Mačiatka vonku v zime

gamajka
17. sep 2022

Ahojte, prosím o radu, kto máte viac skuseností s mačkami...k domu sa nám zatúlali dva malé, max. 2-mesačné kocúriky. Rozhodli sme sa o ne starať, tak ich kŕmime a urobili sme im peliešky na spanie. Nechcem ich ale púšťať do domu a nemáme žiadnu uzatvorenú garáž, kde by sa mohli ukryť ked udrú mrazy. Myslíte, ze majú šancu prežiť takto vonku počas zimy? Budem vďačná za každý tip alebo radu, ako ich vonku zabezpečiť.

kuba_art
17. sep 2022

@gamajka jasné, že prežijú, oni majú zimnú srsť, predpokladám, že to budú asi mačiatka z mája/júna, keďže ďalšia várka prichádza na svet až nejako takto v jeseni ak sa nemýlim, moji rodičia žijú na dedine a majú tam veľa mačiek a pokiaľ ich auto nezrazí tak žijú ani ich nikam do vnútra neschovávajú, myslím si, že mrazy najskôr tak v novembri udrú a to dovtedy malý budú aklimatizovaný až až

lucia147852
17. sep 2022

Vyrob im domčeky z polystyrenu, obaliť niečim nepremokavým. Dovnútra seno. Ideálne dvojizbové aby nenafukalo a dávaj kvalítne jedlo, prežijú

euka210
17. sep 2022

@gamajka urcite kvoli zime macky do domu netahame. U nas sa maju prirodzene kde schovat...do sena, sopy.
Urobit im domcek z nejakeho zvysneho dreva, Osb dosky a ked date polystyren medzi, tak budu mat luxusne byvanie 😁

alena3467
17. sep 2022

Zdravím,odporúčam urobiť domček z polystyrénu,na internete nájdete kopu návodov,je to naozaj jednoduché rýchle a lacné. A do vnútra treba dať na to aby tam bolo teplo slamu/seno 🙂 Určite nedávajte deky a iné podobné veci lebo to počas zimy navlhne a urobí viacej škody ako úžitku 🙂 My máme mačičiek 7,ale všetky sú striktne iba vnútri,von nechodia vôbec ale keď prikrmijem pouličky napr. riešime to takto

marlent
17. sep 2022

Urob domcek z paliet polystyrenu dnu seno dat do zavetria 🙂

lintu
17. sep 2022

Ako každý živý organizmus, aj oni sa budú snažiť prežiť. Ak sa im nebude u vás páčiť, budú hľadať inde a k vám sa trebárs budú chodiť len najesť. Alebo ani to nie. Mačky sú svojské, vyberajú si podľa seba.
Skúste vyrobiť domček. A inak v zime bacha na auto. Teplý motor ich bude pravdepodobne tiež dosť lákať.

gamajka
autor
17. sep 2022

Ďakujem veľmi pekne za odpovede, najmä to so slamou by mi nenapadlo, my sme veru použili staré uteráky. Ja viem, že v prirode sa musia dáko zvieratá pretĺkať, len by som bola nerada, keby prirodzeným výberom neprešli zrovna tieto naše, keď si na ne už zvykáme 😊. Sú teraz také drobučké a chudučké, ale ak nám nezdúchnu vykŕmime si ich 😁. Ešte by ma zaujímalo ako s vodou? Nebude im príliš studená? Mlieko im podľa návodu zohrievam na teplotu tela, to vypijú hneď. Len tá voda im tak neberie, dlhšie stoji vonku a v zime bude aj primŕzať...

alena3467
17. sep 2022

Nieje vôbec za čo a ja ďakujem za dve mačacie dušičky,ktoré ste zachránili 🙂 Vodu je ideálne meniť keď zamrzne,že bude trošku studenšia im prekážať nebude 🙂 A ak ešte môžem,odporúčam potom čím skôr vykastrovať,lebo o pár týždňov či mesiacov by z dvoch mačičiek bolo 10 a viac,plus sa nebudú biť s inými mačkami ktoré na potulkách stretnú,minimalizujú sa vďaka tomu aj rôzne choroby ktore si práve pri bitkách kúsancami a inými “bojmi” vedia mačky odovzdať a zároveň budú vo väčšom bezpečí nakoľko kastrované majú vo zvyku sa túlať menej 🙂

gamajka
autor
17. sep 2022

Kastrovat ich určite mám v plane, aby mi neoznačkovali celý dom, len nebudú ich potom cudzie mačky biť?

