alebo ozaj sa neda zit bez nakupov lacnych handier a čačiek z temu,sheinu a podobnych stranok? Či vlastne čo ma je po tom,čo bude potom...či.?
Stojí za prečítanie aj zamyslenie...
https://www.attelier.sk/vyroba-oblecenia/....
https://www.attelier.sk/fakty-o-fast-fashion/
@janinah ja nechapem, ze ludia tie lacne smejdy na tony kupuju a cim maju menej penazi tym viac ich kupuju, asi aby nadobudli pocit hojnosti neviem 🤷🏼♀️ radsej si kupim 2-3 poriadne veci ako 20 hnusnych umelych handier :/ hlavne ze kopec zien opovrhuje sekacmi ako by to oni na seba/deti nedali, ze sa im to hnusi a potom nakupia taketo srakoriny a este aj deti do toho odpadu navlecu 🙈
Mame o tom vela informacii v akych podmienkach tam ludia pracuju, bez ochrannych pomococh, skoro nic im neplatia, zeny su tam nie ojedinele aj tercom sexualneho nasilia. Normalne v tych tovarnach ziju :/
Natalia Pazicka ma perfektne spracpvane videa a info na tuto temu aj pre tych, kt nevedia po anglicky. Ak po vzhliadnuty este nieco clovek objedna napr z vyssie spomenutych stranok, tak je bud totalny ignorant alebo uplny hlupak.
@milanemila a plus k tomu su to materiály, z ktorých sa do tela uvoľňuje kadečo 🤷 Ja tomuto tiež nerozumiem 🙈
Ja sice suhlasim a neobjednavam z tyhto cinskym stranok ale fast fashion je v podstate vsade a ja nemam peniaze na extremne drahe kvalitne oblecenie urcite nie pre celu rodinu...ale na druhej strane ka oblecenie celkovo kupujem striedmo iba toco naozaj potrebujem a nosim to do znicenia b podstate
Ja sice na Temu, Shein nenakupujem,ale mam otazku, vy si vsetky kupujete len slovensku handmade tvorbu? Nenakupujete v beznych retazcoch typu HM a pod? Lebo pri slovenskych platoch, vysokych hypotekach si sotva priemerna rodina s detmi moze dovolit kazdemu urobit satnik v style slow fashion za stovky eur.
A o sekacoch pomlcim. Mozno vo vasom okoli mate take,kde stoji za to nakupovat. Ale pre mna dat za noseny svetrik z Lidla tolko,co za novy nema nic spolocne s myslienkou recyklacie. Nehovoriac o flakatych,dierkovanych,zatuchnutych veciach v cenach ako z obchodu. A to mi mozete verit,ze som tam bola x krat,ked som nieco pre seba,ci pre deti hladala. Vzdy som potom nabehla do OC a kupila tam. Je to len cista ryza na ludoch,ktori sa snazia rozmyslat ekologicky.
@luteam ano to co pises je cesta. U nas sa tiez nekupuje vsetko handmade slow fashion atd, ale snazim sa kupit vec, kt je aspon trochu “ lepsia” alebo kludne z druhej ruky. Pripadne kupim aj fast fashion ako next, lindex, newbie detom, ale su to veci kt ked donosia su v takom stave, ze este ich aj 2 deti po nich mozu nosit. Toto je pre mna cesta, kupovat menej alebo aspon veci posuvat dalej, lebo hlavne to detske oblecenie tak rychlo deti vyrastu 🤷🏼♀️ Mam velmi rada napriklad znacku vtacatko a aj rozne skandinavske znacky sa snazia pouzivat recyklovane materialy a viac fer vyrobu. Vsetko je o snahe urobit aspon nieco, nikto nie je 100%ny. My zas vela lietame, co je neekologicke, ale snazime sa potom robit veci lepsie v inych sferach.
