Je tu žena, ktorá dokáže len tak sedieť a nevytvárať si v hlave žiadne myšlienky?

annm81
6. feb 2023

Ahojte, mám tému trocha na odľahčenie. Čakali sme so synom v aute na jeho otca. 6ročný syn sa díval do diaľky bez jediného slova. Pýtam sa ho, nad čím premýšľa. Vraj nad ničím. Je tu nejaká žena, ktorá dokáže len tak sedieť a nevytvárať si v hlave žiadne myšlienky? Či je to len mužská schopnosť? A je to naozaj možné, nemať v hlave nič? Žiaden obraz, vetu, slovo? Skúšala som to tak, že sa sústredím na dýchanie, ale po pár sekundách sa mi v hlave začnú tvoriť minimálne slová "nádych ", "výdych " 🙂

veronika_sk000
6. feb 2023

@annm81 teraz mi to uz nejde, ale v puberte som z toho mala strasne stavy, ze neviem mysliet 😂 pamatam sa, ze som sa na to pytala otca, ci to tak ma aj on a vtedy mi povedal, ze nie, ze stale na nieco mysli 🤷

roja01
6. feb 2023

@annm81 myslienkam, ktore sa samovolne vkradaju do hlavy sa da vyhnut iba tak, ze cielene clovek na nieco konkretne mysli a mali by to byt vzdy prijemne myslienky, napr. o pekne prezitom case, o dovolenke, laske a pod. Je to nutne pre to, ze myslienky, ktore sa vnucuju same su povacsinou negativne a nabaluju sa.

paulinam99
6. feb 2023

@annm81 Umenie "hibernovať" nezvláda každý. Je to dar. ..... a možno chcel mať iba od Teba pokoj, aby si hop nezasypala svojimi myšlienkami alebo množstvom otázok. Neodsudzuj iných za to, čo nedokážeš Ty.
Aj ženy zvládajú hibernovať, je to iba o sebakontrole. 😉

moonlight1210
6. feb 2023

@annm81 obcas sa na nieco zahladim a vnimam iba to, co vidim. Kvet, izbu, ulicu, cokolvek,… a postupne vypne vsetko. Len pozeram, ani nevnimam, na co pozeram. Ale trva to len par sekund. Potom uz zacnem zas vnimat okolie.
Ked ma niekto oslovi v takej chvili, trva sekundu-dve, nez nabootujem. Pocujem tu osobu, rozumiem, co mi hovori, alebo sa ma pyta, ale nedokazem sa ihned vytrhnut z toho akoby tranzu.
Na jednej strane je to prijemne, lebo cas akoby sa vtedy nachvilku doslova zastavil. Na druhej neprijemne, lebo cas nestoji a straca sa.

Ked som bola uplne mala (tri-styri roky), vedela som sa takto odosobnit od svojho tela vecer v posteli. Zavrela som oci a po chvili som prestala vsetko citit a mala som pocit, ze sa v realite vznasam v priestore nad svojim telom. A bolo to velmi prijemne. Pamatam si tie pocity dodnes. Nebolo to upadanim do spanku. Bol to vedome navodeny stav, vedela som si ho vtedy vyvolat a zrusit, kedy som chcela. Potom som to prestala robit a dnes to uz neviem.

ivangeline
6. feb 2023

Je dobre si to trenovat.

kristinapetronela
6. feb 2023

Áno ja sa snažím každý deň len tak oddýchnuť 10 minút nemyslím na nič 🙂

miscellaneous
6. feb 2023

@moonlight1210 Je to meditačný stav, pokiaľ si si ho bez problémov dokázala navodiť ako dieťa, máš to prirodzene v sebe - tipujem, že by ti to šlo aj teraz, keby si to párkrát skúsila.
Bezmyšlienkovosť je výborný oddych a reštart pre náš procesor, dokonca sa dá na nič nemyslieť aj počas chôdze, najlepšie v prírode. 🙂

beata_k
6. feb 2023

@annm81 Jasne. Treba vediet existovat aj sam so sebou.

babababka
6. feb 2023

Ja to nedokážem,ale môj muž áno.Niekedy len tak sedí,alebo leží sa ho pýtam nad čím tak húta a on ,že nad ničím.Nemyslí na nič.Chcela by som aj ja len tak...,nemyslieť na nič.

roja01
6. feb 2023

Nase myslenie dokaze byt aj viacstupnove. V duchu si hovorte nejaku basnicku a popri tom kludne mozete mysliet aj na nieco ine.

hederamonstera
6. feb 2023

Ano, to je meditacia. Dospely to dokaze len cielene, ved to je ciel joginov. A aj ti musia denne hodiny trenovat.☺️

annm81
autor
6. feb 2023

@roja01 S tými negatívnymi myšlienkami nesúhlasím. Málokedy sa mi vkrádajú do hlavy myšlienky na niečo negatívne.

