Malý psík do bytu vhodný k deťom?

jankanelka
23. jún 2019

Ahojte,
mate v byte psika? Uvazujeme o nejakom malickom, co podrastie minimum a je vhodny pre deti. Dajte,prosim, typy (aj foto) akeho vybrat a rady, na co si pri vybere dat pozor, aka rasa je vhodna, co vsetko (okrem vencenia,kupania,ockovania, stravy,...) zahrna starostlivost o psika? Je lepsi psik ci fenka? Preco? Kolko vas tak v priemere psik stoji mesacne? Dakujem.

jania023
23. jún 2019

@jankanelka ziaden prs nieje vhodny pre dieta. Kupte mu plisaka😊
Psik nieje hracka

jania023
23. jún 2019

Oprava pes nie prs😂🙈

jania023
23. jún 2019

Ale ked uz tak tak my mame civavy
Za mna radsej fenku je pritulnejsia a neznackuje si teritorium.

katulik123
23. jún 2019

Pozerala by som na maltezaka, westika, či king Charles španiel, šicu, nemecky trpaslici špic. Úplne malé psíky sú aj viac neprijemne často lebo ak sa majiteľ nevenuje im toľko vzhľadom k ich malej veľkosti nemusia byť úplne vždy k deťom vhodné.
Najlepšie si je vybrať psíka aj podľa toho či bude aa mať kde vybehať a podobne.
Ale malý je aj yorkshir či čivava.

Ale hlavne je aby ste vedeli či budete mať čas.
A mesačne? Záleží čo mu budete dávať za stravu. Ale ak máte problém s € nechoďte do toho. Psík môže potrebovať operáciu atď, veterinari sú drahí...

A lepšia je fenka. Neznackuje si všetko všade, neuteka za fenkami, aj všeobecne by som povedala. Že fenky sú viac vernejsie.
A raz -2x ročne haranie ale to sa dá v pohode prežiť. A samozrejme neskôr kastracia...

prevenar
23. jún 2019

@jankanelka pudlik - inteligetni a neplznu 🙂

aleshka_supermama
23. jún 2019

@jankanelka nekupujte ale si adoptujte, útulky sú plne aj menších plemien aj šteniatok. 🙏😉

ukulela
23. jún 2019

@jankanelka ked sa pytas taketo zakladne otazky, zrejme ste este ziadneho psika nemali, treba si uvedomit, ze to nie je zabava, ale v prvom rade povinnosti, minimalne 3x denne von (minimalne) - a nemaju to byt 3 min prechadzky okolo baraku ... ci von prsi, ci je -20, bude mat s nim kto chodit? venovat sa, vychovat ... je to aj velky zavazok, uz len dovolenka - co s nim? bude s vami cestovat, date ho znamym, do psieho hotela? strava - psik ta nemusi na strave stat nic, odchvoas ho zvyskami z kuchyne - ale to je to najhorsie, co mozes spravit, spolu s lacnymi granulami z reklamy ... cena lepsich granul sa rovna cene drahsej sunky. a uplne najlepsie by bolo mat psika na samostatnej varenej/alebo aj surovej strave - skratka osobitna vyvazena strava (ako miminu)
dalsia vec - urcite kastrovat!
a tiez - zvazovat povod - nie od mnozitelov, ale radsej investovat do papieroveho psika.
a teda - ked sa vyskytnu necakane okolnosti, naklady u vet sa splhaju do stoviek €.

fridi96
24. jún 2019

My mame v byte francúzskeho bulldoceka. Vybrali sme ju aj kvôli tomu že sú vhodne ku deťom ale pri tom sú veľmi lenivé a prespia aj celi deň takze nie sú náročné. Peniazovo sú určite drahšie najviac problémov sme mali prvý rok ale teraz už pohode len očkovanie, kvapky proti blcham a tieto základne veci. Pri fenke sa treba rátať stym že hárajú 2x do roka cca 3tyzdne ale dá sa to vydržať. My ju berieme fakt ako člen rodiny a strašne veľa lásky vedia dávať, vôbec nie sú agresívne a sú tiché 🙂 už veľmi čaká sestričku a od začiatku takto sedí pri bruchu a nikto nemôže ku mne koho ona nepozná 😄😄

lucka12399
24. jún 2019

Ked som bola ja mala, naši mi kupili yorshira .. byvali sme v byte a nebol ziadny problem.. bol to nas milacik.. a konkretne s nasim nebol ziadny problem.. vencili sme ho 5x denne a ked sa dalo niekedy este viac . Ale bol taky lenivy ze sme ho niekedy museli prehovarat aby siel von😀 kazdy vikend sme cestovali na chatu 140 km a psik bol zvyknuty.. v piatok uz cakal pri dverach a tesil sa..
stravu sme urcite neriesili ako pri miminu.. davali sme mu normalne granule nie tie najlacnejsie ale ani nie tie najdrahsie .. niekedy mu mama uvarila kuracie maso s ryzou..
a kastracia? To nas nikdy ani nenapadlo nieco take takze nevidim dovod preco ho kastrovat.. ak snim nebude ziadny problem.. psik nemal to najluxusnejsie zradlo ani kastrovany nebol a prezil dlhy a myslim si ze pekny zivot 🙂

nikusiak9
24. jún 2019

@fridi96 pockaj ked sa narodi :D u nas havo sedaval nonstop pri mne, hkava na bruchu a teraz ziarli na malu

evica01
24. jún 2019

Nekupujte si psika. 10-15 rokov sa skoro nikam nedostanete. Psika nemozes odlozit len tak niekde krd budete chori, ppjdete na vylet, lietadlom, nedajboze do nemocnice, v noci vam moze plakavat, aj cez den ked nebudete doma... atd.
Psik je statost. Nie je to hracka. To je ako dalsie dieta.

moonlight1210
24. jún 2019

@jankanelka mame civavu (tu najmensiu).
Ale ako kazdeho psika, je nutne ho dobre vychovat. Naucit zakladnym navykom ohladom chodenia na zachod (mame psi zachod doma pre pripad, ale chodime aj von). Vycvik, aby chapal aspon zakladne povely sadni, lahni, k nohe, cakaj/ostan, miesto, stekaj, fuj (povely musia byt jasne, kratke, pri vycviku vzdy musi byt povedane rovnake slovo, ziadne obmeny sadni/sadni si/no tak si sadni. To pes nechape.)
Od zaviatku mu davat ruky do misky, ked zerie. Pocas zrania mu vybrat kusok zradla a podat mu ho, aby ho zjedol z ruky. Aby bol zvyknuty, ze ty ako vyssie postaveny clen mu mozes siahat na zradlo (keby zral raz nieco zle alebo mu bolo treba nieco zobrat z papule. Aby neuhryzol.) A musia to robit aj deti.
K spravnemu vycviku treba ale vycvicit aj clenov rodiny. Aby ho robili vsetci od zaciatku rovnako a poriadne.
(Bezne v rodine nema iba jeden clen cas byt so psom. Striedaju sa pri nom. Napr. deti, ked pridu zo skoly skor. Aj spravnym vycvikom od ostatnych clenov sa pes lahsie uci, kde je jeho miesto vo svorke. Dobra prevencia pred jeho pokusom urobit vo svorke prevrat.)

Spociatku bude cikat vsade, kde to na steniatko pride. Treba mat zachod hned pri pelechu, aby si zvyklo, ze potreba sa robi tam. Potom zachod po 10cm stahovat kazdy den na miesto, kde ho chcete naozaj mat. (Okrem zvykania na pravidelne vencenie).
Ked mu idu trvale zuby, rozhryzie cokolvek. Treba mu dobre hracky na hryzenie. A uz by mal mat vtedy zakladny vycvik ako-tak zvladnuty, aby posluchol.

Nasa civava mi akurat lezi v posteli a mava chvostom. Asi vie, ze o nej pisem. 😀
A najlepsie sa tvari na otazku: to co bolo? Kto to urobil? - ked nieco vyparati. Vtedy vie, ze urobila zle a nevie, co so sebou, tak sa hanbi a zalieza do budy. A potom sa chodi “ospravedlnovat”.
(Nereaguje na otazku, ale na prisny ton hlasu a na ten vyrazny zaciatok “To co”).

Inak 3/4 dna prespi. Miluje maznanie. Vsetkych clenov rodiny zboznuje (najviac mm - pes automaticky vyciti, kto je vodca svorky, autoritu.)

Mesacne vsetky psiky stoja dokopy tak 100eur na zradle (male znackove psiky zvyknu mat citlivejsie travenie, treba najst spravne zradlo, co zvladaju a zmeny zavadzat postupne, moze ich prehanat). Veterinar raz rocne okolo dalsich sto za ockovania. Nejake repelenty proti kliestom, atd, cca 20-30 eur raz rocne na sezonu.
Prvotne jednorazove naklady (buda/pelech, 2 misky, zachod, klietka, obojok, voditko, kefa, kliestiky na pazuriky) cca dalsich 100-150 eur.
Kupali sme zatial iba raz, ma kratku srst, staci vyciesat. Takze neviem kolko psia kozmetika.

