Hodiny na nákup pre seniorov

asdf12345
28. mar 2020

Neda mi nereagovat na dnes odvysielany prispevok v televiznych novinach tv markiza,zena podla mojho odhadu asi medzi 50 -60 ročná a jej stará mamicka pred obchodom a idu veselo spolu nakupovat v hodinach urcenych pre seniorov a pani este doda,ze musi ist s mamickou,lebo potrebuje doprovod,namiesto toho aby staru mamicku nechala doma a sama jej nakup priniesla domov a chranila ju pred moznou nakazou,ona ju chce vyuzit nato aby si mohla makupit v hodinach vyhradenuch pre seniorov,,je to na zamyslenie....

malinovka333
28. mar 2020

@asdf12345 presne som sa nad tym pozastavila aj ja, chudatko stara pani nevedela ani poriadne stat, ale potom ma napadlo ze dcerenka vzala radsej mamicku so sebou aby mala vyhovorku a vlastne aj vyhodu ist v tom case na nakup,

asdf12345
autor
28. mar 2020

@malinovka333 a takych bude coraz viac a potom sa budeme cudovat koľko seniorov sa nakazilo,a ked budu s nimi preplnene nemocnice,lebo pan Matovic im dal od 9-12 vychadzkove hodiny,

mila23
28. mar 2020

lenze niektori seniori si nedjau povedat. Moj otec (82) - poviem rodicom,ze im nakupim a donesiem - nie, ved on si predsa zajde do obchodu. A on nebude chlieb z mrazaku, radsej si kazdy den kupi cerstvy - ved to nema daleko. Moja 92-rocna teta sa pyta ci k nej prideme na Velku Noc ako chodime kazdy rok..ak neprideme (co ani neplanujem) - tak sa urazi....tak nech, clovek to robi pre ich dobro,ale oni to asi nechapu ☹

martinka13
28. mar 2020

Nuž komu niet rady, tomu niet pomoci

diewcatqoo
28. mar 2020

Podla mna tie vychadzkove hodiny su dobry napad, ale, zial, nie kazdy si uvedomuje vaznost situacie. Obzvlast si to neuvedomuju starsi ludia, ktori su v tomto pripade ti najohrozenejsi.
Byvam blizko domova dochodcov a ti starki sa denne zgrupuju na lavickach pred domovom, bez akejkolvek ochrany. Denne ich vidavam, ako si trajdaju hore-dolu, niektorych stretavam, ak si chodievam raz do tyzdna nakupit, ako sa ponevieraju obchodom s prazdnym kosikom a prezeraju si akcie.
Ked som naposledy volala s mojou babkou, bola uplne smutna z toho, ze k nej pocas velkej noci neprideme... ze skoda, ze su hranice zatvorene a nepustia nas. Zijeme v zahranici a darmo jej vysvetlujem, ze aj keby tie hranice boli otvorene, tak nepridem, lebo sa o nu bojim a nechcem ju nakazit.

bocianka123
28. mar 2020

hoci som ten príspevok v "narkoze" nevidela, pretože "narkozu" nepozerám, ale prispejem názorom aj z "druhej" strany. Je to všetko pekné, opatrenia sú ok, súhlasím s nimi, no sú dôchodcovia, ktorí sú fyzicky zdatní a ťažko sa zmierujú s touto situáciou. Doma neobsedia, potrebujú ísť von, na vzduch. Cítia sa akoby už "zbytoční" , ked sa im ešte aj "vychádzky" obmedzujú. A pozor, nedostali "vychádzkové hodiny" ..je to v rovine odporúčaní . Hlavne to ťažšie znášajú ľudia v bytovkách.

laila87
28. mar 2020

No takto: ja mam 83 rocnu babicku. Ona by sa najradsej cele dni trajdovala po obchodoch. Teraz sa ju vsak snazime udrzat na zadku doma a ked nieco potrebuje tak radsej idem s nou aby sa nevlacila s nakupom sama. Kebyze jej to nedovolime tak doslova zdrhne z domu. Takto s doprovodom ju mam aspon pod dohladom. inak by mi vykricala ze ked zalahne a nebude sa hybat tak zomrie. Babka 83 ja 33. Takze tolko k tomu.

