Iniciatíva rodičov za zavedenie diétnej (bezmliečnej, bezlepkovej) v školských jedálňach

eca12
27. mar 2021

Milé maminky, prosím vás, viete o dákej funkčnej iniciatíve rodičov, ktorá sa zaoberá zavedením diétnej stravy do školských zariadení? Aktuálne je vydaná legislatíva, ako túto problematiku majú školské jedálne reišiť, ale v praxi je neuskutočnitelná, pretože finančne je tak nákladná, že školy a škôlky si to nemôžu dovoliť, takže sa jedná o zákon pro forma. V škôlkach je veľké množstvo detí, s pomerne malými stravnými obmedzeniami, ktoré nemôžu jesť bežnú školskú stravu, prípadne by stačila malá úprava stravy avšak jedálne to zo zákona urobiť nemôžu. Prosím viete o niekom, kto v tomto smere koná? Prípadne, čo by sa s tým dalo urobiť, aby sa to reálne zmenilo? Ďakujem vopred za dopovede k veci.

pribinak
27. mar 2021

Prečo sa nespojite aj s diabetkmi? Aby vás bolo viac?

janka54321
27. mar 2021

Tam je okrem nákupu surovín, čo by až tak problém nebol, skôr problém v stavebnom riešení prevádzok, nakoľko diétna strava sa musí pripravovať osve, v stavebné oddelenom priestore a plus treba aj personál navyše...celiatici sú napríklad v NR vyriešení, jedno ZSS vari pre celiatikov, ktorí chodia do materských škôl a základných škôl v Nitre .. a stravu rozvážajú,....

eca12
autor
27. mar 2021

@janka54321 Ano, presne tak, vždy sa dá zriadiť jedna špeciálna kuchyňa a riešiť rozvozy. Nie je tu núdza o riešenia, je tu núdza o tlak rodičov, pretože reálne sa žiadne riešenia nehľadajú.

janage
27. mar 2021

@eca12 tak neviem ako u vás u nás v KE je v každom okrese jedna škola a škôlka čo diétu varia. Ale pozor oficiálne sú len 3 typy. Bezlepková, pre diabetikov a šetriaca. Tiež je veľký rozdiel či dieťa má intolerancie a miernu alergiu alebo ako u nás v škôlke bolo, že dieťa nesmelo sa dostať do kontaktu s kvapkou mlieka napr. Ono sa nezdá ale ten rozsah je naozaj široký.
Resp. bola by si ako rodič ochotná znášať riziko, že ak pri spoločnej príprave jedla sa to vaše kontaminuje omylom zložkou, ktorá tam nemá byť, tak nebudeš vyvodzovať dôsledky voči jedálni?

janage
27. mar 2021

@eca12 naša súkromná škôlka z takej špeciálnej kuchyne vozila obedy, ale ani oni nedokázali vyhovieť všetkým požiadavkám. Varili cca 7 diét vrátane bezlaktózovej, ale napr.bezmliečne úplne nie. Za obed som doplácala v tom čase asi o 1,50 viac ostatní. Jeden obed pre dieťa má vyšiel cca 3,50. Koľko rodičov by bolo ochotných platiť takéto zvýšené náklady?

janage
27. mar 2021

@eca12 co tak mám odsledované tých výnimiek čo detičky potrebujú je veľké množstvo, jedáleň napr. musí dodržiavať určité normy ,čo ja pri varení diéty doma nemusím. A to už vôbec nespomínam veľké množstvo detí z histaminovou intoleranciou pričom každé reaguje v inej miere na inú potravinu. A zase sme pri tom, že reálne by bolo variť napr. 5 diét, ale zas by nebolo možné ešte ich prispôsobovať individuálne každému dieťaťu. Napr. moja má intoleranciu na bkm plus môže len obmedzene nafukujúce jedlo a citrusy a kyslé uhorky a pod jej tiež zhoršujú stav.
Veľké plus bolo keď konečne sa umožnilo rodičom aspoň nosiť stravu do škôlky, školy ak nevaria potrebnú diétu odporúčanú lekárom

