Je na Slovensku normálne, že doktori nedodržujú ordinačné hodiny?

xoulinka
3. máj 2023

Dobrý den,
přestěhovali jsme se z Čech na Slovensko. Našli jsme si docela fajn dětskou doktorku, se kterou nemám názorově problém, i sestřička je moc milá. ALE! Je normální, že lékař nedodržuje ordinační hodiny? Na dveřích má ordinační hodiny, kdy dopoledne je většinou pro nemocné a odpoledne má mít hodiny pro preventivní prohlídky, poradnu apod.
Už vícekrát se mi stalo, že odpoledne jsem se do ordinace nedovolala. Mobil zvedne odpoledne občas doktorka, ale v ordinaci není. A vždy, když jsme měli mít poradnu nebo očkování, tak nás sestřička objednala na ráno (např. v 8 hodin), když je čekárna plná nemocných dětí. Když jsem to odmítla, tak nás tedy sestra dala na 11:30. Vypozorovala jsem tedy, že ordinují jen do 12h, odpoledne není v ordinaci ani sestrička.
Je to běžná praxe? V Čechách toto neexistuje. Ano, někteří lékaři mají ordinační hodiny třeba jen 2× týdně, nebo fungují jen dopoledne. Ale když už mají nějaké ordinační hodiny oficiálně vyvěšené, tak tam i reálně jsou.
Mám děti ve věku 2 roky, druhé 9 měsíců. Takže mi to přijde úplně na hlavu, že do poradny mám přijít, když chodí nemocní.
Má smysl podávat někam stížnost nebo je to ztráta energie a mám hledat jiného lékaře? Vydává při změně starý lékař dokumentaci novému automaticky nebo si ji mám fyzicky odnést sama? Z ČR jsem přivezla složku se všemi zprávami, kterou má teď právě tato slovenská doktorka :(

januska12323
3. máj 2023

Nájdi si inú lekárku, podpíšeš sa a ona si už dokumentáciu vyžiada. Ty k starej už nemusíš ísť.

beata_k
3. máj 2023

@xoulinka Jooj no, ze v Cechach neexistuje 🙄 Najdi si inu lekarku a mas po probleme

deti95060810
3. máj 2023

tiež mám takúto skúsenosť.... pediater končil vždy na obed a môj obvodný s tiež podobným časom. Telefón nezdvihnúť je národný šport takmer vo všetkých amb.
nepomôžeš si...

colsami
3. máj 2023

Na zaklade tohto staznost?...
Najdi Dr kde Ti bude vyhovovat jej system a vybavene.

A na margo dvihania telefonov v ambulanciach vsetkym stazovatelom, par dni by som doporucovala prax na ambulanciach a mnohi by pochopili ze ak ma 1 clovek robit 9 aktivit naraz, tak naozaj sa ten telefon stale dvihat neda. Zial.

lukbe
3. máj 2023

@xoulinka myslím,že nič sa nedá zovšeobecňovať,ale áno,sú takí lekári,ale myslím,že sa nájdu všade,či nie? Želám ti,aby si si našla naozaj tých zodpovedných,lebo aj takí sa tu nájdu🙂.

mergimar
3. máj 2023

@xoulinka Áno. U nás je to bežná prax. Jediná ako-taká istota je, keď si ťa lekár vyslovene objedná na popoludnie.

jaroe
3. máj 2023

@xoulinka nie je to pravidlo. Naša má vyhradené časy, kedy rieši chorých a kedy poradne. A aj to dodržiava a do poradne objednáva v daných časoch, aby sa nestretli zdraví s chorými. A je k dispozícii počas ordinačných hodín.

tosomja
3. máj 2023

@xoulinka a prečo teda nezostanete v Čechách, keď tu je taký otrasný systém? 🙄 Prepáč, ale my Slováci zaostávame vo veľa veciach nad vami z Česka 😃
Ináč, nie, u nás je doktorka aj mimo ordinačných hodín k dispozícii na mobile, WhatsApp, mesenger, či je na dovolenke, na wc, či v noci. A vôbec nemusí a tiež to nie je bežné.
Jedna sestrička, ktorá má na starosti evidenciu, meranie, váženie, odbery...ešte aj dvíhať telefón a preobjednávať pacientov na iný čas...nezávidím jej. A doktorka ma hlavne vyšetrovať pritomnych pacientov a až potom keď má čas, zdvihnúť telefón. Tebe by bolo príjemné, keby si kúpala dieťa a musela ísť trikrát zdvihnúť mobil lebo niekto sa chce opýtať?? Asi by si buď ani nezdvíhla, alebo poriadne ponadavala, že nenechaš si dieťa utopiť kvôli "blbému" mobilu. Tak isto ona by nemala mať ďalšieho pacienta na telefóne, keď vybavuje jedného.