@paulinam99 Niekde som naznačila akékoľvek odsudzovanie? Inak ale asi máme inú predstavu o sebakontrole. Kontrola vyžaduje vyššie kognitívne schopnosti. Bez myšlienok nie je kontrola, len pudový živočíšny stav. Ako to tu už niekto opisoval, keď ho niekto v takomto stave vyruší, na okamih nedokáže reagovať.

@moonlight1210 Super príspevok. Je zaujímavé, čo si napísala o tvojich schopnostiach v detstve. Spomínam si, ako som ja v detstve mala do istej miery vôľou ovládané sny ako lietam. Tiež sa mi to vekom vytratilo.

@beata_k Ja sa zas definujem ako svoje myšlienky. Nemyslím, že to od seba dokážem oddeliť. Telo je pre mňa len mäso, to čo vytvára môj mozog som ja.

kvetinka75
6. feb 2023

no neveim si to predstaviť, mne stále niečo letí hlavou

janickacrazy
6. feb 2023

@annm81 dá sa to naučiť pomocou meditácií, možeš skúsiť, dokáže to každý, lne treba veľkú trpezlivosť, nejde to hned, trvá to možno aj niekoľko mesiacov

beata_k
6. feb 2023

@annm81 Ale i mozog si chce oddychnut 🙂

mia9999
6. feb 2023

ja to tak mam, pozeram len tak do blba, je to pre mna taky relax.. ale na druhej strane, ked som smutna alebo nieco, tak viem aj pritom premyslat 🙂

rusalinka
6. feb 2023

@annm81 asi to neviem, Teda určite to neviem. Skúsila som to... a trvalo asi pol sekundy, kým som nezačala myslieť na to, že na nič nemyslím 😀
Robí mi to aj problém so zaspávaním, strašne dlho mi to trvá, kým sa mi v hlave premelie všetko a kým to ako-tak vypustím. To môj chlap ľahne na vankúš a do troch sekúnd je hotový...

zuzulka558
6. feb 2023

Mne preletí hlavou aj blbosť ale nie len tak pozerať do blba,, dcéra to vie minule sme sedeli v aute pozerala do blba a pýtam sa jej nad čím rozmýšľa, odpoveď znela: a nad čím by som mala vydatá nie som, do roboty nechodím a na frajerov mam čas 😅😅😅😅

zlatovlaska123
6. feb 2023

@annm81 baby, to že vám niekto povie, že premýšľa nad "ničím" ešte nemusí byť pravda. Len vám to proste nechce povedať. Robím to tak bežne, keď sa mi nechce o tom rozprávať alebo niečo vysvetľovať. " Nad čím premýšľaš?" - "Nad ničím". A mám pokoj.

jasomzabka
6. feb 2023

@annm81 moj muz to dokaze

elia9
6. feb 2023

Mne ide mozog tuším na 120 percent🤣 niekedy mi to lezie na nervy, stále na niečo myslím alebo si prehrávam v hlave rozhovory s ľuďmi, ktorých stretnem, atď...je to dosť vyčerpávajúce 🙈

vroni
6. feb 2023

@annm81, cize tvrdis, ze schopnost vacsiny muzov "vypnut mozog" je dokazom absencie ich kongitivnych schopnosti? Zaujimava teoria. 🤭🤭🤭 (pochopila som, co si mala na mysli, ale toto bolo pekne myslienkove odbocenie).
A ano, dokazem sa priviest do tohto stavu, celkom vedome, ale tu spontannu muzsku schopnost, vypnut sa uprostred vety, tak tu (zatial? 🤣) nedavam.

paulinam99
6. feb 2023

@annm81 Mať Tvoje "problémy" ...
Kľudne sa i ďalej zamýšľaj "nad nesmrteľnosťou chrústa". Len aby si sa z toho celého nevyčerpala a neskôr aj nezrútila. Myslím to v dobrom.

