Maltezák a dieťa

19. feb 2022

Dobrý deň idem si k vám po radu alebo skúsenosť hlavne od psíčkarov. Máme doma maltezaka keď bol šteniatko tak mu synovec robil zle ( tak aby o Tom nikto nevedel ) až pokiaľ som to nevidela na vlastné oči. Od vtedy okrem mojej prvorodenej dcéry ktorá nášho psa dostala na meniny keď mala 3 roky nemá rád žiadne iné deti. No proste sa mu to nejak zafixovalo a nenechá sa ani pohladkať iným dieťaťom hneď vrci. A vlastne ide o to že pred dvomi rokmi som otehotnela čakala som našu druhu dcérku. Obávala som sa ako psík zareaguje. Celé tehu ok spával mi pri brušku. Keď sme prišli z pôrodnice jasné nechala som mu malinkú onuchat ...tešil sa no proste robil jak nenormálny. Bola situácia keď som malú kúpala v zavretej kúpeľni ona zaplakala a psík skoro vyvalil dvere . Tak mi to prišlo tak že ju ochraňuje. Keď vydala hocijaky zvuk tak sa naplasil. No ako začala chodiť tak pred ňou uteká nenechá sa ABSOLUTNE pohladkať dokonca
pár krát aj zavrcal . Príde mi to ako keby sa jej boji . Čo s tým ? Nemyslím si že by ju uhryzol ...mal veľa príležitostí keď boli spolu sami v izbe .... ona by ho tak polubila a nemôže .... Ale napríklad ráno keď malinká vstane tak ide za ňou teší sa jej alebo keď prídeme domov tak sa jej teší ... No keď sa otuka tak sa nenechá od nej hladkať ...neviem si to správanie vysvetliť ....myslíte že sa to časom zmení ?zaplakala

autor
19. feb 2022

To zaplakala tam nemalo byť ....neviem prečo to tam je 🤦

vaelasrazs
19. feb 2022

Môže, ale aj nemusí. Nespoliehajte sa na to, že dnes neuhryzol, neuhryzne nikdy. Pes jasne dáva najavo, že prítomnosť dieťaťa mu nie je príjemná a teda namiesto konfliktu zvolí útek. Ak by nemal možnosť úteku môže sa stať z toho útok. Ak to nechcete riešiť s vycvikarom. Tak treba nastaviť pravidlá psovi aj dieťaťu. Naučiť, že proste pes si pre pozornosť príde sám, keď bude chcieť. Mamičkám sa to páčiť nebude, že vyzdvihnem psa, ale jednoducho nech dieťa psa neotravuje, nechodí za nimi dohliadnuť na to, je šanca, že časom príde sám, ale nemusí tam už to bude chcieť oko výcvikara.

diamond007
19. feb 2022

No mne z toho vyplýva že dieťa má cca rok a nedá si to vysvetliť, i keď si to pekne napisala.... @vaelasrazs

Môže sa na mňa hnevať niekto, ale ja by som to neriskovala. Vrčanie psa na domáceho neznamená nič dobré. Nášmu raz zavrcal pes na dcéru a muž mu to zakázal a viac to nespravil. Aj to bolo kvôli jedlu, takže sme to síce pochopili ale viac nedovolili. Ak ho nechcete dať preč tak rozhodne výcvik, i keď už má niečo naučené tak to je ťažké odnaucit. A za ďalšie by som separovala viac dieťa a psa kde nemôžem dávať na nich pozor. To že nezaútočí, neznamená že to nespraví keď ho nepohladla raz. Stačí že pes vyhodnotí zle situáciu a môže byť problém.

dzulli1980
19. feb 2022

Toto treba riešiť s cvičiteľom psov ... psík môže uhryznúť ... vieme, aké sú deti ... chytajú, ťahajú zvieratko atď. ... to zviera nemusí mať zlú povahu, no dieťatko ho zaženie do kúta, trošku silnejšie ho "poľúbi" a zviera jednoducho uhryzne ... ono sa inak brániť nevie.

mabenn
19. feb 2022

@vaelasrazs ja psickar nie som, ale tvoj komentar ma ako mamu absolutne nepoburil, ide tu o bezpecnost dietata v prvom rade (psa si nevyzdvihla, nie je to hracka, ale zivy tvor s pudmi), ja by som psa s traumou voci detom a neocakatelnym spravanim nestrpela pri vlastnom dietati, ale pokial nie je ina moznost/chcenie, urcite suhlasim s tym, dieta viest k tomu, nech psovi da pokoj

autor
19. feb 2022

@vaelasrazs áno samozrejme presne takto to aj riešim malej stále poviem nech ho nechá keď ide za ním ...ako už je to väčšinou tak že si ho ani nevšíma ... Len či sa toho dočkáme že on sám raz za ňou príde

