Farmaceutický reprezentant.Ako to funguje organizačne?

rebeka1977
9. jan 2011

Mam 33rokov, dve deti, mladsia ma 1,5 roka. Chcela by som nastupit do prace. Mam svoju povodnu, som vysokoslkolsky pedagog, Ing.,PhD v odbore materialove inzinierstvo, mam za sebou 4 semestre chemie, statnicu z AJ, aktivne hovorim NJ, a pokrocilo ovladam PC. Mam rada pracu s ludmi, priam ju milujem, som rada v pohybe, rada vybavuje, diskutujem, organizujem. mam za sebou organizaciu dvoch uspesnych medzinarodnych konferencii ako jeden z hlavnych organizatorov. Pocas MD sme mali s manzelom maly internetovy obchodik, ktory som uspesne viedla, no koli nedostatku casu sme to zrusili. Preco toto vsetko tu vypisujem? Chcela by som pracovat ako farmaceuticky reprezentat. Ak su tu mamicky i nemamicky, ktore su zamestnane v tomto obore, velmi uvitam ich skusenosti. Ako to funguje oragizacne...proste akykolvek prispevok bude pre mna velmi uzitocny a cenny. Vopred vam vsetkym velmi dakujem.

mamutka
10. jan 2011

@rebeka1977 ahoj, poznala som pani, ktora mala na to idealne predpoklady, ale vzdala to, koli detom....po prvych tyzdnoch zistila, ze nemoze pracovat do vecera, organizovat stretnutia, chodit s klientami po kongresoch a vyletoch, lebo by jej deti chybali a ona by chybala im.....nemala k dispozicii babicku na strazenie po veceroch a manzel bol tiez vytazeny. Snad sa ti podari u vas v regione najst firmu, kde by nevyzadovali nadcasy a pracu cez vikendy ( kongresy a pod. ) ale co ja poznam ludi, tak ti musia v tomto obore pracovat aj v case, kedy my ostatni uz mozeme byt s rodinou 😔

rebeka1977
autor
10. jan 2011

@mamutka no super ☹ ....ved uvidim, mozno ma potesi viacej ina odpoved 😖 ....kazdopadne dakujem moc

kathynka
10. jan 2011

@rebeka1977 ahoj, ja ta tiez nepotesim...ja som pracovala ako reprezentant pre najvacsiu slovensku farma firmu a skoncila som po 7 mesiacoch na praskoch...a to som slobodna, nemam ziadne zavazky, takze kludne som tomu mohla obetovat cely cas...lenze predsa len mam aj svoj sukromny zivot a to sa nedalo absolutne sklbit...kolegov po slovensku som mala fakt perfektnych, o to pokoj...ale videli sme sa len na mitingoch raz za cas, takze psychicka podpora bola len po telefone...je sice super, ze dostanes auto aj na sukromne ucely, to iste sa tyka mobilu a pc...super je aj to, ze si sam sebe panom v terene, nie je to stereotypna praca...lenze roboty jak na kostole...a to ja som mala este vyhodu, ze som z BA a rano som sa budila rovno do mojho prideleneho regionu...ale kolegovia z inych kutov SR museli dakedy rano prejst aj 200km...citala som si, ze mas fakt super predpoklady, si organizacny typ...lenze zhora su strasne tlaky, podla mna je to robota pre ludi bez chrbtovej kosti...nanutit magistre obrovske objemy liekov, ked ti da ona svoje argumenty preco sa to neda, a ty napriek tomu musis ist do nej, preco sa to da, mi pride fakt neludske...len aby si splnila cislo...a samozrejme mas narvane auto materialom, ktory musis na lekarni vystavit, tam sa znova stretavas s odporom a znova si to musis obhajit, casto ide o obrovske prpagacne monstra...a ked si myslis, ze o 17tej dojdes domov a vylozis si nohy, ze ti konecne padla, tak tu sa robota este len zacina...treba pisat suhrny, musis si robit pripravy, musis mat presne plany, co do ktorej lekarne chces dostat...a ked ti pride mail 21.30 od sefky, ze chce okamzite taku a taku tabulku, tak ta moze roztrhnut...a este aj cez vlastnu dovolenku budes mat zvlastny tik, ze potrebujes otvorit comp, co sa nove deje....nijako ta nechcem urcite podcenovat, su ludia co to zvladaju, len vravim, ze je to fakt tazke a pri 2 malych detoch ani nehovorim...u nas to nezvladali chlapi jak hory...neviem, aka je praca reprezentanta, co ma na starosti lekarov a nie lekarne...ale viem, ze u nas to ani taki reprezentanti velmi nezvladali...ku koncu kvartalu chodili zo zufalstva za nami, nech pripomenieme aj ich produkty v lekarni...a teraz je konkurencia vsade tak strasne tvrda, ze to chce vazne pevne nervy a hlavne zaklad je vybudovat si co mozno najlepsie vztahy s dotycnymi osobami, s ktorymi jednas...lebo ak maju nahodou zlu skusenost s predchadzajucim reprezentantom, tak cela tvoja firma je v zlom svetle a bude ti riadne dlho trvat, kym to napravis...a sklbit krasne ludske vztahy a zaroven si ist tvrdo za svojim cislom je niekedy naozaj velmi tazke...ved keby si este nieco chcela sa opytat, tak kludne...a teda prepac, ze som ti asi pokazila idealy o praci, ktoru by si chcela robit...

denduska
10. jan 2011

@rebeka1977 ja nie som sice farm.reprezentant ale mame dost znamych a kamaratov z tohto odboru. Podla toho co pises mas najlepsie predpoklady 😉 a myslim ze by si sa uplatnila aj na lepsej pozici v ramci firmy, napr. produktovy manazer, manazer predaja atd. Ale co pisala mamutka, je bohuzial pravda. Robota od 8.-9.rana do 7.vecer je bezna. plus fuuuuurt cestuju krizom krazom minimalne cez cele Slovensko. Vikendy zvacsa plne, piatok sobota seminare. Na druhej strane je to naozaj velmi pekne zaplatene a su aj firmy, ktore ti umoznia jeden den v tyzdni home-office alebo nejaku inu vyhodu ak mas rodinu 😉

amdeis
10. jan 2011

Tato praca nie je ani tak o tvojich predpokladoch ale o schopnosti predat a ked ta vyhodia dverami tak sa vratis s darcekom oknom. Robila som niekolko rokov vo farma biznise aj ako rep a uz nikdy viac. Cely den behat po doktoroch, cakat v cakarnach kde na teba pacienti zazeraju, lebo vedia, ze sa predbehnes. Mna raz chceli aj zbit. Lekari su arogantni a vypocitavi (cest vynimkam) a uz maju pripraveny zoznam co potrebuju zaplatit. Potom su aj mladi doktorikovia - vychcalci, co si myslia, ze sa s nimi vyspis aby ti predpisovali lieky. 🙄 V robote na teba neustale len tlacia aby si viac predaval. No ale skus robit liek, ktory je horsi a ty ho tlac doktorom. Napriklad horsi liek pre deti. Mas deti tak si to otoc, ze nejaky uplatny doktor tvojmu dietatu predpise nie prave ten najvhodnejsi liek len preto, lebo bol pri mori. O pol noci som musela vozit pripitych VIP klientov, cez vikendy mitingy, pretoze cez tyzden musis robit. Mobil mozes vypnut az o 9 vecer. Rozne sympozia a akcie pre klientov. Byt repom je velmi nevdacne. Ak uz mas stalu klientelu, ktora ti pise lieky tak sa uz vezies. Myslim, ze lepsie je sediev v office ako byt v terene. I ked je pravda, ze to auto je super a ty si podla seba pises dennik jazd. No musis si zvazit vyhody a nevyhody. Ja som bola slobodna a bez zavazkov a bolo to fajn, kym mi sef nepovedal, ze bud mu dam alebo mozem ist. Tak som sla.

rebeka1977
autor
10. jan 2011

@amdeis Ufff.....moja mam je prakticka lekarka, sestra bude o pol roka tiez - preberie ambulanciu, krstna mam je toez praktick alekarka....ale poviem ti pravdu, ze viacej ako pero, zosit...ci blbu lacnu kanvicu na kavu veru ani jedn anedostala a to nehovorim nebodaj, ze by jej niekto nukal peniaze,alebo dovolenku....neexistuje....takze ja snad ani neverim, ze nieco take je pravda?????? A co sa tyka tej prace.....hmm, tak ja chrbtovu kost mam!!!! no ved uvidim, ci dostanem aspon nejaku povzbudivejsiu spravu. A ten office by tiez nebol asi zly, a keby tak sa dalo robit aj z domu...wau!!!

sjuzi
10. jan 2011

@rebeka1977 ja som tiež pracovala určitú dobu ako repka... a poviem ti... nie je to sranda, teda svojim kolegyniam s deckami, som absolútne nezávidela...
Ja som chodila dosť vyflusnutá domov a keby mi ešte deti pišťali za ušami a mala by som sa s nimi hrať, tak neviem, asi by som si to hodila... 😒

Ja som pritom navštevovala len doktorov, čiže som nemusela tlačiť čísla, ale i tak som musela mať potvrdenky od lekárov za prevzatie vzoriek, musela som od nich mámiť kadejaké kartičky, kde si zaznamenávali nastavenie pacientov na naše výrobky (si vieš predstaviť, že mnohí tie rôzne letáky od reps rovno hodia do koša a vzorky si nechajú... 😝 ).
Potom tiež to pretláčanie sa cez čakárne... chvíľu si plná entuziazmu, ale po takom polroku ťa to riadne žerie, ľudia hádžu poznámky, niektorí sa riadne obujú do teba... Snažila som sa síce maskovať ako sa dalo, no niekedy bolo treba doniesť väčšie materiály, plagáty do čakární, ordinácii a to sa už len tak schovať nedalo a ľudia ťa odhalili.

Stretla som sa i s tým, že som si so súhlasom doktora vylepila plagát v čakárni a ako som odchádzala, tak som si všimla, že ľudia nas.... ho strhli a hodili do koša...
Čo sa týka prac.času, ten je super, ako si zariadiš, tak máš... do vzdialenejších miest od bydliska som štartovala skoro ráno, pred 7mou... aby som sa vrátila v norm.čase... mnohých doktorov vybavíš viacerých naraz na klinikách, v súkr.zariadeniach, nemocniciach, kde si môžeš urobiť takú prezentáciu...
Nehovorím, s mnohými som mala pekné vzťahy, na niektorých sa doteraz obraciam so súkr.problémami zdravotnými... ale mnohí ma brali ako jednu z mnohých a keď zistili, že naša firma im prachy dávať nebude, tak sa odmietali aj stretávať...
Kongresy sme mali možno 3x do roka, to sa ešte dalo.
Ale mítingy boli každý mesiac, niekedy aj 2-dňové - vždy v ČR, keďže sme ako firma patrili pod Prahu. Čiže si vieš predstaviť to cestovanie a pod...
Ďalšia vec: materiály sme si museli chodiť sami nakladať raz týždenne do BA, sklad príručný, sama na vozíku vyniesť niekoľko krabíc do auta, potom doma nabaliť z toho tašky pre doktorov... čiže ďalší čas strávený nad prácou...
V čase, keď som ja pracovala ako rep, čo bolo tak 5 rokov dozadu, tak sme nemali k dispo notebooky, tak sme všetky reporty museli faxovať, šéfovci chceli po nás dopredu naplánované a vytelefonované schôdzky s lekármi na celý týždeň... takže počas obchôdzok po lekároch, som v aute vytelefonovávala ďalšie stretnutia, kde som sa vždy takto dopredu ohlásila...
No poviem ti... si síce pánom svojho času, ale musíš v ňom toho toľko postíhať, že si to ani veľmi nevychutnáš...
A počula som, že v dnešnej dobe už je aj kontrola z firmy hustejšia, čiže možností ako sa uliať ubúda... gpsko ťa odhalí, kde sa zrovna nachádzaš... takže aj keby si si napr. jeden deň "nadrobila" kontakty a druhý deň mala voľno, tak ti to asi neprejde... 😝