kacernakokse
6. feb 2023

@annm81 nedokážem to, keď sa snažím meditovať je to pre mňa ako za trest, myšlienky mi idú nonstop jak tornádo, blbé ke že o tri sekundy neviem na čo som myslela aj keď to je dôležité už na to neprídem, ale srotuje mi tam niečo stále. Na muža niekedy keď sa pozrieš, vidíš tam ten mentálny odchod proste 😂 môj ma ešte takú špecialitku, že vie vnímať iba jeden vjem nie dva naraz, takže keď pozerá telku alebo je na telefóne, môžem kľudne aj hulákať vedľa neho a on o tom absolutne nevie

h2
6. feb 2023

@annm81 To, že ti tvoj syn odpovedal, že nepremýšľa nad ničím, ešte neznamená, že to tak naozaj je. Mne takto syn odpovedá na otázku, čo bolo v škole. 😁 A nemyslím si, že by tam fakt nič nerobili. 😂

banderaska29
6. feb 2023

ja dokážem vedome klamat svoj mozog a som v prítomnosti. namiesto myšlienok sa vedome sustredim na končatiny, na prsty, na dych a nemyslim na nič iné ani mi mozog už neulietava. ale to je vysledok ročného tréningu 😀
teraz je to horšie lebo som zalubena takže všade vidím iba svojho partnera 😀 ale dá sa to. a odporučam to,

annm81
autor
6. feb 2023

@rusalinka Tiež mi to trvá len okamih a už niečo riešim. So zaspávaním problém nemám - keď chcem zaspať, myslím na niečo strašne nudné, hoc len počítanie ovečiek, alebo si v hlave robím nejaký praktický zoznam - pracovné úlohy, nákup... Ale hej, mne zaspatie trvá možno 10-15 minút a muž zaspí za jednu-dve minúty- ľahne a okamžite sa vypne 🙂

@zlatovlaska123 Tiež samozrejme poznám odpoveď "nič", keď sa mi nechce s niekým niečo riešiť, ale toto som sa viackrát pýtala muža - či naozaj dokáže nemyslieť na VÔBEC nič, ani si v hlave neprehrávať nejaký rozhovor, dokonca si ani nepospevovať - a vraj áno. Syn reagoval veľmi prekvapenie.. asi teda túto schopnosť podedil po ockovi.

@elia9 Áno, tie rozhovory, ktoré sa uskutočnili v minulosti, alebo rozhovory, ktoré sa majú uskutočniť v budúcnosti. Len mne to nepríde nijako vyčerpávajúce.

@vroni Nie, tvrdím, že keď muž (alebo žena) nemyslí na nič, nemožno to rovnať so stavom sebakontroly. Ja na nič nemyslím v niektorých fázach spánku, vyššie kognitívne funkcie sú vypnuté a ja nemám seba pod absolútne žiadnou vedomou kontrolou - telo vtedy funguje automaticky, pudovo. Uprostred vety sa môj muž ešte nevypína, nevedela som, že aj taká schopnosť je :D

@paulinam99 No vidíš, a napriek všetkým diskusiám s všemožnými problémami, si vyhodnotila práve túto ako hodnú svojho príspevku. Zatiaľ sa na zrútenie necítim 🙂

@kacernakokse Vieš čo? O tom mužskom a ženskom multitaskingu som čítala, že v zásade nie je u žien lepší. Len že ženy sú nútené okolnosťami viac ho používať. Žena nenechá dieťa revať, kým jej kypý polievka, muž nemá problém ignorovať menej akútne problémy. Ale pre obe pohlavia je rovnako náročný... aj keď zas, ak sa nad tým zamyslím, neviem... nedokážem len tak stáť v kúpeľni a umývať si zuby. Musím druhou rukou ukladať veci v skrinke, čítať poštu, počítať v hlave niečo pracovné.

@h2 V našej škôlke sa tiež celý deň deje nič. Ale jeho reakcia na otázku na čo myslí bola iná ako pri škôlkarskom nič- bola pomalšia a s prekvapeným výrazom.

h2
6. feb 2023

@annm81 A akú odpoveď si na takú otázku čakala? Mohol si v hlave "spievať" nejakú pesničku, alebo spomínať na to, čo robili s kamarátom v škôlke, alebo hocičo iné, čo sa nedá nejako presne povedať, keď mu niekto dá otázku, na čo práve teraz v tejto chvíli myslí.

annm81
autor
6. feb 2023

@h2 Samozrejme, že synova reč nie je na takej vysokej úrovni, aby som si mohla byť stopercentne istá. Ale manžel už celkom slušne a presne dokáže opísať svoje vnútorné stavy, takže viem, že existuje schopnosť mať úplne prázdno. A mňa to na jednej strane fascinuje, na druhej mi to príde vtipné.

h2
6. feb 2023

@annm81 Možno nejde o to, že nevie, ale že nechce. Muž detto.