simona20201309
3. máj 2023

@xoulinka a nie len doktori... áno, na Slovensku je to úplne bežné, že sa nedodrzuju časy. Je to banánový štát, každý si tu robí čo chce.
Aj naša detska dlhšie ako do 12tej v ordinácii nikdy nie je. Môj obvodný príde na 9tu (sestrička od pol8) a o 12 na teba pozrie, čo tam ešte chceš...ved on ide na obed 😄
To isté v obchodoch, reštauráciách.... otvorené do 23, ale už o pol 22hej ti príde povedať, že uz nevaria, lebo kuchár odchádza. Obchod otvorený do 17tej, ale už o pol ti beha predavačka s mopom popod nohy.
Chod sa prejsť do nejakého menšieho mesta počas týždňa. Bežne si obchod zatvoria aj počas dňa. . .
Neviem kde sa môžeš sťažovať, ale asi kým sa ľudia nezačnú ozývať, tak sa to nikdy nezmeni

jaroe
3. máj 2023

@xoulinka čo sa týka telefonátov, tiež mi nezdvihnu kedykoľvek. Čo je úplne pochopiteľné. Moja obvodná si dokonca nedávno vyhradila čas na telemedicinu - hodinu a pol.🙂. Mimo toho času nie je sanca, možno si aj stišuju zvonenie. Akože bola som dosť naštvaná, keď som sa jej týždeň nevedela dovolať, ale nakoniec som sa náhodne trafila do toho správneho časového okna a zdvihli mi. Vymyslela to perfektne, tie telefonáty kedykoľvek počas dňa musia byť o držku.

luccija
3. máj 2023

@xoulinka píšeš,xz

luccija
3. máj 2023

@xoulinka pises, že keď si sa ozvala dala Ti poobedny termín treba si stát za svojim, keď ide o prevenciu.Nasa to dodržiavala, ale tiež mala byť prevencia do 16 a nebola, ale to je už ich vec mňa vyšetrili viac ma nezaujíma.Moze povedať, že práve vtedy nemala nikoho objednaného nesťažovala by som sa je súkromník, iné je, ak by tam nebola počas ordinačných hodín pre chorých...
Podpises novú zmluvu a kartu si posunu ani k nej nemusíš ist

maciatkolulu
3. máj 2023

@deti95060810 takže lekár má vyšetrovať, sestricat asistovať a pritom udvyhat tlf, ktorý zvoní vkuse, lebo.... A 10000 dôvodov prečo. Maily neexistujú? Ja nepochopím, že na takúto vec sa vkuse dokážu na sk sťažovať. Myslíš, že každý jeden rodič videl, čo sa deje v bežný deň u pediatra. Myslím, že každý jeden rodič chce, aby sa pediater 100%venoval ich chorému dieťaťu alebo ich potrebám tak keď nad tým trosku človek porozmýšľa, sna d príde k nejakému záveru, prečo sa ten tlf nezdvíha a keď nie, hold smola, Doktor nebude plakať za detským pacientom a jeho hysterickymi rodicmi, to som si ista...

luccija
3. máj 2023

K mojej sa vôbec nedalo volať iba sms a aj to odpísali aj po 3 dňoch preto som odišla.Neboli schopní mi napísať výsledky vyteru dcére už nič nebolo išla do školy a potom mi sestrička po 3 dňoch napisala, že má streptokoka a majú veľa pacientov, tak nemala čas.

simca06022011
3. máj 2023

@colsami ano, na zaklade tohto, ordinacne hodiny sa nahlasuju a maju platit. Pokym tam lekarka nema "podla objednavok" alebo nieco podobne

luccija
3. máj 2023

@maciatkolulu ja by som to nerobila ani za xy eur.
Mne stačí čo pediatrická riesi občas, keď som v ordinácii chápem, že každý sa o dieťa boji, ale tá žena mi povedala, že ona je na mobile nonstop, otvorí mail fotky hovienok, každá mama si hneď myslí, že lekárka má v hlave to, že pred týždňom spolu riešili aký čaj kúpiť kojencovi a ten mu nechutí...neviem pred 15 r ani nebolo zvykom, aby pediatricka dávala niekomu číslo a rady po telefóne kedykoľvek počas dňa.

simca06022011
3. máj 2023

bohuzial je to caste, treba si najst inu lekarku, ja som nastastie mala pri pediatroch stastie ze poradna poobede pre krpcov. teraz zase mam s nasou inu specialitu, od doby kovidovej, ze chore dieta nejde k lekarovi ale rodic telefonuje :DDDDD

Nepochopim preco v SR ma stale vacsina lekarov problem s emailom, kedze je jasne ze pokym nie je recepcia, nestiha sa dvihat telefon ("nestiha"), ved ak pride blbost ignorujem, ale riadne veci vybavim... alebo online objednavanie/online recepty, proste to by mal byt uplny standard. Znizilo by sa percento vyvolavajucich. A nervoznych. Vyklopkavajucich pacientov. Aj tie strachy pacientov, z prilisnej informovanosti, cirkusy sa stipku zjedenej soli a pod, ako sa tu clovek docita.. kto by to chcel riesit :DDD stravila som na zakaznickej linke nasej a vybavovala osobne zakaznikov par rokov u nas, a to nasa firma, a ja som bola na psychiatriu kazdy vecer zrela... ja obdivujem lekarov ktori vybavia vazne 30-40+ pacientov a su schopni to robit denne, od rana do vecera... ALE. Co maju na dverach maju dodrzovat. Zdravy rozum mi neberie, ze dieta na poradnu/ockovanie ma prist medzi chore deti. To nebolo ani pred 10timi ani 30timi rokmi...

