Hygienické návyky psíka

sailes
29. nov 2012

Ahojte mamičky,prosím o radu : mám problém s naším 8 mesačným psíkom yorkom. Kúpili sme ho ked mal 4,5 mesiaca vraj s hygienickými návykmi. Ked sme ho priniesli domov samozrejme žiadne návyky nemal, tak som ho začala učit chodit von. Kedže máme RD , tak som nemala problém s ním chodit von často. To často bolo asi po každej hodine do pol noci a potom zas ráno od 6 tej znova po hodinách. Asi po mesiaci sa nám podarilo na 3 týždne mat pokoj a nemusela som všade sledovat mláčky a extrementy po dome. Ale ked som si myslela , že už je naučený , začal znova aspon 1x cikat za den vnútry. Ostatné robil vonku. Pokarhala som ho tak, že ked som ho pristihla na odporúčanie zverolekára chytila za kožu za krkom a so slovom FUJ som ho vyniesla von. Poučil sa , ale zas len na nejaký týžden, dva, potom znova. Vie , že robí zle, lebo ked to spraví, tak sa skryje a hladáme ho aj 2 hodiny kde je. Lenže problém už ani v cikaničkách nie je /utriem/ ale začal už aj kakat vnútry a to už neznesiem.Zial nefunguje namočenie nufáčika do mláčky, novinový papier tiež vyšiel nazmar, ani vynášanie na dvor :( Milujeme ho, spí s nami v posteli, papkáme spolu.....ale toto je na mna moc, kedže sa starám výlučne len ja o neho, tak som na pokraji síl. Preto vás prosím, ak máte nejaké zaručené typy alebo návod na odučenie 8 mesačného psíka na vykonávanie potrieb vonku, prosím poradte mi. Dakujem

majuskacechova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lauritka
29. nov 2012

@sailes skus pohladat nejake fora pre chovatelov psov. podla mna je este malicky a hold sa to niekedy stane. musis mat trpezlivost, ved si uz aj uvedomuje, ze robi zle. yorkies su trosku tvrdhohlavejsi psy, to je terier. hlavne ho treba velmi chvalit, ked to urobi vonku. 🙂 pripadne mu dat aj nejaku malo odmenu. kamoska ma yorkeho, ten este po rokoch robi mlacky doma, ale je to jej chyba, lebo ho nechavala dlho sameho v byte, dala mu len noviny, takze za to chudacik nemoze. 😒
nevzdavaj to, je rozkosny. 🤐 😵

unavenasom
29. nov 2012

@majuskacechova toto je tema pre mamicky, snazilky a volne pokecy o vsetkom moznom..a ked su tu temy o tortach, manzelskych problemoch, zahradkarceni tak preco nie aj o zvieracich clenoch rodiny, navyse ked zlozvyk psa ovplyvnuje hygienu rodiny aj deti
toto je forum aby si mamicky radili a nie hned utocili na seba.

@sailes my mame inu rasu ale rovnaky problem...celkom zabralo, ked som si cez http://pesvpohode.sk/ vybavila ubytko pre psa, ked sme sli na dovcu, mohli sme ho zobrat so sebou..ale presne tento zlozvyk ma dohanal do takych vyvrtiek, ze som si potrebovala od psa oddychnut.
poradili mi presne opacne ako radia veterinari a ono to zabralo..pes ak vykonava potrebu v dome potom ako bol uz nauceny na cistotu, tak /pokial nema zdravotne potiaze/ tak sa jedna o prejav uzkosti a vynucovania si pozornosti majitela. Cize mi poradili, nehesit psa, nestrkat mu do toho cumak, neodpratavat to pred nim ..aby si zafixoval, ze tymto na seba neupozorni, pokial ho nepristihnes pri priprave na vylucovanie, tak to proste nema efekt, pes si len zapamata aha nieco som urobil a vsimli si ma. Von nosit a vzdy hned po vykonani potreby chvalit, odmenit vonku pamlskom. Nam to velmi pomohlo..aj ked som sa musela niekedy velmi obvladnut, ked po 3 hodinovej prechdzke sa vytoto doma 😠
Skus sa s nimi skontaktovat, strasne fajn ludia su tam..nas pes tam ide na sviatky zase :D riesime jeho prilisnu fixovanost na nas, ma separacnu uzkost, nemozme ho nechat sameho doma, lebo vyvadza strasne, tak si ide zas tam, nech pochopi, ze ked je bez nas tak sa sb´vet nezruti

