Istý človek odmietol ako poďakovanie kyticu, víno a aj dezert

22. aug 2022

Zaujíma ma váš názor. Akože .. kúpila som jednému nemenovanemu človeku ako poďakovanie víno, kytičku a dezert. Chcela som sa tomu človeku poďakovať ako mi pomáhal/a .. a on/a to odmietol/a že si nemám robiť starosti a že nemám míňať peniaze že ja ich potrebujem viac a že nemusím vracat pomoc. Pritom ja som nevracala. To malo byť ako poďakovanie. Dotycny si to nevzal. Ostala mi doma kytica vo vode vo váze, dezert a víno. A neviem ako to mám vziať teraz... Lebo aj s tou kyticou som si dala námahu aj s vyberamim vína a dezertu a nakoniec nebola ani radosť z toho. Skôr nervy že načo Minam peniaze...

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veronikalubko
23. aug 2022

Ber to normálne, bez predsudkov 🙂
Nalej si vínko, obdivuj kyticu, daj si dezert a užívaj relax 🤣😄 ak sú krásne lupene daj si ich do vane a hotovo, máš to aj so stipkou romantiky 😉😄😄😄

moonlight1210
23. aug 2022

Nechce takuto formu podakovania.
Jednak najskor pomaha, lebo pomoct chce. Nepotrebuje ta to podakovania vo forme darov. Neocakava to, nechyva mu to.

Teraz to uz vies.
Takze najblizsie podakuj slovne. A najlepsie podakuj oplatenim pomoci pri niecom inom, s cim vies pomoct ty. Ak sa casom nieco take vyskytne.

janetinka27
23. aug 2022

mozno naozaj nechcel ti robit starosti.
no uz ked si clovek da namahu a kupi veci ako podakovanie, mal by to vediet prijat. keby si mu darovala nieco drahe, neprimerane, nepoviem, ale toto bola klasika: kvety, flasa,dezert.
ja poznam tiez par ludi, co odmietli prijat aj drobnost. existuju ludia, co sa boja prijimat cokolvek, je to pre nich velky zavazok, aj ked ide iba o drobnost. pritom oni dokazu vela pomoct, ci uz materialne alebo pracou, ale nedokazu nic vziat, oni si vystacia, nic nepotrebuju. daju co sami chcu a prijat nechcu nic a nikoho.to tiez nie je dobre. u nas bolo napr. v praci jedno dievca par tyzdnov a ked odchadzala, doniesla kolektivu flasu a bonbonieru a sefka to neprijala a pred vsetkymi to zabalila a vratila jej to milo do ruk, ze nech si nerobi starosti. ani ju k slovu nepustila. bolo to blbe, no co uz.a takych ludi poznam par, co su takto odmietavi

miadi
23. aug 2022

Ach ty chces teraz vediet ci mas narok byt urazena. Zas to neprehanaj tolko namahy vybrat kyticu vino a coko nie je. Bud rada ze ti ten clovek pomohol a ze mu /jej staci tvoje verbalne “ dakujem.” Nebud ješitna Daj si vino dezert a uzivaj si kvety ak ich nechces tak mozes niekomu odniest na hrob tam ti ju nikto neodmietne. Chapem ze ta to zaskocilo ale nemusis sa teraz citit ohrdnuta ako tie darceky co neboli chcene. Neziv v sebe negativne pocity.

sasanka605
23. aug 2022

Preco sa chces urazat. Niektori ludia pomahaju proste preto ze chcu a je im vyslovene blbe nieco za to prijat, aj ked len ako podakovanie. Nic viac za tym nie je.

vetthy
23. aug 2022

Ak ti pomohol dotycny professionalne ( kvázi Ti vybavil volaco cez svoju pracu), plne ho chapem. Doba je zla, niektori ludia zakerne.ja som zdravotnicka, uz dlhe roky odmietam aj kavu, aj tabulku cokolady, pritom fakt spravim pre dotycneho volaco, Co mojou povinnosti nie je. Vidim, ze niekedy im tó zle padne, nevadi..ale nikdy clovek nevie, Co Pride, a kedy más Z toho pruser.

martina1985ba
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
joesvk
23. aug 2022

Tiež som zdravotníčka. Stáva sa mi to. Hoci to neočakávam. Neodmietnem, aby som neurazila. Ale je mi to vždy nepríjemné. Nemám to rada.
Oveľa radšej by som bola, keby mi len slovne poďakovali.
Tomu človeku, čo odmietol, to muselo byť nepríjemné možno viac než tebe, autorka témy..

tykat
23. aug 2022

Pozri...ak si napr.za nejakym lekarom/sestrickou alebo uradnikom dosla s kyticou dezertom a vinom tak sa mohli v praci citit zle ....a odmietli to aby si niekto nemyslel ze robia nieco za uplatky. A zaroven sa nechcu prijatim daru zavazovat k nejakej dalsej pomoci. Robia si svoju pracu a nieco urobia aj nad ramec ale len z dobrej vole, nechcu za to naozaj nic.

