Ide podľa vás o nejaký druh psychózy?

thekacicaa
11. sep 2019

Neviete nahodou, ci je neustala potreba komentovat vsetko, co sa v ten den stalo, nepustenie druheho k slovu, nevenovanie pozornosti nicomu inemu kvoli zaujatosti svojimi myslienkami a perfekcionizmus priznakom nejakej psychozy? Ak ano, akej? Je nejaky sposob, ako s takym clovekom dlhodobo fungovat?
Dakujem

17juraj17
11. sep 2019

@thekacicaa Moze to byt iba sprosta sebeckost. Ak je to vazne poradi jedine psychiater.

thekacicaa
autor
11. sep 2019

@17juraj17 😂 pravda ...no ja myslim skor pripad, kedy to ten clovek nemysli zle, o svojom spravani vie od ostatnych, ale nevie to spravanie kontrolovat.

tomcimka
11. sep 2019

@thekacicaa je to na diagnózu, mali sme v DSS klientku s presne takýmito správanim. Nikto nedokázal ani 5 minút pri nej stráviť. Dokonca, keď bola hospitalizovaná tak ani doktor nechodil k nej pravidelne na vizitu 😂. Diagnózu si nepamätám.

deti95060810
11. sep 2019

@tomcimka ani lekár ku nej pravidelne nechodil... tak to bol ozaj "profik"....

anniii
11. sep 2019

@thekacicaa Moja teta má diagnostikovanú bipolárnu poruchu a presne takto sa správa, keď je v mánickej fáze.

tomcimka
11. sep 2019

@deti95060810 raz nám volala do DSS. Kolegyňa ju zahovárala a ja v momente volala do nemocnici a informovala ich. A zrazu sestrička: veď doktor hľadá mobil 😂🤣🤣.Ukradla mu počas vizity z vrecka a nikto si to nevšimol 😂😂😂

tomcimka
11. sep 2019

@anniii
@thekacicaa áno, je to ono.

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katkati
11. sep 2019

@tomcimka 😂

lilitela
12. sep 2019

@thekacicaa Ako sa prejavuje to komentovanie - akoze ti povie svoj denny zazitok a este k tomu svoj nazor?

@tomcimka Ak ma manicku, mali by mat depresivnu fazu, ci nie?

Inak aj mna by zaujimalo, ci sa da s takym clovekom fungovat, teda skor, ze aky clovek musi byt tam na "druhej" strane. Pretoze podla mna s tymito extremnymi typmi - narcizmus, ziarlivec a pod. sa fungovat neda, ale vraj da, takze je to len o tych "druhych" stranach. Ze ci to splachuju, ignoruju alebo co, a co im vlastne taky vztah dava? tak som zvedava na odpovede, snad sa ozve niekto co uspesne funguje s takymto typom (dobrovolne).

galioska
12. sep 2019

@thekacicaa mne to príde ako ked nejakú babku stretneš, taká demencia

thekacicaa
autor
13. sep 2019

@lilitela no napr. zacne rozpravat jeden zazitok a pri tom ju napadne nejaka odbocka, tak zacne hned aj o tom, to ju zavedie k niecomu inemu, odtial sa zas vrati k tomu povodnemu a odtial vie pokracovat do nekonecna, pricom sa clovek nevie dostat ku slovu, ani tu zaplavu stopnut.

lilitela
13. sep 2019

@thekacicaa aha, no ma teda aj tie depresivne stavy? Ako tu baby pisali ci to neni ta bipolarna?

thekacicaa
autor
15. sep 2019

@lilitela ked nad tym rozmyslam, ano, su tam aj depresivne stavy. Nie nejake sebevrazedne sklony, skor dni vycerpanosti a nezaujmu. Asi to bude ta bipolarna ☹

