Je vhodné navrhnúť tykanie s bývalým učiteľom zo základnej školy?

peti_2005
10. nov 2023

Dobrý deň, pomohol by mi váš názor. Len tak pre ZAUJÍMAVOSŤ mi napadlo či je vhodné navrhnúť časom tykanie s bývalým učiteľom ako píšem v nadpise... Keďže som jeho bývalá žiačka bol/nebol by s tým problém? Ďakujem

pribinak
10. nov 2023

@peti_2005 nie, je to nevhodne.

natalia_r
10. nov 2023

@peti_2005 nie, on ako starsi musi navrhnut tykanie

zuzana76
10. nov 2023

nie je to vhodne, mozes prijat, ak by ti to on navrhol

tanyan
10. nov 2023

Mne napríklad navrhla bývalá učiteľka tykanie, ale to bolo medzi ženami a ona navrhovala ako staršia...
V akom vzťahu ste teraz?
Nakoľko už nie ste vo vzťahu učiteľ - žiak a ak nie je on aktuálne spoločensky vyššie, tak ty ako žena. Všeobecne platí, že žena by sa nemala dostať do situácie, aby odmietala mužovi návrh na tykanie a preto ho má navrhovať ona.

doriiis
10. nov 2023

Kto navrhuje tykanie?

Tykanie navrhuje:

vyššie postavený nižšie postavenému,
starší mladšiemu,
dáma pánovi[2],
spoločensky významnejšia osoba,
mladší môže požiadať staršieho, aby mu tykal a sám zostane pri vykaní.
Platí:

predstavený by nemal tykať podriadeným bez ich súhlasu, bez ohľadu na vek,
tykanie nikdy nenavrhujte svojmu šéfovi ako prvý.
Potykanie sprevádza, ale nemusí, podanie rúk prípadne bozk.

[2] V pracovných vzťahoch a v spoločnosti, ktorá zrovnoprávňuje postavenie muža a ženy, sa za prehrešok voči spoločenskej etikete nepokladá ak tykanie mužovi navrhne žena.

peti_2005
autor
10. nov 2023

@tanyan už nie sme vo vzťahu učiteľ - žiak... Ale občas sa náhodne stretneme tak mne je to take "blbé" vykať... Čiže môžem určite navrhnúť tykanie ja?

doriiis
10. nov 2023

@peti_2005 ....ak je to starší pán a ty máš 30 tak sa to nehodí.
Ak je medzi vami 10 ročný rozdiel ako sme mali my s profakmi na strednej tak na tom nie je nič zle

zuzana76
10. nov 2023

@peti_2005 neviem, raz za cas sa stebou stretne, myslis, ze on tuzi po tykani? Preco ti je blbe vykat? ucil ta a hotovo. To aj kadernicke, aj lekarke aj hocikomu navrhnes tykanie? Vobec sa to nehodi a ja na jeho mieste by som sa asi aj urazila.

peti_2005
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana76
10. nov 2023

@doriiis treba realne vyhodnotit situaciu, nemyslim si, ze akykolvek ucitel tuzi po tykani s akymkolvek ziakom.

doriiis
10. nov 2023

@peti_2005 ....no tak keď máš 18 tak v žiadnom pripade

peti_2005
autor
10. nov 2023

@doriiis mám 18

zuzana76
10. nov 2023

@peti_2005 a ucitel? aj ked je to mladas, ze ma napr. 25, nerobila by som to, najma ak mas ty 18, podla mna nevies, co sa patri

doriiis
10. nov 2023

@zuzana76 ...som si myslela,že ide o nejakú 25 ročnú ženu a nie o 18 ročnú žabu.Tu je to úplne jasne

lindous
10. nov 2023

S niektorými bývalými vyučujúcimi si tykám, vo všetkých prípadoch to navrhli oni, ja by som to nespravila...aj keď áno, jeden z VŠ mi potom povedal, že si nebol istý či to môže spraviť on ako muž, keď ja som žena, ale ja som to necítila ako vhodné navrhnúť... a to som teda určite nemala 18, to už by som vôbec vôbec...byť tebou to nerobím, obzvlášť ak ide len o náhodné stretnutia 😅

zuzana76
10. nov 2023

@doriiis mozno je este stale na skole, len on ju neuci, este by ho dostala do problemov

pribinak
10. nov 2023

@peti_2005 nie, nemôžeš mu navrhnúť tykanie. On je starší a navrhuje tykanie on

doriiis
10. nov 2023

@zuzana76 ....tak ako 18 ročná už nechodí na základnú.Ale tu jasne niet o čom.....

tanyan
10. nov 2023

@peti_2005 Navrhnúť tykanie je významným krokom vo vývoji spoločenského vzťahu. Nie je vhodné robiť takýto návrh pri príležitostných náhodných stretnutiach. V tomto prípade je podľa mňa nevhodné, aby si navrhovala ty...

zuzana76
10. nov 2023

@doriiis aha, zakladka v nadpise, to som prehliadla, ale aj tak je to nevhodne

lalilla
10. nov 2023

Nevhodne. Ani by ma to nenapadlo, najma ked ho len sem tam stretnes.

katkaseiner
10. nov 2023

z uvedeneho mam dojem ze dotycny ucitel ma cez 30 rokov .. ja si ziez nemyslim ze je to dobry napad

tianna
10. nov 2023

@peti_2005 prepáč ale mne to príde absolútne nevhodné.

trema
10. nov 2023

Určite nie

luliu
10. nov 2023

Určite nie, je to neslušné a nevhodné. Je to aj smiešne, keďže ho stretavas náhodne raz za čas.

candii
10. nov 2023

Keď sme končili strednú školu tak nám triedny navrhol tykanie .. so všetkými. Nikdy som mu netýkala. Prišlo mi to neúctivé

h2
10. nov 2023

Určite by som v tomto prípade tykanie nenavrhovala. Keď sa stretnete, on ti tyká?

peti_2005
autor
10. nov 2023

@h2 áno

osky
10. nov 2023

@peti_2005 a on ti vyka tiez?
Ak ano,navrhni,aby on tebe tykal.
Uvidis,ci sa chyti a navrhne tiez.
Ale urcite nenavrhuj tykanie akoze ty budes tykat jemu.

Aha,uz citam.
Takze on ti tyka.
V com je teda problem.
Keby chcel, aby si aj ty jemu tykala navrhne to.
Takze urcite nenavrhuj!

luliu
10. nov 2023

@peti_2005 pochop, že keby chcel, aby si mu týkala, navrhne ti to, ale on nechce