uhnakova
3. máj 2023

Nuž ja mám zase skúsenosti s odbornou ambulanciou, že lekárka má ordinačné hodiny od 8:00 a dotrepe sa až pred deviatou. Samozrejme čakáreň už plná zúfalých ľudí. Našťastie som tam išla len raz.

simca06022011
3. máj 2023

@uhnakova tak to aj ja, objendnani ludia od 8:30, plna cakaren a lekarka zobrala prveho o 10:30 (!!) a este bola cela rozcarovana, ked sa jej jeden pacient opytal, ze ci to vobec stihne a do kolkej ma na nu cakat? :DDD a vysetrenie aj bolo take, ako z rychlika a cela nevedela predychat, ze preco su ludia nervozni :DDD ved pohoda

silvike
3. máj 2023

@xoulinka No ved sa normalne opytajte sestricky/doktorky ze ako funguju, preco to a to. Sak normalne sa s nimi porozpravajte, nech vam vysvetlia preco vas davaju na poradnu/preventivu na 8h, preco tam napr. nie su poobede, ked to maju vyvesene na dverach. Treba sa s nimi porozpravat. Az na zaklade ich vysvetlenia a info by som sa zariadila dalej. Nasa napr. presne na toto dba. Poradne babatkovske najskor od 10-11h objednava. A zrana vysetruje chorych. A tiez upozornuje, ze s chorymi nechodit pred obedom, ze vtedy ma babatka. Samozrejme vysetri ked sa neda inak, ale ma taky system a snazi sa svojich pacientov takto usmernovat.

silvike
3. máj 2023

@silvike
My mame asi stastie na Dr. Nase ( sestricka s Dr.) to neflakaju. Dr. Je tam casto uz skoro rano, aj od 6:30. Hned do plasta a ide. Ja som asi nikdy nezazila ( mam 3 deti) ze meskala a cela cakaren nervozna cakala na nu. Fakt, toto celkom zvlada super.

valeria_h
3. máj 2023

@tosomja Toľko irónie, už je Ti lepšie? Baba asi bola zvyknutá na iný prístup, tak sa normálne pýta.
@autorka Bohužiaľ na Slovensku je taký prístup, to vidíš aj na tomto fóre, a vraj pohostinný národ 😁..ale určite sú aj doktori, ktorí dodržiavajú ordinačné hodiny. Nedaj sa znechutiť.

adik64
3. máj 2023

Neviem sice porovnat s okolitymi krajinami, ale s autorkou uplne suhlasim, vacsina lekarov, s ktorymi mam skusenost, ma vypisane ordinacne hodiny od 7,30 do 15,30 a realne su v ambulancii od 9 do 12,00. Nerozumiem tomuto systemu, jasne ze potom toho maju vela a nestihaju.

anita6666
3. máj 2023

@xoulinka treba sa vrátiť do čiech!

simsalabim
3. máj 2023

@anita6666 preco by sa mala vracat do Ciech? Ak ma raz lekar ordinacne hodiny, mal by ich dodrziavat. Tak, ako my ostatni dodrziavame pracovnu dobu. A za normalne povazujem aj oddeleny cas na prevenciu. Nasa dr to tak ma - aj detska aj vseobecna a mal by to byt standard. Ordinuju ako maju napisane. Telefony su samostatna kapitola, ale chapem, ze popri vysetrovani im nejdu dvihat. Nasa dr vsak odpoveda na mail alebo sms. Vidim, ze by som si ich mala za takyto pristup vazit. A mali by ho mat vsetci lekari, aby to tu fungovalo ako v normalnom state a nie v Bananistane.

valeria_h
3. máj 2023

@anita6666 Ty sa vráť do jaskyne!

deti95060810
3. máj 2023

@maciatkolulu naš pediater maily vôbec nečíta...sms tak isto...spokojná?

deti95060810
3. máj 2023

@anita6666 prečo by sa mala vrátiť do čiech? SK je tvoja a len tvoja krajina? v tvojom súkromnom vlastníctve? Prečo niekto musí dodržiavať prac. dobu a niekto pracuje ako chce, kedy chce a pod. a väčšinou sú to len a len lekári....

modrykonik33
3. máj 2023

Veď má pravdu, moja dr. má s týmto tiež problém, vôbec nedodržiava ordinačné hodiny 🙄 V Čechách máte asi menší problém s doktormi, preto si nemôžu dať vyskakovať ako tí naši

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz