Kto prenajíma byt?

12. dec 2021

Ahojte, ak ste tu niekto kto prenajíma byt.. mam známych co by sme im prenajali nas byt. Chcem sa opýtať, kolko navyše popýtať penazi? Nechceme nejako extra zarábať na tom, len ide o to ze sa moze pokaziť pracka, chladnicka atd a vsetko to musime kupit my.. Chceme to bez zmluvy, bez zbytočných papierov. Poprosim nejake rady pri prenajme, čoho sa vyvarovať na co si dat pozor.. ako to nejako finančne ošetriť aj ked sme známi.. Dakujem😊 budem vdacna za kazdu jednu radu

mirkasmile
12. dec 2021

Aj keď sú to známi....nejakú tú zmluvu by som spísala....aspoň nejak proforma, kdyby něco 🤷 aj keď sú to známi

autor
12. dec 2021

@mirkasmile ako myslis len taku medzi nami?

mirkasmile
12. dec 2021

Áno,určite aspoň tak.
Spísať zariadenie,aké sa v byte nachádza, odpísať energie pred tým,než sa nasťahujú, teda resp.v deň sťahovania sa.
Dohodnúť si tam odkedy-dokedy ten prenájom bude, koľko majú platiť.
A k otázke navyše 🤔 aj záleží,či naň máte hypotéku alebo nie. Kamarát má, čiže tuším 300€+130€ energie a zaokrúhlil to na 500€ 🤷

autor
12. dec 2021

@mirkasmile super Dakujem Tak spiseme to vsetko pre istotu 😊 mame hypotéku na neho Ano. Tiez by to mozno takto vychádzalo ze zaokrúhlene 500

sonnenshein
12. dec 2021

Byt prenajimam, tiez znamym, s ktorymi sa pozname viac ako 15 rokov.
Platia o nieco menej ako komercne najomne, v podstate to pokryje cast nakladov, cca 150e ma byt mesacne "stoji".
Zmluvu mame, prijem uvadzam do danoveho priznania, aj ked sme znami.

sissy27
12. dec 2021

Bez zmluvy by som do toho nešla. Čo keď vám niečo zničia, odnesú napr tv, nebudú platiť, ako vyriešite preplatky / nedoplatky na energiách?
Normálne zmluvu kde budú stanovené platby za samotný nájom, preddavky za energie, stav elektro/plyno/vodomeru, súpis zariadenia (aspoň drahšie položky ako tv, chladnička, pračka), čo môžu a nemôžu v byte robiť (napr zavesit obraz ano, zbúrať priečku nie)… ak sa pokazí pračka, nemusíte vy kupovať novú, môžu si kúpiť oni a zostane im keď sa budú sťahovať.
A suma ? No aspoň tak nech ti to pokryje hypo a náklady, hádam nebudeš kvôli nim v mínuse …

denkatn
12. dec 2021

do zmluvy sa dava, ze opravy do 30 eur si hradia samy. a najomne sa dava vyssie prave preto, ze z neho sa kupuje ta nova pracaka, chladnicka cokolvek. prenajimam svoj byt a aj najlepsi najomnik znici byt, pretoze to skratka nie je jeho, tak sa nevie k tomu spravat ako k svojmu. napriklad ked sa odtrhne tesnenie na dverach, necha to odtrhnute, potom sa strati ten kusok a my musime potom kupit cele... preto je najlepsie mat poriadnu zmluvu a podmienky take, aby ti ostalo na nahradu veci znicenych najomnikmi,. mne nepomoze ani kaucia, vzdy posledny mesiac povedia, ze oni uz musia ist a posledne najomne si mam sthnut z kaucie a na skody mi uz nezostane, len keby som sa sudila, tak preto treba vacsie najomne. na skody na zariadeni...

dashenka426
12. dec 2021

Hlavne si byt nafotte v akom stave ho odovzdavate,lebo mne sa stalo pri odchod najomnicky že mi poškodila plav.podlahu - ryhy podľa posteľou, pri kuchyn.linke akoby jej niečo spadlo, natrhnuta koz.stolicka, všade špina, kamen na vodov.bateriach,pleseň v práčke, dvierka odtrhnuté na zásuvke, prasknuta skriňa, stena špinavá, držiak na vstav.rúre odtrhnuty atď... Tak som jej to nafotila a ze jej depozit nevrátim pokiaľ si neopravim škody, tak sa mi vyhráža právnikom a ze som jej byt odovzdala špinavý, tak mi aj ona taky byt vrátila, (ešte že si byt fotím pred odovzdaním). Ľudia sú všelijaki, tak pozor na detaily.

