Hľadáme nájom, na čo si dať pozor?

3. máj 2021

Sme mladi rodičia s jedným dieťaťom, momentálne byvame u svokrovcov ale chceli by sme ísť do nájmu. Na čo si dať pozor (pri hľadaní, obhliadke, zmluve) ? Budem vďačná za každú radu

fantaghiro21
3. máj 2021

Príliš nízke zálohové platby....
Zmluva riadne popísaná.
Odpísať hodiny, ofotit
Celkovým stav nájmu, poškodenia

simsalabim
3. máj 2021

Mat zadefinovane, kedy vam predlozi prenajimatel vyuctovanie za rok a ze preplatky sa vracaju vam a k akemu datumu.
Tiez zadefinovat vysku kaucie a za akych podmienok sa vracia, co konkretnej "bezne opotrebovanie" a co uz nie.
Odfotit byt pri prevzati a pri odovzdavani - stav stien, nabytku, podlahy.... a podpisat obe strany.

patka06
3. máj 2021

súhlasím so všetkým vyššie
doplnila by som len: v nájomnej zmluve má byť uvedená výška zálohových platieb na energie ...aby pri vyúčtovaní bolo jasné - ľahko sa dalo prepočítať, koľko ste zaplatili a koľko spotrebovali,

oli18
3. máj 2021

Ja som byt prenajímala a kuchynský plyn a elektriku som na čas prenájmu dala prepísať na nájomníkov. Je to čistá práca, koľko spotrebuješ, toľko zaplatíš. Pri každoročnom vyúčtovaní nákladov správcovi som ukázala vyúčtovanie nájomníkom a keď išlo o ucelený kalendárny rok, preplatok, či nedoplatok patril nájomníkom. Rovnako, keď sa zvyšovali poplatky správcovi, o tú sumu sa im zvýšil poplatok. Moja provízia bola vždy rovnaká, ostatné náklady boli ich a mali prehľad, za čo platia.

ninusa221
3. máj 2021

Ja som bola hlupa že sme nedali že al bude preplatok tak nam idu€ určite sa spytaj ci nebudu niečo prerabat lebo akože nam teraz prerábajú a tu sa neda existovať takže mam chut sa zbalit a odist do teplých krajín urcite ked vam nepojde niečo hned volaj foť najlepšie je si pisať aby si mala dôkaz že niečo povedala poviem priklad - naša ide predávať ten byt a keď sme sa nasťahovali nešla nam hned tepla voda ( nad nami nikto nebyval) tak povedala že to zohľadní pri vyúčtovaní takže ak to predá chcem to do novej zmluvy...

dmk_1
4. máj 2021

Vsetko, co sa dohodnete, pisomne! Nic ustne, hoc aj mailom, sms.. Mne prisiel preplatok za plyn, majitel sa ma pytal, ci mi to posle alebo zaplatim nizsi najom, dohodli sme sa, ze to nechame na nedoplatok za elektrinu. Hadajte, kto si ziaden preplatok nepamatal, ked prisiel nedoplatok.. A na zaciatku sa opytat, ci bude chciet chodit na navstevy, kontroly, ako fungovali s predchadzajucimi najomnikmi.. V druhom byte mi prisli majitelia vtedy, ked som bola v sprche, otvorili si dvere a klopali mi na kupelnu, ze su tu. Ked som odchadzala z najmu, bola som na vikend mimo u rodicov, zavolali, ze idu teraz robit obhliadku zaujemcom a majitelka odkladala moje vyprane spodne pradlo z vesiaka do skrine....ale tak, skor to, ze na com sa dohodnete, vsetko pisomne, ta namaha dat na papier a podpisat sa potom vyplati, ustne dohoda ako keby ani nebola.
A prajem vela stastia pri hladani prenajmu s dietatom, nedajte sa odradit, ked sa vam dlhsie nebude darit najst, uz aj s tymto je dnes problem.