lauritka
29. nov 2012

@unavenasom poznas Viktoriu ?? chodil taky serial o cvicitelke psov, tiez v jednej casti riesili stres z odlucenia a uzkost psa, v podstate vsetko riesila formou odmien, aby si psik uvedomil, ked nieco urobi dobre, bude panicek spokojny.
s tym odlucenim sa pamatam, ze to skusali do osalenie, nachvilku odisli, hned sa vratili, dostal odmenu, potom zvysovali interval odlucenia.len to chce samozrejme velku trpezlivost a trenig zo strany majitelov.
Nasa fenka protestovala este ked bola mala, hryzla topanky a stenu 🙂 Nastastie teraz uz ked je dospela to nerobi, sice ma smutny pohlad, ale nerobi ziadne neplechy, ked zostane sama. 🙂

unavenasom
29. nov 2012

@lauritka nepoznam
ja neviem deti "donutit" aby pochopili, ze ked psika zavriem do inej izby, ze ho tam maju nechat, cize ho neviem naucit na to aby bol kludny ked sme prec..nam nici len dvere chce ist za nami...kompletne znicl zarubnu a dvere 😖
lebo ked su deti hore, tak ho nenechaju a ked spia, tak ho necvicim aby decka spali..zacarovany kruh ☹

majuskacechova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lauritka
29. nov 2012

@unavenasom no tak to mas tazke 😒 jedine to skusat tak , ze odidete vsetci naraz,date mu odmenu pred odchodom, aby si odchod spajal s niecim prijemnym..
ale tak lahko sa hvori, tazsie sa to vykonava.. 🙂

korenbaba
29. nov 2012

@majuskacechova
samozrejme že sa tu može debatit o všetkom. o detoch, mužoch, práci, rodine, chorobách....
@sailes
Jednoducho povedané, väčšinou za všetko može majitel. Pes je pomerne jednoducho naprogramovatelné zvieratko, ktoré potrebuje svojho alfasamca, teda vodcu svorky. Na tom funguje celé jeho správanie či učenie. Aj ked sa ti to asi nebude pozdávat, problém bude zjavne v tvojom prístupe, kedže fyziologický problém to asi nebude, kedže zjavne ked chce moč udrží. Pokial nie si vpán ku ktorému zhliada, vobec tvoje príkazy nie su podstatné. Pokial ste na rovnakej urovni, "papakáte spolu a spinkáte spolu" sám si rozhoduje kedy chce a čo chce. Aj ked potom čo sa vykadí na zem hodí psie oči neznamená že to už robit nebude. Samozrejme, že vacsina ludí chce psa ako priatela nie ako svojho sluhu, ale bohužial pes takto "nefunguje" . Pes je trochu TROCHU ako dieta. Kamarát ale s hranicami, inak ti proste prerastie cez hlavu. Aj ked je maličký je to stále pes pes, ktorý má nejaké navyky správania a očakávania od vodcu svorky. Často bývaju rpoblém aj povelakao také. Pes nerozumie ludksje reči aj ked sa to nieked ytak nejaví🙂 Rozumie len jasným a krátkym povelom. Jasný a nemenným...niekedy je problém v tom že majitel neviem ako psovi dat najovo to čo chce, nie v tom že by to pes nechcel plnit. Pes v zásade rád plní rozkazy. Clovek hovorí, káže, zakazuje a pes nechápe.

lauritka
29. nov 2012

@korenbaba presne tak to ukazovala aj Viktoria, ked prisla riesit nejakeho psa, magnety na chladnicke a postavenie psa v rodiny.. castokrat bol on na vrchole ;) nazorne im ukazala, kde ma byt pes postaveny. 🙂

macocha
29. nov 2012

@sailes krásny hafino 🙂
Ako to opisuješ, tiež mi napadlo, či si tým nevynucuje pozornosť. Ale ak sa po "čine" skryje, tak asi nie.

