Kto je podľa vás tredná trieda?

hellwant
13. máj 2022

Nehnevajte sa, trošku oprašim tému, v sučasnej vlne zdražovania, kto je podľa vás stredná trieda? U kazdeho je to ine, ale skôr ma zaujíma, ako sa zmenili vaše nazory v priebehu času, ako by mala stredna trieda na Svk žiť dnes, či sa niečo zmenilo vo vašom názore, ak by sme porovnali stav dneška a stav spred napr. 5 rokov? Prajem krasny deň🙂

laurikagab
13. máj 2022

@hellwant ťažko povedat, kto patrí do strednej vrstvy..’stastni’ môžu byt ti, ktorí majú kde bývať, majú prácu, občasne výlety, dovolenka. V tejto dobe by sa skôr dalo rozdeliť na chudobný, chudobnejší a totálna chudoba. Čo pozorujem v okoli, každý sa posťažuje,ako je všetko drahé ale žijú ten istý život ako pred 5 rokmi. My sme taka nižšia stredná vrstva, mame dom v meste bez hypo, zatiaľ obaja prácu, jest mame čo, výlety tiež mame aj letnú dovolenku aj keď len na Slovensku posledný rok.

pribinak
13. máj 2022

@laurikagab “aj keď len na Slovensku” dovolenka na SVK tá môže stat v konečnom dôsledku viac ako v zahraničí pri mori

pribinak
13. máj 2022

Napr k hypotéke. Je rozdiel v hodnote 3 izboveho domu niekde v Snine a rozdiel napr 2 izboveho bytu v BA. Byt môže byt zaťažený hypotékou ale tá cena je diametrálne rozlisna. A
A aj človek ktorý sa považuje sa člena vyššej triedy mize mat hypotéku

buberova
13. máj 2022

Mať hypotéku je ekonomicky rozumnejšie ako si kúpiť z našetreného a šetriť a šetriť...

Takže to že má niekto hypotéku by som nepovedala že je znakom chudoby ale možno do istej miery šikovnosti 🙂

hellwant
autor
13. máj 2022

@laurikagab Domček, či byt bez dlhu bude hlavne pre naše deti veľmi vzacna vec, keďze najomne štátne byty a trh prace ako na zapade tu čakať nemôžeme, čiže zapad praca, stred a východ slabý odvar🤔

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
laurikagab
13. máj 2022

@pribinak tak áno, to máš pravdu😊..skôr si myslím, že keď ľudia povedia, že boli pri mori, tak už patria do ‘vyššej vrstvy’..preto som to zdôraznila😬

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hellwant
autor
13. máj 2022

@mamula20 ale no, toto je trosku mimo. Neviem kde si prisla nato, ze nam chcu elektrinu zdvihnut tak, že domacnosti si budu uver na ňu brať.

nykkushka
13. máj 2022

@mamula20 a kde si prečítam viac o tých plánoch? 🤔

drzaopica
13. máj 2022

@hellwant stredná trieda je niekto kto vlastný byt, dom bez hypotéky a má ešte jednu nehnuteľnosť či svoj biznis z ktorého má iny istý príjem.
@mamula20 si paranoidna

sense
13. máj 2022

@pribinak presne teraz sme strávili 9 dní na svk a Čechách a teda stalo nás to toľko isto co Taliansko.

aalt
13. máj 2022

@mamula20 no hlavne ze si si kopla do Ukrajiny ... co ma Zelensky s vypnutim plynu a zdrazovanim elektriny?

pribinak
13. máj 2022

@mamula20 uber trochu z tej histerie a hneď budeš mat krajší deň

Mimochodom skôr nás vypne Putin ako Zelenskyi

drzaopica
13. máj 2022

Minulý rok tu bol taky isty príspevok stredná vrstva spoločnosti

h2
13. máj 2022

Fakt blahoželám administrátorom tejto stránky, dnes už druhýkrát mi zastáva rozum nad ich "kompetentnosťou" pri zmene názvu diskusie! Úplne správny a výstižný názov "Stredná trieda" zmenili na tento, s čudným výrazom "tredná". A za toto niekto berie peniaze! Keby som ja podávala v práci takéto výkony, tak ma vyrazia!
Pre istotu sa lúčim, keby ma za moju opovážlivosť zrušili.

zuzanka.zuzu
13. máj 2022

stredna vrstva su taki co ani dnes nepozeraju v obchode na cenovky a kupia si to iste co minuly rok 😀

pribinak
13. máj 2022
kleopatra114
13. máj 2022

Myslím , že sa mozem považovať za strednú triedu . Nepozerám v obchode na cenovku , ak mám na niečo chuť , ale zase si nemôžem v hotovosti kúpiť nove auto. Na dovolenky chodíme , ale zase nie každý rok exotika. Byt zaťažený hypo, ale myslím , že to je Ok.

smajliica
13. máj 2022

@laurikagab to fakt nie ste nizsia stredna vrstva, ked uz tak vyssia 😅 a uprimne, vecsina Slovakov nevie co je chudoba, akurat sa radi trochu postazuju.

pribinak
13. máj 2022

@smajliica súhlasím s výrokom že väčšina Slovákov ani len netuší čo je chudoba

Aj u nás sú chudobní, ale čo ja poznám tak väčšinou sú to ľudia s rôznymi typmi závislosti a potom je tu žalostná finančná gramotnost a to sú hlavne faktori chudoby u nás

kofa77
13. máj 2022

Myslim, ze definicia strednej triedy u nas- lebo v takom Nemecku je to ine, je 1000 eur na clena rodiny, prijem mesacny. Aj ked nepamatam, ako to bolo pri malych detoch. Ak su 4 , tak prijem by mal byt 4 litre. Bola to nejaka definicia v nejakej ek. prirucke.

hellwant
autor
13. máj 2022

@kofa77 To je dost diskutabilné ked nad tym uvazujem, i ked zaujimave, cize 3 členi = 3 tisic a teraz si predstav, ze 3 clenna rodina ma prijem 2000 v cistom (nesplnaju stred) a vyhraju co ja viem 200000 eur... a stale zarabaju 2000.
Viac je asi vhodná hodnota celeho majetku( nehnutelnosti, investicie, dividendy, auta, pozemky, sperky )minus dlhy.🤔

dee01
13. máj 2022

@aalt zele je len šašo ,,americký,,, že ešte stále sa ľudia nezobudili a žerú tento mainstream...ach

bloger
13. máj 2022

Taký čo nemusia rozmýšľať nad každým eurom. Môžu si dovoliť trošku viac.

marca12
13. máj 2022

@hellwant snad si naivne nemyslis,ze nezdvihnu elektrinu,ked nebudeme mat plyn. Ved to nasa siet ani neutiahne taky napor uz teraz su caste vypadky a poruchy kvoli pretazenym sietam. Na budovanie sieti treba financie a kde ich energetici zoberu? Predsa od ludi navysovanim cien. Na vyrobu elektriny takisto treba zdroje a tie zdroje mame z Ruska. Uz to naozaj nie je sranda a uz pomaly zacinam mat aj ja vecny oprimista velke obavy,co s nami bude.

ice8
13. máj 2022

https://sk.wikipedia.org/wiki/Stredná_trieda_(s...)

Meradlom pre zaradenie jedinca do danej spoločenskej triedy je jeho sociálno-ekonomické postavenie, t.j. kombinácia jeho príjmov a životnej úrovne, ktorá vyplýva z jeho príjmov a majetkových pomerov, na jednej strane a jeho dôležitosti a postavení v spoločnosti na strane druhej (pričom, tieto dve premenné sa navzájom ovplyvňujú - jedna vychádza z druhej).

clanok z 2021
https://openiazoch.zoznam.sk/cl/209337/Kto-je-v...
Kto je vlastne stredná trieda a ako ju likviduje ekonomika plná bublín

Čo je to vlastne stredná trieda a akú jedinečnú úlohu zohráva v ekonomike? Vzhľadom na to, že politici a ekonómovia sa neustále odvolávajú na strednú triedu, máte pocit, že viete o kom je reč. Bohužiaľ, nie je to tak jednoduché.

starhawk
13. máj 2022

@ice8 podla tej definicie z viki (useklo link, skusam znovu dat)
https://sk.wikipedia.org/wiki/Stredná_trieda_(s...)

Typické znaky a hodnoty strednej triedy

by som to aj splnal +- 🙂

Pre mna je stredna tieda ten kto:
- ma vlastnu nehnutelnost na byvanie
- ma +- stabilny prijem pokryvajuci bezproblemov vsetky potrebne mesacne vydavky a z toho nie zanedbatelna cast zostane
- ma uspory na niekolko mesiacov svojich vydavkov - nahla potreba nejakeho vydavku ho nezaskoci
- nepotrebuje nutne pozerat na cenu vyrobkov/potravin ked nieco kupuje - nehlada len najnizsiu cenu
- moze minat peniaze na svoje konicky - veci ktore nutne nepotrebuje k zivotu
- v zasade nemusi mat len vysokoskolske vzdelanie, ale urcite dostatocnu financnu gramotnost

starhawk
13. máj 2022

problem strednej vrstvi teraz moze nastat v tom, ze budu tercom vecsieho zmykania zo strany statu a predstavuju prekazku v plane elit ako Svab "nevlastnit nic a byt stastny" (aj nanutene 🙂 ) -> samozrejme nie je aplikovane na elity, ktore budu vlastnit uplne vsetko

starhawk
13. máj 2022

@aalt Specificky Zelensky so zdrazovanim plynu ma to ze priviedol Ukrajinu az do bodu (podporou bojov na Donbase, robenim poskoka zapadu) kedy sa Rusko rozhodlo preventivne napadnut Ukrajinu - vojna by tam bola tak ci tak - zapad tam nazvazal zbrani az az
nasledne sa samozrejme zapad osopil na rusko (ze tak nerobil pri mnohych "intervenciach" ameriky) a uvalil nezmyselne sankcie, ktore poskodia ekonomicky viac nas ako rusko samotne - mimochodom cena rubla voci usd aj eur je uz o nieco lepsia ako pred vojnou
kedze sme sa roky spoliehali na bezpecne+lacne+spolahlive dodavky energii z Ruska a zaujali sme protiruske stanovisko vdaka vlade ktora trci amerike zo zadku (na rozdiel od sikovnych madarov) nemame ziadne vyhodne kontrakty na energie (plyn+ropa) = ich zdrazovanie kedze sa musime spoliehat na ceny na burzach a zhanat to kade tade