Hľadanie brata z detského domova

jarushka_12
1. júl 2014

ahojte , potrebovala by som poradit ak sa niekto v tomto vyzna . Moj mm je z detskeho domova bol tam umiestneny ked bol velmi maly mal mozno rok . Vie ze ma starsieho brata pretoze tam boli umiestneny spolu .no nic viac o nom nevie . Teraz po cca 25 rokoch by ho rad spoznal no nevieme kde a ako vobec zacat . Je mozne sa vobec dopatrat k informaciam ktore by nas zaviedli na spravnu kolaj ? dakujem 🙂

materina_duska
1. júl 2014

@jarushka_12 Pošta pre teba?

jarushka_12
autor
1. júl 2014

mna to napadlo len mm to az takto nechce ze do telky

sue
1. júl 2014

@jarushka_12 ak vie, kde sa narodil, ísť do archívu matriky a tam zistí, kto sú rodičia a podobne...

ellca123
1. júl 2014

detsky domov musi mat zaznamy

jarushka_12
autor
1. júl 2014

a mozu ich poskytnut ? nieje to doverne abo nieco take .

besnota
1. júl 2014

@jarushka_12 tiez si myslim, ze v domove by mali vediet, a poskytnut info, ved chce najs brata 😉
Drzim palce

jarushka_12
autor
1. júl 2014

dakujem 🙂 dufam ze sa to podari , velmi by som mu to priala 🙂

mimla
1. júl 2014

Čo by som urobila ja: po 18tke už má myslím chovanec nárok na svoje papiere a doklady, tak tie by som si vypýtala z domova. Každý domov má nejakú spádovú oblasť, takže mal by byť z okolia, ale nemusí to byť pravidlom. Pozri do rodného listu - miesto narodenia.

Ak pozná krstné meno aj priezvisko, niekedy pomôže hodiť do googlu, facebooku niečo vypadne. V najhoršom prípade nevypadne nič. Osobne by som kontaktovala každého, kto by sa mi aspoň trošku zdal, že by mohol mať nejakú informáciu.

Ak pozná meno a bydlisko rodičov, hladala by som v knihe sobášov na matrike v mieste kde sa narodil. Pravdepodobne nependlovali. Tam aj v knihe narodení vyhľadať zápis o narodení manžela, bude tam aj bydlisko. To je adresa, na ktorú by som sa vybrala. Prešla by som sa po miestnom cintoríne, či tam nie je nejaký pomník s rovnakým priezviskom (alebo s menom matky za slobodna - pozri v knihe sobášov) a ak sú pri ňom známky návštev, nechala by som odkaz na papieri, že kto som a koho hľadám. Skúsila by som pozrieť cirkevné záznamy, možno bol manžel krstený, alebo aspon jeho brat - https://familysearch.org/search/image/index#uri...
Písmo je síce archaické, ale čitateľné. Otvoríš si typ cirkvi, miesto narodenia a skúšaš hľadať v záznamoch od cca 6 týždňov po manželoých narodeninách. Otvor si aj susedné mestá, ak neboli jeho rodičia zobratí, je možné, že im nechceli pokrstiť dieťa a museli ísť do susednej deiny, alebo mesta. Ak nič nenájdeš, nebuď sklamaná. Matriky sú cirkevné aj občianske, ak nenájdeš v jednej, hľadaj v druhej.

Ak by ho vedeli nájsť do televíznej relácie, tak nájdeš aj ty.
Ak bol brat starší, tak si svojho mladšieho brata určite pamätá.
Možno stačí iba rozhlásiť, že ho zháňate, on sa už objaví.

cerez
1. júl 2014

Obrátiť sa na detský domov. Či je to dôverné? Je to jeho súrodenec a už sú dospelý, takže nemyslím si, že by mal byť s tým problém. Ináč rovnako ma napadla relácia Pošta pre Teba. Možno nechce byť medializovaný, ale je to jeden dobrý program, ktorý neraz pomohol nájsť ľudí, ktorý sa hľadali. Držím palce!!!!!!!!! 🙂

kararinka
1. júl 2014

@mimla je kniha narodeni a kniha manzelstiev verejne pristupna na matrike? Viem, ze do archivu sa dava az po 100 rokoch od posledneho zapisu do knihy.
Aha pochopila som ty navrhujes, aby si vyziadal svoje udaje, nie bratove.

mimla
1. júl 2014

@kararinka To závisí. Keď som robila školský projekt, tak pístupná bola. To bolo pár rokov dozadu. Mám svoj rodostrom až po praprababky a prapradedkov a keby som mala viac peňazí na autobusy, čo som ako študentka nemala, tak možno pátram aj ďalej. Mimochodom Mormóni sa hrdia projektom rodostromov. Netvrdím, že sa k nim treba pridávať, ale možno by mohli pomôcť. Je pravda, že ja svoju rodinu poznám. Tak to mám neporovnateľne ľahšie, ale cenné boli aj informácie o ďalších príslušníkoch rodiny, teda môj rodostrom nesmeruje ku mne, alebo k môjmu synovi (nie je to klasická pyramída smerom dolu ani nahor), ale k dátumu vyhotovenia, teda sú tam všelijakí bratranci a sesternice z neviem akého kolena. Treba sa pýtať, nikdy nevieš, aká zabudnutá sesternica, ktorú vidíš prvýkrát v živote, ťa posunie ďalej k informácii, po ktorej pátraš. Preto ma napadol ten cintorín, nemusí tam priamo chodiť ten brat, ale bude tam lístok a možno sa ozvú, že to bol ich bratranec z tretieho kolena. Alebo pôjde okolo nejaká babka zvedavka, babky rady kvákajú, a sú prirodzene zvedavé. Ak už priamo neporadí, budú ju mrle žrať, kým to nepovie inej babke. A budú to spolu riešiť a možno aj nakoniec budú vedieť kde je, čo je.

kararinka
1. júl 2014

@mimla Asi su verejne pristupne na listovanie v nich, len tie archivne. Pekny projekt, pozrela som si link, ktory si davala na cirkevne zaznamy a to je teda poriadna mravencia praca vyhladavat ak nepoznas presnejsie datumy. Ja dodnes lutujem, ze som sa nepovypytovala podrobnejsie prababky, kym zila.

hradnapani
1. júl 2014

@jarushka_12 pozri, ked je ta relacia Posta pre teba naozaj pravdiva a k "dovernym" informaciam sa vedel dopracovat nejaky Janko z hornej-dolnej, ktory ani nie je pokrvny pribuzny, tak vlastny surodenec ma urcite narok na informacie a dostane sa k nim. Kto hlada, najde. Najlahsie zacat matrikami a detskym domovom, neexistuje, aby odmietli dat informaciu. Velmi drzim palce, aby ste nasli, co hladate! Slovensko je male, sanca preto velka, mozno to bude aj rychlejsie ako si myslite.

jarushka_12
autor
3. júl 2014

Ahojte 🙂 no sme na dobre ceste , v DED sme zistili ze sa nejedna o brata ale o sestru je o 2 roky starsia no vedia len jej krstne meno , takze to mame tazke priezvisko ani adresu nepozname , zistili sme meno matky otca . Tak patrame dalej drzte palce , ahojte 🙂

tortelinka
3. júl 2014

@jarushka_12 mňa zaujíma, či jeho adoptívní rodičia nevedia nič? my máme tiež doma adopča, a keď bude veľký, určite mu všetky info rodine posunieme