syslik81
23. aug 2022

ak ide o dr alebo inak vyssie postavenu osobu je akykolvek dar ako podakovanie zakazane..ani cokoladka-pretoze je to uplatok .. zial na sk je to "mile" a bezne .. otvor si vecer vino s priatelom kyticu daj mame ako podakovanie ze ta vychovala a vybavene

kleopatra114
23. aug 2022

Ani ja nikdy neprijímam takéto poďakovanie . Ak chcem pomôcť , pomôžem rada . Ak chcem darovat , darujem rada z vlastnej vôle . Nepotrebujem , sby sa mi niekto odvďačil čokoládou , tu si predsa kupim sama , akú lubim , ak mám chut .

lenka7477
23. aug 2022

Možno by stačilo len Tvoje objatie a poďakovanie .
Ako píšu baby vyššie , ak to bolo /možno/ v čase jeho pracovnej doby - muselo to byť aj nepríjemné . Len dedukujeme. Nenapísala si v akej situácii to bolo .

liz_lemon
23. aug 2022

ved si to prehnala, stacila jedna vec z tych troch, a mozno by ju prijal, uz len ta predstava, ako niekomu davas tolko darov je absurdna

denkatn
23. aug 2022

daj niekomu koho potesi, v zivote to moze byt tak, ze mozes odovzdat tomu kto to prave potrebuje, nejakej zene po rozchode, alebo osamelej babicke, nie vzdy vracias tomu istemu cloveku. on to mozno tiez spravil ze jemu niekto niekedy pomohol, urcite, inac by nebol sam taky dobry, keby to nezazil...

basska_b
23. aug 2022

Podla mna prijat dar je elementarna slusnost, ale niektori ludia, najma starsie generacie, su tak "preslusni", ze odmietnu aj to. Naozaj, pokial dana osoba je 60+, tak odmietla preto, lebo: vino nepije, sladke jej nechuti a kvety zoschnu a vyhodi to po 2 dnoch ... poznam take starsie damy... nerozpakuju sa vobec odmietnut dar. Ak by si ty bola u tej osoby, nechas jej to na stole a odides. Takto to ona nechala u teba na stole... cize to je na zamyslenie, ze preco si vlastne robime take starosti s darmi... ked to druha strana neoceni.

reanda
23. aug 2022

ak to dotycny nechcel prijat, lebo mu to nebolo prijemne, mal povedat otvorene, ze mu to nie je prijemne, aby si vedela, na com si.. a nie vyhovorky typu - nerob si starosti a neminaj si peniaze.. to je predsa tvoja vec, ci si chces robit starosti a minat si peniaze.. preco by ti to mal niekto zakazovat? je to neuctive kritizovat tvoj sposob prejavu vdacnosti..
takze zalezi, ako to citis.. ja ak by som fakt niekomu uprimne chcela podakovat tymto sposobom a on by mi to takto odmietol, tak uz by som nabuduce asi ani nemala chut od neho prijimat pomoc, lebo tam jednoducho nie je vzajomne porozumenie a energia 'netecie' oboma smermi
ale zas, ak by som ten darcek davala s tym, ze chcem nejak podakovat a toto je take vo zvyku, tak by ma mozno aj potesilo, ze dotycny to nepotrebuje a nabuduce mozem byt fakt bez starosti 😀
ale aj tak by mi vadil ten sposob, akym to odmietol..
no zase, nie je to az take nezvycajne, v nasej spolocnosti, kde sa uprimnost moc nenosi a skor sa 'nosi ' zvykova slusnost, tak tam je velmi tazko zistit, co je uprimne a co je len ta slusnost.. a ja tiez nemam rada darceky len zo slusnosti a povinnosti..

kikushaa
23. aug 2022

Moja mama takto chcela dat kyticu a bonbonieru doktorke co sa starala o syna. V nemocnici bol 2mesiace-odmietla. Ale tak ja som si vymyslela inu formu podakovania kazdy rok pridem s detmi pozriet oddelenie, dam im aktualnu fotku aby sa tesili ze deti rastu do krasy a zdravia aj vdaka nim. A davam im 2%

evulienkaslx
23. aug 2022

mozno je Jehovista ?...

viestta
23. aug 2022

Ten clovek bud jednoducho odmietol úplatok alebo to co pre teba spravil spravil z princípu, a neciti potrebu za to prijímať dary. Nerob z toho problém, je to cestný človek a to si váž, takých po svete veľa nechodí.

