Je tu niekto, kto nechodí na cintorín?

28. okt 2023

Je tu niekto, kto nechodi na ,,dusicky,, na cintorin z dovodu, ze vam to nerobi dobre? Riesi vas kvoli tomu okolie?

dzulli1980
28. okt 2023

Ja nechodím ... a je mi jedno či ma okolie rieši/nerieši.

nikaeli
28. okt 2023

ja som už veľmi dlho nebola.. spomínam na nich doma, sviečky nám horia častejšie ako často 💗 kto by ma mal kvôli tomu riešiť? nikomu to na nos nevešiam 🤷🏻‍♀️

terezka1947
28. okt 2023

Ja viem,že toto bude odveci odpoveď. A čakáš na človeka ako ty.
Ja mám skoro celú rodinu na cintoríne,chodím tam a jasne,že by mi bolo ľahšie chodiť na kávu k tým ľuďom,no na kávu sa nedá. Chodím pokecať tam.
Je to pietne miesto a s pietou tam chodím.
Pokiaľ nemáš vážny zdravotný problém,nerozumiem ako dospelý človek sa nevie prekonať a neísť má cintorín...už minimálne ako opora niekoho,pre koho je tá návšteva dôležitá. Osobne,pokiaľ naozaj nemáš vážny zdravotný-psychicky problém,je to skôr rozmaznanosť.

zuzanockamt
28. okt 2023

@terezka1947 Nesúď, nekritizuj, pokiaľ nezažiješ.

terezka1947
28. okt 2023

@zuzanockamt tak....zažila som. Už viac smútku sa zažiť nedá.

miskakyblik
28. okt 2023

tak my sme na cintorine nikdy neboli, nikto kto nam je blizky nesiel do zeme , mame ich doma v urnach, sviecky a lampasiky tam mame zasvietene skoro stale, pri meninach , narodeninach ktore by mali, na vsech svatych... my tomu hovorime doma ze mame vsetkych pri sebe, v kredenci... a tiez pre to okolie nema vobec pochopenie... ale je to kazdeho vec, ja neriesim ze niekto chodi na cintorin tak nech neriesia ani nas... u nas bola smrt vzdy hrozne tabu, s niektorymi bolestivymi odchodmi sa nevieme zmierit ani roky po tom... a myslim ze s tym suvisi aj to ze sa ich nevieme este vzdat, ulozit ich niekde tak ich mame akoby stale pri sebe... mozno pre niekoho morbid.. pre mna osobne je morbid ulozit milovaneho do studenej zeme , osamote... takze ak si niekto o tebe mysli ze si cudna alebo ja neviem co.... su aj cudnejsi 😔 na cintorine som bola raz v zivote zo skoly na hroboch spisovatelov ... inak nikdy..

zuzanockamt
28. okt 2023

@terezka1947 Nepíšem o smútku.

marsmykkok
28. okt 2023

@terezka1947 Súhlas, chápem, že sú ľudia čo im pohreby nerobia dobre a teda na pohreby chodia len veľmi blízkym. Ale neísť na cintorín, to nechápem. Ja zase nechodím väčšinou 1 a druhého novembra, idem pár dni pred tým, nemám rada veľa ľudí ked tam je a hlavne k cintorínu je úzka cesta a nerada tam chodím autom ked je tam veľká premávka a autá sa musia vyhýbať. Ale idem vždy, hoci pár dni voped.

nikaeli
28. okt 2023

@marsmykkok
@terezka1947
chápať to nemusíte, stačí, že to budete akceptovať a nie vynášať súdy..

mimi3008
28. okt 2023

Ja. Riesi. Je mi to jedno

januska12323
28. okt 2023

@terezka1947 prečo by bola rozmaznanosť neísť na cintorín? Na mŕtvych milovaných môžem spomínať aj doma alebo nespomínať vôbec, čo je druhých do toho? Je to vec daného človeka a jeho svedomia.

nikaeli
28. okt 2023

Nechápem prečo by sa mal každý do každého starať a riešiť prečo robí, či nerobí to, či ono a už vôbec nie odsudzovať ho za niečo, čo ja robím inak. Každý dostal šancu žiť na tomto svete podľa svojich predstáv, tak sa konečne začnime navzájom tolerovať bez toho, aby sme iných hanili za ich rozhodnutia. Spomínať na milovaných sa dá mnohými spôsobmi. My napr. chodíme na obľúbené miesta našich zosnulých a spomíname tam na spoločné zážitky. Niekto chodí na cintorín každý deň, niekto tam nebol roky. No a čo? je preto niekto lepší, či horší? a kto o tom rozhoduje? keby sa každý staral o seba, bolo by o každého postarané.

zmrzlinka2021
28. okt 2023

@terezka1947 reálne mŕtvemu je to jedno. Celé dušičky sú žiaľ najmä o biznise.

zmrzlinka2021
28. okt 2023

Ľudia nemajú strach z cintorína, ale boja sa vlastnej pominutelnosti. A cintorín im to pripomína

1sally12
28. okt 2023

Ja. Asi po 2 rokoch mi dali konečne pokoj.

petamich
28. okt 2023

na cintoriny nechodim a nie preto, ze mi to nerobi dobre, nemam s tym v zasade ziadny problem, nechodim, lebo si na blizkych spomeniem kedykolvek pocas roka, zapalim im sviecku, aj si poplacem, ked mi je luto, ze uz sa niecoho nedozili a skratka nechapem, preco toto by som mala/musela robit na cintorine, lebo sa to patri? lebo sa to tak robilo roky? lebo je to "povinnost"? tak to mi je srdecne jedno, kazdy to ma nejako, ja to mam takto a co si mysli ini... 🤷‍♀️

lujza123
28. okt 2023

Nechodím za zosnulou rodinou na cintorín vôbec, nevidím v tom zmysel a necítim tam žiadne spojenie s nimy, ani žiadne spomienky.