autor
19. feb 2022

@mabenn no ono je to veľmi ťažké jasné že neuprednostnujem psa pred dieťaťom lenže on je tak v strede medzi dcerami prvá ho dostala ako som už písala čiže je to jej pes sú spolu 6 rokov a neviem či by som jej dokázala odobrať priateľa (psa) ....ja som jej u veľa krát vysvetlila že pokiaľ bude vrcat na jej sestričku tak pes bude musieť ísť z domu .... Je to strašná situácia .... Preto som sa rozhodla sem napísať že či sa nájde niekto kto má s takýmto niečím skúsenosť .... Nechcem ublížiť staršej no nechcem ani aby bolo ublížené mladšej 😔

mabenn
19. feb 2022

ako spomenula @dzulli1980, toto je na odborne riesenie, lebo pes ma zapisanu traumu a je tam riziko ublizenia neumyselneho, resp neumyselneho aj vyprovokovania, bez ohladu na zvyk a lasku, je to zviera, ma pudy, neustrazis kazdu sekundu...este k tomu ta rasa, nechcem "urazit", ale toto mi pride ako skor impulzivny a menej inteligentny typ psa, neviem ako konkretne ten vas

dada0902
19. feb 2022

Záleží aj od povahy asik psíka my máme maltezacku keď sa jej neľúbi ze ju vonku deti otravujú a nedajú jej pokoj tak na ne zasteká ale zas od iných sa nechá pohladkať mali sme ju už 4roky keď sa malý narodil tiež keď začal. Objavovať prv držala však posluz si ale jasne ze sme malému povedali ze nesmie ju naťahovať viem ze to bol vek co isto ani nechápal teraz ma 3,5 a keď jej robí zle tak ona sa samozrejme bráni ze po ňom stene potom zavrci a keď furt tak už cvakne ale na prázdno nie ze ho pokuse teraz máme malú ta jej nerobí zatiaľ nič ale snaží sa ju dociahnut niekedy zatiaľ jej to nevadí nás maltezak je taky salamista keď už je hranica upozorni viem ze by neublížila ani jednému ani druhému teraz ma 8 rokov

autor
19. feb 2022

@dada0902 však toto že aj mne to príde tak že on neublíži radšej sa stiahne a ľahne si na miesto kde za ním mala nepríde napr pod posteľ ... Ale ak by som zaregistrovala nejaké nepripustnejsie správanie psa tak by musel ísť z domu .... Samozrejme .... No verím že malinká keď podrastie a pochopí že pes nieje ,,hračka" tak z nich budú ešte aj kamoši

autor
19. feb 2022

@mabenn áno má traumu a myslím si že on vtej psacej hlavičke bojuje s tým že dcérka patrí do našej rodiny a nemôže jej ublížiť .... No možno sú to len moje domnienky ... Stále si však myslím že keby chce tak už by zaútočil lebo príležitosti už bolo fakt veľa ale on radšej utiekol a stiahol sa ... Pár krát sa snou aj zahral no pohladkať sa nenechal ...a ak sa aj nechal tak pri tom viac trpel ako by si to mal užívať 😁🥴

amelie22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
estrella5
19. feb 2022

Poradiť sa s dobrým trénerom a/alebo aspoň využiť možnosti dnešnej technológie.. Pripojiť sa napr. do FB skupín, kde sú aj skúsení psíčkari/tréneri a spýtať sa tam - pripojiť aj VIDEO ako psík reaguje (ty si môžeš niektoré veci interpretovať inak ako v skutočnosti sú. skúsení psíčkar si všíma reč tela psa, konejšivé signály a podobne .. takto len z popisu sa v podstate ani nejak konkrétne poradiť nedá).

koticka
19. feb 2022

Riešenie Ti veľmi neponuknem. Ale to, že začína vrčať je zlé. Pes dáva jasne najavo, ze sa mu toto správanie nepáči. Najprv sa utekal skryť, nepomohlo. Teraz vrčí, nepomohlo. Nabudúce skúsim niečo iné čo možno pomôže. Vyhľadajte trénera. Najlepšie niekoho s pozitívnou metódou

nika523
19. feb 2022

Naša vždy vrčí keď sa jej niečo nepáči, psy to tak robia na výstrahu ale nikdy by nikoho neuhryzla. Toho synovca niekedy uhryzol keď mu robil zle? On to chápe že je to člen vašej rodiny len vrčí aby k nemu nešla ale nemyslím si že by jej mohol ublîžiť.

paciko9
20. feb 2022

Naši majú yorkšira starý pánko ale ten deti od šteňata nemal moc v láske. Keď bola dcérka babätko tak ju strážil ležal pri kočíku spal pri postielke. Ako náhle malá začala viacej vnímať a chcela ho chytit tak vrčal. Dnes vie že ho chytať nesmie a on sa jej vyhýba na 100metrov😃 rešpektujú sa aspoň mám ten pocit. My sme upozorňovalí, že nesmie a nie len malú ale aj psa.A pride večer ten zase šup ku postieľke si lahnúť. Ale zase berem to,že psík je s vami stále.