tomcimka
15. sep 2019

@thekacicaa prístup k takému človeku záleží a závisí od: nastavenia liekov, pravidelnej návštevy u psychiatra (niekedy stačí keď zavolajú rodinný príslušníci a informujú o zmene stavu napr. ako to tu bolo písané dní vyčerpanosti a nezáujmu, apatia...).Ďalej v akom vzťahu ste s týmto človekom- napr. príbuzenský: manžel/manželka, partner/partnerka, dcéra/syn, matka/otec atď. , či je to kolega, sused, najlepší kamarát/kamarátka alebo len kamarát/kamarátka. Veľa závisí ako sa okolie stavia k tomu človeku- ignorovanie, neustále upozorňovanie typu buď už tichu, daj mi pokoj atď. môže toho človeka priviesť k samovražedným sklonom s cieľom nie sa zabiť ale upútať na seba pozornosť. Je dobré a vhodné takému človeku dať niečo na starosť (nie živé), zamestnať ho napr. niečo upratovať, skrinu jej vyhádzať a nech znovu veci poukladá, záhradku proste niečo z čoho môže mať radosť. Našej klientke pomáhalo prepisovať knihy, žehliť ( pod dohľadom), v zime sneh zametať aj o polnoci ak sa nevedela spratať do kože a rušila ostatných- to tak pomohlo, že bol kľud aj niekoľko dní. Nie som odborník tak asi toľko z praxe.

tomcimka
15. sep 2019

@galioska pri demencii sa dá stopnúť a prejsť na inú tému, pri tejto poruche s ťažkosťou ☺️

lilitela
15. sep 2019

@thekacicaa Tak teraz uz je problem asi iba v tom, ze ako velmi vas to unavuje obtazuje, ako velmi to brani v zdravom a funkcnom kazdodennom zivote a podla toho riesit. A zistit teda, ci aj po nejakch liekoch vhodnych na takyto problem, dojde k zlepseniu tak, aby ste s takou osobou dokazali zit a fungovat.

tomcimka
15. sep 2019

@lilitela super napísané 😍

0silvia0
15. sep 2019

@thekacicaa fuha, nehovoris o mojej mame? Ona tak rozvlacne a zdlhavo a nudne rozprava, nikoho to nebavi, vsetci chcu utiect, ale zo slusnosti sedime a pocuvame.... Ale ze by ti bola zrovna nejaka porucha? Ja som to doteraz povazovala za sebestrednost😶

zibi
15. sep 2019

@thekacicaa nemyslim si, ze to je nejaka diagnoza..je to skor problem zien. vacsinou to maju ludia s prilisnym analytickym myslenim, chcu povedat vsetko od A po Z. Nevedia vypustit nepodstatne veci, nevedia prejst priamo k veci a hrozne okolkuju..aj moja mama niekedy takto ..poviem priklad: nepovie stretla som jednu pani a ta povedala toto alebo toto a urobila to takto. ale povie: Stretla som jednu pani a ona - no vies, ona je taka vysoka, stihla, ma take vlasy, a ma dve dcery a ta jedna robi to a druha ono, a vies jej muz je taky a onaky a byva tam a ona hento a tamto - mna uuz ide porazit , tak len maaamiiiii k veci prosim ta 😀 proste ma taky styl prejavu..ja to volam, ze hrozne okolkuje. A mazno ta tvoja mama, znama, teta alebo kto je nejaka len drama queen ktora potrebuje byt stredobod, nevie sa vymacknut a nevie vypustat nepodstatnosti..to stale takto hovorila? lebo mne to nepripada ako mania, ani ako choroba..a vekom sa taketo veci , chyby, to aky sme, viac zvyraznuju. Pripadne je mozne, ze vplyvom nejkych okolnosti, s ze mozno sa nema s kym velmi porozpravat, potrebuje zo seba dostat velmi vela veci... SOm niekde citala , ze zeny priemerne denne potrebuju povedat ovela viac slov ako muz. Ja mojho muza tiez "mucim" ked mu chcem povedat vsetky zazitky dna a on vyslovene pri tom trpi 😀 najradsej by bol, keby som mu o tom vobec nehovorila , zial, chudak neostava mu nic ine len pocuvat, no stale povie, zavolaj segre, mame , kamoske a im povedz 😀
neviem, mozno ta osoba o ktorej pises sa citi poslednu dobu sama, pripadne v nejakej depke, starne alebo co a potrebuje sa vyrozpravat, mozno to treba povedat, taktne, ale povedat, a mnoho ludi vela veci ani netusi, ze niekomu vadi. Proste komunikacia je zaklad pohodoveho zivota. Mozno ta osoba sa zamysli a povie, ze sa bude snazit s tym nieco spravit, pripadne povie, aby ste ju na to upozornili..ked je to zrely clovek, tak zacne na sebe pracovat. Aspon ja by som sa snazila.takze tak

