Má táto minca hodnotu?

julca777
26. júl 2024

Ahojte, chcela by som sa vás spýtať, že či nemáte náhodou skúsenosť so „vzacnymi" mincami. Našla som na internete niektoré vzácne mince a mám 1 s Dubčekom a ešte 2 také iné (pošlem prílohu oboch mincí) a teraz neviem, sú vôbec vzácne? Ako mám zistiť, ktoré mince sú vzácne? A ak by som takú náhodou mala, na koho sa obrátiť a ako funguje ten proces? Ďakujem pekne za rady

btus
26. júl 2024
btus
26. júl 2024
alienkami
26. júl 2024
kaca222
26. júl 2024

Dajte sem fotku tej druhej, či ste si to nepomýlila s normálnou talianskou eurovkou. Tá prvá sa úplne nová predáva za 3,50€, pokiaľ ju máte z obehu tak nemá o moc vyššiu hodnotu než 2€. Vydalo sa milión ks. Keď máte nejakú zaujímavú mincu, môžte ju predať napríklad na Aukro, Bazos apod. Vlastne kľudne aj na MK 😃

julca777
autor
26. júl 2024

@kaca222 priložila som fotky oboch. Na 1. je Dubček a na druhej hentaký pán, sú úplne rovnaké, ale pokojne môžem poslať aj fotku tej mojej mince, samozrejme tiež som sa mohla pomýliť 🙂

predajcalc
26. júl 2024

Prvá minca s Dubčekom má hodnotu 3.50€ ak je v UNC kvalite (uncirculated) čo znamená že je nová a nebola v obehu medzi bežnými mincami. Ak je však z obehu tak má hodnotu len nominálnu, pre zberateľov väčšinou nezaujímavá. Druhá minca, 1€ z Talianska je obyčajný obehový vzor, nič špeciálne keďže bola aj v obehu, väčšinou tieto články o chyborazbách sú klamlivé. Prikladám aj link kde si môžte pozrieť rozdielu medzi kvalitami mincí ( UNC, BU, Proof....) https://www.bankovkymince.sk/fao/

danaholanova
26. júl 2024

@predajcalc vidím že tomu rozumiete,chcem sa spýtať mám plnú pokladničku starých mincí sem tam mi príde na net niektoré vzácne akú majú hodnotu, ale dá sa to odniesť niekde kde by mi to niekto všetko pozrel a ocenil? Nechce sa mi každú jednu skenovať a hľadať je toho veľa . Ďakujem

katkaa01
26. júl 2024

@julca777 tu 1 eurovu mincu keď otočíte takto jak ju mate na obrázku 1tka je hore razena alebo na boku?Ak na boku tak je to ta chybná 1eurovka

julca777
autor
26. júl 2024

@katkaa01 no môžem poslať fotku, ale nemám ju hore, však na žiadnych 1€ som nevidela, že by bola tá 1 hore... A chybné mince sú vzácne, či nie? Lebo niečo také som počula

lubomirko2
27. júl 2024

Najvzácnejšie sú tie ktorých je najmenej, čiže Vatikán, san marino atď, poprípade aj nejaká chybná razba, keďže chybné sa po zistení sťahujú z obehu a ostane ich málo 🙂