Na Slovensku ludia nie su schopni ani separovat odpad, co je uplne primitivna a zakladna vec, tak ja sa ani nedivim ocareniu z temu a podobne 🙈
@iwesska nejde o to kupovať iba slow fashion značky ak na to nemám.... v tomto prípade ide o to rozmyslieť si co kúpim aj sveter z hm môže byť slow fashion ak ho vynosim- rozumej oblečiem si ho veľa krat + donosim nadoma - je rozdiel obliecť si vec 2x a vyhodiť alebo obliecť ju 100x a vyhodiť a o to druhe ide pri slowfashion.
Pri nákupe si rozmyslieť ci potrebujem ďalšie rifle a nestačí mi tých 5,10,20 co mam doma ....
A hlavne vyberať si oblečenie co reálne vynosim nie módne výkriky co si oblečiem 2x a vyhodím, oblečenie co materialovo vydrží, nie také co drží iba silou vôle pokope a po prvom praní sa rozpadne.
K sekacom ja ich milujem mam odtiaľ kopu kvalitných veci za pár korún- nerobím to preto aby som usetrila ale z ekologického hľadiska a aj módneho- sú tam značky co na SR nekúpim bezne a bonus už niekto tu vec predtým opral čiže žiadne prekvapenie ze mne sa v práčke rozpadne. Mam odtiaľ plno veci z lanu, vlny, merina, hodvábu- skratka z kvalitných prírodných materiálov co vydrzia roky.
@iwesska k sekacom ti sem prilozim foto, vsetky tieto veci su zo sekaca. Znacky next, gap, name it, hmko a este nejaka anglicka co som nepoznala. Najdrahsia vec je tam bundicka za 6,50🤷🏼♀️ ziadne dierky, flaky ani nic podobne.
ja si v sekacoch neviem vybrat, mne to vsetko pride ako veci ktore nie su v mode a vidno, ze uz svoju slavu maju za sebou, pokial vyslovene nekupujem nejake basic kusky.
Ja som za posledný rok nekúpila v klasickom obchode nič na oblečenie, všetko len z druhej ruky, pre seba aj pre deti. V sekači alebo bazariku v. Avšak teraz som prvýkrát objednala zo shein košíky do fritezy a hrebeň na kučeravé vlasy 🫣
@milanemila Nataliu Pazicku nemozem ani citit odkedy uplne nechutne promovala menstruacne nohavicky a v podstate ziadne vyhody ani fakty k tomu nepovedala, len chcela na seba upozornit, ze ma zlavovy kod … nic v zivote netreba prehanat - rovnako ako si viem kupit drahe veci na viac sezon, nemam problem si kupit lacnejsie na jednu/dve sezony.
@iwesska nenakupujem v Temu ale ani HM a už vôbec nenakupujem v slovenských a českých slow fashion značkách z dôvodu že tie veci sú nenormálne škaredé a vo vreci chodit nemôžem. Nakupujem v tchibo kde veci vydrzia roky (jasne že tiež z Ázie aké aspoň to vydrží) a potom na remixshope tam nie sú lacne veci ale sú tam značky ktoré nie sú bežne v nákupných centrách v SR velmi casto s visackami. V textil house nenakupujem keď mi povedali že to čo majú vo výklade nie je na predaj.
Cestou je podľa mna striedmosť a nakupovať s rozumom.
A úplná ignorácia čínskych smejdackych e-shopov.
@malasandrika ja to beriem tak, ze si vyberiem aj od nej obsah kt je pre mna prinosny. Ak ma robit zadarmo obsah, kt edukuje ludi, tak rozumiem tomu, ze musi mat aj nejake platene spoluprace na produkty, kt sa mne nemusia vzdy pacit, ale napriklad u nej na profile je toho naozaj minimum. Ja memstruacne nohavicky nepouzivam, mne sa to hnusi rovnako ako vlozky 🤷🏼♀️ ale teda vela zenam vyhovuju a je fakt, ze sa tvori menej odpadu ako s jednorazovymi menstruacnymi pomockami. Citala som ale aj info vyvolavajuce otazniky co sa tyka vlaken pouzitych v tychto nohavickach a ci nemozu byt skodlive, zrejme sa ukaze az casom.