Ja som aj uvažovala po prvej rodičovskej ísť robiť repku, ale keď som si to vzala reálne, tak by som mala len nervy asi... a hlavne za volantom je to nebezpečné... cestuješ v každom počasí, či je snehová kalamita, hmla, poľadovica, nikto ti žiadne úľavy tolerovať nebude... :-/

amdeis
10. jan 2011

rebeka1977 nech my napiseme cokolvek je len na tebe ako sa rozhodnes. Pokial mas chut a nejaku moznost robit repa skus to. Uvidis ako sa ti to bude pacit a mozno natrafis na este nejaku tu slusnu firmu, ktora si cti cloveka. A ak by sa ti to z nejakeho dovodu nepacilo vzdy mozes odist. Su repoovia, ktori to robia roky a su spokojni. 😉

inkinka
10. jan 2011

@rebeka1977 ani ja ta nepotesim. Mali sme far. reprezentanta v rodine, zena ho skoro nevidala, skoncil s tym asi po roku.@kathynka to opisala velmi dobre...a pri tvojich skills neviem, ci by ta to odborne naplnalo.

jankaku
10. jan 2011

baby a co hovorite na poziciu ako napr. monitor klinickych studii...uz som to s rebekou rozoberala...podla mna to vyzera na fajn pracu...

jankaku
10. jan 2011

baby a co hovorite na poziciu ako napr. monitor klinickych studii...uz som to s rebekou rozoberala...podla mna to vyzera na fajn pracu...ale je to vo farme a celkom to vyzera aj dynamicky 😉

sjuzi
11. jan 2011

@rebeka1977 ešte ma napadá, keď pozerám na tvoj profil, že možno by si mohla hľadať pozície typu školiteľ/tréner. To je tiež dosť samostatná pozícia, sú tam možnosti aj založenia živnosti, ak máš k dispo svoje auto.

Ja som takto pracovala po skončení pozície repky a určite by som šla znova do toho. Síce som bola zamestnaná u firmy (kde som predtým pôsobila ako rep), ale výhoda bola tá, že som mohla pracovať aj doma v prípravnom období, keď si pripravuješ prezentácie, materiály pre účastníkov seminárov (ja som pripravovala a prekladala rôzne brožúrky, letáky, ktoré sme na školeniach rozdávali). Dnes sú možnosti, kedy ti firma všetko môže posielať mailom, materiály posielať kuriérom... (záleží aj podľa tvojho bydliska)
A potom som si len dohodla termíny školení, počty účastníkov, catering atd... a tí ľudia chodili za mnou, nemusela som sa naháňať a tlačiť niekde v čakárňach... 😉 🙂
A je to vhodná práca aj pre toho, kto nie je zrovna najzručnejší obchodník, ale vie pracovať so slovom, odovzdávať informácie, prezentovať sa... mne to vyhovovalo.
A sú rôzne oblasti, kde môžeš pôsobiť, nielen ako školiteľka na firemné produkty. Sú aj spoločnosti, ktoré zamestnávajú na živnosť externých trénerov a pripravujú školenia na základe dopytu iných firiem zvonka: napr. nejaká spoločnosť potrebuje preškoliť predajné techniky, alebo prezentačné zručnosti.... a podľa toho si pripravujú témy...

Nevýhodu však vidím akurát v tom, že ak ochorieš a máš dopredu stanovený určitý tourplan školení - dohodnuté termíny, tak môže nastať problém... lebo ťa nebude mať kto nahradiť a s presúvaním termínov môže byť problém... ale to závisí aj od toho, ako by si bola vyťažená...
Ja som mala niekedy jedno 2-hodinové školenie za celý deň, niekedy 4x 2-hodinovky... 😉

jujinka14
11. júl 2013

ahojte, chcem sa spýtať ako je práca platena, je to provízny systém ?

kathynka
11. júl 2013

@jujinka14 vacsinou je to fixny plat + kvartalne odmeny podla splnenia planu...

959touareg
11. júl 2013

@rebeka1977
chcela som ti nieco napisat, no nizsie citam, ze si vyrastala a doteraz zijes v rodine lekarov a im pribuznym, takze to nema vyznam ti tu nieco pisat. asi by si to nechapala. pretoze keby ano, tak by ta ani nenapadlo to, co spekulejes ze budes robit. 😒

rebeka1977
autor
14. júl 2013

@959touareg dik, uz vsetko chapem a uz dva roky som zamestana niekde uplne inde. Mas pravdu...uplne tusim, co si mi chcela napisat, ved ma aj odhovarali. Veru teraz by ma tam uz nik nedostal.

