Koľko vás stála rekonštrukcia rodinného domu?

barbora1992
17. aug 2020

Ahojte kočky! Beriem hypotéku na kúpu rodinného domu a chcela by som sa spýtať, koľko vás cca stála rekonštrukcia staršieho rodinného domu? Robili ste si prerábku svojpomocne alebo všetko ste nechali na starosť firme? U mňa je ten háčik, že som rozvedená, čiže chlap mi nepomôže, jedine rodina a tú zaťažovať nechcem, aj keď viem, že pomôžu keď budem potrebovať. Na čo si dávať pri rekonštrukcii pozor, respektíve je niečo, čo by ste s odstupom času urobili inak? Vopred ďakujem veľmi pekne za každú reakciu a rady.

s_a
17. aug 2020

podľa mňa kupovať a prerábať starší dom sa oplatí hlavne tým, čo si vedia veľa vecí spraviť svojpomocne, alebo im tá prerábka úplne nepomáha tak si vedia pomaličky robiť. kúpa novostavby by sa mohla vyrovnať cene kúpy starého domu s prerábkou od firmy na kľúč.

veronikaszabova
17. aug 2020

@barbora1992 nova voda, kanalizacia, elektrika, podlahove kurenie do celeho domu, nove okna a dvere, dlazba, obklady, cela kupelna a wc nanovo, parkety, sadrokartonove stropy, vymalovanie, .... uplne vsetko sme rekonstruovali.
120m² -- 15tisic €.
Svojpomocne - muz s kamosmi

marsmykkok
17. aug 2020

@s_a áno, len nie každý má na nové, výhoda starého domu (ak bol predtým obývaný) je aj, že tam môžeš bývať v podstate hned a postupne prerábať podľa priorít čo je najsúrnejšie. Plus pozemok, nové sa teraz stavia hlavne na pozemkoch, kde nie je riadna prístupová cesta, nedostanú sa tam smetiari, nákladné autá atd, staré majú tie pozemky zväčša lepšie situované.

s_a
17. aug 2020

@marsmykkok veď píšem, že ak tá prerábka úplne neponáhľa, že sa tam dá bývať istý čas aj bez nej, tak sa to ešte oplatiť môže..

draik
17. aug 2020

@barbora1992
Chcel by som vedieť, koľko by tak mohol stáť nový dom...
Asi tomu zodpovedá Vaša otázka, dostanete úplne nerelevantné odpovede.

marsmykkok
17. aug 2020

@s_a no tak, len si myslím, že zakladateľka zjavne nemá ružové okuliare, zvažuje dosť racionálne a asi sú tam dôvody (finančné hlavne ) prečo nie novostavba. preto ak sa má zvrtnúť táto diskusia na o, že kúp si novostavbu, staré je staré, tak autorke to nepomôže.

luulinkaa
17. aug 2020

Tiež sme uvažovali nad kupou Rd s rekonštrukciou, ale nakoniec sme sa rozhodli postaviť si samy dom, radšej svojpomocne ekdzr sme nemali financie kúpiť novy. Ak kúpiš starší môžeš tam hneď bývať, ale rátaj s tým, že stále budeš musieť niečo opravovať a dávať do toho prachy a dom nikdy nebude podľa teba. Brat prerábať byt v BA trojizbový, plus vybavenie okolo 30 000.zalezi co všetko chceš meniť, nezdá sa to, ale nazbiera sa toho dosť.. Na tom, že ti pomôže rodina sa dá dosť ušetriť, práca je najdrahšia a účtujú si za nu nehorázne sumy.. Len teda musíš si byť istá, že to rodinní príslušníci zvládnu a urobia poriadne, inak ti to môže viac uškodiť ako pomôcť 🙂 držím palce :=

miriam2908
17. aug 2020

@barbora1992 170m2 skrabanie, stierka, adhezny mostik-v jednej miestnosti, malovka, nivelacka, izolacia dlazba/parkety, kotol, bojler, expanzne nadoby, cerpadlo, studna, filtre, prerabla vodovodu a odpadu v kuchyni, kuchynska linka(500€), obklad, dvere interierove 8ks, radiatory 1000x500mm 3ks-okolo 10 000€. Vsetko svojpomocne spolu s rodinou a kamaratmi.

andreakotesova
17. aug 2020

Cez 100 tis. na kluc. Ale z pôvodného domu zostali len 3 hole mury a aj sme pristavovali.

deti95060810
17. aug 2020

@draik tak to zas viem povedať....otvor si hoc ktorý katalóg rod. domov , vyberieš si typ dpmu a hneď tam máš aj kalkuláciu .... svojpomocne alebo na kľúč.

ivkazba
17. aug 2020

@deti95060810 myslím, že draik narážal na niečo iné, určite vie, koľko stoja RD. Ale je rozdiel kupovať novostavbu RD na Kolibe v BA alebo v dedinke pri Kežmarku. A z toho vychádza, že ani na autorkynu otázku sa nedá úplne relevantne odpovedať... všetko sa dá kúpiť lacno a menej kvalitne ale aj draho a naozaj kvalitne. Čiže 2 prerábky rovnakého domu môžu mať rozdiel aj niekoľko 10 tisícok.
@barbora1992 odporúčam hlavne každú prácu robiť na zmluvu, zmluvu mať vopred, mať v nej definované čo, za koľko a dokedy, pokuty za nedodržanie termínu a pod. A nedávať veľké zálohy vopred, max na materiál, prácu platiť až keď bude hotová. Potom sa vyhneme otázkam v právnej poradni, že čo mám robiť, keď som niekomu zaplatila a nedodal alebo dodal zle a pod.

rosabel
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miskooo1987
17. aug 2020

Ťažko odpovedať (záleží lokalita... ceny prác sú iné...) a záleží čo všetko... kompletná aj 100k.

Je teraz postupne rekonstruujem chatu, takze viem... okna 4000, dvere 3000, ... elektrine bude 4000....

barbora1992
autor
17. aug 2020

Ďakujem veľmi pekne všetkým za odpovede. Viem, že niekomu sa môže zdať moja otázka zvláštna, v podstate mi stačia orientačné odpovede, keďže mi je jasné, že v každej lokalite sú iné ceny.
Čo sa týka toho, že chcem kúpiť starší rodinný dom, je to v podstate jediná možnosť, keďže u nás vo Veľkých Úľanoch, kde chcem zostať bývať kvôli rodine, nie sú pozemky na predaj a ak aj sú tak mimo obce a to nechcem. Preto vidím jedinú možnosť v kúpe staršieho domu, hoci mi je jasné, že na starom dome je stále čo opravovať.

hefo
17. aug 2020

Veľa. A veľa času k tomu. A akokoľvek triezvy odhad násobiť dvomi.

miskooo1987
17. aug 2020

@barbora1992 a veľmi záleží na tom aký starý dom... lebo niektoré investície majú návratnosť... iné nie... proste výmena kúpeľne je v zasade väčšinou len estetická vec, výmena okien, zateplenie, výmena kúrenia má väčšinou aj nejakú návratovú hodnotu...

Lokalita je zlá čo sa týka cien, tam na to pomerne vplýva Bratislava a podobne rekonštrukcie bonitnymi klientami v satelitoch BA.

frotta
7. júl 2021

@veronikaszabova uf poriadne šikovni my potrebujeme to iste len treba nám platiť firmu .Gratulujem

evora
7. júl 2021

Podľa skúseností z okolia vas to vyjde rovnako/príp ešte drahšie ako novostavba. Pokiaľ budete prerábať všetko od podlahy, tz.omietky, strecha, voda, kúrenie, okná atd.tak oproti novostavbe mate vlastne ušetrené iba zaklady a tehlu (co môže byt napr 2000 eur za tehlu na cely dom, záleží od veľkosti), čiže nejaká extra úspora to nie je. Ale ako spomínali viacerí, závisí od vašej šikovnosti, velkosti nehnuteľnosti, lokality a ostatných vašich možností.

bazarica
8. júl 2021

@barbora1992 ahoj. Som v takej istej situácii. Išla si nakoniec do toho?

mishkamishka
17. sep 2021

ahojte, pripnem sa, aj nás to asi čaká...

derdia
17. sep 2021

@veronikaszabova no to sa mi nechce verit..
To nie je mozne. 15 tisic to ani voda plyn elektrina a sadrokartony nie su...

derdia
17. sep 2021

@miskooo1987 hlavne ze pani nad vami perobila 120 metrov stvorcovych za 15 tisic🤓🤓🤓😁😁😁😂😂😂😂

derdia
17. sep 2021

@barbora1992 jedna veeeelka rada je, ci je nehnutlenost sucha... Ak bude vlhka bude vam hnit... Cely zivot. Takze to si treba dobre skorntorlovat... A ide o to, ze vy to musite v prvom rade ako keby rozobrat... To atoji peniaze a nanovo spravit. Takze zalezi kto ti to bude obuchavat tie steny, a podlahy a prerabat vodu a tak. Lebo jedna praca je to stare znicit a druha spravit na novo.ja ti poviem o rok. Kolko nas stalo dokoncenke rod. Domu z vnutra.

evqa93
19. okt 2021

Zdravím, z priateľom sme kúpili starší rodinný dom kde bude potrebná oprava strechy kvôli zatekaniu a rekonštrukcia v nutri. Došiel nám tam pozrieť na dom akože majster ktorý robí 30 rokov strechy.Sumu za strechu pýta od 15 do 25 tisíc eur. co je podla nás trochu veľa. Celkovo dom má 132m2 a obytná plocha je 101m2. V dome treba len komplet sanitu a kuchyňu a do 2 izieb parkety. To si budeme robiť svojpomocne. Aký je váš názor? Ďakujem za odpoveď

maribell
19. okt 2021

@evqa93 dajte si to naceniť aj iným firmám.. hneď uvidíte tie rozdiely v cenách

derdia
20. okt 2021

@evqa93 ahoj neviem odkial ste ale my mame paradny krov, aj clenity, robota 5000 eur, plus skridla asi 7000 eur.

evqa93
18. jan 2022

@derdia super, tak niak pýtajú ostatné firmy no uvidíme v lete.

koblos82
Odpoveď bola odstránená
Zobraz