malinovka333
28. mar 2020

a este povedali ze kolko mladych ludi tam bolo dnes

lenka2710
28. mar 2020

@asdf12345 aj naši majú takú susedu, o chvíľu 80 rokov ale cipernejsia ako moja mama, ktorá má 52
Takze tiež, že chce ísť na nákup, tak mama jej navrhla, nech teda napíše na papier co potrebuje a ze jej nákup urobia a dovezú! No zbohom, toľko reči kolo toho, že nie, ona si musí sama nakúpiť, že ona vie najlepšie čo potrebuje a co kupuje a koľko a ze jej sa lepšie kupuje keď to vidí v obchode ako keď len doma napísať na papier a co ak polovicu veci zabudne napísať atď atď
Takže sa aj tak nanominovala našim do auta a proste musela ísť, takže toľko k tomu, žeby mali sedieť doma! Ti starší su proste tvrdohlavi! Tetkina mama išla do obchodu bez rúška a samozrejme ju tam vedúca nepustila, tak jej zacala nadávať, že čo si to dovoľuje, že ona chodi do obchodu už 60 rokov a ešte ju nikto nikdy nevyhodil! Proste nevysvetlis, práve tá ohrozená skupina vôbec nedbá na nejaké opatrenia alebo co

pribinak
28. mar 2020

Nepoznáme príbeh z druhej strany. Pani mohla mat nejakú dgn a jej d éra ju jednoducho nemohla nechať samu doma
Všetko sa veľmi ľahko posudzuje z gauca

krisbar
28. mar 2020

Ludi to prejde po prvom mrtvom seniorovi. Bohuzial vzhladom na to ako sa ludia spravaju tak to bude coskoro a potom u to pojde spadom...

asdf12345
autor
28. mar 2020

@krisbar plne suhlasim,len.aby sa kvôli nezodpovednosti seniorov nezaplnili nemocnice aby kvoli ich nezodpovednosti potom neumierali mlady pre ktorych nebudu mat miesto

asdf12345
autor
28. mar 2020

@pribinak aj ja mam dve malicke deti a nemozem ich nechat doma,a nespravam sa preto nezodpovedne ze ich beriem zo sebou aby som ich ohrozila,pani ma urcite manzela,dceru,niekoho kto by pri starej pani bol ak by mala nejaku diagnozu

pribinak
28. mar 2020

@asdf12345 ako vieš, že určite?

asdf12345
autor
28. mar 2020

@pribinak nejako ich zastavas,obzvlast ked ma pani nejaku diagnozu by som ju nebrala zo sebou aby som ju neohrozila,ale ved nech sa spaciruju,pri prvom mrtvom seniorovi im mozno uz konecne zapne o co tu vlastne ide,ze to nieje len sranda....

pribinak
28. mar 2020

@asdf12345 bože ty si taka muuuudra, že sa čudujem, že neriadis krizovy štáb
Ja neviem či má alebo nemá nejakú dgn, uviedla som to ako príklad
Veď keď do taka super dokonalá, nakontaktuj sa cez tv na tu rodinu a ponuknu im svoje rady, postrehy, nápady, ....

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
h2
28. mar 2020

@asdf12345 Ahoj, hneď v úvode si písala, že Ti nedá nereagovať, tak som čakala niečo vážne. Ale že toto Ťa tak rozčúlilo? Po prvé, neviem, prečo by mal niekto chcieť využiť seniora na to, aby si mohol ísť nakúpiť vo vyhradených hodinách. To je nejako špeciálne výhodné ísť nakupovať práve vtedy? Po druhé, mamička tej pani je možno stará, ale zrejme nie nesvojprávna, aby jej dcéra prikazovala, čo má a čo nemá robiť, prípadne ju zavrela doma. Ak si stará pani vezme do hlavy, že ona si potrebuje nakúpiť osobne, lebo dcéra jej nenakúpi dobre (a takých určite nie je málo, čo si toto myslia), tak jej v tom niekto len tak nezabráni. Dcéra urobila, čo mohla, tým, že išla aspoň s ňou.

