Je poštárka povinná nosiť doporučené listy a balíky na adresu?

11. mar 2024

Je poštárka povinná nosiť doporučené listy či balíky na adresu?
Alebo môže len rovno zaškrtnúť "adresát nezastihnutý" a vhodiť žltý lístok do schránky bez toho, aby použila aspoň 1x zvonček?
(obec)

nat_kat
11. mar 2024

Listy by nosiť mala. Pri balíkoch záleží aj od toho, aký veľký je to balík.

zuzuliennka1
11. mar 2024

listy by nosit mala, baliky teoreticky nemusi - na listku sa da zaskrtnut moznost “balik vacsich rozmerov” ak je to nieco naozaj vacsie

tanyan
11. mar 2024

Väčšie a ťažšie zostáva rovno na pošte a berie iba lístok do schránky. Aj poštárky majú limity na váhu... Neviem či aj tam neplatí, že len to, čo prejde šablónou ako do schránky.

januska12323
11. mar 2024

Balíky nosí kuriér nie poštárka, ak je to väčšie ako list ani to nezoberie z pošty.

zuzkaa1991
11. mar 2024

@tanyan nee podla sablony ale urcity rozmer mensiu krabičku moze zobrat ;)

autor
11. mar 2024

Ďakujem za rady. V mojom prípade sa naposledy jednalo o malý balík do 500g, presnejšie mal okolo 250g. - tu som mala zaškrtnute "balík väčších rozmerov"na lístku.
A predtým tiež to boli balíky do 500g, a na lístku"adresát nezastihnutý".. príde mi to zvláštne.

autor
11. mar 2024

@januska12323 myslela som takéto listy. V podstate sú to balíčky, ale po správnosti listy.🙂 Nemyslela som ťažké balíky nad 2kg.🙂

pribinak
11. mar 2024

Lenže vieš, ty nie si sama kto v jej rajkne má pol kilový balíček. A z pár balíčkov môže byt odrazu aj 10 kg

Naša poštárka nosí len listy

martinka17
11. mar 2024

Nie, nie je to jej povinnosť. Iba klasické listy, každý nadrozmerný list, bez ohľadu na váhu, ukladajú na pošte.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
11. mar 2024

@martinka17 vyššie píšem, že o žiadne nadrozmerné listy sa práveže nejednalo

1angelika
11. mar 2024

povinná nie je, to je len na jej dobrej vôli ak vezme.

autor
11. mar 2024

@1angelika ďakujem pekne za odpoveď

autor
11. mar 2024

@martinka17 "iba obyčajné listy" - čiže malé a ľahké balíčky poslané obyčajne prinesie, ale malé a ľahké poslané doporučene neprinesie?
Tak som sa mýlila keď som si myslela že keď si priplatím za doporuč. tak ho má priniesť na adresu 🙄 prečo ale teda je na lístkoch možnosť "adresát nezastihnutý"? Čo keď ju pôjdem čakať ku bráne? Vtedy už bude teda adresát zastihnutý, ale balíček aj tak zostal na pošte..😃

monicatko20
11. mar 2024

Mne poštárka najmilšia na svete nosí všetko čo vprace do košíka asi 🤣 do 500g balíky pravidelne, a naposledy dognávila aj veľký balík 🤣

1angelika
11. mar 2024

ak to ani nevezme na rajón tak by mala zaškrtnúť "zásielka väčších rozmerov" a nie adresát nezastihnutý ...Služba doporučene je o tom, že má zásielka podacie číslo, a dá sa odsledovať, to nemá s tým či ti ju donesie domov alebo nechá na pošte nič spoločné.

autor
11. mar 2024

@monicatko20 presne tak som bola aj ja zvyknutá pri predošlej poštárke, veľmi zlatá bola a nosila vždy všetko čo malo do 2kg😃 myslela som si, že to tak má byť, ale táto nová poštárka nenosí nič, jedine len obálky s faktúrami 🤣

livka_
11. mar 2024

Pytala som sa presne na toto na hlavnej poste kde maju lepsie info. Ukazala mi taku pomocku s vyrezanou ciarkou v strede. Ak prejde cez to list (obalka, korespondak bla bla) tak moze doniest. Ak neprejde lebo tam mas napr kinder hracku.. moze ti to doniest ale je to zasielka vacsich rozmerov (vacsich ako ten standard, ako ta pomocka, nech si to vysvetlis akokolvek), takze doniest ti to nie je povinna. Doporucene ti uz spravne vysvetlila
@1angelika

ejbyk
11. mar 2024

Naša nosí len to čo sa reálne zmestí do schránky a nie je to na podpis.