@milanemila No ked sa ti tam podari nakupit pre pubertakov v rovnakej kvalite,daj mi vediet😉 Jasne,ze babatkovske veci su ako nove,vsak kopu z nich tie deti ani neobliekli,kym taky teenager to uz znosi riadne. Pre babatka som aj ja z bazaru nakupila vela peknych kuskov,ale ti,co maju starsie deti,ti potvrdia,ze je jednoduchsie ist do obchodu a vybrat tam,ako sa hrabat v ozmolenych,spratych,flakatych veciach. A zarazilo ma,ze bolo jedno,ci som prisla,ked bol novy tovar,alebo vypredaj. Ta kvalita nebola o nic vyssia. Pre seba som chcela nejake topy,saty...rad radom samy polyester, bavlna ziadna...Neviem ozaj kam chodite na tie super materialy.
Ale ano s tym vynosenim mas pravdu. Ja aj deti to mame tak nastavene,ze to vsetko znosime.
@iwesska moja mama je sekacovy maniak, ona vzdy nieco vyknura 😂 aj pre mna aj pre mojho muza a aj pre 20r brata. Akoze da sa, ale asi treba mat aj stastie a chapem ze cloveku sa nie vzdy chce prist niekam 10x a mozno 3x mat stastie na nieco super. Teraz mi napriklad doniesla krasne lanove saty zo spoluprace nejakeho navrhara a hmka, muzovi hugo boss pulover, ale ano suhlasim, ze pre male deti sa kupuje jednoduchsie. Mne to robi radost, ze na jednej strane si kupim kvalitny novy vlneny kabat za 500e a kludne si k nemu obleciem bluzku za 5 zo sekaca 🙂 treba najst balans vo vsetkom a ako som pisala vyssie nikto nie je 100%ny.
@luteam stránky uvedené hore nie sú fast fashion, ale ultra fast fashion. Ja tiež deťom kúpim napríklad v H&m lebo nemám na udržateľné značky, ale oni tie šaty vynosia do zodratia a potom sa ešte dedia. A kupujem fakt iba to čo potrebujeme.
@iwesska nie, určite každý nenakupuje slovenské handmade, ale treba nakupovať vedome a iba to čo potrebujem a na milión % vynosím
@klementinka58 záleží od sekáča,aj u nás je taký,že dámske veci vyzerajú ako z 1970teho...
@malasandrika mám taký dojem,že na Slovensku už nie je influencerka,ktorá to nepromuje.......ak nemáš "kódik" na menštr.nohavičky,nie si cool influ....😖
@rozculena ach presne, pritom to podľa mňa je bio eko enviro len a len z hľadiska výrobcu, ale na náklady, ktoré vynaloží spotrebiteľ sa nepozerá.
A bludy ako prať krvavé nohavičky v rukách no fuj.
@milanemila Presne, kazdy den po robote sa mi nejako nechce travit cas v sekaci😄 Kedysi som si tam kupovala vela peknych veci,ale ja mam pocit,ze odkedy ma Textil House u nas takmer monopol,tak to tam stoji za dve veci. A to som obehla rozne pobocky. Bola som aj v "Nosene", akoze vyssia kvalita,co sa cistoty tyka,ale ceny uplne prestrelene. Vobec som nemala pocit,ze som v sekaci,ale v beznom butiku. Tak bohuzial som si kupila lahku bavlnenu koselu v Tescu,ktoru asi sili deti v Bangladesi🤷♀️
dovolím si priložiť link na príbuznú tému, diskusiu...
https://www.modrykonik.sk/forum/moda-a-oblecenie/neminimalisticky-satnik/?page=2&scrollto=first
@janinah konečne normálna téma kde sa riešia reálne problémy,nie či je pes stastNy v útulku a či s môže pes v teple prevážať v aute.
k téme,my žiadne haraburdy nepodporujeme neznášam tieto gýče z Alí a pod lacných obchodov,čo vydrží tak mesiac.
ale k tej detskej práci sa musí si problém vyriešiť komplexne,ak nebudú deti môcť v rozv krajinách pracovať tak horšie k ich rodičia ponúknu na prpstituciu.
@ktochytavzite ahoj, situácia s globálnym otepľovaním a stavom planéty je alarmujúca....(Táto téma sa netýka len tex. priemyslu a zneužívanie detí v ňom) Problematika sa týka každého jedného z nás a každého kúska v našej domácnosti. Podlahy, nábytok, chladničky, potraviny, elektrické zubné kefky, vozidlo, telefón, počítač, kozmetika, čistiace potreby, prášky na pranie, liečivá, hračky pre deti, vybavenie do školy, knihy... Made in China, Bangladesh, India... Môj názor je takýto: Je to veľká téma na hodiny a hodiny diskusie. Napr. môj šatník 70% second hand. V second hand nakupujem minimálne od roku 1993. Kvalitné Levis jeans, Puma mikina za 50-100 korún v tej dobe....Mnohí sa dnes hrdia aké to je ekologické a šetrí to planétu. Skutočne? Kým sa tovar zhrnie do centrály, vytriedi, šup s ním do kamióna, alebo lodného kontajnera a hajde cez pol Európy napr. na Slovensko. Aj Viktor Vincze je veľmi aktívny v ekologickej prevencii a všade spomenie svoj oblek zo second handu, svojho času sa fotil na skládkach, miluje cestovať MHD, vlakom. Ok, čiastočne možno... Ale nikdy som mu to úprimne neverila. Skús pozrieť google v akom vozidle sa vyváža so svojou rodinou. Jeho manželka? Prezentuje slovenských návrhárov v každom vyjadrení, ako ich podporuje. Skutočne? Polovicu modelov má zadarmo. Na rukách sa jej lesknú toť slávne Apple watch. Ktoré ázijské detské ručičky jej ich poskladali dokopy? Aký kus sveta prešli? Pokračujem ďalej. Ja nemám soc. siete okrem MK. Viem však od kamarátky, ako sa kedysi rozčúlila nad IG príspevkami Barbary a Tamary Heribanových. Tiež veľké propagátorky a ambasádorky kampane Who made your (my) clothes? Skutočne? Tamara má bežne v šatníku aj kúsky z H&M, Zary, Manga... Barbara propagovala Lindex a kupóny k nákupu 🤨 Tieto firmy zneužívajú detskú prácu, neľudsky zaobchádzajú so zamestnancami.... Nosia kúsky značky Nehera. Kuk eshop a ceny produktov. Svetové! Šité na Slovensku. Len tak zo zaujímavosti by som rada vedela, či aj krajčírky vidia na výplatnej páske svetovú mzdu. Kristína Tormová patrí do tejto skupinky tiež. Jej známe pruhované tričká, tiež v tej istej kampani. Skutočne? Navrhnuté na Slovensku, ušité v Portugalsku. Fakt pobavilo. Derú sa mi otázky na jazyk: Kto ich tam asi ušil? Prečo tie tričká nešijú ženy na Slovensku? Ideme ďalej. Ivana Gáborík, propagátorka koženej obuvi Ecco. Keď ju stretneš v Trenčíne má bežne obuté topánky Guess, Armani atď. Tiež sa svojho času (dávnejšie) odfotila s vrecom plným odpadkov. Neverím, že jej Marián dovolil naložiť ho do toho žltého tátoša... Pokračujem... Krásne kožené kabelky Ľúbivé. Jednu som si kúpila, priamo v predajni, v Trnave, celá happy, ako podporím slovenský obchod, výrobok. Skutočne? Úsmev mi zamrzol, keď mi predavačka oznámila, že sa šijú v Taliansku.. Hm, za tú prijateľnú cenu, materiál, doprava, cena práce šičky, prenájom priestoru v Trnave, vedenie eshopu, plat predavačky, odvody... = Uvažujem nahlas= kto ich tam asi tak šije, v akých podmienkach, a za akú mzdu? Ktorý biedny garbiar z Pakistanu tú kožu tak krásne zafarbil?