marsmykkok
20. feb 2022

Ja psovi vrcat nezakazujem... je to jeho spôsob komunikácie. Tým že sa potrestá a zakáže sa mu vrcat na členov rodiny neprestane mať obavy, hnev a tak. Len sa stane ešte viac nepredvidatelnym a nebudete vedieť čo sa mu páči a čo nie a môže nečakane napadnúť ešte skôr. Bohužiaľ tu chybu si urobila ty, že si dala svojmu synovcovi svojho psa ako hračku a on mu ublizoval a teraz sa logicky deti bojí a nemá ich rád. Veľmi časté bohuzial že pes takto znenavidi deti. Odporúčam oddeľovať čo najviac a čo najskôr dieťati ked už bude chápať vysvetliť že psa má nechať na pokoji

nika523
20. feb 2022

Naša vrčí aj keď ju syn berie na ruky , nemá to rada na ruky ju možem brať len ja, aj cerí zuby ale nikdy by nikomu neublîžila

marsmykkok
20. feb 2022

A fakt len prečkať obdobie, kedy dcérka bude mať už rozumu viac ako psík-nejaké 3 roky, potom skontaktovať s trénerom a spolu s ňou sa naučiť ako sa správať aby ju vnímal pozitívne, určite pomôže ked ho bude krmiť a tak. Ale chce to fakt čas a trpezlivosť, spoluprácu teba, dcérky a trénera, nejaká rada čo bude zázrak na počkanie neexistuje. Lebo tento strach z detí sa odburáva veľmi ťažko.

autor
20. feb 2022

@nika523 neuhryzol .... Ale bol šteňa .... Synovec do neho kopal keď snim bol sám .... 😔😔😔😔.... Nevedela som o Tom a od vtedy nemá rád deti :(

autor
20. feb 2022

@marsmykkok prosím vás prestaňte má obviňovať synovec prišiel na navstevu s rodičmi my sme sedeli v obývačke psík bol v izbe namatkovo som išla pozrieť do izby a zbadala som to čo som zbadať nemala ....synovec mal 3 roky .....JA PSA NEBERIEM AKO HRACKU ....nenapadlo by ma že sa toto stane

stanka113
6. jún 2022

Chcela by som sa zapojiť do diskusie. Tiež mame maltezacku predtým sme nevedeli,že nemá rád zevraj deti toto plemeno. Malého sa väčšinou boji aj keď teraz ju ide pohľadkat alebo pomojkat uteká a už niekedy vrci. Dnes sa stalo,že jej išiel dat pusu na dobrú noc na chrbát, vrcala a zrazu ho pohryzla do ucha. Ja čakám 2.dietatko a som rozhodnuta, ze ak to ešte raz urobí pôjde preč. Pre mňa jednoducho nemá taký pes pri deťoch co robit...
Kam toho psíka potom dat? (Nepotrebujem kritizovanie ja som už rozhodnuta)

nika523
7. jún 2022

@stanka113 ahoj, ak si rozhodnutá dat ho preč tak nečakaj kým sa niečo stane ale začni jej hľadať domov čím skôr nie zo dňa na deň dat ju hocikomu. Oslov nejaký útulok alebo združenie vo vašej blízkosti že koli deťom chceš adoptovať psíka, napíš aký je problém, pošli fotky, aby sa nedostala do zlých rúk. Oni si ľudí vedia prelustrovat majú s tým skúsenosti ale urob to čím skôr aby mali čas hľadať jej dobrý domov. Je to maltezak niekto si ho adoptuje kto nemá deti alebo sú deti už veľké len aby sa nedostala do rúk nejakému spekulantovi alebo mnozitelovi

stanka113
7. jún 2022

@nika523 útulok som pozerala chcela by som kontaktovať a aké združenie?
Presne to by som nechcela aby sa dostala do rúk niekomu zlému.

dada0902
7. jún 2022

@stanka113 my máme maltezacku a keď sme ju kupovali som si čítala o tomto plemene a maltezak ma rad deti! preto sme si ju vzali neviem kde ste to číta ze je to naopak som ostala zaskočená my ju mame 8rokov mame 2deti tiež jej starší robí zle a keď už je to na ňu veľa upozorni ho a stekne ale to jej robí tak zle ze furt za ňou chodí a chce ju stiskat jej sa to potom prestane ľúbiť inak s nou nemáme problém pekne všetkých privyta keď od niekial prídeme ocucha teší sa ci z nás ci z detí má ich rada

nika523
7. jún 2022
nika523
7. jún 2022

Toto som našla, zavolaj alebo napíš im vysvetli situáciu, nebude problém adoptovať maltezaka je to malý pekný psíček, pošli im fotky...

nika523
7. jún 2022

@dada0902 no je to o povahe, naša má rada deti ale je veľmi citlivá bojí sa kriku a prudkých pohybov a to deti robia takže vonku ju môžu deti hladkať ale len pod mojím dohľadom opatrne a pomaly, doma si neviem predstaviť vždy dávať pozor na dieťa a aby nekricalo a nebehalo...