Psy maju rozne povahy ako aj ludia. Jeden je poslusnejsi, iny vyzaduje viac troezlivosti. Najdu sa aj nezvladnutelne jedince. Treba s tym ratat.
Obvykle ale steniatka od poctiveho chovatela maju dobru povahu, lebo sa tam dba na vyber rodicov. Oplati sa poprezvedat a radsej zainvestovat do takeho steniatka (z chovatelskej stanice). Chovatel dba na svoje psy a moze vam aj potom poradit s vycvikom, starostlivostou, atd, kebo presne pozna ten druh a hlavne povahy.
Na zaciatok je to sice viac penazi, ale usetrene nervy, ziadne sklamanie a neskazena radost zo psa.

lenadka
24. jún 2019

@jankanelka čo sa týka plemena asi by som bola tiež za pudla-sú inteligentné, ľahko sa cvičia, neplznu, plemeno trpasliči pudel je také akurát. Majú zvyčajne dobrú povahu, hravé aj prítulné čo niektoré menšie plemená sú svojské až zlostné. My mame Jack russela a teda ten v byte by sa asi zbláznil, ak nemáš čas veľmi často venčiť a behať s ním. Máme dom čiže je tak na 50% dnu a zvyšok lieta po dvore. A to doslova, je to duracel pes, čo sa týka detí vydrží všetko je húževnatá, samý sval a aj tak nestíhala behať s malou po dvore, čivava by už bola hore bruchom. Našťastie si ju deti už až tak nevšímajú. Kým bola šteňa a puberta ich pozornosť ju tešila, ako prišla do veku dámy, behá rada, ale chce svoj kľud.Do bytu neodporúčam.
Kamoška mala vždy pudlikov a to sú zlaté psy čo do povahy aj bývania v byte.

ivky
24. jún 2019

Problem u psa v byte su chlpi. Su vsade a neda sa ich zbavit. My mame hladkosrsteho a je to katastrofa. Navstevy budu zachlpene, vase oblecenie tiez. Dieta ti dava vsetko do ust tak aj chlpi. Existuju vraj neplznuce plemena, neviem ake.... S fenkou je zas ten problem, ze sa hara - cize ma menzes 2x rocne po cca 2tyzdne. Cize budes mat v byte aj krvave flaky. Davaju sa fene specialne gatky aj vlozky ale aj tak su kvapky krvi po byte. Kastracia by to mala vyriesit.
Vydavky na psa: dan za psa si urcuje kazde mesto inak....granule...ockovanie...prepravka na cestovanie do auta....
Ak chces stena tak ratat s tym ze budes mat obcikany byt kym sa nauci hygienickym navykom. Nam az vydulo plavajucu podlahu a to sme mali psiu trenovaciu podlozku umelohmotnu a na tom este klasicku podlozku na vymienanie.
A este mame doskrabane aj dvere. Takze za mna pes do bytu nie.

vevu
24. jún 2019

@jankanelka Ked tak čítam niektoré komentáre, tak ľudia píšu skôr o tovare než o živej bytosti. V prvom rade odporúčam NEKUPOVAŤ cistokrvneho psa od chovatela/mnozitela. Je kopec psíkov v utulkoch, dočasných opaterach, ktorí čakajú na milujúcu rodinu. V tomto prípade vám vedia povedať ludia, ktorí sa o ne starajú aku majú psiky povahu, ake su. Chovateľ chce iba predať - a určite nie lacno! Nehovoriac o tom, že orieskovia sú zdravší a vdacnejsi. Ďalšia vec: čím menší pes, tým menší močový mechúr. Takže častejšie vencenie. Keď je pes malý neznamená to, že je aj menšia starostlivosť o neho. Otázka je či chcete psa alebo módny doplnok prepravovany v kabelke. Ďalej...malému psovi môžu deti skôr ublížiť (samozrejme nechtiac), je viac neviditeľný. Na vašom mieste by som sa pozerala po psoch stredného vzrastu a navštívila stránky ako psia duša či záchranný koráb. My sme mali iba veľkých psov v byte a boli to ti najuzasnejsi spolocnici, ktorí v prípade potreby vedeli aj ochrániť. Ešte jedna vec: ak si nakoniec zaobstarate psíka, tak s ním choďte na výcvik, profesionálny. Tam vám ukážu ako sa to správne robí. 😉

erickatt
24. jún 2019

@jankanelka napis utulokom, nie je problém aj cez cele Slovensko previezť.. tam uz aj ako tak poznajú povahu psa a vedia poradiť. Rozhodne kastrovat a maly psik nezje veľa, ale rozhodne kvalitné granule. Brit alebo eminem.. možno mu davat aj surové mäso tusim 200gramov na 10 kil psa, Čo je u psíka kol 2-3 kil malicko. Dcérka tvoja má 10 dosť veľká na zodpovednosť.. ak tak napíš ss,. Dam ti kontakt na baby z utulku