martinka17
11. mar 2024

Máš to tu od iných už napísané - to čo vojde do schránky. Veľká zmluva môže mať 50 strán a váhu 400gr ale pokiaľ vojde do schránky tak to donesú. Už ti pár žien písalo - nemaju dorucovatelky na tieto balíčky kapacitu - obmedzuje ich váha brašne, ktorú môžu niesť a obsah brašne, v ktorej to nosia. Ak niekde doručujú aj hrubšie balíčky, je to "hlúposť" danej dorucovatelky dobrovoľne porušovať pravidlá a ešte si tým ničiť zdravie nadmernou váhou. Pre teba jeden balíček, ak má v zákone v daný deň 15 takých? A že máš nezastihnutý - poziadaj aby písala že nadmerná zasielka. Je to síce kozmetická chyba ale je to chyba.

januska12323
11. mar 2024

A teraz si predstav, že každému na ulici nesie takýto len polkilovy list, veď by ju na bycikli prekotilo 😁 na doporučený by som sa opýtala ale tie ťažké nie.

ms_green
11. mar 2024

Podľa mňa je to úplne jedno. Zo skúsenosti nosí poštár všetko alebo nič. Keď som ešte bývala na starej adrese, vždy prišiel len žltý lístok "adresát nezastihnutý", bez ohľadu na to, či to bol list alebo balík. Bola som na MD, nikto nikdy nezvonil. Keď sme sa presťahovali, to isté. Raz som dokonca toho poštára stretla, keď som bola s malou a videla som len ako vytiahol štos žltých lístkov a začal hádzať do schránok. :D

andrejka1974
11. mar 2024

Zalezi či sa balíček tých rozmerov zmestí do schránky ak nie tak ho nedonesie

bela30
11. mar 2024

Mne pravidelne nedonesie ani doporuceny list, napise, ze som bola nezastihnuta a to som bola doma. Stalo sa to uz velakrat. Nechce sa im..

kacena2022
11. mar 2024

U nás nosíme balíčky do 500 gramov na pochodzku doporučené aj obyčajné.No keďže už poznám ľudí kto kedy býva a nebýva doma a viem aké majú ľudia schránky tak nosím aj podľa toho poštu so sebou.Zlte lístky vypisujem len keď nikto sa nehlási,vždy zvonim aj kričím keďže nie každý má zvonček a čakám aj 5 minút či vyjde niekto von.Lenze aj keď majú ľudia zvonček nie každému to aj funguje.Mala som sťažnosť že pani bola doma a čakala na balík a vraj som jej nezvonila.Potom došla na to že im nefunguje zvonček a ospravedlňila sa mi.Aj také sa stáva.

hefo
11. mar 2024

Niekedy je to ako v tom vtipe:

Pošta od budúceho mesiaca zavádza službu za zvýhodnenú cenu: osobný odber u odosielateľa.

nops
11. mar 2024

Dohodni sa ak sa dá,ja som ju poprosila,že kľudne môže hodiť za bránku.

maranco
11. mar 2024

Ak je list hrubší ako 5mm, to znamená nevojde do schránky je to zásielka väčších rozmerov (nad 38x30x5cm) ostáva na pošte.

Zapni si bezplatné "SMS alebo email namiesto žltého lístka" https://eposta.posta.sk/oznamovanie-zasielok/ ráno ti pošle mail, že máš na pošte nadrozmerný list a môžeš si ho vydvihnúť, netreba čakať na žltý lístok.

ketrint
11. mar 2024

Z mojich skúsenosti tiež poštárka ani len nezvoní. Párkrát som sa sťahovala a robím väčšinou z domu a v živote mi poštárka nezvonila (len v detstve, to som vyrastala v malom meste), ale v BA na žiadnej adrese nezvonili 🤷🏻‍♀️

katkaa01
12. mar 2024

A zmesti sa Vám takýto list do schránky?Ak nie nie je povinná ho brat na rajon iba ak by to bola 1trieda alebo doporučený list tak vtedy áno.Ale v prípade ze by boli aj takéto listy velke necháva sa oznam.