Kozmetika a ja= používam kozmetiku Anne Marie Borlind, aj slnečnú ochranu, ktorá nepoškodzuje život, ekosystém v moriach a oceánoch. Pozri eshop ceny. Ktorá z mamičiek, ak zarába cca 1000 eur v čistom+2, 3 deti si to dovolí len tak kúpiť na celé leto ? Som toho názoru, že rozhoduje aj cena. Napriek tomu, že nechcem túto tému "obracať na peniaze", skutočne si myslím, ak by každá domácnosť mala voliť bio, eko, earth friendly product, pán manžel musí mať plat v čistom 10 tisíc €. Otázne je, či sa daný dopyt dá uspokojiť ponukou slovenskej produkcie, výrobcov. Odpoveď asi tušíš. Stačí si pozrieť ponuku a cenu ľanového oblečenia pre deti, ľanové plachty, obliečky na sashe a hneď mám v tom jasno. Ľan z Litvy, softsheel nevedno odkiaľ, biobavlna z Nemecka... Ceny? Možno tie vyššie, nie veľmi dostupné pre priemernú slovenskú rodinku. Pár dní späť bola diskusia na MK, prečo ľudia kupujú deťom nové veci a nie z druhej ruky. Názory sa rôznili, zdvihla sa aj vlna odporu a výsmechu. Myslím si, že každá žena, mamička mala svoj kúsok pravdy. Za mňa, čo môžem urobiť? Triediť odpad, triedim, (snažím sa nevytvárať zbytočný odpad, máme vlastnú záhradu, konzumujeme minimum mäsa, zachytávame dažďovú vodu...) aj keď napr. susedia hádžu do nádoby na sklo zavárané uhorky z roku 1997 z pivnice. Keď som sa suseda opýtala prečo, vieš si predstaviť tú odpoveď... Vlastne hádžu do kontajnerov čo príde pod ruku. Nie, ešte sa to nenaučili... Vysadila som kvety pred bytovkou. Suseda do nich hádže ohorky s cigariet, keď som ju poprosila aby ich hádzala do plechovky na svojom balkóne, poslala ma do P.... veď vieš kam 😏 Len tak pre info, ohorok sa rozkladá cca 15 rokov, obsahujé plasty, vstrebávajúce sa do pôdy a spodnej vody 😒 Takto by som tu mohla pokračovať do vianoc. Robím maximum možné. Niekedy mi je však smutno. Chodím pravidelne na jarné upratovanie okolo Váhu a iné dobrovoľnícke aktivity. Rok čo rok je toho odpadu viac. Ešte stále ma to baví, lebo mi záleží na tom, v akom prostredí žijem a viem, že som pridala ruku k dielu. Úprimne však vo svojom vnútri neverím, že to bude lepšie. Hlavne, ak si pozriem nejaký dokument... Som realista. Korupcia vlád, zákonodarcov, absolútna absencia odborov a chorý systém.... úprimne si myslím, to, že ak ja nekupujem fast fashion, tričká za 3 eurá, a zvonové nohavice, situáciu nevyrieši. Pomôže, stále je to však málo 🤷♀️ Prikladám zaujímavé linky, na iný pohľad, možno zaujme...
https://www.csfd.cz/film/51245-the-true-cost/pr...
https://cubestudio.sk/2013/09/aka-je-skutocna-c...
https://index.sme.sk/c/22484804/nehera-okopirov...
Nájdi na youtube Coca cola greenwashing dokument
https://www.google.com/amp/s/amp.dw.com/en/coca...
https://openiazoch.zoznam.sk/energetika/havaria...
https://www.envirostopa.sk/l/istrochem-casovana...
Daj si do youtube (nedá sa mi skopírovať)
Fake- Aktivistin sammelt angeblich Strand- Mull
https://lepsiden.sk/greenwashing-alebo-zelene-k...
https://www.martinus.sk/?uItem=716671
https://www.worldnoashtray.com/sk/fakty-o-ohork...
ja ti to mám takto...Keď sa povie A, rada si pomenujem aj B + C. Cieľom je zamyslieť sa, ako sa dajú veci robiť lepšie, efektívnejšie, ako môžem prispieť ja mojou aktivitou. Ideálny stav by bol, ak by sa tovar nevyrábal, odpad netvoril. Predchádzanie, prevencia. Pri dnešnom konzume utópia. Netýka sa to len oblečenia, ale každého jedného segmentu bez výnimky, tak ako som písala vyššie. Napr. elektro- odpad. Moja svokra má 44 ročnú práčku Tatramatku v pivničnej práčovni, ktorá stále funguje. My máme počas 12 rokov v byte druhú práčku, druhú umývačku, tretí kávovar, druhú žehličku. Vytvorili sme zbytočne veľa odpadu. Úprimne. Ale mám na výber? Keby sa vyrábala kvalita, tak mám 1 práčku na celý život. Nie je mojou chybou, že sa výrobky vyrábajú s limitom spotreby, zapnutia a vypnutia za účelom kvantity a dopytu. Vlastník korporácie vyrobí viac- zarobí viac. Ľahká rovnica. Ryba smrdí od hlavy.
Prikladám ešte linky:
v tomto dokumente sa hovorí aj o pieskovaní riflí, zakázané v EÚ. Značky podajú vyhlásenie, sú pred verejnosťou chrumkavé, ono to tak krásne na papieri vyzerá. Realita však poukazuje na opak...
https://www.youtube.com/watch?v=qFEs0uDp_BQchemikálie a toxicita odevov:
https://www.youtube.com/watch?v=nQdonJ8yE1kVýborné riešenie odpadu tu 👍 Nechaj sa prekvapiť, čo sa z odpadu vyrába, vo finále paráda:
https://www.youtube.com/watch?v=4fkbQynfSyY
Na záver si dovolím citovať vyjadrenie Mgr. Silvestra Trnovca, PhD, z ústavu Orientalistiky SAV: Osobne považujem za absolútne tragické, že v 21. storočí pri ťažbe lítia či kobaltu, bez ktorých si náš štandardný život s elektronikou už nevieme predstaviť, pracujú ľudia v Kongu a Zimbabwe často v otrockých podmienkach, dochádza k zneužívaniu detí a ľudskej práce. Ľudsko-právne organizácie už roky upozorňujú na to, že náš blahobyt či prechod k zeleným energiám nemôžu byť budované na chrbtoch ľudí v regiónoch subharskej Afriky! (rozhovor Prečo stále veríme mýtom o Afrike? v časopise Téma 51-52/2021, str. 42)
Europoslancii, zákonodarcovia, výrobcovia o tom nevedia? Neverím! Kto sa bije do hrude pýchou greendealu je veľmi krátkozraký a nevedomý človek...
Takže Quo vadis? alebo Homo homini lupus?
@jamimo ahoj ďakujem za obsiahly komentár.Tak ťažko to je,j osobne si myslím že stačí ak človek menej minie v zmysle menej haraburd,pre deti detto ja Nór mám tričko aj 10r keď je kvalitne a nadčasové tak mi nevadí že ho nosím 10r.my. Veľa veci mám po susedoch pre deti.
Podľa min je naozaj všetko o skromnosti,a nezgadzovat s zbytočne haraburdami.Ale s tou detskou prácou je to ťažšie keďže tie deti lebo skôr rodín sú odkázané na ten príjem,ja si pamätám mňa po diét tiež sme sa doma nadreli od mojich 10r z toho máme skoro všetci moji spolužiaci zničené chrbtice.Tej chudobe sa d ťažko pomôcť,osobne si ale myslím že lepšie je tým deťom v prci ako keď och rodičia potom predávajú za sex otrokov
https://www.attelier.sk/detska-praca/