Ak je to tvoj prvý psík, je možné, že ešte nedokážeš dobre čítať reč jeho tela. Oni sa pred potrebou tak prikrčeno pohybujú a relatívne rýchlo pobiehajú... toto by si mala mať v oku a ak sa chystá, okamžite vyložiť niekam, kam môže špiniť - a pochváliť, samozrejme, ako vlastne kedykoľvek, keď sa vyprázdni na vhodnom mieste.
Strkanie ňufáčika do mláčky 😕 😝 😝 😝 to sa už roky neodporúča. Je to nehygienické a zbytočné. Stačí, aby bol pri nej, oni majú dobrý čuch! A potrestať čo najskôr, pri tej mláčke. Nie nejako surovo, ale aby vnímal Tvoju nespokojnosť.

A trochu mysli aj na seba - chodiť von netreba tak často, postupne naťahuj tie intervaly. Podľa toho, ako si to odsleduješ, že asi ako často potrebuje. Oni psi tiež majú istý zmysel pre čistotu a neurobia potrebu priamo vo svojom pelechu. Vylezú aspoň pár metrov nabok. To je signál, že máš spozornieť a sledovať, či si nehľadá miesto - ako som písala hore.

Držím palce. 😉
A mimochodom, na modrej streche nájdeš viac psíčkarských tém... To nájdeš hore v rohu v tom menu že "Prejdi na"

macocha
30. nov 2012

Jaj a ešte som zabudla: miesta, kde sa stane nehoda, treba niečim prestriekať (dezinfekciou alebo parfémom), aby psík necítil pach svojich výkalov. Ten ho môže zvádzať k opakovanému vyprázdňovaniu na to isté miesto.

unavenasom
30. nov 2012

@lauritka nieco podobne som videla raz na animal planet..mozno to iste..vtedy som sa cudovala, ze ako si mozu nechat majitelia tak prerast psa cez hlavu :D no a stalo sa aj nam 😝 sice nie az tak..ale stalo
ale on je v pohode ked sme doma, ale akonahle potrebujem von bez neho, tak koniec sveta.

lauritka
30. nov 2012

@unavenasom ja viem ako, az tak ich velmi milujeme, ze zabudame kde je ich miesto 😝 a to ti ani nespominam macky, hlavne kocura, ten si mysli , ze je pan vsetkeho 😀

unavenasom
30. nov 2012

@lauritka ja prave neviem najst chybu..ma svoj pelech, sice pri posteli, ale spi tam, snazili sme sa ho od zaciatku nechavat doma na chvilu sameho nech to pochopi
snazim sa ho cez den aj "ignorovat" ale on ma proste pocit, ze je moje tretie decko..proste deti na man vylezu a uz je tam aj on a pod

lauritka
30. nov 2012

@unavenasom no nie som expert, ale on sa mozno pozicne zaclenil medzi deti- ako jedno z nich a citi nespravodlivost, ked oni odidu s vami a on musi ostat doma. Moze to robi aj zo vzdoru. Nie z uzkosti. 😨 Chcelo by to Cesara Milana 🙂
exoert na psiu dusu .. 😵

luckalucka83
30. nov 2012

@sailes
My sme si vzali pred 5 romi psika z utulku a mohli sme s nou chodit von aj cele dni a ed sme prisli domov tak sa "konecne" doma vyspinila, nevedeli sme, ako ju naucit robit potrebu von,
potom raz moj mm vzal do vrecka sunku alebo salam (nie psie brocky alebo tycinky) a ked sa jej konecne podarilo vonku sa vycikat tak jej dal za odmenu kusok sunky, robili sme to potom zakazdym a ona potom cikala von kazdu chvilku aby dostala sunku, doma nedostala nic a asi po troch tyzdnoch chodila na potrebu uz len von a po mesiaci sme postupne prestavali so sunkou a 5 rokov sa jej nestalo, ze by sa vyspinila vo vnutri.
Chce to trpezlivost a urcite nenamacj papulku ani nekric, ked to spravi doma, pes si to nevie spojit, skor by som sla cestou chvaly a odmeny za cikanie vonku,
dzim palce

