Kto ovláda poľský jazyk?

18. nov 2021

Ahojte,je tu niekto kto ovláda poľštinu?

Dakujem

hipuska
18. nov 2021

Na akej úrovni to potrebuješ?

kakawah
18. nov 2021

Hovorovo áno, gramatiku nie

nevenka
18. nov 2021

Anonymne, preco? Aka uroven je treba?

guiseppinka
18. nov 2021

Ano. Co treba?

autor
19. nov 2021

@guiseppinka myslíte,že sa dá kurzom zamestnať na prácu kde sa má telefonovať s poľským zákazníkom pri objednávke tovaru?

guiseppinka
19. nov 2021

Zalezi aky kurz budes mat.. polstina vyzera, ze je lahka, lebo je podobna... Ale cim dlhsia sa jej venujem, tym viac vidim rozdiely...

wewerka01
21. jan 2022

Ja ovládam. Rozumiem, rozprávam, s písaním asi na 70%. Milujem ten jazyk a chcela by som ho používať. Ako ste dopadli? Našli prácu s pl jazykom?
Hovorím anglicky. Akurát sa obzeram po práci.
Mieszkam w Anglii. Polski jezyk nie jest trudny tylko marze o tym kraju, abym mogla mluwicz s polakami. Polska jest duzy kraj, ktory lubie. Od Krakowa po Gdansk. Jem polskie produkty, mam duzo znajomych z calego kraju. Tylko sie trzeba ogarnacz 😂🙈

wewerka01
21. jan 2022

@guiseppinka Poľština vyzerá byť ľahká, ale nie je. Koncovky majú iné. Iný význam slov a písmo tiež.

luccija
21. jan 2022

@wewerka01 ja som veľa pracovala s Poliakmi v práci krásna reč a rozumela som čo som potrebovala🙂čo je ogarnacz?

wewerka01
21. jan 2022

@luccija preklep ogarniac 🙈

kakawah
21. jan 2022

@wewerka01 niečo ako dát do poriadku, neviem to presne vyjadriť,

wewerka01
21. jan 2022

@kakawah dať si s niečím rady.

kakawah
21. jan 2022

@wewerka01 celkom ti to ide s tou gramatikou. Ja rozprávam poľský na nerozoznanie od Poliaka, ale keď potrebujem písať s Poliakom, tak anglický. Ja neviem ich grammar, a oní by nerozumeli môjmu slovenskému 😆 niekedy si trufnem slovo, dva, no dobrý mišung.

kakawah
21. jan 2022

@wewerka01 asi viac významov, keď povedia ogarnocz kuchnju, ako upratat, dát do poriadku.

wewerka01
21. jan 2022

@kakawah pozerala som prac.miesta ale hľadajú buď u nich alebo v BA. Myslíš že sa dá uplatniť na sk s Pl? Wczoraj szukalam wolne pozicje ale nic niema dla mnie. Musze coz robic zeby nie zwariowalam. A bardzo powazne jeszcie znacz pisanym. Dogadam sie z wszystkimi z calego kraju. 🙈

guiseppinka
21. jan 2022

@wewerka01 trochu ti to opravim wczoraj szukałam wolnych pozycji, ale nie ma niczego dla mnie. Muszę coś zrobić, żeby nie zwariąwać. I bardziej poważnie jeszcze pisać. Dogadam się ze wszystkimi z całego kraju. (A tu ti poviem, ze nie, lebo kaszubsky dialekt je desny, śląski je tiez dost divny a goralsky je konecna... ) Odporucam ale na yt kabaret mlodych panow... Je to v śląskom dialekte, ale peckove...

kakawah
21. jan 2022

@wewerka01 no, moja sestra pracovala kedysi dávno v agentúre, ktorá vybavovala spa pobyty pre cudzincov (aj pre Slovákov). Ona tam bola cez nemčinu, ale mali ľudí s rôznymi jazykmi, aj s pl. Tak niečo také?

