Je možné prevychovať psa?

25. okt 2023

Sestra žila v zahraničí tam si zadovážila psa. Pes je milý poslušný, žial poslúcha iba na povely ako bol naučený na výcviku v zahraničí. Sestra má zdravotné problémy, ak sa operácie a následne rehabilitácia podarí nebude môcť možno aj rok ísť naspäť do roboty. Pes je u nás a je fakt blbé meste či v parku hovoriť, dávať pokyny po nemecky.
Dajú sa nacvičiť klasické povely po našom? Ako na to?

akvi
25. okt 2023

Pre psa je dôležitý tón, nie slovo ako také. K nám chodí anglicky hovoriaca rodina a pes reaguje bez problémov, lebo oni odpozorovali tón, akým hovorím na psa. Vlastne sme sa na tom vcelku bavili, že je jedno, čo povieš, pokiaľ je to správny tón.

pietra
25. okt 2023

Pri poveloch je naučený aj na gestá? Ak áno, stačí k tým gestám začať používať slovenské povely. Ak nie, tak začať učiť na slovenské povely rovnako, ako keby sa povely učil prvýkrát

colsami
25. okt 2023

Ano je to realne a navyse pri psovi ak naozaj poslucha to bude aj rychlo nauceny 😉

Gesta su vyborny napad, ak nan nieje nauceny, ku hocjakemu zakladnemu povelu rob urcite gesto. A potom zacni ku gestam hovorit slovenske povely. Vyzcviceny pes pochopi rychlo. A potom, pes do buducna bude posluchat na oba jazyky. 🙂

autor
25. okt 2023

@akvi nejako to nefunguje. Proste, keď poviem po nemecky,,dones loptu,, donesie, poviem po našom, nedonesie, nepríde keď zavolám na neho atď. Už druhý týždeň skúšame, pár krát si síce sadol, ale iba na chvíľku, nežto na nemecký povel posedí dlho.
Neovládam jazyk, povely mám napísané. Jeden chlapík sa mi na námestí príhovoril nemecký, cítila som sa fakt blbo

autor
25. okt 2023

@pietra nie je, ale nepopletie to toho psa. Mám dojem že si ešte nezvykol na nové prostredie

macekovam
25. okt 2023

A to sú tie povely také dôležité pre vás? Nauč ho len aport keď teda.. A privolanie.. A postupne sa podľa mňa do týždňa aj slovenským povelom základným nauci

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rfrd12
25. okt 2023

Prečo je trápne hovoriť po nemecky?

jamimo
25. okt 2023

prečo trápne? Náš veterinár rozprával na psa klientky v čakárni po anglicky a nikomu to nepripadalo divné...

isis234
25. okt 2023

.....Mám dojem že si ešte nezvykol na nové prostredie..... možno tam bude problém. Zvykne si . Použi gestá a po nemecky a potom gestá a slovensky. Tiež tón hlasu.
Ak by sa ti nedarilo, na rtvs 1 v sobotu 10.15 hod. (repríza) aj v nedeľu o 18. hod. Najvernejší. Povedia aj adresu. Napíšeš im. Poradia

btus
26. okt 2023

zaačať učiť na gestá. My naše automaticky učíme aj gestá, potom reč nie je potrebná. Ale ako hovoria - hlavný je potom tón reči. My sme jedno šteniatko predali do Litvy, a keď tu boli na návšteve, tak nám rozumelo všetko 🙂 Neviem, či si ešte pamätalo hlas alebo mu stačila intonácia. Takže začať učiť gestá.

btus
26. okt 2023

@isis234 mne sa ten chlap na STV nepáči. Niekedy má strašne zlé rady. Až ho musím prepnúť. 🙂 Cezar Millan je super.

