ťažké 🙂 to je prvý krok ako sa cítiš lepšie

mihula
9. apr 2021

150tisic? snad srandujes?zober si hypo na jednoizbak a ides samaa dalej ci?

lilitela
9. apr 2021

A ešte k tomu pocitu ľútosti.... Neviem detaily ale možno im ťa není ľúto ako neschopacky ale tak empatický, ze je proste ťažká doba.
A keď už si si vymenovala tie sikovne kamošky čo majú deti a domy, tak teraz nám tu vymenuj tie, čo bývajú tiež u mamy, alebo sa nešťastne rozviedli alebo robia nejakú nekvalifikované prácu za minimum. Lebo ľudia sú aj takí aj takí.

dilino
9. apr 2021

@syslik81 Asi až taka tupá ako popisuješ bratovu EX nebude predpokladam ked dostala úver že svojpravna je OP tiež má, tak nechápem že niekto o niekom povie že je tupy.Tupy je len uhol z matematiky.Koľko tupých ľudi to dotiahlo veľmi daleko a su z nich podnikatelia.A kedže to je bratova EX tak asi brat je sväty pri oltari a a jeho EX tupa.Och mala by si sa nad sebou zamyslieť.Sebavedomie máš až vo vesmíre mudra si až ma s toho boli hlava.

pralinka25
9. apr 2021

a este som zabudla ze byt single neni stigma. je to uplne normalne. ak ale single byt nechces prestan sa lutovat. to co citis z teba aj vyzaruje a to aj pritahujes. darmo sa tvaris veselo. ludia to vycitia, takze popracovat na sebe. dnes je ist k psychologovi uplne normalne - ziadna hanba ale existuju aj rozni kouci. mozno tvoj stav suvisi s nedostatkom nejakych vitaminov, alebo hormonov. musis popracovat na svojom sebavedomi. hodnota cloveka sa nerata tym ci mas dom a rodinu. rovnako hodnotny je clovek aj bez deti alebo domu. to ze ich teraz nemas neznamena ze o rok to nebude inak. zober zivot do vlastnych ruk.
teraz sa sice cestovat neda ale mozes sa vzdelavat, studovat, ked sa uvolnia opatrenia daj sa na nejaky kurz, nauc sa dalsi jazyk, najdi si konicky, kup si byt a mozno aj zvieratko. stretavaj sa s ludmi ktori su pre teba prinosom, prestan sa porovnavat. bud sama sebou, prestan sa stavat do pozicie neboraka, obete a luzera. pretoze tam kam sa sama zaradis to budes. mas cas sa starat sama o seba ako fyzicky tak mentalne, dusevne aj intelektualne. mas cas rozvijat svoju osobnost, svoje vedomosti aj svoj vzhlad. neopustaj sa. mas cely svet pri nohach a ani len netusis kolko ludi zavidi prave tebe.
a ak sa vyrovnas sama so sebou uvidis ako sa tvoj zivot otoci.