alena3467
17. sep 2022

Nie,toho sa vôbec netreba báť,ako hovorím,mám ich doma 7,všetky z ulice,vonku sa starám ani neviem o koľko a pozbieraných z vonku ktoré som mala doma kým sa nenašiel domov ani neporátam 😂 takže mám trošku skúsenosť. Oni sa málokedy mačky bijú len tak. Tieto násilné bitky pri ktorých sa mačky vedia doslova až povraždiť v 99% súvisia s párením. Kocúri sa bijú o mačku ktorá má ruju,mačky medzi sebou… Kastráciou sa toto úplne minimalizuje,nakoľko mačky ruje potom nemajú a kocúri nemajú záujem sa páriť- teda ani o mačku v ruku sa biť.pokiaľ ide o bežné “bitky” napr. keď do teritória vašich mačiek príde iná,oni bojujú ako predtým 😂 mali by ste niekedy vidieť tie nakladačky čo si naše vrámci hry dávajú. Určite ich nebudú biť,a keby aj normálne sa ubránia,toto naozaj iba minimalizuje riziká bitiek v období párenia ktoré bývajú často sj fatálne bohužiaľ

gamajka
autor
17. sep 2022

My by sme chceli do zimy oplotiť dom - sme novonasťahovaní, tak dúfam, že ďalšie mačatá už neprídu. To je najhoršie, že tymto drobcom bezbranným človek nevie odolať. Máme ináč dve už dospelé mačky v dome, práve preto tieto už dnu nechcem. Sipia na malých cez okno ako hady 😳, tak dúfam, že im neublížia, keď sa pôjdu vyvetrať von. Vnútri máme mačku a kocúra, obaja sú cca. roční a kastrovani

lindusss2016
17. sep 2022

@gamajka prosim ta, hlavnr nrkrm macky mliekom 🙏 ak sa chces o nr starat, tak si treba nastudovat, co macky zeru, ale poviem ti to velmi jednoducho - macky su masozravce. Nekrmia sa mliekom s rohlikom a podobnymi vymyslami starych materi. Najlepsie urobis, ak im kupis granule a obcas prihodis kus suroveho masa, ktore by malo byt premrazene. Pristup k vode by mali mat vzdy, takze pozor, aby v zime nezamrzala. Nemate ani ziadnu kotolnu, naradovnu, alebo cokolvek, kde aspon nefuka a neprsi?

h2
18. sep 2022

@gamajka Ahoj, my máme vonkajšie mačky. Majú drevený domček, zvnútra zateplený polystyrénom, v ktorom je ešte slama. Vyrobili sme ho zo starej drevenej truhlice, takže sa dá zhora otvárať. Vnútri má "predsieň", aby sa im tam držalo teplo.
K tomu mlieku: pokiaľ sú kocurikovia mladí, pokojne im ho daj. Moje mačky dostávajú teplé mlieko každý deň. Majú ho radi a nerobí im žiadne problémy. Nejaký čas som im mlieko nedávala, práve kvôli tomu, že som niekde (žeby tu ja koníku? 😁) čítala, že mačky by mlieko piť nemali. Chýbalo im, doslova si ho "pýtali" (ten vyčítavý pohľad nad miskou hovoril za všetko). Mačkám sa odjakživa mlieko dávalo. My sme sa po čase k mlieku vrátili a mačky nemajú problém. Možno je to, ako u ľudí: niektorí majú intoleranciu laktózy, iní nemajú.
K tej vode: moje mačky majú vodu v miske k dispozícii, ale vždy ma šľak triafa, keď ju absolútne odignorujú a radšej sa napijú z hnusnej blatovej kaluže. Vodu dávam čerstvú ráno a večer, takže nejaký čas trvá, kým v zime zamrzne.
Po kastrácii im cudzie mačky neublížia. Keďže sú to kocúrikovia, tak skôr by im ublížili iní dospelí kocúri, keby kastrovaní neboli.
A na záver už len: Ďakujem, že ste ich prichýlili a dali im domov! ♥️

nelca84
18. sep 2022

@gamajka s domcekom ti uz dobre poradili. Ja k tomu mlieku. To im naozaj nedavaj, macky nevedia stiepit mliecny cukor a maju z neho zazivacie problemy. To su take zastarane dedinske praktiky kedy sa macky chovali mliekom a psy odpadom z kuchyne 🤦‍♀️

sinusoida
18. sep 2022

@gamajka Sprav im nejakú búdku, tam, keď sa spolu schúlia bude im fajn. Samozrejme nech tá búdka má strechu a nech tam nezateká a nefúka. Možno niekto daruje.