kakawah
21. jan 2022

@guiseppinka
@wewerka01 kočky, ste dobre v pej poľštine. Ja tu v UK chodim do kina len na poľské filmy. Akurát s malou na angl. Rozprávky. Naposledy som bola na Dziewczyny v Dubaju. 😋

guiseppinka
21. jan 2022

@kakawah mala som erazmus v polsku a bola som na jazykovych kurzoch tam. Ale tiez to nie je 100%. Kolegovci mi vraveli, ze obcas dobre zadrem🤭🤭🤭

ladycat2021
21. jan 2022

Ja som mala priateľa Poliaka.. 😀 aj som pracovala s Poliakmi.. takze polsky jazyk pre mna nie je problém

kakawah
21. jan 2022

@ladycat2021 ja keď si to tak vezmem, tak moja prvá láska bol Poliak Wojtek😆 mala som 14r, bola som v Sanoku na letnom tábore. Potom sme si písali on mne poľský, ja jemu slovenský. Videli sme sa niekoľko krát, v tých táboroch, keďže mi poradil urobiť si inštruktorsky kurz. Písali sme si do mojich 17-tich, kedy som sa šialené zaľúbila do iného, Keby som vtedy tušila, že s tou poľštinou ešte nekoncim.Od kedy som tu, už 16-ty rok, komunikujem denne. Lebo my slovãč sme prispôsobivý a učenlivý národ. Z mojich poľských dlhoročných priateľov sa nikto nemal ochotu naučiť môj jazyk. Pár slov, Ahoj, dobrý deň a finito.

ladycat2021
21. jan 2022

@kakawah ja som s mojim uz teraz ex bola 4 roky .. nevravím, ze ma nic nenaučil, ale aj som rada, ze uz s nim nie som. 🙂 a viem, ze svet je malý a raz sa s nim určite zase stretnem hoci dufam, ze nie. 🙄 maximálne tak na sude sa môžme stretnúť, ak znovu zacne. A Poliakov, ktorych som ja stretla respektíve s nimi pracovala, tak sa veľmi zaujimali o naše šťavnaté nadávky 😂😂😂

kakawah
21. jan 2022

@ladycat2021 tak to jej, nadávky sa im ľúbia🤣 Co pán šuka? 😆

guiseppinka
21. jan 2022

@kakawah moja laska do polska bola na waweli v 15tich. Vtedy som si povedala, ze raz sa naucim ten jazyk. A potom zrazu na vyske trebalo nejake kredity za vyberove predmety a dala som si polstinu a potom ma kamoska ukecala, aby som si dala ziadost na stipko na jazykovy kurz...

ladycat2021
21. jan 2022

@kakawah toto ked som počula prvý krát, tak som sa pucila od smiechu a bola som cela červená 😂😂😂 lebo predsa u nas ma to slovo trosku iný význam ze 😂😂😂😂 by som povedala, ze lepsi 😂😂

andreagajewska
21. jan 2022

Pracovala som vo firme, kde potrebovali niekoho ďalšieho s polštinou. Môj vtedajší kolega hovoril takým Poľsko-goraľsko-slovenskom nárečím a bol to fantastický herec, pretože vo firme nikto nevedel, že hovorí tak trošku bludy. Poliaci ho “žrali” a časom sa naučili rozumieť mu. Ale keď som ho počula “rozmawiať” tak sa mi tisli slzy do oči 😫. Ale dal to na pána. Čudovali by ste sa,koľko ľudí tvrdí,že vie po poľsky 😄

kakawah
21. jan 2022

Ale inak baby, ten Wojtek bol prvý aj posledný krásny Poliak 😆 od vtedy som krajšieho nevidela. 🤷‍♀️ inak všetky známe, kolegyne poľky tvrdia, že Slováci sú krásni a sexi. Majú pravdu🙃 Musim si tu strážiť muža 😂😂(trocha srandy).

kakawah
21. jan 2022

Taký vtip. " Vbehne Slovák, celý upotený, uponáhľany do hotela v Poľsku. Recepčná sa ho pýta: -pán szuka mieszkanie? A on na to: - nie, pán zmeškal šukane"🤣😂👍
@ladycat2021

ladycat2021
21. jan 2022

@kakawah 😂😂😂😂😂 ja ich vždy "upozorním", ze ak pôjdu na Slovensko, tak aby neboli prekvapení, ze sa Slováci budú červenať pri tom slove.. alebo ze sa začnú smiať a divne sa na nich pozerať 😂😂 take male varovanie pre nich 😁 ale vzdy to zobrali sportovo 🙂

guiseppinka
21. jan 2022

@ladycat2021
napadla mi teraz absolutne bohovska veta... Preklad nebudem, dam ho neskor... Spawam z kolegą z pracy... Skuste dat preklad
@kakawah