Kde v Bratislave mi pokrstia dieťa, ak krstní rodičia majú iba krst?

sunflower20
17. okt 2011

Bola som sa pýtať v Karlovke a tu je treba mať všetky sviatosti - krst, prijímanie aj birmovku a takých ja krstných rodičov nemám 😖

stelca
17. okt 2011

ahoj v žiadnom, všade potrebuje tie sviatosti.Inak sa to da urobit tesne pred krstom.Mi sme mali podobny problem že nie sme zosobašeny v kostole.Nakoniec sa dan nami zlutoval farar v Stupave pri kašieli.

mis_ka
17. okt 2011

skus salezianov na trnavke, nam tiez vselico chybalo a podarilo sa 🙂

veve39
17. okt 2011

tie podmienky tykajuce sa sviatosti krstnych rodicov (ovela "komplexnejsie" ako trebars u rodicov) sa netykaju len konkretneho kostola. ale su platne v celej RKC

titkovamiriam
17. okt 2011

v ,,Modrom kostolíku,, 😉

beruska.zuzanka
17. okt 2011

Krstný rodič je od toho krstný, že má dozerať na výchovu dieťatka aj v oblasti viery a kresťanského života, preto si treba takých vybrať, ktorí sa o to aj budú vedieť postarať, preto že sa za to zaručujú pred Bohom 😉

Krst nie je "niečo" čo nutne patrí k "výbave" bábätka, ak rodičia a iní ho k viere a k životu vo viere a vecami s tým spojenými viesť a vychovávať 😉

Lebo jedna vec je dieťatko pokrstiť a druhá, čo bude ďalej 😉

Tak držím palce, nech sa vám darí 😉

zuzka1008
17. okt 2011

my sme mali ten istý problem, pokrstili nam malu v Blumentáli

pici
17. okt 2011

ak mam dobre info a v modrom kostoliku je farar ktory ma sobasil, tak tam urcite...

bubelko
17. okt 2011

v kostole na kalvarii sme sli s muzom za krstnych synovcovi a muz ma tiez len krst a v pohode 😉

adinkag
17. okt 2011

nam pokrstili vo vrakunskej farnosti uplne v pohode a ja nemam pri tom ani krst ani niesme brani v kostole

katka1981
17. okt 2011

Nie je to vobec pravda, ze v kazdom kostole platia rovnake pravidla. Osobne poznam parik, kde matka je neveriaca, nema ani krst, otec mal len krst, neboli zosobaseni a syna im pokrstili a nie je to jedina vynimka. Navyse aj farari su uplatni. Necitala som to tu cele, ale @adinkag pise podobny pribeh...

maca_p
17. okt 2011

v kostole u ursuliniek v starom meste je velmi liberalny farar 😀 . ten urobil aj sobas bez kvazi povinnej predmanzelskej nauky.

maja797
17. okt 2011

Ahoj, nás krstili v Blumentáli, obaja krstní majú len krst, manžel tiež a nerobili problémy, my sme sa tam aj brali 🙂 , len sme chodili na poučenie.

tortelinka
17. okt 2011

podla mna nikde, ved krst ma svoje pravidla...neviem preco ma niekto krstit,ked krstni rodicia nie su veriaci