959touareg
14. júl 2013

@rebeka1977
vsakze. ja by som tiez nikdy v zivote nerobila vo farmapriemysle, tiez v zdravotnictve ako lekar. nemam na to zaludok. asi teda vies co tym myslim. nie ze sa bojim krvi, rezania, operaci...ale z niecoho ineho by sa mi zdvihol zaludok a doteraz aj zdviha.
vela stastia ti prajem v praci aj v osobnom zivote. 😉

rebeka1977
autor
15. júl 2013

@959touareg dakujem. No veru pracovat v zdravotnictve vobec nie je jednoduche, na to fakt treba mat zaludok. Tak ako vsade inde aj tu je vela skorumpovanych zdravotnikov a ludia neberu ohlad na to, ze este existuju aj ti druhi - normalni lekari a zdravotnici 😒

sssima
21. okt 2013

Ahojte dievčatá 🙂, chcela by som sa zapojit do diskusie. Vlastne mam par otazok ohladne tejto pozicie. Dost dlho sa o nu zaujimam, bola som uz aj na nejakych pohovorch, ale mam pocit ze nikdy neviem vystihnut to co chcu pocut. Velmi rada, by som pracovala na tejto pozicii, ale kedze nemam priamu skusenost, je to celkom narocne vyhrat vyberko :( napr. minule som bola na pohovore a tie otazyk, ktore mi davali boli take narocne, ze dodnes hutam a vymyslam, co by som odpovedala... vedeli by ste mi poradit, co naozaj zaberie?? Hlavne ked sa ma opytaju na to, ako by som pri tej vsetkej konkurencii predavala najma ich lieky. Dakujem za odpvoede 🙂 😎

abeceda12345
22. sep 2014

Ma niekto z vas skusenosti konkretne s farmafirmou MSI?

