Kto má na záhrade bzdochy?

stevlikova
19. aug 2022

Je to bzdocha Nezara viridula, ničí rajčiny. Na Slovensku sú pár rokov a sú sem zavlečené zo zahraničia. Som z okresu Nové Zámky

h2
19. aug 2022

@stevlikova Konkrétne tieto som nevidela, ale bzdochy mám na malinách. Na rajčinách som si nevšimla nič, sú pekné. To je tvoja fotka? Máš ich tam teda požehnane. 😧

viestta
19. aug 2022

My bzdochy nemáme. Mu mame psotu rajčiakovu, tuta absuta

stevlikova
autor
19. aug 2022

@stevlikova fotka je len ilustračná, no tieto isté mám na rajčinách, ničia plody rajčín

0silvia0
20. aug 2022

@stevlikova mame bzochy uz treti rok, Trnava. Neznasam ich a nicim ich. Tie malicke vyliahnute striekam jarovou vodou a vacsie a dospele jedince striasam do kyblika s jarovou vodou a topim ich🙉

stevlikova
autor
20. aug 2022

@0silvia0 a zničí ich ťa jarova voda?

0silvia0
20. aug 2022

@stevlikova stare a polostare (tie bodkovane) chvilu poplavaju a su mrtve. Tie uplne mlade zdochnu aj po postriekani. Mam to odskusane, bojujem s nimi 3 roky.
Ale tie stare maju kridla, aj ked ich vyhubim, priletia dalsie.

kukuk29
20. aug 2022

@stevlikova ano tieto hnusoby asi 3-4 roky takto ku konca leta nicia rajciny :(

stevlikova
autor
20. aug 2022

@0silvia0 a ako prosím davkujete vodu a jar?

0silvia0
20. aug 2022

@stevlikova nemam to odmerane, len tak od oka. Do vody nalejem jar, potrasiem a rozprasovacom postriekam. Potom mam kyblik s jarovou vodou a do neho striasam tie dospele.

dzulik_
20. aug 2022

@stevlikova my máme zasa pásavku zemiakovú, na zemiakoch. Iné nepestujem tento rok. Tiež ich je požehnane a takisto boli donesené zo zahraničia. My sme ich ničili postrekom a potom už len ručne zbierali do vedierka a topili vo vriacej vode. Mladé som rozpučila priamo na listoch 😀 sú to fľandry, množia sa rýchlo a obžierajú listy ako besné 🤦🏻‍♀️

stevlikova
autor
20. aug 2022

@dzulik_ to poznám, aj my ich mávame

opica_skorica
20. aug 2022

@dzulik_ pasavky (mandelinky), bzdochy zeleninove, larvy chrusta (pandravy) to vsetko mi tento rok nici zahradu.
Slak aby ich trafil, akoby nebolo dost, ze je sucho.
PS: po dlhom dlhom suchu konecne trosku sprchlo vcera.

dzulik_
20. aug 2022

@opica_skorica no veď to, že je sucho, ešte aj škodce. U nás na Orave nie je až tak strašne sucho, tu aj poprší, ale tento rok bolo extrémne veľa mandoliniek. A aj pleseň na zemiakoch a aj po muškátoch mi veľmi ide pleseň...

opica_skorica
20. aug 2022

@dzulik_ a krty a kamenec. No jo, clovek sa moze snazit.

arretha
28. aug 2022

ahoj, tiez ich likvidujem zatial mechanicky, ale nasla som tuna clanok:
https://shop.ecophyta.sk/blog/bzdocha-zeleninova/