dena
17. okt 2011

v Devinskej Novej Vsi 😉

terqa
17. okt 2011

Krstní rodičia, preberajú povinnosť starať sa spolu s rodičmi o kresťanskú výchovu dieťaťa. V jeho mene vyslovia spolu s rodičmi Vyznanie viery ako ručitelia za jeho vieru, ale aj ako zástupcovia spoločenstva Cirkvi. Stanú sa teda viac ako len svedkovia krstného aktu.
Aké sú však podmienky, aby niekto mohol byť krstným rodičom?
1) Zavŕšený 16 rok života (vysluhovateľ sviatosti krstu môže z oprávneného dôvodu pripustiť výnimku).
2) Aby bol katolík, ktorý bol na prvom svätom prijímaní a prijal sviatosť birmovania.
3) Ak vami navrhovaný krstný rodič s niekým žije v jednej domácnosti (samozrejme okrem príbuzenstva) musí byť riadne sobášený v kostole.
4) Má viesť život primeraný viere a úlohe ktorú má prijať.
5) Nemá byť otcom alebo matkou krstenca (starí rodičia však úlohu krstného rodiča prijať môžu).
6) Pokrstený ktorý patrí do inej kresťanskej cirkvi (evanjelici, reformovaní...) môže byť pri krste iba svedkom, a to iba spolu s katolíckym krstným rodičom.
7) Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka (takže nie dvaja krstní otcovia a nie dve krstné matky).
Krstní rodičia majú byť dobrými priateľmi vašich detí, ich staršími kamarátmi. Koľko starostí robí rodičom, s kým sa ich deti kamarátia, aby neupadli do zlej spoločnosti. V krstných rodičoch im môžete už dopredu zaistiť dvoch dobrých kamarátov. Preto by krstní rodičia mali byť mladí, veriaci a bývať v dosahu.

fanka33
17. okt 2011

V Blumentali a Modrom kostoliku

luppita
17. okt 2011

V Devinskej Novej Vsi, pekny kostol, mlady liberalny fararko....

crapula
17. okt 2011

Oficialne cirkevne pravidla vyzaduju aby aspon jeden z krstnych rodicov mal aj birmovku. Je samozrejme mozne prizvat si krstneho rodica oficialneho (formalneho), ktory splna vsetky podmienky a k tomu tzv. svedka krstu, ktory moze po krste realne byt pre dieta jeho krstny. Na papieri ale musi byt zapisany krstny rodic aj s birmovkou. Pokial niektore farmosti / kostoly dovolia pokrstit aj bez splnenia tychto predpokladov, je to podla mna obchadzanie pravidiel.
Potom si treba polozit otazku - naco si dieta nechavate krstit ked nie su splnene vsetky podmienky?

slavuska30
18. okt 2011

v Devínskej Novej Vsi, je fakt ústretový 🙂

bets
18. okt 2011

nie je to take jednoduche. sme rodicia, ktori sme prijali vieru a vo viere vedieme svoje deti. lenze v rodine sa nenachadzaju ludia, ktori by mohli byt zodpovednymi krstnymi rodicmi. teraz krst neriesime, ale vaznou otazkou zostava birmovny rodic, ci krstny rodic, ktory by zdielal prve svate prijimanie nasho dietata.
takze aj u nas by pri krste takato vazna otazka nastala, ze nemame krstneho rodica, ktory by na jednej strane viedol duchovne dieta a na druhej by mal aj potrebne sviatosti.
mozno niekto by argumentoval, ze prizvat kamaratov. tiez to nie je jednoduche z mnohych dovodov. jednym z nich, je aj fakt, ze ludia sa stahuju, odchadzaju zo SR a aj tie najblizsie kamaratstva dialkou sa postupne oslabuju, resp. neudrzuju sa uz take uzke kontakty. a dalsi dovod je, ze vacsina ludi si krstnych vybera z rodiny a aj ked viem, ze takuto vec by nikto z kamaratov neodmietol, tak pri takom mnozstve vlastnych deti a krstnych deti (z ich rodiny) by som im starosti pridavat nechcela.

jahodka35
18. okt 2011

... mali sme ten istý prípad... my, ako rodičia sme sa zaručili, že malú budeme vychovávať vo viere a v Blumentáli nám dcéru pokrstili bez problémov... no v Modrom kostolíku sme natrafili na farára, ktorý to striktne odmietol... takže záleží aj od konkrétneho farára...

