Je toto závislosť na mobile?

lidka1992
21. feb 2021

Ahojte. Má niekto takýto problém, že nevie pustiť mobil z ruky? 🙈 Mám dve malé deti, ale niekedy mám pocit že sa neviem na nič sústrediť a stále niečo hľadám na nete.. začalo to tým, keď sme stavali dom a cez net sme hľadali rôzne inšpirácie, Pinterest atd... a postupne sa to prehĺbilo do nejakej závislosti.. bez mobilu ani na wc pomaly.. viem že tu bude veľa múdrych žien ktoré povedia že necum do mobilu a hotovo, ale nie je to tak jednoduché.. ako často ste na mobile? Keď ste s deťmi úplne ho odložíte?? Viete si napríklad večer s manželom pozrieť film, aby ste nepozreli do mobilu? Nepozerate správy, FB, insta? Kedy to už je závislosť? Mám pocit že mobil má oberá o veľa veci, ktoré by som mohla za ten čas spraviť, už je to pre mna ako forma oddychu a veľmi mi to vadí no nemôžem sa toho zbaviť 🤷‍♀️😔

dahra
21. feb 2021

@lidka1992 - môj muž takto, stale mobil poruke. Mobil doma volám príšera, čo hltá čas. Mne nechýba, niekedy ani netuším, kde je a musím mužovým prezváňať, aby som ho našla. Zabudnem ho nabiť, potom ani neprezvonim. V novembri som ho takto zapatrošila na viac ako týždeň. Ale chápem, že existuje nutkavý pocit - mrknúť sa naň, niečo si vyhľadať, mať ho pri sebe, apod. Ja by som si stanovila, že "ponevierať sa na príšere"budem len napr. v tom a v tom čase. Dať si limit.

mackamosna
21. feb 2021

@lidka1992 odporúčam odinštalovať fb a insta.. Neboj nič dá sa bez toho žiť a nebudeš mať žiadne nutkanie.. My sme s mužom bez toho takmer 5 rokov a žijeme 🙂

maud13
21. feb 2021

vieš čo je super? stiahni si appku "your hour" - vypočíta ti to, koľko si za posledné obdobie v priemere strávila denne na mobile. je veľmi pravdepodobné, že sa zľakneš, keď tam zbadáš napr. 6 hodín a prestaneš. to bol môj prípad. Myslela som si, že trávim na mobile tak 2 hoďky, ale bolo to hrozne veľa, asi tých 6 alebo 7 hodín denne. Aktuálne mám priemer asi 30 minút.

Teraz to mám tak, že mobil ani neviem, kde mám väčšinou... odinštalovala som si takmer všetky aplikácie, občas si niečo nainštalujem nazad, teraz mám pár týždňov instagram, ale neriešim ho nejako, ani tam nesledujem veľa ľudí, takže mám denne možno tak 10 nových príspevkov, čo sa dajú pozrieť.

U nás doma má priateľ problém s mobilom, vytáča ma s ním, ale už je to trochu lepšie, ako bolo.

Od mňa asi tieto rady:
1) Nainštaluj si tú aplikáciu, nech sa postavíš pravde zoči - voči.
2) odinštaluj fb, insta, pinterest (to bol veľký problém pre mňa) - veľa to vyrieši, lebo otvárať to cez net nie je také pohodlné
3) nájdi si iné hobby, napr. si kúp tie také maľovánky pre dospelých alebo si skús čítať, jednoducho vyplň ten čas inak
4) keď budeš mať čas, prerieď si priateľov na fb a ľudí, čo sleduješ na insta - uľaví sa ti. tiež prestaň pozerať správy - buď k sebe úprimná, teší ťa, čo tam čítaš/ počuješ? ak nie, tak to proste nerob. Život je krátky, deti ti onedlho vyrastú, odídu z doma a potom čo? lepšie je byť s nimi, kým sa dá a proste nečítať správy, ktoré ti len robia vrásky ;)

Držím ti palce!