sisaka
27. mar 2021

To je taký problém dať dieťaťu vlastné jedlo? Žijem v zahraničí, deti si tu nosia obedy do škôl a to nám škola aj na prvom stupni konči až o 3 poobede a “družina” je do 6., ani škôlky nevaria všetky a tie, čo varia, varia všetkým deťom rovnako, len na obed je možnosť aj vegetarianska, raňajky, desiata, olovrant sú bezmäsité, deti žijú, fungujú, neubudlo z nich a teplé jedlo si môžu dať školáci na večeru doma so svojimi rodičmi, alebo si ho môžu nosiť v termoske do školy, takto je stravovanie detí v rukách rodičov a môžu im vyvarať presne podľa svojich predstav

kacena4
27. mar 2021

@eca12 necitala som prispevky ale u nas sme mali moznost v ramci mesta si do skolky/skoly nahlasit dietne stravovanie a predstavte si z celkoveho poctu 22 tich obyvatelov sa prihlasilo do 10 rodicov - takze minimalny zaujem mali sme na vyber setrnu stravu dia stravu bezlepkovu - no rodicia nemali zaujem tam to nezrealizovali, rodicia varia nosia do skoly obedare a detom sa prihrieva vlastna strava

janage
27. mar 2021

@kacena4 my máme školu štátnu a chodia detičky s diétami aj im oficiálne varia. Dokonca jedna mamina tiež vyberala podľa toho - dieťa potrebovalo šetriacu. A tie kuchárky úžasné fakt sa snažia. Celkovo je to škola bezbarieérová práve pre integráciu detí s telesbým znevýhodnením prispôsobená. Aj o diabetikoch viem a bezlepkáčoch.

kacena4
27. mar 2021

@janage u nas to chceli spravit v ramci mesta jedna jedalen a rozvoz do ostatnych tie specistravy no neujalo sa to

janage
27. mar 2021

@kacena4 to je presne o tom, že v skutočnosti minimum detí má len jeden typ diéty. Obyčajne ide o kombináciu viacerých obmedzení a maloktorí rodičia sú ochotní za diétu priplatiť. A každý kto diétu v rodine má vie, že táto strava je finančne náročnejšia.
Preto sa vyšlo v ústrety rodičom aspoň tak, že dieťa si donesie a ohrejú mu.
Ja som zažila časy keď takému dieťaťu síce nedali to co nemohlo, ale v praxi to potom znamenalo, že dostalo suché chleba a čistú ryžu napr.
Teraz je to z môjho pohľadu omnoho lepšie, len nerozumiem prečo všade do tých jedalnickov pchajú toľko veľa mlieka, keď už kopec detí s tým mliekom problém má. Chápem, ze tabuľky na stravu, ale bielkoviny sa pekne dajú aj z iných zdrojov. Tým že ho je tak veľa majú problém aj deti, ktoré by menšie množstvo zvládli.
Ale to je môj súkromný pohľad na vec.

ovaaa
27. mar 2021

U nás sú čerstvé šalátové bufety.Vyber teda z dvoch jedál jedno klasika a druhé šalátový bar a vždy sú tam aj cestoviny, mäsko....