0silvia0
15. sep 2019

@zibi no bud rada, ze tvoja mama to tvoje "k veci" akceptuje. Moja mama sa neda a urazi sa, lebo ona to jednoducho potrebuje tymto stylom odkomunikovat. To, ze nas tym na smrt unudi, ju vobec netrapi a necha nas trpiet, hlavne ze ona je vyrozpravana.... Ale toto sa u nej prejavuje odkedy je na dochodku, pocas pracovneho procesu robila s ludmi a domov prisla vyrozpravana.

eliska13
15. sep 2019

@0silvia0 Často to robia aj ľudia čo chcú zaujať a pritiahnuť pozornosť ukradnúť si chvíľku pre seba, cíti sa nedocenená a potrebuje obecenstvo.Tym dôchodkom a menším stykom s ľuďmi sa to len vyostrilo
@thekacicaa nemyslím, že to je nejaká psychóza bol ten človek vždy taký?možno tak hlúpo a rozvlacne komunikuje ja mám takú susedu muž s ňou veľa nenarozprava a ona mele a mele.Som rada, že ide jeseň bude menej príležitosti ju stretnut.Bipolarnu poruchu by si určite spozorovala človek v mánii nespí, má veľa nápadov, je veľmi živý, robí abnormálne veci....nakupuje veľké veci, míňa peniaze....

vanilka83
15. sep 2019

@thekacicaa OCP obsesivno komplulzivna porucha to sa prejavuje vseliako ja som mala istu formu ale nie ustnym prejavom skor perfekcionistickym postojom k upratovaniu ale uz son 2,5 r. Na materskej takze ma to uz chvala bohu prešlo 😁 no uz pred tym mna samu to uz dost vycerpavalo a chcela som s tym skoncit pomohlo mi pochopit moju chorobu a precitat si niečo o tom a vedome to potlacovat psycholog vie v tomto tiez velmi pomoct aj keď ja som to zvladla aj bez neho

0silvia0
15. sep 2019

@eliska13 presne ako hovoris, moja mama sa citi nedocenena cely zivot a cely zivot tym trpi😶

eliska13
15. sep 2019

@0silvia0 Asi sa jej dostáva malo pochvaly, lásky....uznania či sa samolutuje?takže večná obeť

0silvia0
15. sep 2019

@eliska13 kedysi pracovala s ludmi a tam sa jej dostavalo docenenia, pracovala v pomahajucej profesii. A samozrejme ma o sebe vysoku mienku, ktora akosi nekoresponduje s nazormi ostatnych. Vacsinou uz kazdemu lezie na nervy, ako som si vsimla. Vekom je to samozrejme horsie a teraz sa hra na obet nepochopenia, lenze veci prekruca, manipuluje, vsetko je inak ako ona tvrdi, je to tazke..

queen_mary
15. sep 2019

Moze to byt narcisticka porucha osobnosti

zibi
15. sep 2019

@0silvia0 no chyba jej pokecat,isto..niekedy jecto tazke
Zasa moja mama v pohode.Ide to na nervy,no zvykli sme si.mne to az tak hrozne nevadi

Ktovie ake my budeme ked budeme stare🙊🙈😁

zibi
15. sep 2019

@vanilka83 a ako si to potlacila?

0silvia0
15. sep 2019

@zibi veď aj ja tie dlhokosiahle monológy znesiem, aj keď pri tom zaspávam, ale to je strašná obeta toto počúvať, nemá to ani hlavu, ani pätu, len tok nesúvisiacich slov 🤐
A moja takmer 90-ročná babka ešte horšie, chúďa, tá dokola to isté, tam si tiež nepokecám, nevadí, to je tréning nervov😎