akvi
26. okt 2023

No ak ti ten tón nefunguje, tak proste ho nedokážeš správne napodobniť, čomu sa až tak nečudujem, keďže nemčina je príšerne tvrdá oproti slovenčine. Ale tie gesta, čo tu už boli spomenuté, to je dobrý nápad. A realne, povely sú dôležité podľa mňa len tri a dones loptu je fakt nepodstatné. Takže skôr by som sa zamerala na privolanie, miesto a zostaň/čakaj. A ja teda po nemecky neviem, ale možno porozmýšľať nad podobne znejucimi slovami, podobnej dĺžky. Napríklad v tej AJ úplne parádne funguje come on, lebo poď sem je podobné aj v počte slabîk. Teraz som vyskúšala, bez problémov pes prišiel. Len som to kus poslovencila 😅

888elizabeth
26. okt 2023

Tak sazparacuj na svojom sebavedomí. Čo ťa do toho, čo si myslí okolie, keď rozprávaš povely po nemecky?

autor
26. okt 2023

@rfrd12
@jamimo
@888elizabeth ja neviem ani ceknúť po nemecky, v časoch keď som chodila do školy bola povinná ruština. Sestra napísala foneticky pár slov, a mám nahraté jej povely v mobile inak by som nevedela rozlíšiť čo je ľahni a čo sadni

kubkovamama
26. okt 2023

Psík si zvykne aj sa nauci.Iba je to preňho rýchle prekvapilo.A netušíš akú má povahu,možno je jeden z milióna,ktorého inak nenaučis.🙂Ale skôr by som išla cestou ponechať mu povely v matercine,čo ťa po kom.V poslednej dobe ma často rozčuľuje ako my,slovenské ženy,stále riešime čo si kto pomyslí,kto nás uvidí,zacuje.Riesime oblečenie,súkromie,už aj psie povely len kvôli niekomu inému,cudziemu?Nič trápne na tom nie je,že naňho pokrikuješ po nemecky.Usetris si namahu

jamimo
26. okt 2023

aha, takto... ale myslím, že sa dá naučiť psa intonáciou hlasu a gestami, tak ako píšu ženy vyššie.

2006_1211
26. okt 2023

Sme dobrovoľníkmi záchranármi zo psami a psy sa učia aj poveli. Skus hovoriť doraznym hlasom pri povel och sadni lahni a keď budeš hovoriť ku mne tak sa pri tom akože teš a hovor tak milo pri povele sadni mu stlač dole zadok nech sa naučíco to znamená a pri lahni zasa celého nech vie co ma robot a po každom dobrom kroku mu daj pamlsok a teš sa s ním, pochváľ ho. Naučí sa to rýchlejšie tak

anonymanonym
27. okt 2023

Predradiť nový povel pred starý a postupne starý odbúrať.
Tj. napr. "sadni, sit", pochvala (prípadne marker, ak je naň naučený), odmena. A opakovať. Časom pes pochopí, že za slovom "sadni" pôjde povel "sit". Resp. často je prebieh taký, že pes začne predbiehať (nechce sa mu čakať na ten druhý povel) a sadne si už hneď na slovo "sadni". To je moment kedy si už osvojil aj ten nový povel a starý už človek môže vypustiť. Je to osvedčený spôsob. Využíva sa to (okrem iného) pri učení zložitejších trikov kedy sa niečo najskôr učí napr. na prepúšťací povel a až potom sa tam predradí finálny povel triku.
Btw. vôbec nie je blbé hovoriť nemecké povely. Ja mám väčšinu povelov pre druhých nezrozumiteľnú (angličtina, nemčina, latinčina, úplne bezvýznamné slová,....). Mám to tak schválne 🙂

konikmodry111
27. okt 2023

Áno naučí sa. Ale nechápem prečo ti je blbe hovoriť na psa po nemecky… aj náš je naučený po nemecky a keď sme na Sk tak nanho neidem hovoriť po slovensky 😂 normálne nanho hovorím po nemecky ako je zvyknutý . prečo to je taký problém?

akvi
27. okt 2023

@konikmodry111 autorka píše, že nevie ani ceknut po nemecky, takže ja ju chápem, tiež by som sa cítila blbo, že hovorím pár naučených slov a som v tom úplne neistá.