Krstiny, aj keď nie sme veriaci?

13. mar 2020

Ahojte, robili ste niekto krstiny aj keď nieste ani jeden z rodičov veriaci? .. v našej rodine je pokrstený každý vratane mňa , no nikto nieje veriaci a ja dokonca ani neviem kto su moji krstni rodicia 😂👍 ale to bolo 25 rokov dozadu.. tak ako je to teraz? Robi sa to ajtak?

deti95060810
13. mar 2020

ak nie ste veriaci tak je to podľa mňa ja zbytočné...

amelia000
13. mar 2020

Robi sa to tak ako sa ty rozhodnes...ale podla mna neveriaci by nemalj krstit..zbytocne

autor
13. mar 2020

@deti95060810
@amelia000 a nerobi sa to aj z dovodu ze ak by sa nam nieco stalo tak krstni rodicia su ti ktori by sa mali postarat o deti?

amelia000
13. mar 2020

Tak o tom ja uz neviem, ale nemyslim si ze voda nafrkana na dieta ti zabezpeci ze sa krstny rodicia postaraju

derdia
13. mar 2020

Krst ocisti vase dieta od dedicneho hriechu...dieta sa stane krestanom a Bozim dietatom...neviem sa k tomu viac vyjadrit...je to na Vas...ale malo by to byt ,ze od srdca darujete avoje dietatu Bohu, do jeho ochrany...ked neverite neviem ako to Boh vnima...neviem...

barboritta
13. mar 2020

Vy ako rodicia sa zavazujete vychovavat dieta vo viere,byt mu vzorom.Duchovne ho viest.Nikde sa neuvadza,ze sa maju krstni rodicia starat o dieta,ak sa rodicom nieco stane,skor sa to tak traduje

petkaaa
13. mar 2020

A načo chcete krst, ak nie ste veriaci = neveríte ani v krst? Iba preto, že sa to "patrí"? Ak to robíte iba preto, že si myslíš, že krstom zaviažeš "cudzích" ľudí aby sa ti postarali o dieťa v prípade potreby, tak si na veľkom omyle. Ak nechodíte do kostola a nemáte také hodnoty, tak sa ti hocikto môže vykašľať na to, či je dieťa pokrstené alebo nie, ak by sa tebe niečo stalo. Takto to nechodí....

saskia_98
13. mar 2020

Nerobila. A keby nebolo mojho muža, nemam ani svadbu v kostole. Vsetko vybavoval manželíno. Ale keby bolo na mne, ziadne krstiny nie su.

juliet86
13. mar 2020

pravne nemaju kretni takuto povinnost. to skor nahradna osobna starostlivost v pripade umrtia sa riesi cez rodicov alebo surodencov zosnulych. to kto su krstni sa riesi ako posledne

korunka1
13. mar 2020

@juliet86 ja som čitala, že nemaju" kreteni " povinnosť 😂🤣

mima172
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sunny8
13. mar 2020

My sme všetci pokrstení akože aj ja .. verí iba babka a nikdy ma k tomu nikto neviedol .. ja som síce tiež veriaca ale verím v svoje a moje deti krstené nie sú a nebudú až kým sa samé nerozhodnú ..

andrea_82
13. mar 2020

My sme sa nebrali v kostole a chodim tam len na svadby a pohreby. Ale syn je pokrsteny, zalezalo na tom svokre, tak som súhlasila. Inak by som asi nekrstila. V zmysle zakona krstni nie su nicim zaviazani postarat sa o dieta. Ty sama hovoris, ze ani nevies, kto su tvoji krstni. Chcela by si v pripade nešťastia u takych ludi byvat?

autor
13. mar 2020

@andrea_82 nie nie určite nie, akoze viem ze niesu urcite zli ludia , iba vztah tam je nulovy. Myslela som totizto ze ludia ked krstia deti tka krstni rodicia su im velmi blizki ludia ktori travia s dietatom vela casu atd.. nikdy som to nejak nestudovala.. vedela som ze ho musia viest k ku viere atd iba tak ma zaujimalo ci to urobil niekto iba tak 😊 aby vlastne mozno aj nejaka velmi blizka kamaratka matky alebo otca mala urcitu rolu v zivote dietata

andrea_82
13. mar 2020

Syn ma len krstnu mamu a je to nasa kamaratka. Ale k viere ho teda nevedie a ani by sa o neho nestarala. Ale je pravda, ze syn ju ma rad. V niektorych rodinach je zase zvyk, ze krstni su vzdy z rodiny. Je to aj na vas, co bude tento vztah pre vas znamenat. Ale tento vztah si teoreticky mozete vytvorit aj bez oficialneho krstu.

sunyrose
13. mar 2020

Krst je symbol oddanosti človeka voči Bohu.....

veronice
13. mar 2020

Takto ti to poviem.... Ako pisala @derdia, krst je sviatost v ktorej odovzdavas dieta Bohu a zaroven pred nim slubuju rodicia aj krstni rodicia ze budu viest dieta vo viere a vychovavat ho v tomto duchu. Ist krstit len preto "ze sa to patri" mi pride divne. To ako keby ti vsetci naokolo vraveli ze uz mas vek na to aby si sa vydavala tak si najdes chlapa a ides sa s nim zosobasit len aby okolie bolo spokojne ale hned po svadbe idete byvat kazdy sam a vobec to dalej neriesite... Nadnesene ale chapes co chcem povedat, vsak?
No a to s tymi krstnymi rodicmi nema ziadny pravny podklad. V muzovej rodine sa hovoria ze krstna, krstny a krstiny.... Ale boli len na uvitani do zivota a krstnych si len tak ustne "stanovili". Takze ak ti ide len o to volat niekoho krstny, nepotrebujes k tomu sviatost v kostole ktoru koniec koncov hned po jej skonceni vlastne odignorujes....

prasiatko30
13. mar 2020

Pokial v to neveris tak je to podla mna lenfraska - krstom sa zaclenis do urcitej komunity - katolickej/evanielickej/pravoslacnej cirkvy a zavazujes sa dieta v duchu tejto viery vychovavat - ak tomu ani jeden z vas neveri tak su to len prazdne slova. Vsak pockaj a mozno dieta sa bude chciet dat pokrstit a zaujimat sa o vieru - dieta sa moze krstit aj starsie nie len novorodenec. A neviem ako na sk ale krstni rodicia nemaju ziadnu zakonnu povinnost starat sa o svoje krstne dieta pri umrti rodicov, pokial chces osetrit nieco take tak spis svoju poslednu volu a urci v zaveti kto by sa staral o tvoje dietaak by sa vam
Nieco stalo- to je sa mi zda zavaznejsie a sudca pri urcovani porucnictva pri umrti rodicov by mohol prihliadat na tvoju poslednu volu a samozrejme ak ta osoba v hodine pravdy bude suhlasit

katina02
13. mar 2020

Aký to bude mať zmysle keď nie ste veriaci? To môžete mať aj obyčajné uvítanie do života na úrade a bude to mať pre vás rovnaký význam. Poznám pár, ktorý nie sú veriaci ale proste učia malého aby volal jedného kamarát krstný už odmalička, aj môj muž to tak má, že volá jedného uja s jeho ženou krstný a pritom nie je pokrstený

lentilkaxxx
13. mar 2020

Ako píšu všetky baby, krstní rodicia majú viesť dieťa k viere a to ostatné k tomu. Krstiť preto, aby malo Tvoje dieťa doživotného sponzora, je riadne pokrytecké. Akurát že vo veľa rodinách to tak funguje. Navyše to nemá žiadny právny základ.
Aj u nás si ho tak švagriná so svokrou naplánovali, aby nás potom jej dieťa stálo pol výplaty s odôvodnením "bráško, plať, veď si krstný". No, museli zabudnúť. Chceš krst, tak za tým účelom, na aký je podľa viery. Financovať a starať sa majú rodičia. Ostatní môžu to dieťa milovať, ale bez nárokov

akvi
14. mar 2020

Význam krstu ti tu už ženy vysvetlili, myslím si, že to ozaj nemá pre teba zmysel. Čo podľa mňa zmysel má, je dohodnúť sa s niekým, kto by chcel byť "krstným" tvojmu dieťaťu. My to tak máme, že moja sestra je "krstnou" môjmu dieťaťu, aj keď nie je pokrstený v zmysle náboženskom. Ale v tom zmysle, že viem, že ona by sa postarala, ak by sa nám niečo stalo. Aj my sme to tak mali, že mne boli krstni rodičia dobrí kamaráti mojich rodičov. Moja sestra vyslovene chcela byť krstná, keďže sama deti nemá a ju teší aj to, keď dáva darčeky môjmu dieťaťu na sviatky a pod. Inak ja by som tiež bola rada, ak by mi túto "funkciu" niekto ponúkol.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
konik26
14. mar 2020

Ahojte baby chcela by som sa spýtať či by ste dali dieťa okrstit aj keď je ten hnusný koronavyrus ??

ajka0207
14. mar 2020

@konik26 momentalne sa odporuca krst odložiť, v pripade ze by malo.dieťatko zomriet, tak ti ho pokrstia aj v nemocnici, a ak nezomrie, tak je jedno ci ho pokrstite teraz alebo o mesiac

konik26
14. mar 2020

@ajka0207 no len my sme ho chceli pokrstiť lebo už je veľký budeme mať už 6 mesiacikou

zontik
14. mar 2020

Nerozumiem, načo chcete krstiť, keď tomu neveríte, a nemienite ho k viere ani viesť. Človek, ktorý nieje k tomu vedený, nebude mať hriech za to, že mu viera nebola sprostredkovana, alebo umožnená. Takže vlastne hriech máte, a budete mať vy..krst je sviatosť pre tých, ktorí Boha chcú do svojho života. Boh má každého rád, ale ty, že dieťa pokrstíš, zaväzuješ sa za neho, keďže ono sa samo rozhodnúť nevie, že ho k tej viere viesť budeš.Ak to nemienis robiť, tak čakaj, kým podrastie, nech sa rozhodne samo.
Prepáč, ak to vyznie ako kázanie, nemyslela som to tak, len mám taký nazor😊

ajka0207
14. mar 2020

@konik26 tak to uz je jedno ci ho pokrstis sest mesacneho alebo osem, uz to nebude take malicke babo v perinke tak ci tak.

mijo53
14. mar 2020

si veľmi vypočítavá

elenatomasova
14. mar 2020

Načo to potom chcete keď neveríte?

jaja8_9
14. mar 2020

Záleží na rozhodnutie rodičov ci si dajú svoje dieťa pokrstiť, väčšinou si dávajú veriaci na znak ocistenia od dedicneho hriechu 🙂 je to na vás ale ak ste ozaj neveriaci tak neviem ci to ma význam, krst ma mat význam po duchovnej stránke