vcielkadomaca
1. aug 2016

Farmaceutické firmy a reprezentanti ??? Dobrá otázka. Pohybujem sa v tomto biznise už nejakú dobu. Platy pri nástupe sa pohybujú od 700 do 1200 eur/brutto, pre pozície reprezentantov, ktorí robia určený región. Od 1300 vyššie su tzv.managesrské platy (key account manager a vyššie). Ak robíš polku Slovenska, alebo celé slovensko, tak tam ten plat by mal byť niekde okolo 1300 - 2000 brutto (aj to je individuálne závisle od firiem a vôbec to nie je isté, že sa k tomu platu dopracuješ). Ďalšie zvyšovanie platu a prípadné odmeny (kvartálne, dovolenkové) je individuálne a u každej firmy iné. V niektorej farma firme, robíš aj 3 roky bez zmeny platu vo výške 700 netto bez ďalších príplatkov, bonusov. skrátka niekde odmeňujú len slovom. To že si kontrolovaná cez GPS moduly v aute, mobile, tablete ani nehovorím, to je dnes bežné. Na konci mesiaca Ťa Tvoj nadriadený odkontroluje až na ulice, kde si sa pohyboval. A keď máš kreténa nadriadeného ako ja, tak Ti vytkne každé parkovanie, keď si išla s kamošom na kávu (lebo potrebuješ aj mať prestávku na psychohygienu pri káve,lebo z toho množstva tvári lekárov a pacientov ktoré stretneš denne Ti príde niekdy doslova, že zle.). Samozrejme, že sa platia lekárom peniaze (keď niektorý vraví, že len perá dostávali, tak sa len chráni), tie peniaze od farmafiriem tvoria pre lekárov ich druhý príjem. Samozrejme, že fungujete na týchto pozíciách ako šrubky, vždy v pohotovosti, vždy pripravené, vedomostne, argumentačne nadupané, len aby ste tzv. zlomili lekára počas obchodného rozhovoru a s nadšením v očiach. A po 10 návštevách denne prídete domov (denne aj 200 km prejazdíte autom) ako vybľutá geršla. Hovorím aj o denno dennom šoferovaní a na každej trase o 100 možnostiach ako sa na ceste zabiť, či už únavou z práce, alebo rizikovou jazdou iných vodičov. Skrátka každý deň podstupujete toto riziko. Ja osobne som mávala stavy, že mi vyslovene z tých fofrov hučalo v hlave a bežné bolo, že som sa skoro doslova dozvracala, keď si vystresovaná z časového plnenia návštev, nemáš naplnené plány predajov a denno denne Ti hrozí vyhodenie v závislosti akého máte riaditeľa firmy, alebo priameho nadriadeného. Tzv. dobrý socializmus tu nehľadaj a zabudnite na pracovnú stabilitu a istoty. Pozrite si na profesia.sk, ako tam stále tie isté farmafirmy hľadajú na rovnaké regióny nových ľudí, no lebo ich pravidelne vyhadzujú pre akékoľvek nedostatky, neplnenie plánov a pod., za buzerovanie a tlaky z hora Ťa to prestane po nejakej dobe baviť a ideš inde. Aj keď sa práca a návštevy "repov" na ambulanciách v pracovnej dobe zakázali zákonom (pre liekové firmy na recept), aj tak firmy nájdu riešenia ako to obísť, aby splnili plány, lebo len tak dosiahnu svoje kvartálne odmeny. Poznám kočku,ktorá odišla z veľkej firmy len preto, lebo sa nemohla stotožniť s tým, že liek ktorý predávala, spôsoboval závažné vedľajšie účinky, tak odišla (hrdinka) a zostala dlhu dobu doma bez práce. Lebo aj v tomto segmente je pretlak ľudí, ktorí chcú 700 nettoo, auto. Keď niekomu vadí že jeho liek spôsobuje vedľajšie účinky u pacientov, tak odídeš a príde druhý človek na Tvoje miesto, ktorý to že jeho propagovaný liek spôsobuje vedľajšie účinky bude považovať, za normálne a bude fungovať s úsmevom a nadšením. Svinstvo je to, že na webe v inzerátoch hľadajúcich ľudí na tieto farmapozície, neuvádzajú výšku platu. Ty ako krava prejdeš na pohovor celé Slovensko do Bratislavy, aj na ďalšie výberové kolá a keď Ťa vyberú, tak už si tak vyšťavená, že ponúkaný plat 700 eur netto zoberieš ako dar z nebies a vôbec nebudeš vyjednávať vyšší plat. To, že potom budeš chcieť väčší plat, lebo až v tej práci uvidíš, ako je tá práca stresujúca,lebo musíš vyzerať tip-top, musíš byť perfektný šofér, vynikajúci manažer svojho času, vynikajúci obchodník a tých 700 netto sa ti zdá málo na to, ako funguješ stále na 150%. Ale kedže Ti plat v Tvojej firme nezvýšia, tak hladáš , kto dáva viac, ale v inzerátoch na webe sa to nedozvieš. Hoci v západnej európe je bežné, že ku obsadzovanej profesii je napísaná výška platu, u nás sme 100 rokov za opicami a len ľudom skomplikovať život, ako sa len dá. Prúser je to, ak sa ešte v tom segmente nevyznáš a nevieš aké lieky sa ako predávajú, niektoré super a iné horšie. Lebo ak nastúpiš robiť liek, ktorý až tak nejde, tak potom po nejakej dobe odchádzaš z firmy pre neplnenie plánov. Takže musíš byť aj skúsený analytik, aby si si vedela urobiť prieskum trhu. A je to tak, ak firmy nedajú motivačné prachy, a lekár nebude mať tú finančnú motiváciu aby na Vás myslel, tak Tvoj obrat pôjde do múky (lebo konkurencia je sviňa a tá zaplatí). Pokiaľ samozrejme nemáš jedinečný liek, ktorého fantastický účinok lekár ocení aj bez motivácie peniazmi tým, že ho na základe dobrých skúseností bude písať pacientom. Stačí ??? 🙂

martyy123
27. mar 2017

ahoj je tu niekto kto ma skusenosti s pohovorom do farma firmy. čo povedať ako pôsobiť rady a typy