eca12
autor
28. mar 2021

@janage ano rozumiem komplexnosti problému, a ako aj písala @kacena4, kto vie, či by nakoniec bol záujem rodičov. Presdalen, sú tu diéty, ktoré sú bežnejšie a často sa u detí vyskytujú - bezlepková, bezmliečna. Prekvapila ma aktuálna legislatíva. To, že rodičom je umožnené nosiť stravu je prakticky načierno, pretože jedáleň by musela mať zamestnanú osobu, ktorá ako jediná preberá priamo od rodičov prinesenú stravu, treba mať zvláštnu miestnosť a zvlášť ladničku na uskladnenie tejto stravy. Ďalej iba táto osoba pracuje s donesenou stravou a aj ju servíruje. Ktorá škola, či škôlka má takéhoto zamestnanca a takto vybavené priestory? Pritom v každej škole, či škôlke sú deti, ktorým rodičia aktuálne nosia stravu. A rodičia zároveň MUSIA platiť školskú stravu, napriek tomu, že sa tam ich deti nemôžu stravovať. Preto sa mi nepáči aktuálne nastavenie jedální k deťom s diétami. A nakoľko mi nikto vlastne neodpovedal na otázku a ani ja som žiadnu iniciatívu rodičov nenašla, asi veľký tlak zo starny rodičov nebude. A napríklad pre mňa je to veľký problém každý deň pripravovať menu na ďalší deň. Mám toho veľa a nemám iba jedno dieťa.

janage
28. mar 2021

@eca12 no rozhodne to nie je na čierno ako píšeš. Jedálne tie osobitné chladničky majú, deti krabičky označené menom. Ak donesieš správu od lekára tak toto Ti škola musí umožniť. Si predstav, že by si jedlo dieťa nemohlo nosiť ako to niekedy bolo.
A pozor bezmliecna diéta sa nevarí.
Chápem, že to zaťažuje, je problém variť na 2 dni? ja som robila tak. V podstate to iste jedlo s minimálnou obmenou.
A to mala malá jednu diétu, ja druhú, staršia odmietala maso a muž opačne.

eca12
autor
28. mar 2021

@janage ak nemajú zamestnanú osobu na prácu výhradne s týmto jedlom, nespĺňajú podniemky, ktoré sú nastavené hygienou. Škôlky to robia, pretože vychádzajú rodičom v ústrety.

janage
28. mar 2021

@eca12 hovorím o školskej jedálni. Škôlku sme mali neštátnu. Pri dnešných vysokonáročných rodičoch si myslím by si nedovolili nič na čierno. Stačí že jeden nespokojný by im poslal kontrolu a pruser jak delo. Teda zrejme tu osobu určenú majú.
Je pravda, že momentálne nemám v tých zákonoch taký prehľad lebo už nepotrebujem. Ale podľa mojich skúseností žiadna vedúca by si nedovolila, kontrolujú ich veru.

janage
28. mar 2021

@eca12 a dcéra mne napr. spominala, že jej obed vydávala iná teta ako druhým deťom.

emi16
24. jan 2022

@janage dobry den prajem
Mne robi jedalen v MS problem ohladom nosenia stravy z domu
Zevraj sa to nesmie
A ako pisete v praxi je na obed suchy chlieb s varen. Vajickom, suche halusky, …
Neviete mi prosim poradit,ci je predpis na deti s alergiuo na kravske mlieko a laktozovu alergiu?
Aby som mohla nosit stravu z domu?

salome123
24. jan 2022

@eca12 iniciatíva neviem či existuje, ale jedna poslankyňa zo SAS sa venuje školským jedálňam, ja som jej už písala, je veľmi milá a ochotná... Volá sa Jarmila Halgašová

janage
24. jan 2022

@emi16 Pokiaľ škola, škôlka nevie stravu zabezpečiť diétu, ak máte potvrdenie od lekára špecialistu o diéte, mali by vám umožniť stravu nosiť. Presne podmienky by mal mať zriaďovateľ školy, škôlky. .

emi16
25. jan 2022

@janage no nie je to tak, nosim potvrdenie od imunologa rok co rok a teraz to valia na covid, ze nemozem, ze toto nespada pod dietu.
Pojem zabezpecenie stravy u veducej jedalne je suche halusky, suchy chlieb a varene vajice, pecene suche cesto ked su dukatove buchticky.