mirkasmile
12. dec 2021

@denkatn ja keď som odchádza z prenájmu som ešte aj okná poumyvala 😂😂😂 a majiteľka,že také čisté ona nikdy nemala haha 😂😂😂
Ale hej, zmluva je fajn práve kvôli takýmto veciam

denkatn
12. dec 2021

@mirkasmile asi si vyminka. my prave brusime podlahu, po najomnikovi, lebo psovi daval misku priamo na podlahu a spravili sa tam koliecka a pukliny. myslim ze keby bol byt jeho, kupil by nejaku gumu, ale takto... sa chova ked plati najom...

andreatytler
12. dec 2021

Jaj moja zlata... skoro vsetko co plaujes je u mna velmi zle.
Prva velka chyba je ze chcete prenajat bez zmluvy... ani vlastnemu bratovi by som neprenajala bez zmluvy a to mame dobre vztahy. Kludne si vyhladaj na internete najomne zmluvy a spiste nieco podobne a dajte im to podpisat. Vobec to nemusite mat robene cez pravnika. Hlavne nech je tam napisane, ze kolko a kedy maju platit. Ak nebudu chciet, tak do toho ani nechodte.
Druha velka chyba je prenajat niekomu s kym sa kamaratite. Lebo vzdy je sanca ze urobia nieco co sa vam nebude pacit, alebo naopak a bude po kamaratstve. Alebo su toto len znami a nemate ziadne kamaratske vztahy? Kazdopadne, chovala y som sa k nim ako ku kazdemu inemu cloveku ked sa jedna o tento prenajom. Profesionalne, uctivo. Nech maju pocit ze s nimi jednate fer. Nie ze od nich ocakavate specialne spravanie, preto ze im to date lacnejsie ako niekomu cudziemu. Alebo ze oni budu ocakavat od vas nieco viac... ono sa to skoro vzdy zvrhne a jedna strana sa zacne citit vyuzivana. Treba byt neutralny a uplne nestranny... ale ja by som do takehoto s rodinou alebo priatelmi nikdy nesla lebo by som sa bala, napriklad ze prestanu platit a potom co, zavolas policiu, das ich na sud, alebo ich tam nechas zit zadarmo? Ak cuzdi clovek pestane platit, je lahke ho dat na sud.

mirkasmile
12. dec 2021

@denkatn čo si 🙈 ja som tam 2x týždenne wc aj kúpeľňu čistila, vysavala, podlahy umývala.
Kuchyňu po každom varení (akože linku a sporák ak sa mi podarilo to okydať), prach som utierala tak 🤔 raz za 2tyzdne, nech zas neprehanam 😂
Lebo tak....ja v špine žiť neviem, a druhá vec,keby som niekedy ešte náhodou potrebovala do prenájmu ísť (nehrozí to najbližšie 10ročia, ale nikdy človek nevie), nechcela by som sa na nejakom nájomníkom blackliste nájsť len za to, že si po sebe neviem poupratovať 😀

floren
12. dec 2021

bez zmluvy v žiadnom prípade a najmä, keď sú to znamy. My sme dali sesternici, čisto za náklady a krasavica nám dlží už 500€ a nedvíha telefón, nekomunikuje a ešte my sme za debilov, čo od nej chceme peniaze

autor
12. dec 2021

@andreatytler mala som nemysli oficiálnu zmluvu. Ostatne veci žiadam rady, neplanujem nic moja zlata. A Dakujem krasne za kazdu radu❤️

komplikovana
12. dec 2021

chcete prenajimat byt bez zmluvy, ale zaroven financne ostetrit si protireci. Odporucam fakt jedine so zmluvou o to viac, kedze ide o znamych. Vyhnete sa zbytocnym komplikaciam. Okrem spominaneho nezabudnite aj urcit aj dlzku prenajmu a akym sposobom ma dojst k ukonceniu. Kopec vzorov najdete na nete.

denkatn
12. dec 2021

@mirkasmile ty si zlata..

denkatn
12. dec 2021

s "neoficialnou" zmluvou dosiahnes co? ze budu vediet, ze ked nedodrzia nic s tym nespravis? to ti je na co?

draik
12. dec 2021

V každom prípade sa nezabudnite registrovať na daňovom úrade.