Ale mám rada veľké staré cintoríny len tak koli zvláštnej atmosfére, krásnym stromom

Sviečku na dušičky zapalujem vzdy doma, mám aj taký spomienkový “oltárik” fotku mojej milovanej babičky v ramiku aj jej ruženec.

Všeobecne neriešim co si kto o mne mysli, co o mne povie. Ja si tiez všeličo myslím o rôznych ľuďoch

deti95060810
28. okt 2023

kedysi som nemohla na cintorín. aleže vôbec. dosť som sa premáhala aby som išla aspoň raz za rok s rodičmi na 1.11. , niekedy ani to som nešla....
ako zomrela mama - chodím často, aj každú sobotu. zrazu som zistila že je to krásne miesto, všade ticho.... neraz som na cintoríne sama.

darina77
28. okt 2023

Ja rada chodím na cintorín, je tam zvláštna pokojno melancholická atmosféra, ale na dušičky zrovna nechodím, je tam plno ľudí, zápchy a chaos na parkoviskách

maranta_leuconeura
28. okt 2023

Nechodim, vseobecne mi hrobova turistika pripada trochu zvlastna a aj to, ze mrtvi su niekde pochovani s cedulkou. Ale ked to niekomu ulavi, ze tam pride, pospomina, ok. Mne to nic nedava, nechcem ani ja byt niekde oznacena, najlepsie spopolnit a to vysypat na miestach, co som mala rada. Nepotrebujem aby s tym este dalsie generacie mali starosti a zbytocne platili hrobove miesto.

olimuc
28. okt 2023

Vobec nemusis ist na cintorin … patrim medzi ludi, kt mrtvych nechavaju obrazne povedane v skrini. Nastastie na Svk sa to da a mozes ich zobrat kamkolvek. Diamanty ako v inych krajinach urobit tusim este nedaju … keby to bola moznost, tiez by to nebolo zle. Maleho teta berie “rodicov” do Chile, lebo to bola ich vola (musia ist sice do kufra) … kazdy to ma inac. My na cintorin pojdeme ale len kvoli atmosfere … malemu sa to paci. Doma sviecky zapalime pri fotkach.

laurita285
28. okt 2023

@terezka1947 ved ale na tom cinťáku si pokecáš s tou mŕtvolou či aký to má extra význam?

zafir01
28. okt 2023

Ja chodím veľmi máličko. Tiež mi je nepríjemne . Teraz pred dudicksmi som hrob svojej dcéry upratala a položila nan veniec zo slamienok .
Áno ,nerobí mi dobre stat nad jej hrobom .citat jej meno na nahrobnom kameni . A ani mi nerobí dobre odpovedať jej súrodencom ,že áno práve tu ani nie 2 metre pod týmto hrobom leží jej telíčko ,ktorého sa už nemôžem dotknúť .

Z akejsi núdze spoločenskej etiky, a očakávania druhých tam idem ,hrob esteticky upravím ,umyjem, zapalim sviečku . Ale mojej duši to spôsobuje len bolesť

20erika07
28. okt 2023

Chodim vacsinou mimo 1.11 a 2.11 pocas celeho roka, ale len mojej najblizsej zosnulej osobke,sice su spolu s nou pochovaní aj iní členovia, vzdy zapalim každému plamienok. Ine hroby si nevsimam, je mi totalne jedno ci ma niekto viac vyzdobeny, viac upratany, viac neviem co . Takisto keby aj nechodim vobec ,je mi jedno ci to niekto bude komentovat. Nie je to povinnost. Ja nosim len sviecky, sem tam anjelika, nikdy ziadne umele kvety , živé nosia ostatní, nie je to ani kam davat. Ked mam cestu okolo zastavim sa aj bez sviecky, len tak na 5-10min pozdravit moju drahú ❤

isis234
28. okt 2023

Ak je človek chorý, nemal by ísť na cintorín. Môže zapáliť sviečku doma a za mrtvych sa pomodliť.
Hovorí sa, že na Dušičky nás tam všetky čakajú. Môžeš zájsť i do kostola a tam sa za mrtvych pomodliť.

isis234
28. okt 2023

@zmrzlinka2021 to nie je pravda

mateson
28. okt 2023

Ja keď by som neišla na cintorín tak neviem teda ako by vyzeral starenkin hrob🤷 pretože tam nemá kto iný ísť.To keď tam vôbec nechodíte, ako to riešite? Teda pokiaľ máte klasický hrob . Veď to treba poupratovať..

mikadooo
28. okt 2023

Na dušičky nie moc rada, za mňa je to tam príliš preplnené. Inokedy celkom rada, poprechádzam, ponaprávam, vymením kahance, očistím kamene a samozrejme pospomínam...

ibrunova
28. okt 2023

Ja chodím práveže rada, ale napríklad moja mamina chodí naozaj raz do roka na dušičky.. Nikto nimoho nenúti a je to každého osobná á vec.

drahomirrra
28. okt 2023

@mateson Nijako, prdia na to, ini clenovia rodiny hadam upracu. Ved dnes je taka doba, kazdy len “nech si ludia myslia co chcu, nesud, co ta do toho”. Omfg, este aj z navstevy cintorina a prejavu ucty zosnulym pribuznym urobia traumu.