lenka1108
24. jún 2019

Ja som kúpila maltezacku keď mal syn rok a pol a dcéra 7. Maltezak neplzne. To bola hlavne podmienka. Mame fenku a už ma 6 rokov a je to super pes. O tom ze sa hara vôbec neviem. Všetko si uprace. Keby ju chcem dat pripustiť ani neviem kedy keďže neviem kedy sa hara. Je kľudná. Psa co plzne by som do bytu nechcela. Ak by sme mali dvor tak by som chcela zlatého labradora.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beatinka
24. jún 2019

Za mňa jednoznačne maltezák. Máme teraz 7mesačného. Predtým sme mali v byte bígla, ale to pĺznutie bolo desné. Po maltezákovi ani stopa. Takže keď vyskočí na gauč, na postel, nezostávajú žiadne stopy. Dokonca ho ani nie je cítiť tak, ako psa s podsadou. Dcéra je alergická na psiu srsť, preto padla voľba na maltezáka, a neľutujem.

amarilka26
24. jún 2019

Pes do bytu nepatri. Casto vystekavaju ked nie je nik doma a trpia tym susedia.

cvirenka
24. jún 2019

Pudlik.
Nie je veľký, neplzne! K deťom super...

ukulela
24. jún 2019

ad kastracia: staci mat v panelaku (kde je psik pomaly na kazdom poschodi) harajucu sa fenku a psy sa pojdu zblaznit. uz len preto kastrovat.
ad jedlo: ked precitate zlozenie tych beznych granul/kapsiciek pre psy/macky: 5 percent masa. macka je pri tom masozravec a pes vsezravec, nie takmer vegetariani
takze: psik je velka investicia a zavazok. ale pri spravnej starostlivosti a vycviku je platnym a vdacnym clenom rodiny.

moonlight1210
24. jún 2019

@ptmt1011 to je pravda. Povaha psa je sice zaklad, aku zvolit vychovu, ale dobre zvolena vychova robi potom dobreho psa.

fridi96
24. jún 2019

@evica01 to si brala kadiaľ že sa nikde nedostanú? No my ju už mame 2roky berieme ju všade chodi snami na výlety a raz bola už aj v hoteli pre psov...a to sme chodili na výlety kým som nebola tehotná aj 3-4x do roka...všetko je o výchove lebo pes potrebuje pána a potom neni žiaden problém 🙂

kikuska555
24. jún 2019

Mali sme stafforda sice nie je malicke plemeno ale mega pre deti. Bohuzial museli sme eo darovat pretoze najmladsia ma silnu alergiu na psa. Takze ti odporucam dat si prv urobit testy lebo co sme zazivali si nevies predstavit. Ja jednej strane zdravie dietata je priorita ale na druhej strane sa musis zbavit clena rodiny. Akekolvek plemeno si vyberies si obmedzovana, ked ti niekto napise ze nie tak klame. Ja som svojmu davala kvalitne granule plus maso. Ockovanie, a nehovoriac ze ak sa nieco vyskytne tak veterina je strasne draha. plus vsade uplne vsade chlpy, a smrad zo psa, ako majitel som to nikdy necitila, hoc je pes kupany a starostlivost 100% vzdy je v domacnosti citit psa. Trz to uz viem ked prudem ku svokre citit to. Je mi este teraz strasne ze sme ho museli dat prec ale na druhej strane je to taka ulava. Ides kam chces, kedy chces a neriesis. Treba si to uvedomt

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
belllinka
24. jún 2019

@fridi96 akoze nebudu obmedzovani? Ty asi este deti nemas, takze svoj program prisposobujes psovi, ale ved potom uvidis 🙂

kikuska555
24. jún 2019

@ptmt1011 je to o vychove pri kazdom plemene, ako som pisala mali sme staffa, cviceny od stenata urobil co mu bolo povedala s prepacenim sa ani nevysral kym mu to nebolo dovolene. V ZIVOTE by nekusol nikoho deti boli najlepsi kamosi. Moju starsiu kusol svokryn maltezak a nas staff nikoho. Takze aj take male moze ublizit ak je brane ako hracka

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzzuzi909
24. jún 2019

@jankanelka psik nie je hracka a ja si myslim, ze ak niekto nie je aktivny psickar a skuseny hlavne tak k detom nie je vhodny ziadny psik 🙂 psik potrebuje mat svoj klud nie aby deti mali radost z niecoho... je to tak isto zivy tvor...