Kam siahajú vaše spomienky na detstvo?

17. jan 2022

Ahojte, kam siahajú vaše spomienky na detstvo? Koľko ste mali rokov ? Ja si tak zahmlene pamätám zopár veci, keď som mala 4-5 rokov.

0silvia0
17. jan 2022

2 roky

vanda323
17. jan 2022

@0silvia0 2 roky ? Waw ja asi tiež až tak 5 rokov

0silvia0
17. jan 2022

@vanda323 iste fragmenty mam z toho obdobia stale v pamati. Ked som rodicom a starym rodicom kedysi rozpravala, co si pamatam, boli tiez prekvapeni a povedali mi, ze ale to si musela mat len 2 roky... Lebo vtedy sa udialo to, co som im opisovala.

vanda323
17. jan 2022

@0silvia0 Tak to akože klobúk dole musíš mať fakt dobrú pamäť....

0silvia0
17. jan 2022

@vanda323 vies co, ani nie🤪

zafir01
17. jan 2022

Kúsky si pamätám od 3 rokov. Konkrétne rodinnú dovolenku, aj ako a kde sme spali aký sme mali stan.... A pamätám, že naši sa k sebe stále tulili v noci a ja som chcela a nimi spat a nemohla som. Časom som zistila, že na tej dovolenke splodil moju segru 🤷‍♀️😂😂

0silvia0
17. jan 2022

@zafir01 no to si mala v tom stane s nimi tazke🤭

zafir01
17. jan 2022

@0silvia0 ešteže si to nepamätám všetko.. Sú veci, co mi netreba mať v hlave 🙈😂😂😂
Inak ten stan.. To boli vtedy také tie veľké rodinné komunistické, kde bola normálne predsieň, kuchynka a potom spiaca časť. Normálne takú vyvýšené skladaciu postieľku som tam mala. Niečo ako v škôlkach teraz majú deti

0silvia0
17. jan 2022

@zafir01 ano pamatam, my sme taky stan mali na stanovacke v Senci🤩

simsalabim
17. jan 2022

Ja tak 4 roky. No moja najmladsia si pamata veci, ked mala tak 1,5-2 roky. Normalne nechapeme. A pamat pritom nema bohvieaku (teda tu skolsku 😅). Zato starsia hovori, ze este okolo 6 rokov si pamata minimum. A synovec tiez tak 5-6 rokov vraj.

thoughtfulweirdo
17. jan 2022

Niečo tak matne od 3 rokov, od 5 už dosť veľa. Sranda ale je, že som mala skoro 7, keď sa mi narodila sestra a a na prvý rok jej života nemám ani jednu jedinú spemienku, NIČ. Proste som to úplne vytesnila z pamäte, asi to bola nejaká trauma alebo čo 🤣 pamätám si ju až ako chodiacu 🤷🏻‍♀️😄

vanda323
17. jan 2022

@0silvia0 Mi hovor dačo, sestrička mi povedala že som obiednana na 20.1 . A ja sa jej o sekundu pýtam na kedy?😀

amelie2017
17. jan 2022

2 roky a 5 mesiacov, ked sa narodila sestra. Uplne si pamatam, ako ju mamina priniesla domov zabalenu v ruzovej krtkovej deke, polozila na postel a povedala, aby sme ju nechali spinkat a ona chuda sla prat. A jasne, ze sme ju nenechali spat. A potom vela veci s nou. Ako sme ju kocikovali, ako sme sa hadali so segrou, kto bude kocikovat, ako sme ju raz prevratili doma v kociku🤦‍♀️, ked som mala cca 3 roky zoo s babkou, ako sa opice opreli o ochranne sklo a zacali nan mocit 😄 a vela vela dalsich veci. Mam velmi vela spomienok z ranneho detstva. Najsilnejsi asi ten, ked som mala 4-5, neviem presne, kedy to bolo, babina mala rakovinu, uz nemala vlasy. A isli sme ku nej, sedela na lavicke a mala zas krasne vlasy. Tak sme k nej utekali, ze babinka je zdrava. Mala len parochnu 😢