23121974
28. mar 2020

@pribinak úplný súhlas,zrazu sú koľké múdre a vedia,že každý má niekoho kto mu nakúpi,postará sa o starých rodičov,vnukov,pravnukov a celé rodiny..Tiež sa čudujem,že ešte neni v krížovom štábe a nedáva usmernenia...

cacianka
28. mar 2020

Tie vyčlenené hodiny sú "prednostné" nie nútené ani zakázané
Dnes po 7.cestou z nočnej sa moj zastavil v obchode.plna rit dochodcov....
No budme ohladuplni hlavne ked oni nie su.
Vecer sa stmievalo -tzn.nie odporucane hodiny a suseda 70+sa trepala s nákupom.ani tu blbu rusku nemala.
Och mein good

pribinak
28. mar 2020

@cacianka no napr môj svokor, 80tka. Dá si večer lieky na spanie, bez nich nezaspi. Skôr ako o 10.00 hod na další deň nevstane. Potom kým sa rozhýbe je obed. Keďže by on mohol byt v obchode o 9.00 hod.
Je to starý človek, to už nie je flexibilne myslenie, má svoje zvyky, nebude ich len tak meniť.

Myslím, že mnohé mladé baby čo tu strašne sa nad všetkými starými ľudmi pohoršujú, zabudli, že ti ľudia sú starí a starí znamená už rigidni, ťažšie reagujúci na zmeny, horšie kognitívne funkcie - myslenie
Nie každý má po ruke vnuka, dcéru či syna.
Menej mudrovať, hundrat, viac pomáhať

cacianka
28. mar 2020

To nevysvetlis. Seniori chcu byť chraneni ako lovna zver ale x x sa spravaju ako zver...
Tymto nechcem nikoho urazit - ale to uz ide vekom. Mozog je uz vycerpany 70rokmi + - činnosti, do toho diagnózy v zozname dlhom ako novy balik wc papiera, starecka demencia, povaha a je vymalovane.
Takze chranit pomáhať chapat usmerňovať mať trpezlivost, ale tiez odtiaľ potiaľ.
Akí budeme my v ich veku ?!

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pribinak
28. mar 2020

@taskataska áno má ich naordinovane, nedá sa to len tak posúvať. Berie predtým iné lieky, ktoré sú kontraindikácia a tak tam musí byt časový odstup
My bývame na 2. konci republiky, veľmi nápomocní nie sme. Ale švagrovci urobili veľký nákup: mlieko, maslo, kopec pečiva, múka, kolienka, šošovica, káva, cukor, pasteky, smotana, salám, .... čo urobil svokor? Ako dobrý kresťan sa podelil so susedmi a pochválil sa ako deti dobre vychoval
No a teraz mu čo má človek povedať?

Vieš, ťažko povedať či by sa jeho svet zrútil. Má 80, pár týždňov späť zomrela svokra. Je s ním ťažká reč. Je to človek, ktorý má svoje zvyky a nemám žiadne právo ho nútiť ako má žiť.

pribinak
28. mar 2020

@cacianka presne!!! Akí budeme v ich veku?

h2
28. mar 2020

Ináč, nie každý senior chce pomoc od rodiny. Pretože aj rodina, ktorá mu prinesie nákup, je potenciálne riziko. Napríklad moja mama si radšej ide nakúpiť sama, hoci jej každý deň ponúkam, že jej skočím do obchodu a prinesiem nákup. Býva v Bratislave, obchody má blízko. Ja bývam na dedine, blízko BA, ale som ochotná hocikedy k nej prísť a ten nákup jej doniesť. Ale keďže chodím do práce (síce teraz menej, ale chodím) a aj v tom obchode by som bola medzi ľuďmi, mohlo by sa stať, že jej s nákupom prinesiem aj vírus. Veľa sme sa na túto tému rozprávali, vlastne neprejde deň, aby sme to nespomenuli, ale mama trvá na svojom: nakúpi si sama, osobne sa stretneme, keď to celé skončí.

fabinko
29. mar 2020

@taskataska s tazko chorym a nevladnym sa predsa do obchodu nechodi nakupovat

maciatkolulu
29. mar 2020

@asdf12345 akože a ty si sa zamyslela, že ťa babička co ledva stojí na nohách a ta chamtiva 50rocna dcéra, čo neviem co by získala TM, že ide v čase pre dôchodcov jej chce odniesť nákup???? Prečo za všetkým hľadáte nejaký nejaký prospech, lebo? 😂😂😂😂Lebo podľa seba súdim teba.

asdf12345
autor
29. mar 2020

Tak teraz ma tu vacsina z Vas ukrizujte za moj nazor a hufne vybehnite zo seniormi hoc aj so storocnymi na vozikoch do obchodov

asdf12345
autor
29. mar 2020

@maciatkolulu babicka co stoji ledva na nohach ma sediet doma ked na nich ledva stoji a o nakup sa jej ma postarat dcera,blby slovensky narod