hadassah
18. okt 2011

Tiež si myslím, že je to individuálne. Kamoška nie je krstená, jej frajer nie je krstený, žijú "nadivoko" a decko im farár bez mihnutia oka pokrstil. No problem. Veď čím viac ovečiek do košiara, tým lepšie, nie? 😀

beton
18. okt 2011

Podla mna je toto vyslovene zle postavena otazka. Mala by zniet: Naco chcem krstit svoje dieta, ak neviem najst ani vhodnych krstnych rodicov, teda takych, ktori svoju vieru ziju a budu k nej viest aj moje dieta. Neviem, ci ste veriaci alebo len na papieri, ale nerozumiem a este mi nikto na tuto otazku neodpovedal, naco krstit, birmovat, sobasit v kostole, ak nie sme ochotni prijat okrem folkloru aj povinnosti z toho vyplyvajuce. Ak chcete hostinu, spravte si oslavu narodenia dietatka....
Moj nazor je, ze dieta by malo byt pokrstene, aby bolo ocistene od dedicneho hriechu a malo predpoklady na dalsie sviatosti...ale tomu treba prisposobit aj krstnych rodicov, dokonca aj za cenu toho, ze nie su az taki blizki rodinni priatelia. dolezity je ich zivot vo viere a priklad pre deti.

rainee
18. okt 2011

bohuzial my sme nenatrafili na farara ktory by nam dieta pokrstil, nikdy by ma nenapadlo ze to bude taky problem. 😠 ja sice mam vsetky sviatosti ale z manzelovej rodiny kostol nikto ani nevidel a nemali sme samozrejme ani svadbu v kostole, lenze ja som chcela dat malu pokrstit. vraj sa to neda. hlavne ze viem ze pokrstili dieta jednej babe ktora zje s priatelom nadivoko a ani krstnych nemaju 😒

pitik
18. okt 2011

v Devinskej Novej Vsi, mali sme tam svadbu a 2 krsty.

prettybaby
19. okt 2011

tak ja som akurat dnes dostala odpoved z Modreho kostolika, kde pan farar odpisal na moj mail v zmysle, ze krstny rodic, musi mat vsetky sviatosti a odvolal sa na kodex...

heni79
20. okt 2011

Známa chcela pokrstiť dieťa. Katolíčka, manžel neveriaci. Kňaz odmietol. Dala mu "argument", že nevadí, v evanjelickom jej dieťa pokrstia. Termín bol dohodnutý do 2 minút. 😀

stanushqa85
20. okt 2011

nechapem tie pripomienky ze naco chcu krstit ked nevedia najst vhodnych krstnych rodicov , to si maju akoze zavolat cudzich ludi? nie je lepsie ze aj napriek tomu ze v okoli nemaju takých ludi chcu to dieta pokrstit?
a samozrejme zalezi aj od knaza ci sa bude riadit do bodky podla knihy alebo bere ludi ako jednotlivcov.
my sme dceru krstili a este sme neboli svoji a v pohode, len sa nas spytal ci sa planujeme vziat..

winipega
28. okt 2011

V devinskej,mily pan farar,nepyta sa na ziadne sviatosti krstnych rodicov,tiez sme obehali v centre par kostolov a tam to neslo a tu hej.nechapem...

mamabiba
28. okt 2011

ja by som sa rada tiež opýtala...Prečo vlastne chcete dať krstiť dieťatko, keď ju nemienite vo viere ďalej vychovávať? však to nepatrí do výbavičky dieťaťa, a ani nieje menejhodnotné. Krstom má dieťa prijať vieru v ktorej sa krstí, týmto sa očisťuje od dedičného hriechu a krstný rodičia sa zaväzujú pomáhať pri kresťanskej výchove dieťatka. Mali by sme si všetci uvedomiť, že krst nieje iba módnou záležitosťou, ale plnohodnotný akt, z ktorého nám plynú aj dajaké povinnosti voči sebe, dieťaťu cirkvi. . Ja niesom náboženská fanatička, ale som veriaca a dosť ma mrzí, že z niečoho tak krásneho a "posvätného" robíme obyčajnú módnu šou.