dr_smajlik
17. jan 2022

Veľmi dobre si pamätám keď som mala 4 roky a v škôlke som od učiteľky dostala preplesk. Ale už si vôbec nepamätám za čo. Potom ma prezradili do druhej triedy, kde som bola s najlepšou kamoškou a moja mamina tam usila taky záves ako dom, normálne okno a dvere sa otvárali. A ešte si pamätám ako sme sa na dvore hrávali na vláčiku. Potom už si pamätám len útržky z 1. A 2.triedy v škole. A potom mam pocit ze už len niečo z druhého stupňa 🤣 minule som sa ale zamyslela, že na to že mám 30 rokov si už nepamätám mená väčšiny spolužiakov zo ZŠ a už mi robí problém rozpamatat sa na niektorých aj z gympla(pre vysvetlenie, nemám fb a 12 rokov už nežijem vo svojom rodnom meste a asi 8 rokov neudrzujem kontakty so svojimi bývalými spolužiakmi. Je zaujímavé aj to, z akého veku si dokáže mozog zapamätať spomienky na detstvo, ale aj to ako sa spomienky vytrácajú keď myšlienku neživíme. Som zvedavá ci si ešte niečo z učiva pamätám, mam doma práčku, tak som zvedavá keď sa budú učiť rôzne veci, co mi ešte v hlave ostalo 🙈

lasona
17. jan 2022

Ani neviem presne, ale snažím sa nejak sa nevracat k spomienkam..akosi nemám na to dôvod a chuť...nemám nejaké extra pekne spomienky na detstvo...už by som sa tam nechcela vrátiť, teraz mi je fajn

romea
17. jan 2022

Všeobecné si deti pamätajú detstvo tak od 3-4 rokoch, približne, je to preto, že ak by sme si to pamätali, bola by to veľká úzkosť pre mozog, preto aj deticky rýchlo zabúdajú, príroda matka to takto zariadila, aby sme boli v pohode

annm81
17. jan 2022

Nechcem nikomu brať pekné spomienky, ale pravda je, že veľa vecí ktoré si z detstva pamätáme, sú falošné spomienky. Rozhodne sa to týka spomienok spred zhruba 3. roka a z veľkej časti spomienok až do cca 7. roku. Aj keď sme úprimne presvedčení, že sú to naše spomienky na dané udalosti, sú to v skutočnosti spomienky na to, ako sa o udalosti rozprávali naši rodičia, alebo na fotky.

Dokonca je pomerne jednoduché dospelého človeka presvedčiť, aby sa "rozpamätal" na nejakú vec u detstva, ktorá aa nikdy nestala - jednoducho vyrobiť mu falošnú spomienku.

Moja prvá preukázateľne skutočná spomienka je z cca 4-4,5 roka.

littlehop
17. jan 2022

Niekedy od tohto veku 1.5-2.

katkamatka7
17. jan 2022

Najstaršia spomienka 1. rok.
Ďalšia asi v 3. rokoch.
Inak som si spomenula na sen, čo sa mi sníval a pamätala som si ho dlho. Na sen som si spomenula len v súvislosti s touto diskusiou. Svoj vek určujem asi na 7-8 rokov.

erickatt
17. jan 2022

@annm81 noo, neviem ci je to uplne pravda. Ja si pamätám nemala som ani 3 (lebo mi nohy na bycku maminom, este nedosiahli v predu na tie stupienky na sedačke deckej). Stáli sme na moste a pozdravila ma jedna teta AHOJ a ja ju nazad AHOJ. Doteraz si pamätám tu facku od nami ako sa spravam a mam pozdraviť dobrý deň.

mimikarol
17. jan 2022

Ja mám úplne prvú spomienku keď som bola cca 2,5 ročná. Išli sme navštíviť prababku, ona spala keď sme prišli (bývala u svojej dcéry), mysleli si že spí a ona zomrela v spánku. Ale mám to také zahmlené celé, spomínam si na posteľ a niečo s vazou.
A mne moja dcéra viac krát vravela, že si pamätá ako som ju pestovala v náručí, ona mala dudlik a zaspala. A ešte si pamätá že sme mali žltú spálňu. Keď sme kúpili dom, tak spálňa bola pôvodne žltá. Ona mala necelé 3 roky vtedy. Že bola tá izba žlta by som si ani nepamätala, len keď o tom vravela som si spomenula