reanda
23. aug 2022

ale este 😀 zalezi aj na tom, s cim ti ten dotycny pomahal.. ak ti pomahal dostat sa z financnej slamastiky, sposobenej tym, ze neuvazene rozhadzujes peniaze, tak by bola ta poznamka o neminani aj na mieste 😀 .. alebo ak ta tak pozna a vie, ze ozaj tie peniaze potrebujes surne na ine veci, tak to mozes brat aj ako dobru radu, ze netreba oplacat vzdy pomoc niecim hmotnym a mysli skor na svoje potreby, ako sa mas zbytocne prilis rozdavat
tazko povedat, to by si musela opisat konkretnejsie, o co slo

luckajanko
23. aug 2022

Ani ja by som neprijala poďakovanie formou kytice a nejakeho daru už len z princípu aby to ten človek už druhý krát nerobil...nechcela by som nikoho uraziť ale naučiť že že takáto vďaka nieje potrebna. Stačí slovko ďakujem ..

tykat
23. aug 2022

@basska_b
"...Podla mna prijat dar je elementarna slusnost..."
Bohuzial, obdarovany si na Slovensku moze ist posediet do basy aj za kosik zeleniny ci flasu vina 🙈

https://www.noviny.sk/krimi/699663-za-kosik-so-...

Za chvilu aj "dakujem" bude podozrive.

jana_eyre_2
23. aug 2022

Lekárom a sestrám som nikdy takéto dary nedávala, lebo mi to bolo nepríjemne, resp.nemala som nikdy pocit že by robil niekto viac ako mal a poďakovala som slušne slovné.. avšak, neviem prečo sa diskusia otočila na zdravotníkov, zrejme zle čítam ale vôbec také čosi autorka nespomenula? Mohlo ísť o kohokoľvek, cojaviem aj o suseda čo jej chodil kŕmiť statok keď bola na dovolenke.. v takom prípade sa vôbec nečudujem že autorke je ľúto že jej dar bol takto odmietnutý.. nasi nikto nemá rád ten pocit že dostal niečo len tak a má pocit že iba ďakujem nestači.. ja si myslím že dary sa odmietať nemaju, či už sú chcene alebo nie.. tak ako on chcel pomôcť nezištne a myslel to dobre, aj autorka myslela dobre kyticu a víno, odmietnutie vyznie trocha urazlivo...

kamatopo
23. aug 2022

Zo slušnosti si to podľa mňa mal vziať. Ja tiež nerobím veci pre druhých aby mi za to niekto niečo kupoval no keď mi chce prejaviť vďaku týmto gestom tak prijmem,lebo viem že ten človek mi to dáva z čistého srdca a dal si s tým námahu. Áno môžem si všetko z toho kúpiť aj sama ,ale tu ide o gesto. Že niekto bol pri mne v ťažkej situácii a ja si to veľmi vážim. Dám príklad : moja dcéra si veľmi škaredo zlomila ruku,skončili sme na operačnej sále a dvakrát jej ju museli operovať. Pán doktor bol tak skromný a úžasný človek plný pochopenia a empatie ,tak keď sme boli na poslednej kontrole kúpili sme mu magnetky našej dedinky ,(nevedel kde to je) a dcéra( 8r) mu vypísala telegram s poďakovaním.. bolo to dojemné ako pre nás tak preňho. Neviem si predstaviť že by sa do tej taštičky ani len nepozrel nieto ju neprijal. Uraziť by som sa neurazila len by ma to sklamalo.

liusa82
23. aug 2022

Mala si kúpiť len jednu vec z toho aspoň by si ušetrila a nebolo by ti to tak lúto ked to už tá osoba nezobrala.Ja by som brala kyticu aj dezert len víno nie.Vínko len vtedy keby je nealko😀 Netráp sa aj horšie veci na svete sa stávajú. Tak si to aspoň otoč že tebe viac zostane😀

ivangeline
23. aug 2022

Ja nechapem,ze ked to je pred nim,tak nezoberiem. Uz zo slusnosti,ze si si dala namahu. :D Ale aj mne sa to stava. Mne,ked davaju,beriem. :D

larisa
23. aug 2022

Mala si iba jednu vec s toho dať napr. len vino.

sense
23. aug 2022

Nepíšes kto je ta dotyčná osoba a v čom ti pomáhala. Ale ak ta osoba vie ze si vo finančnej núdzi a pomáha ti z nej alebo aby si sa do nej nedostala, tak je mu to trápne prijať keď vie ze si na tom finančne nie najlepšieho.
Podalsie možno by stačila ako poďakovanie jedna vec.
A ber to tak ze daný človek ti pomáhal nezištne a rad a stačí mu slovo ďakujem.

luckajanko
23. aug 2022

Nechápem vás čo tu píšete že už len zo slušnosti to mal prijať. Akože fakt nechapem..človek nezištne pomôže, nič za to neočakáva a ešte bude za zlého a neslusneho lebo zo slušnosti neprijal dar..a čo ak by mal s tým darom viac starosti ako radosti napr.kvety by nemal kam dať, čokoládu neje a víno nepije.. aj takí sú