Isotretinoin a zostarnutá koža - máte s tým skúsenosti?

lilyk09
6. mar 2019

Ahojte, chcem sa s vami poradiť. Užívala som liek isotretinoin od apríla do septembra, čiže aj cez leto a mam pocit ze to na mne zanechalo stopy v pohode zostarnutej koze. Lekárka mi povedala ze kludne aj na dovolenku môžem ísť že slnko nevadí akurát môže byť koža citlivejšia a tak mam použiť krém na opaľovanie.... Ale zjavne to nestačilo. Stalo sa niekomu niečo podobné? Ak áno tak ako ste si dali kožu do pôvodného stavu? Je to vôbec možné? Ďakujem za odpovede

dextella14
6. mar 2019

@lilyk09 neviem čo myslíte pod pojmom ,starecká koža,
Vedľajší účinok liečby isotretnoinom je o.i suchá koža, vysušené pery, suché oči a sliznice

Ak je problém v suchosti musíte používať dobré hydratačné prípravky
Po vysadení liečby by sa problém mal upraviť

Kožná dr

lilyk09
autor
6. mar 2019

@dextella14 koža je tenká a presusenu, aj na dotyk je úplne iná. Vyzerá unavené a starsie

dextella14
6. mar 2019

@lilyk09 isotretinoin vyrazne znizuje mazotvorbu, velmi vysusuje

Musite len poriadne hydratovat kozu, uz neuzivat isotret a cakat na zlepsenie

dextella14
6. mar 2019

@lilyk09 mohla by Vam pomoct neinvazivna mezoterapia
Neinvazivnym vpravovanim ser s obsahom kys hyaluronovej by sa koza hydratovala zvnutra

lilyk09
autor
7. mar 2019

@dextella14 mam 31 rokov a ešte pred liečbou som vek vôbec neriešila ale teraz... Ja som mala aj pred užívaním liekov suchu pokožku a teraz po liekoch je aj veľmi tenká bez tuku. A aj žilky mi presvitaju na lícach, no a najtenšia je koža pod očami. Asi dva mesiace po liečbe som bola v saune a vyšla som vonku bordová na tvári. Súvisí to začervenanie s liečbou?

dextella14
7. mar 2019

@lilyk09 áno, koža môže teraz prehnane reagovať na podnety, mali by ste sa aj vyhýbať toto leto slneniu. Ja si myslím, že tieto problémy čo popisujete- starecký vzhľad, suchosť sú spôsobené len dehydratáciou pokožky
Isotretinoin spôsobuje aj akúsi atrofiu mazových žliaz
Musíte si nájsť dobrú kozmetiku a dodať vlahu
Podľa mňa do takého roka po liečbe by sa to malo upraviť ale musíte rátať s tým, že koža už môže zostať suchšia
Žiadna štúdia nepreukázala, že by isotretinoin mal vplyv na starnutie pokožky

lilyk09
autor
7. mar 2019

@dextella14 kozna lekárka mi ešte predpísala krém na udržanie akné pod kontrolou s vit. A a D. Len neviem ci to mam používať lebo zostáva mi po ňom červená pleť. Neviem ci sa to časom upraví a pleť si zvykne alebo mam radšej používam nejaký naozaj kvalitný krém. Kúpila som si od vichy Aqualia Thermal Light.