Ktorá káva je dobrá?

bibaa137
23. dec 2023

Dobrý deň, možno blbá otázka pre niekoho z vás ale naozaj si neviem rady.
Doma pijeme iba Turecku kávu presúvame to "štrk"
A Jacobs Velvet krema, ktorú prezyvame "Neska"

Chceli by sme si zadovážiť kávovar. Avšak väčšina z nich je len na espresso. A netušíme čo je čo, aká káva je ktorá káva 😂😂 vedel by nám niekto túto našu problematiku trošku priblížiť a vysvetliť?

stellarstar
23. dec 2023

@bibaa137 aká káva je ktorá káva si môžeš naštudovať na nete, sú aj kávovary kt robia nielen espresso ale aj latte, macchiatto atď

candii
23. dec 2023

Všetky kávovary sú aj na espresso. Potom záleží čo od takéto kávovaru očakávate a akú kávu chcete piť. Niekomu stačí aj kapsulovy napríklad dolce Gusto. Niekomu stačí len na espresso s tryskou a niekto chce vyslovene aj na cappuccino, latte, že chce s peničom mlieka a nemusí sa trápiť s tryskou.Niekto chce aj so zabudovaným mlyncekom. Niekomu stačí bez.. to všetko si vy musíte zistiť čo od toho chcete

thereisabear
23. dec 2023

Väčšinou sa do kávovaru dávajú celé kávové zrná a ten si ich pomelie. To je ten štrk. Môže sa dávať aj už pomletá káva, ale lepšie je keď sa robí z čerstvo pomletej.
Rozpustná je instantná a to do kávovaru nejde.

candii
23. dec 2023

Ja mám napríklad uz pár rokov Sencor so zasobnikom na mlieko. A som spokojná. Nemá mlynček, kávu si buď kúpim mletú alebo si doma nameliem. Robí espresso, cappuccino a latte .. mlieko mi napeni sám .. stal do 150€ a my pijeme len latte takže nám vyhovuje

13uzivatelka11
23. dec 2023

Blogokave.sk tam nájdeš všetko čo potrebuješ vedieť a máš aj veľa recenzií na rôzne značky kávy.

vanilkovazmrzka
23. dec 2023

Na taky kavovar pouzijes taku kavu ako na turka - len nepomletu, ak ma v sebe zabudovany aj mlyncek, alebo pomletu, ak mlyncek nema.

Ak je to nejaky jednoduchy pakovy kavovar, odporucam kupit si aj mlyncek na kavu, a kupovat si nepomletu zrnkovu kavu.

A ked ta zaujima, aky druh odroda kavy je dobra - to sa neda povedat, zalezi od tvojich chuti, ale ak pijes turka a nesku, tak v tych kavach nebudes citit nejake vyrazne rozdiely :D

madeincssr
23. dec 2023

Kvalitna, silna kava je aj z tzv. mokakonvicky (koťogo). Stoja par eur, kedysi boli z hlinika, teraz uz su zvacsa nerezove a dostat ich v mnohych velkostiach a farbach. Dava sa do nich mleta kava, voda a postavia sa na platnu. Z vody sa vytvori para, stupa hore, prejde pomletou kavou a z oddelitelnej konvicky si potom nalievas do salok silnu kavu. Podla chuti a preferencii cukor, mlieko resp. smotanu. Ja si kupujem zrnkovu ci mletu 100% arabicu. Ale niektori oblubuju zmes arabicy a robusty v im vyhovujucom pomere. O chuti kavy rozhoduje odroda, stupen prazenia aj hrubost/jemnost pomletia. Fajnsmekri necukria a nemliekuju, ale musia si dlhym procesom pokus/omyl najst "tu svoju". A inym zas ta ich nemusi vyhovovat. Rozhodne plati, ze kvalitna kava NIE JE LEN espresso.

maryetta
23. dec 2023

Presne ako u nas. Muz pil popradsku-“šuter-turka zalievaneho”. Ja som pila velvet.
V aprili kupil kavovar. Ale tu spravnu kavu stale hladame 🙈
Mne zatial chutila najviac popradska. Jemu nie-asi sa jej “prepil” kedze ju pil do teraz.

cimage
23. dec 2023

My mame kavovar uz vyse 10r a stale hladame tu naj kavu. Ked najdeme nieco co mam konecne chuti a nie je preprazena, tak po par baleniach je zas ina ta kava. Stale ju uprazia inak.

majlo1234
23. dec 2023

@cimage my tiez stale hladame. Ale problem bude nas kavovar, mame taky slabsi poloautomaticky (delonghi magnifica) a zaciname si mysliet, ze to je tym kavovarom-ze nema dostatocny tlak alebo co. Lebo aj kava, ktory mi inde chuti, mi doma chuti inak

madeincssr
23. dec 2023

@majlo1234 presne. V kaviarňach je espresso stále chutnejšie ako doma. Ale tam vraj mávajú zrnkovú kávu v úplne iných cenových reláciach za kg, ako sme my "na doma" ochotní zaplatiť.