0silvia0
17. jan 2022

@erickatt 😢 za takú blbosť facka

annm81
17. jan 2022

@erickatt Pravdepodobne ti to mama, alebo niekto iný neskôr rozprávala a tvoj mozog si prirobil ďalšie detaily tej spomienky. Robili sa napr. pokusy, keď dospelým povedali, že sa ako deti stratili v obchodnom dome. Dospelí ľudia si zrazu začali spomínať na úžasné detaily, ako boli vydesení, ako kričali na mamu, ako zmätene pobiehali po celom obchoďáku. A v skutočnosti sa nik z tých ľudí nikdy nikde nestratil.

Na to, aby sme si vedome pamätali udalosti, potrebujeme tzv. epizodickú pamäť a tá sa objavuje najskôr v 3. rokoch.

veronice
17. jan 2022

Ja si pamatam ako som mala 3 roky aboli sme s bratom na lieceni kdesi v tatrach, bola tam jedna otrasna sestricka Ružena ktora ma "škoro utopila ked mi umyvala žuby" 😁🙈 a potom si pamatam este ako nas drhli v sprche za radom ako v komedii s tebou mne bavi svet 🙈 a potom ked sme isli vlakom domov, niekedy okolo mojich 4 narodenin a mamina sa ma spytala na stanici kolko mam rokov a pamatam si ako som vyskocila z vlaku a ukazala prstikmi ze 4! 🤗 No a nasledne si pamatam toho tak viac az okolo 5r ked som zacala chodit do skolky 🙂

thereisabear
17. jan 2022

Pamätám si, ako som spala v izbe u babky v kočíku a zobudila sa. V mojej pamäti to bol hlboký kočík. Vtedy boli asi väčšie vaničky, ale neviem, koľko som mala.

katkamatka7
17. jan 2022

@annm81 Spomienka necháva pamäťovú stopu. Tá časom bledne. Spomienky sa spájajú s pocitmi a silnými emóciami, väčšinou je to strach, plač, rev alebo veľká radosť, smiech, v spojení s niečím novým dovtedy nepoznaným. Na základe tej spomienky, ktorá vytvára prvú pamäťovú stopu, sa na to miesto ukladajú spomienky spojené s podobnými asociáciami.
Ak teda v čase, kedy je už uložená spomienka na strach, pocit stratenosti, vydesenia a zmätenosti, sa spoja s asociáciou predstavy Stratená sa v obchodnom dome( predstava, nie spomienka), vynoria sa spomienky na tie emócie s tým spojené. A tie detaily poukazujú na konkrétne miesto, kde sa uložila pamäťová stopa strachu. Spojením predstavy a pamäte sa výstupná informácia skresľuje. Je na zadávateľovi tej predstavy, aby rozlíšil vstupnú a výstupný informáciu.

jana_eyre_2
17. jan 2022

Ja si ako najskorsiu spomienku pamätám dovolenku (Poproč) kde sme boli s rodičmi, čo som mala vraj dva roky.. pamätám si, mamu ako stála v tej cudzej chatke v modrých plavkách.. pamätám si ako som stála s otcom vedľa bazéna a mala som na sebe plavky po bratovi, také tvrdé, škaredé a hnedé.. potom si ešte pamätám ako som sa tam kúpala so starším bratom vo vani a hrali sme sa s takým zeleným malým mydlom a šlo mi do očí a ja som revala..

Ostatné spomienky čo mám sú už z obdobia keď som bola staršia, tak 4-5r.. tá dovolenka v 2r musela byť pre niečo výnimočná, len neviem prečo..

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamina0078
17. jan 2022

okolo 3 rokov kedy sa dovyvíja dlhodobá pamäť, niekomu skôr, niekomu neskôr ale spravidla v 3 rokoch už je vývoj ukončený

makova333
17. jan 2022

Okolo 2 rokov su moje prve spomienky z detstva, ale skor su to take flashback-y