trevis12
21. feb 2021

@lidka1992 ja to mam tak isto...niekedy by som ten telefon vyhodila z okna...a to ani nie ze sledujem fb a pod...pinterest tiez vela sledujem ale to dost koli praci a celkom mi robi radost vidiet tie krasne veci co si poviem ze jasne vyrobim- a casto nevyrobim, nedokoncim. Moj problem je ze pri rozhovore ked si niesme v niecom isty je to automaticky zdroj informacii. Tiez si zacinam vsimat ze nedokazem pozerat TV bez toho aby som sa sustredila len na film a nepozrela alebo nemala nutkanie pozriet do mobilu. Pritom nic cielene pozriet. A dalsia vec je ze sledujem vela spravy hlavne o korone o vyvoji a pod...najviac casu s toho mi zaberaju citanie diskusii nech si robim prehlad...
Z mojho pohladu- uz sa da povedat o zavislosti :( tiez mam male deti

sashabb
21. feb 2021

@lidka1992 ano vždy keď som s malým telefon úplne odložím. Nepotrebujem aby ma "poznal" ako mamu ktorá sa mu nevenuje a má hlavu stále strčenú v telefone. Toto si treba uvedomiť.
Deti rastú rýchlo, kdežto na fb a insta bude to isté aj o rok. Nieje to podstatné.
Detto ako vieš pozerať film alebo serial keď sa nesústredíš? pozri si serial Dark, tam teda telefon nebudeš môcť mať 🙈

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kikaaa444
21. feb 2021

Super téma ... žiaľ mám rovnaký problem . Neivem sa od mobilu odlepiť som na ňom nonstop furt niečo pozerám ani neviem čo 🤷🏽‍♀️ A presne tiež pozerám film a popri tom cumim do mobilu . FB ani nemám ale proste stále sa niečo nájde čo pozerám a tiež by som to rads zmenila

anastasiagrey
22. feb 2021

No, som na to žiaľ podobne ✌️🤷‍♀️. Ale napadlo mi teraz.. Skus si zahrať s deťmi hru:"schovajme mamke mobil" 😁. Nastav si najvyššiu hlasitosť, keby niekto volal, nastav časovač alebo budik, na presný čas, kedy sa hra skončí a mobil nehľadaj, ale zamestnaj seba aj deti niečím iným... 😊

tanickalab
22. feb 2021

Áno tiež to mám niekedy tak, sú také dni, že mám tel skoro stále v ruke, no aj také keď nie. Doba je bohužiaľ taká, že človek je obmedzený v mnohých veciach a teraz fakt niekedy hľadá útechu na tom telefóne

gabika0825
22. feb 2021

@lidka1992 ja som tiež takto žila. Ráno pozrieť instagram, fb, správy... až potom som vstala z postele. V práci tiež stále kuknúť insta atd. No hrôza. Potom som si povedala že kašlem na to dám si 7 dní bez týchto sieti. Vypla som si upozornenia a vydržala som to ani ma to nelákalo, ráno som zrazu mala vela času, všetko som stíhala a v práci tiež som sa vedela lepšie sústrediť. Odporúčam vyskúšať. Odvtedy pozriem raz za deň na instagram aj na fb a koniec. Dokopy asi 5 minút.

simca06022011
22. feb 2021

No realne, fb spravy ak niekto napise, pozriem, inak tam nepachnem. Insta a pinterest su podla mna zbytocnosti, ak nieco naozaj potrebujem, pozriem si.. ale je to iba zrut casu chodit tam a obzerat. Preco? Naco? 🙂 Pocas dna mobil ani nemam cas riesit velmi, a ano, som schopna pustit si film a neodbiehat k mobilu. Vecer poobzeram, alebo si zahram nieco ked sa mi chce :D Moj chlap si mobil nechava v chodbe s klucmi a vsetkym, berie si ho na wc a ked niekto vola. Na druhej strane, na pc som viac menej cez homeoffice a v praci stale, ale vacsinou iba somariny na konovi riesim:D kym sa mi riesia ine vec... 🙂

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martina_197
Odpoveď bola odstránená
Zobraz