unavenasom
30. nov 2012

@lauritka jj tiez si myslim, ze sa pozicne zaradil medzi deti

lauritka
30. nov 2012

@unavenasom uz ho len nejak naucit, ze je psik a nie surodenec. 😝

lauritka
30. nov 2012

@luckalucka83 super. presne, len dodam ze, pes sie vie spojit co urobil, len bezprostredne po cine.. uz ked sa najde mlacka neskor a krici sa na neho, on nevie preco.

luckalucka83
30. nov 2012

@lauritka
ano tak som to mala napisat, ked sa mlacka objavi neskor a na psika kricime, ten nema tusenia preco 🙂

sailes
autor
30. nov 2012

@majuskacechova Dakujem za tvoj názor! Nuž dost som váhala, či túto tému otvorím, ale ked som uvidela tému "zatuchlý koberec" tak som sa predsa "opovážila" . Myslím si, že sa táto psia problematika týka dost mamičiek, nakolko my upratujeme po miláčikoch našich detí a ked chceme aby bola základná hygiena v dome dodržaná či už pre naše alebo aj cudzie deti, ktoré k nám prídu na návštevu, musíme aj toto malé fo paux psíkov - členov rodiny tiež riešit. Sorry ale nadajej budem túto tému preferovat medzi nami "psíčkarkami" , pretože MILUJEM naše štena a nemienim sa ho vzadat, ale potrebujem pomoc , a práve pre to je tu založená rubrika "volné diskusie ", kde aj nedetičkovská téma vianočnej výzdoby je pre mna rovnako zaujímavá.

majuskacechova
30. nov 2012

@sailes ok ok. ja nie som "psickarka" a nechala som sa uniest 😉 😉

sailes
autor
30. nov 2012

@unavenasom Dakujem za typ, náš je v pohode , kým prídeme domov, je všetko v poriadku, žiadne mláčky nás nečakajú, ani nevyvádza. Ked odchádzame dostane piškotku a ked prídeme , tak ho pochválim, tu problém určite nie je. Aj vonku ked sa vy... tak dostane piškotku, ved aj riadne pribral odvtedy 🙂)) Ale ked prídem dnu po 3 hod. a vtedy pri mojej nohe v kuchyni bez akéhokolvek náznaku sa vykaká, tak to ma dostane do kolien viac ako 5ka z matematiky :(

sailes
autor
30. nov 2012

@korenbaba Dakujem za názor. Viem , že vo mne je chyba, len ten vodca sa niekde ešte skrýva vo mne :(

sailes
autor
30. nov 2012

@macocha Dakujem za názor a typ.

sailes
autor
30. nov 2012

@macocha ano na toto mám špeciálny protipachový sprej

sailes
autor
30. nov 2012

@luckalucka83 Dakujem za názor a tá šunka je výborný ty, od zajtra skúšam 🙂

barbara111
17. dec 2015

ahojte mam anglickeho buldoceka a ma 4 mesiace je velmi hrava, ale aj sikovna mam ju v bytovke a potrebujem vediet ako ju mam nauci na hygienu .vsetky psy su naucene kazdeho koho sa spitam tak nemaju problem dokonca vydrzia vsebe udrzat potrebu aj 6 hod. niektori aj viac.

natuska87
18. dec 2015

@majuskacechova " akoze sorry"...denne su tu aj taketo problemy, nie? A preberaju sa tu ine "dôlezitosti",napr.kabelky, handry, znackove vybavy...Pre Vas nepodstatne temy si jednoducho neotvarajte!