hellwant
12. dec 2021

Ja ešte 1 vec, ak prenajimate, musite danit, ak nedanite je to financny podvod a mozete mat problemy. Ak danit budete, zmluvu musite mat. Pride ti nahodou kontrola( mala pravdepodobnost ale..) ako preukazete, ze podla coho ste uviedla prijem na zdanenie, ked zmluvu nemate? Povedia vam a co ak ste viac brala, ako to dokazete? Inak na daňovom sa musite nahlasit a ukazat zmluvu, ak neukazete zmluvu, podpisujete cestne prehlasenie od kedy ste zacali prenajimat. Bez zmluvy a v nej uvedenych udajov zas nedokazatelne pri daňovej kontrole. A ak sa pohadate a budu u vas na cierno, este oni vas budu mat v rukach, ze vas udaju. Zarabate si na riadne problemy.

denkatn
12. dec 2021

@hellwant ale je tam zlava na dani, ze odpocita sa 500 eur rocne z prijmov. tak neviem kolko chces zarabat, mozno by ste to ani nemuseli zdanovat.. energie sa nepocitaju za zisk.

hellwant
12. dec 2021

@denkatn ano, ale musi ich uviest v zmluve oddelene a nie systemom napr. 350 eur mesacne vsetko. A v danovom si odpocita energie. Tak to nemoze.

sardinka32
12. dec 2021

Ja prenajímam velky kompletne zariadeny 3-izbovy byt sestre, bez zmluvy, platí mi 130 euro mesacne (tolko mam ja hypo na ten byt) a ostatné si platí kolko minie, mam samostatné merace vody, plynu aj elektriny...ak sa jej nieco pokazi, kupi si nove za svoje...napriklad teraz menila zaluzie v dvoch izbach, dala na reviziu plynovy kotol...kupila si pracku (tu si vezme, ked sa odstahuje)...

denkatn
12. dec 2021

aj keby ich neuviedla, vie dolozit ako naklady ze plati tie energie, a naklady sa mozu odpocitat. no ale lepsie je uvies. (tie naklady ako zariadenie bohuzial len vtedy ked sa odpisuje cela nehnutelnost a to je zlozite,, tak aspon tie energie su jednoznacne...)

hellwant
12. dec 2021

@sardinka32 no nepisal by som to takto verejne, ze bez zmluvy.

hellwant
12. dec 2021

@denkatn to ano, ale vraj nepomoze to- teda ak je pravda, co mi moj financak vravel, on tiez prenajima- darmo dolozite papiere o energiach, musi to byt uvedene oddelene, inak sa ta suma berie ako zisk a po odpocitani 500 eur celu danite.

sardinka32
12. dec 2021

@hellwant nemam s tym najmensí problém...

hellwant
12. dec 2021

@sardinka32 ok, len som upozornil, tu ludi nepoznate neviete kto je zakerak. 🙂

denkatn
12. dec 2021

@hellwant tak ano, najlepsie je to poriadne rozpisat. tym nic nepokazi. (ale keby len toto spravila nespravne, tak to je najmensi problem co ju s najomnikmi caka). ak ma zariadenie, ze nie je po babke a nie je jej celkom luto, ze ho po najomnikoch vyhodi, zrovna by som do zmluvy vsetko popisala, co mozu a nemozu. nas najomnik fajcil v byte, spaky hadzal do radiatora zabudovaneho do podlahy, mal tam psa, ktory bol akoze na navsteve a oficialne tam ten pes nebyval, znicil obraz, nechal zniceny, hoci stoji 5 eur novy ram, ale aj to bol lenivy opravit. takze tak. a bral to, ze ved platil najomne, tak nech to poopravujem.

autor
12. dec 2021

Dakujem musim si to teda poriadne zvážiť.. potom Ta suma musi bYt vyššia ak mam este aj daň platit nie?

andreatytler
12. dec 2021

Aj dan aj a nieviem ci aj poisteny byt nemusi byt... alebo to je riesene s bytovym druzstvom.
V podstate na vypocet najomneho musis zobrat hypoteku, energie (ak ich budes platit ty), dan, poistku, fond na opravy (lebo ak sa veci mozu pokazit, tak sa pokazia), a potom si k tomu pridaj jeden mesiac najomneho. Lebo si predstav ze najomnik odide a bude ti trvat 2 mesiace kym das byt do poriadku a najdes noveho a pocas tych mesiacov budes ty musiet platit hypoteku a vsetky vydavky. Proste treba ratat s tym ze byt nebude 100% prenajaty a tie mesiace ktore budu bez najomnika si musis nadrobit vyzsim najomnym pocas tych mesiacov ked tam najomnik je.