Hlúpa otázka k odvápneniu žehličky 😳

evitka83
20. feb 2020

Kocky, prosim Vas poradte mi, kde robim chybu. Mam zehlicku phillips. Snazim sa ju odvapnit. Povodny navod bol, naplnit vodou, zapnut, ked sa zohreje vypnut, stlacit calclean, potriast vo vodorovnej polohe a voda s vodnym kamenom vyjde von... nevyjde, voda nevyteka 😞 druhy pokus bol: naplnila som zehlicku v pomere 1:1 voda a ocot, dala zohriat, nechala v zastrcke, stlacila calclean a funkciou s parou sa snazim dostat vodu s parou a vodnym kamenom von. Standardne to vzdy fungovalo, ale teraz som to urobila uz asi 3x a mam pocit, ze toho vodneho kamena ide cim dalej tym viac von, ze ani neviem, kde by sa toho tolko tam voslo. Inokedy to fungovalo na prvykrat. Neviem, ze ci mi uz sibe, alebo mi to 🤰🏼 tlaci uz aj na mozog, alebo co robim zle 🤦🏻‍♀️🥴 dik, za tipy

korunka1
20. feb 2020

Aký pôvodný návod? Na nejakej starej žehličke? Nemá táto žehlička už takú zásuvku na vodný kameň zabudovanú na tom mieste ako je postavená?

andrea_ff
20. feb 2020

@evitka83 pridam sa sem...lebo ani ja to nerobim a neviem a mam tuto zehlicku...resp. podobnu 😉

zuzuliennka1
20. feb 2020

mam rovnaku zehlicku, naplnim vodou. zohrejem, vypnem, vezmem ju do kupelne, drzim stlacene to tlacidlo a trasiem vodorovne zehlickou nad umyvadlom take 2-3min a pekne to syci a vypadava kamen von....
s tym octom neviem ci bol dobry napad, moze sa to teraz pokazit nadobro
a niekedy to musim tak spravit aj dvakrat, aby som ju odvapnila poriadne... ja nou trasiem nad umyvadlom, pricom stale drzim to tlacidlo , az dokym sa neminie vsetka voda v nadrzke

duracellko
20. feb 2020

ocot nedavaj, ja som tiez miesala vodu s octom a nacisto mi to rozleptalo umele casti, zehlicka uz nenaparuje, kamen sa ti moze trusit von dlhsiu dobu, aj pocas zehlenia

zabina27
20. feb 2020

nedava sa do zehlicky destilovana voda prave proti vodnemu kamenu? ja teda vela nezehlim, ale davam len destilovanu, stale je tam naliata a kamen nie je ziaden

katka2602
20. feb 2020

Ja som si s octom žehličku pokazila, letela do koša.

bdalibor
20. feb 2020

@evitka83 všetko robíte dobre. Nemajte depky že kameň stále ide... Ono je to so žehličkami tak. Ale miesto octu si radšej kúpte prípravok na odvapnenie kávovarov. Napr. De longhi. A toho kameňa sa do tej žehličky teda zmesti. To mi verte...

hefo
20. feb 2020

Dá sa použit aj kyselina citrónová, na rozdiel od octu tak nesmrdí. Je trošku komplikované dostať ju tam v práškovej forme, ale som lenivý ju vopred rozrábať.

Tie odvápňovače na kávovary ju často obsahujú tiež (napr. https://www.kasa.cz/document/0/5/0/doc_3797050.pdf).

zuzuliennka1
20. feb 2020

do tejto konkretnej zehlicky ma ist len obycajna voda, prave kvoli tomu systemu automatickeho odvapnovania, akykolvek prostriedok tu zehlicku znici, a teda ocot uz duplom

evitka83
autor
20. feb 2020

Ok, dakujem vsetkym. Ten ocot som tam dala 3x , takze asi mozem kupit novu zehlicku 😳🥴

hefo
20. feb 2020

@evitka83 Ja by som ešte nehádzal flintu do žita. Pokiaľ ti stále ide kameň von, tak to opakuj, až kým nepôjde žiadny, potom to 1-2x prepláchni ešte čistou vodou (zase to odvápňovanie ale už bez octu/kyseliny). A nakoniec to vyskúšaš, či parí odkiaľ má a netečie odkiaľ nemá (to skúsiť až po vysušení, teraz tam budeš mať vodu všade).
To, že sa to má robiť len obyčajnou vodou, píšu skoro pri všetkých dnešných žehličkách, ale nie vždy to celkom zafunguje.