gamajka
autor
18. sep 2022

Mliecko im davam len take original macacie bez laktozy, co mi ostalo po mojich domacich mackach. A veruze nemame ziadnu zakrytu miestnost, kotolnu, nic take, budu fakt odkazane na vonkajsok, preto som aj prisla s touto otazkou, ako im pomoct. Maximalne by som ich mohla vpustit to vstupnej chodbicky, ale ta je velmi malinka, cca 1x1,5 m, neviem, ci by to nebolo pre ne este horsie. Na dom ich nechcem ucit, tie dve co mame vnutri mi uz pridu viac ako dost. Navyse neviem, ako by ich prijali

maria1989
18. sep 2022

@gamajka je tu skupina we love cats, pridaj sa, ak chces.

micusa2222
18. sep 2022

@gamajka prežiť , čo sa týka tepla, áno..ale určite sa zatúlajú, alebo ich zrazí auto alebo chytí pes...radšej ich zaniesť do útulku, keď ich nechceš mať aspoň na nevyhnutných pár mesiacov niekde v chodbe ..alebo nejakom krytom prístrešku, kde by neutiekli...viem z vlastných skúseností...

micusa2222
18. sep 2022

@gamajka keď sú maličké, treba dať mlieka a nejaké mačacie konzervy - ak dorastú, potom stačí voda..keď ti tu píšu, že ich netreba kŕmiť mliekom, je to celé zle...pretože,ke´d sú odstavené od mačacieho mlieka, musia mať aspoň dočasne mlieko...sú maličké, tak ti povie veterinár...

h2
18. sep 2022

@micusa2222 Ako môžeš napísať, že URČITE sa zatúlajú? Je mi velmi ľúto, že máš takú skúsenosť, že si o mačičky prišla, ale to neznamená, že sa to deje každému a vždy. Ak budú kocúrikovia kastrovaní, nebudú sa túlať a budú sa držať pri dome, kde dostávajú jedlo.

micusa2222
18. sep 2022

@h2 malé mačiatka sú zvedavé, hravé ,,a idú za každým zvukom, hlasom,...každé malé mačiatko sa zatúla...ja som ešte nezažila, že by malé mačiatko sedelo na pelechu alebo pod prístreškom, a neodbiehalo kade tade...

micusa2222
18. sep 2022

a to sme mali toľko mačiatok, že to neviem ani spočítať...

h2
18. sep 2022

@micusa2222 My mávame malé mačiatka každý rok a žiadne sa nám nezatúlalo. Áno, behajú kade tade, objavujú svet, ale vždy len v rámci našej záhrady.

nelca84
18. sep 2022

@micusa2222 ja som samozrejme nehovorila o maciatkach, ktore sa este dokrmuju macacim mlieckom, tak neprekrucaj 🤦‍♀️ hovorim o tom, ze mackam sa nema davat kravske mlieko, lebo ho nevedia travit, to sa docitas v kazdom clanku o strave pre macky.

h2
18. sep 2022

@nelca84 Ja som čítala aj články, kde sa písalo, že je to individuálne a že ak mačka je na kravské mlieko zvyknutá odmalička, nemusí s ním mať žiadne problémy. Moja 8 ročná úplne zdravá mačka je toho dôkazom. (To je tá, o ktorej som tu dnes v inom príspevku písala, že ma vraždila pohľadom, keď som jej nedávala mlieko 😁)

micusa2222
18. sep 2022

@h2 my sme toľko šťastia nemali...

nelca84
18. sep 2022

@h2 ziadna macka mlieko neodmietne ked jej ho nalejes do misky, ale ktovie co sa potom deje v jej utrobach... asi nieco podobne ako ked ma clovek intoleranciu laktozy a da si mlieko

h2
18. sep 2022

@nelca84 Ja som nepísala nič o odmietaní, ale o tom, že po mlieku nemá žiadne problémy.

lindusss2016
18. sep 2022

@h2 macka jr odjakziva masozravec. Mlieko jrj zacal davat clovek. A teraz pozor, clovek jr jediny cicavec, ktory "toleruje" laktozu aj v dospelosti. A to toleruje je v uvodzovkach opravnene, kedze vieme, ake caste su problemy s intoleranciou na laktozu. Ak si myslis, ze tvoje macky su uplne v poriadku, predpokladam, ze im pravidelne 2-3 x denne kontrolujes stolicu. Lebo ak by si mala tie macky vnutri a chodili by do zachodika, tak by si len videla, ako je v poriadku stolica macky, ktora pije denne mlieko. Za dalsie, to, co nevidis a nevies skontrolovat, su oblicky, na ktore su macky extremne haklive a pravidelnym pitim mlieka im ich pomahas pomalicky nicit, ale ok, tvoje macky, tvoj problem, ale taketo rady pre druhych su totalne od veci.

lindusss2016
18. sep 2022

@gamajka aj malicka vstupna chodbicka im bude dobra na prenocovanie. Cez den ich nechaj kludne vonku, ale tu zateplenu budu treba.