mareka49
23. dec 2023

@majlo1234 môže to byť aj vodou

majlo1234
23. dec 2023

@madeincssr akoze je pravda, ze na nasich cca 8 kav denne som zvykla kupovat lacnejsiu kavu😄 okolo 15 eur za kg, teraz som kupila skoro za 30 a rzdiel skoro ziaden😂
@mareka49 to ma vobec nenapadlo

stellarstar
23. dec 2023

@majlo1234 keby bol problém s tlakom tak by kávovar nefungoval tak ako má to by si bola počula aj všimla. V tom kávovare je malý motor ten sa dá vymeniť keď už je slabý. Takže bud nastavenie intenzity kávy alebo kúpiť inú kávu. Ja vzdy kupujem inú značku a mením aby som nebola furt na jednej znacke

dadis
23. dec 2023

@majlo1234 Tiez si myslim, ze to bude tym kavovarom - mozno mlyncek tu kavu pokazi🤷‍♀️..mame takyto kavovar v praci aaj kava od domaceho praziara je o nicom z neho, ako prepalena..

majlo1234
23. dec 2023

@stellarstar a aku mas napriklad teraz? Ja neviem uz, nemam vyhraneny vkus, akurat nemam rada kyslu. Teraz sme kupili z malej praziarne pri bratislave, predtym som bezne bravala z obchodu tie vacsie zname znacky. Ziadne terno nic z toho, da sa to pit, ked to zalejem mliekom.
To s tym tlakom som si myslela preto, ze mam pocit, ze kava vyteka velmi rychlo a je malo “husta” ak vies co myslim.

madeincssr
23. dec 2023

@majlo1234 skús polaborovať s jemnosťou/hrubosťou mletia. Automatické kávovary majú spravidla niekde mechanický prepínač na 3-5 stupňov jemnosti mletia (kukni do manuálu). Čím jemnejšie, tým ťažšie sa cez kávu pretláča para/voda.

majlo1234
23. dec 2023

@madeincssr no prave to som hned nastavila na najemnejsie mletie, uz to viac nejde. Dovtedy bola kava v priesvitnom pohari jak spinava voda😒 kavovar ma skoro tri roky, mozno by nebolo od veci upgradnut na lepsi. Ale mam pocit, ze sa vratim naspat k pakovemu, zdala sa mi ta kava lepsia.

stellarstar
23. dec 2023

@majlo1234 momentálne mám popradskú crema predtým som mala lidl xxl bellaroma crema. Ja ale žijem v AT tak kupujem tu tie crema. A keď som na SK a je akcia tak kupujem tu popradskú lebo ta nám teraz dobre sadla a chuti nám. A mlieko kravské som zamenila za hafer ovsené mlieko a už by som sa ku kravskému nevrátila
Kávovar treba nastaviť máš to zle nastavené akú zn máš?

stellarstar
23. dec 2023

@majlo1234 skusila si dat do stredu čiže na 3? Ja to mám na 3 a žiaden problém káva ani svetlá ani tmavá a je akurát, veď kávovar máš ešte mladú

madeincssr
23. dec 2023

@stellarstar hej, na espresso by sa nemala mliet na uplne najjemnejsie, ale mozno maju v kavovare nieco zanesene/zakamenovane.

tundra
23. dec 2023

U nas pijeme Lavazzu z kavovaru.Na sk,ked si dam popradsku,je kyselsia ako Lavazza.
Nedavno som chutnal de Longhi, original kavu a velmi mi chutila.Chystam sa kupit,da sa len online,potom sem napisem😅.

stellarstar
23. dec 2023

@madeincssr a otazka je ci aj čistí kávovar pravidelne? Lebo ja skoro každý mesiac a odvápňujem hneď ako da vedieť plus voda z kanvice

madeincssr
23. dec 2023

@stellarstar ani nie. Keď to signalizuje, niekedy to nejaký čas ešte ignorujeme. Na kave to nepozorujem, ale teda v kaviarnach je stale chutnejsia ako z akehokolvek domaceho kavovaru, aky sme mali (ale ini mozu mat inu skusenost).

tundra
23. dec 2023

Pijete niekto tuto?

majlo1234
23. dec 2023

@tundra ano, mali sme ju tiez kupenu zo dva krat.
@stellarstar mozem vyskusat teraz prestavit na trojku, co to spravi. Ja davam vodu priamo z vodovodu do nadrzky, ale odvapnujem ho pravidelne znackovym odvapnovacom

stellarstar
23. dec 2023

@majlo1234 po prestavení na 3ku uvidíš rozdiel až pri 3 - 4 káve nie hneď ale dúfam že ti to pomôže

majlo1234
24. dec 2023

@stellarstar velka vdaka!

babulkomale
24. dec 2023

@bibaa137
blogokave.sk

babulkomale
24. dec 2023

@madeincssr ale nedavaju, neboj.
Viem co sa pouziva v kaviarnach a viem co uz roky pijem doma.
Skus si pozriet
blogokave.sk, dostanes mnoho odpovedi 👍👍👍