Je toto pasívne fajčcenie?

21. júl 2023

Byvame v bytovke, kde mam pocit vsetci naokolo fajcia. Ale zda sa mi, ze konkretne pod nami sa vymenili susedia a ti novi fajcia este viac. A hlavne teraz v lete kazdu chvilu. Clovek chce vecer konecne vyvetrat a prisaham kazdu chvilu, co pol hodinu, musim zatvarat okna, co mi to lezie do bytu. Vecer zaspavam a citim smrad, rano vstavam a citim smrad ☹ mam 6 rocne dieta, myslite ze toto je pasivne fajcenie? Bojim sa ci nam to nieco nemoze sposobit. Nestihnem vzdy reagovat a rano a vecer sa to ani neda, ked chcem konecne spat. A aj tak si ten smrad zavriem v byte ☹ Este minimalne rok tam byvat budeme, ale ani po prestahovani nemam zaruku, ze susedia nebudu fajcit z okna ☹ Na jesen, v zime a na jar sa este da, vetranim sa tak netriafam do tych smradov ako v lete, ked mame otvorene stale a oni do toho kazdu chvilu fajcia. Grc...

babulkomale
21. júl 2023

Ach...byvali sme v detstve nad styrmi fajciarmi 🤮🤮🤮 cez bytove jadro nam vsetko islo do bytu, fajcili vsade, aj na balkone. Asi to nema riesenie.
Som stastne ze sme v dome s perfektnymi susedmi co nefajcia a nechlastaju 🙏

cocolino234
21. júl 2023

@autorka áno, žiaľ je to pasívne fajčenie. U detí je to horšie, pretože dýchajú rýchlejšie a tak príjmajú 2x toľko škodlivých látok. Pokiaľ viem, bohužiaľ s tým nemáš čo urobiť, jedine sa porozprávať a vyhovoriť na alergiu len to by si musela vedieť, ktorý presne sused to robí, čo je v zafajčenej bytovke nie ľahko zistiť. Ale úprimne, ľudia, ktorí si fajčia v bytoch sú extrémne nechutní a pochybujem, že sa s tebou budú vôbec o niečom baviť. Inak ak to ale výrazne cítite, určite je to problém a všetci pasívne fajčíte.

candii
21. júl 2023

Nemyslím že je to až také pasívne fajčenie nakoľko pasívne fajčenie je vtedy, keď si v miestnosti s fajčiarom a priamo s tým dymom. Jasné že cigarety cítiť, to smrdí riadne ale nemyslím že nejako vo väčšom množstve by ti to išlo do bytu. Ja cigarety cítim aj keď si na prvom poschodí zapáli suseda a my byvame na treťom .. proste to cítiť ..

pribinak
21. júl 2023

Áno je to pasívne fajčenie, dym máte v byte a v tom dyme sú škodlivé látky

bluka2
21. júl 2023

Cítiš to? Tak vdychujes tie karcinogény. Jasne, keby ti ich vydýchol rovno do tvare, je to horšie. U nás v dome v Nemecku je zakázané fajčiť v dome, na balkóne a aj na záhrade 👍🏽 a bola to prvá otázka na mňa pri obhliadke bytu, či fajčím

bluka2
21. júl 2023

Inak keby si doma mala monitor kvality vzduchu, videla by si to rovno aj sama, ako sa rýchlo zmeni index kvality vzduchu. Tie hodnoty uvidíš a hneď máš v tvojej otázke jasno. Môžeš si kúpiť, ja mám iqair. Rovno zatvoriť okna a pustiť čističku vzduchu na plno…to som mala v Čine, kde nie sú ešte také pravidla proti fajčiarom. ešte lepšie odísť z takého prostredia

autor
21. júl 2023

dobre, tak povedzme ze to bohuzial pasivne fajcenie je. moze to mat nejaky dlhodoby vplyv na zdravie, ak sa ozaj o priblizne rok odstahujeme dufajme do nefajciarskeho prostredia?
inak ten nadpis som nezhovadila ja. ja som pisala bez interpunkcie a slovo fajcenie bolo napisane v poriadku...

es2021
21. júl 2023

Ja sama neznasam fajciarov presne pre toto,ze obmedzuju dalsich, ale ked si to tak vezmes kedysi bezne ludia fajcili doma pri detoch... nechcem to zlahcovat ale to u vas uz je predsa len zriedene a neplanujete tam byt dlhodobo

cheeta
21. júl 2023

takto: predvčerom som bola práve v podobnej veci na polícii. Pýtala som sa kamaráta prokurátora, či sa s týmto dá niečo robiť...
on mi zaraz poslal text, ktorý mám doplniť o konkrétne údaje a podať na políciu. Je tam citovaný paragraf z Občianskeho zákonníka. Myslela som, že sa pomýlil a že to patrí na Mestskú políciu.
ALE NEPOMÝLIL SA, je to v kompetencii tzv. štátnej polície.
My sme tu susedu viacerí upozornili...Je tu v podnájme a fajčí na balkóne.
Ja som jej hodila do schránky ešte podpísané viacerými upozornenie...
Fajčí ďalej.
Takže už má to nebaví a idem to podať na políciu. Môžu jej vraj dať aj pokutu...(tu ak napr. niekto kŕmi holuby, tak môže dostať pokutu 60 €, porušenie VZN, pokutuje to ale Mestská polícia).
A idem ešte napísať tomu Ochabovi...čo sa dá robiť s tým pasivnym fajčením...

