Koľkokrát sa dá použiť uhľový papier?

25. jún 2024

Asi blbá otázka, viem.. ale.. koľko krát sa dá použiť uhlovy papier(kopirak)?

egonsk
25. jún 2024

dokial ti postacuje na prepis to, co na sebe este ma. Kedysi aj na niekolko stran pouzili pri pisacich strojov ... az dokial sa takmer rozpadol, alebo uz boli pismena moc okusane...

autor
25. jún 2024

@egonsk ide o prepis s obyčajným perom.. ale vydrží viac krát?

egonsk
25. jún 2024

perom menej osuchas ako pisacim strojom, cize jasne, vela krat by mal byt pouzitelny.

autor
25. jún 2024

@egonsk ďakujem

neviditelnypes
26. jún 2024

Fun fact: moja prva tlaciaren fungovala tukanim ihly na papier cez kopirak, jedna strana asi 15 minut a rachot, pouzivat iba cez den. Tesla BT100. 🙂

egonsk
26. jún 2024

@neviditelnypes och, to je uz pekna historia, tie prve priamo riadene jednoihlickovky bola radost (tie BT100 sa este pouzivali s PMD85 a PP01). Ja som mal uz na PC pripojenu margaretkovu tlaciaren dokonca (bola tam kvetinka s pismenkami, ktora sa vzdy pootocila a po nej buchalo kladivko) a doteraz si pamatam ten rachot, ked som tlacil.
V banke na swifte mali taku specialnu verziu, ktora mala rotacny valec s pismenkami na cely rad, ktory cely riadok naraz sofrmuloval do textu a naraz treskol na papier 🙂 To bola uzasna velkost, rychlost, ale aj uzasny hluk :D ... 9 ihlickove a 24ihlickove tlacky sa pouzivaju niekde este aj teraz. Boli velmi spolahlive.