janage
25. jan 2022

@emi16 ale ved práve, ak to nespadá pod diétu, ktorú dokážu uvariť, strava sa nosí. Riešila si to so zriaďovateľom školy, škôlky, či nie? Nie s vedúcou SJ, či školou ale s jej zriaďovateľom

emi16
27. jan 2022

@janage aj pojdeme za riaditelkou skoly, prisla mi odpoved z uvzsr tak mam aspon podklady k objasneniu.
Kedze riaditelka skoly nie je plne informovana o stravovacich veciach.

matenka
27. jan 2022

@janka54321 mne maleho odmietli stravovat v statnej skolke vraj si mame varit a nosit, je to v bratislave

janage
27. jan 2022

@matenka to je jasne, že variť môžu len tam, kde majú na to podmienky. Posledná pani mala problém v tom, že ani nosiť nechceli dovoliť ak som správne pochopila.

emi16
27. jan 2022

@janage ano, tak to je. Ja nemam problem svojim detom navarit, aspon mam istotu, ze zjedia obed 🤪.
Broblem je, ze odmietaju prebrat jedlo a tie klamstva co si navymyslala veduca ako dovod.
Najhorsie je, ze na to doplati Dieta.

matenka
28. jan 2022

@emi16 to je hrozne 🙈, s tymto problem nastastie nie je

janka54321
28. jan 2022

@matenka ono naozaj nieje mozne varit zvlast jednemu dietatu...jednoducho v praxi je to ,,hlupost", ak rodic donesie papier od specialistu, ze dieta ma dietne obmedzenia, tak rodic ma umoznene nosit stravu ...neni mozne, ze v jednej MS je dieta s alergiou na laktozu, dalsie dieta s celiakiou...a kuchyna bude varit pre 120 deti a dve deti uvari pre deti s dietou...to je tovar, suroviny...ako spravite dietatu pomazanku, ked to mate nanormovat pre jedno dieta...viete si predstavit tie mini mnozstva, maslo a podobne???

janka54321
28. jan 2022

@emi16 dones veducej papier od specialistu....necitala som cele, ale aku dietu alebo teda intoleranciu ma dieta?

oblecenie99
28. jan 2022

Ja všetkému rozumiem, ibaže čo s dieťaťom, ktoré takýto problém reálne má? V tom lepšom prípade bude od rána do večera na chlebe a vode, v tom horšom mu aj učiteľky dajú, lebo však len máličko masla je v tej nátierke.. A ja potom dávam dieťa týždne dokopy, jednak trávenie, jednak kašeľ a hlieny, ktoré sa mu hneď spustia, ak si dá to, čo nemôže. Všetko som ochotná tolerovať, aj odbehnúť z práce a dieťa nakŕmiť na úkor mojej obednej prestávky na obed s doma navareným obedom, aj prinesiem papier od špecialistu, a chápem, že tie hygienické predpisy sú tiež na hlavu.. ale na kieho ďas musia mať v tých jasličkách/škôlkach všetko, každučké každé jedno jedlo na maslovom/smotanovom/mliečnom základe? Keď si prezriem ich celotýždenné menu, tak od raňajok, desiatu, obed, olovrant tam nenájdem nie že jeden deň, ale ani jeden chod za celý týždeň, ktorý by neobsahoval mliečnu bielkovinu.. Keby aspoň jedno jedlo mali "diétnejšie", tak ďalšie deti by neboli o nič ukrátené, a ani môj by nezostal hladný, resp. by som mala istotu, že mal aspoň jedno teplé jedlo denne. Hygienické predpisy sú jedna vec, aj nedostatok personálu, aj logistika okolo varenia, ale na druhej strane je tu ochota aj tej jedálne nastaviť to menu trošku tak, aby sa aspoň raz denne bezpečne najedlo aj dieťa s intoleranciou a rodič sa nemusel stresovať, a oni by tiež nemuseli špeciálne osobitne variť kvôli dvom, trom deťom.