cheeta
21. júl 2023

Myslím, že tu ide o kvalitatívny rozdiel: nie je to IBA SMRAD, ale ŠKODÍ TO ZDRAVIU. Tu u nás ide o starých ľudí.
A nie je mysliteľné, aby takíto bezohľadní ľudia doslova škodili ostatným a nebolo na to riešenie.
Riešením nie je "vziať spravodlivosť do vlastných rúk", nebudeme jej hádzať záprdky na balkón.
Myslím, že asi pôjde o beh na dlhšiu trať, ale vidím to tak, že o svoje práva sa treba uchádzať.
Rada sem dám text od prokurátora - podanie na políciu. Alebo pošlem.

zuzanna33
21. júl 2023

Zasklenie balkóna a v budúcnosti hľadať len byt kde je balkón uzatvoreny riešili sme rovnaký problém a pri iných susedov nám okrem smradu lietali po balkóne nedopalky z cigariet alebo popol takže najlepšia alternatíva je uzavrieť a tým vznikne aj druhá "izba" alebo krásny skleník na kvety a v klude si môžete popíjat kávičku 🍀

autor
21. júl 2023

@zuzanna33 nemam balkon. ani oni. fajci/fajcia z okna.

babulkomale
21. júl 2023

@es2021 ja som absolutne v soku ked mi mama hovorila ze tie socky vo Vymene manzeliek normalne fajcia pri detoch a este si to obhajuju ze to je dobre na imunitu 🤮🤮🤮 v nasej bubline rodiny a priatelov nefajci nikto, myslela som ze ludia su uz dalej, ze to vyslo z mody tento hnus...som si to pozrela, skoro som sa povracala. Neskutocne...chudence deti. Uz moja kamoska so surodencami dostali astmu ako deti, pretoze ich mama fajcila doma a popijala vinko s kamoskou ked sme k nim prisli po skole.

heidi4
21. júl 2023

@cheeta prosim, mozes mi poslat ten text do spravy? Tiez mam taku velmi primitivnu susedu a nezabera na nu absolutne nic, ani po dobrotky, ani po zlotky, ani palenie aromatickych tyciniek na okne, proste nicate nic... a uz ma stve, ze mi permanentne nici zdravie. Dakujem

zuzanna33
21. júl 2023

Tak v takom prípade domovy poriadok hovorí len slovne sa dohodnúť lenže pri závislosti to nepôjde maximálne čističku vzduchu difúzer ale ten smrad sa nedá ničím úplne prekryť to sú negatíva bytovky

solange7
21. júl 2023

Fajcenie z okna je riadna sockarina. Urcite by som im povedala, ze ma smradom obtazuju. Ked chcu fajcit, nech dvihnu rit a idu aspon von pred bytovku.
Ja byvam v dome a sem tam si zapalim... nikdy nie vnutri, nie pri detoch a ked je so mnou nefajciar tak sa vzdy adekvatne vzdialim.

heidi4
21. júl 2023

@solange7 Boze, konecne niekto inteligentny ♥ 🙏 kiezby vas bolo viac takych (fajciarov)

es2021
21. júl 2023

@babulkomale ved tam chodia len take typy vacsinou, ze im je jedno, aj ked na jedlo neni, toto musia mat

cheeta
21. júl 2023

@heidi4 poslané 🙂

heidi4
21. júl 2023

@cheeta Dakujem ti pekne, idem kuk 🙂

solange7
21. júl 2023

@heidi4 uz to postupne obmedzujem, dost bolo "studentskych" nesvarov. 😁
Ale ako fajciarka naozaj nemusim ludi, ktori su vyslovene smradlosi. Niektori ludia fajcia tak, ze je okolo nich dvojmetrovy radius dymu. To sa mi uplne protivi.

jamimo
21. júl 2023

pasívne, nepasívne, obťažuje ťa to. Sused pod nami fajčí v záchode. Smrad ťahá cez (wc) zavreté drevené dvere až do obývačky. Brutálny smrad, neurobím však nič. Ventilátor nám beží na plné obrátky a striekam levanduľovú esenciu. Sorry ženy, neznášam fajčenie a arogantných fajčiarov🤷‍♀️

jamimo
21. júl 2023

@bluka2 👍 takto si to predstavujem, keď "veci" fungujú.

heidi4
22. júl 2023

@jamimo moja rec :-/ neboj, nie si sama

andrejantolik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz