Extrémne ceny ovocia a zeleniny na trhoviskách

17. júl 2023

Baby podelte sa prosim o svoje skusenosti s nakupom sezonneho ovocia na trhu v inych mestach. Ja tam teda casto nechodim,lebo to mam od ruky,ale tak deti si chceli ist povyberat ovocie na trh v hlavnom meste,tak reku ideme. Vsak je sezona,spravime si leco,najeme sa ovocia. No ale mne z tych cien normalne dekel odpalilo🤯 . Najnovsie uz neuvadzaju ceny ovocia za 1kg, ale 500g, aby Vas rovno neporazilo,ked zistite,ze ste si kupili 1kg marhul ci broskyn 🍑 za 5-6e 🫣,slivky tiez 5e, paradajky🍅,paprika🫑tiez 4e, ceresne 🍒 7-8e 😵‍💫 1,50-2e klasok kukurice a melon za 3e /kg to je tiez topka. Vsetkeho tam pritom maju hromadu,makke,pomaly uz hnile,ale nepredaju to lacnejsie ani za nic,radsej to do kompostu hodia. Ako ja chapem,ze to tam musia doviezt, prenajat si stol, ale vsak 90% trhu tvoria potetovani smelinari. Nepamatam si,ze by sezonne ovocie bolo niekedy tak drahe. Keby som chcela zavarat,vsak to sa ani neoplati,kupit si 5kg marhul za 25e + pohare + energia + cas. To fakt si radsej za 2e ten pohar kupim. Extrem,ze sa stalo ovocie a zelenina takym luxusom,ze so 100e,aby ste na trh chodili.To fakt radsej v tom obchode kupim. To je v kazdom meste tak,ci to len v BA rataju s tym,ze tu ziju milionari?milionari?

cookie29
17. júl 2023

No u nas ovocie a zelenina stupli pomaly na dvojnasobok v porovnani s cca 2-3 roky dozadu. V obchode mozno kupis aj lacnejsie, v akcii, ale absolutne bez chuti.

A ano finty existuju vsade, nielen na trhu... v obchode som videla napriklad 400g balenia namiesto zvycajnych 500g aby ludia mali pocit, ze je dobra cena

viestta
17. júl 2023

Marhuli je tohto roku malo, v blizkom okoli skoro vsetko pomrzlo. Ak sa nejake objavia, tak su dovezene. Polne paradajky este len zacinaju sezonu, tak isto papriky. Dopestovat zeleninu znamena zavlahu, ani voda ani elektrika, ktora ju cerpa nie je zadarmo. Ludska praca tiez nieco stoji. Okrem toho hnojiva, postreky...
Kto este nepestoval ma pocit, ze vsetko samo narastie, ale napriklad taku papriku opatrujes od januara aby si ju mohla v juli zbierat. Ovocne stromy opatrujes cely rok, pride mraz ked kvitne a mas po urode.
A ano, aj u nas su ceny take alebo podobne.

ropucha6
17. júl 2023

Ja len, ze ked pojdes do toho obchodu, tak nechod do Yeme, to ti len odpali dekel pri ovozele 🙂 k veci, no vsetko zdrazelo, aj tu na dedine pri Ba su podobne ceny. My mame prvy rok rodinny dom a velice som chcela zacat pestovat 🙂 Vela casu, energie, penazi, furt nejaki skodcovia, tak som si povedala, ze uz nebudem nadavat na ceny nikdy 🙂

terezka1947
17. júl 2023

Keby si reálne pestovala niečo,pochopila by si,prečo sú ceny aké sú.
Ono to chce dosť usilia niečo vypestovať,potom počkať keď to dozrie,či vôbec to dozrie. Medzitým zamrzne polovica,atď,atď.

melanta
17. júl 2023

Neviem ako mimo BA, ale v BA na trhoviskách, od centrálneho na Miletičke až po malé trhy je roky bežná prax, že predajcovia predávajú ovocie/zeleninu, ktorú nakupujú v rovnakých veľkoskladoch ako veľké obchodné reťazce. Keďže na rozdiel od reťazcov nakupujú výrazne menšie množstvo, nakupujú drahšie a preto aj drahšie predávajú. Takže vo väčšine prípadov je výhodnejšie kúpiť to v obchode ako Lidl, Kaufland a pod. A pozor aj na to, čo píše @cookie29 je bežný jav, že balenia sú menšie a na kupujúceho to pôsobí, že tá cena nie je až tak vyššia. A predajcov, ktorí predávajú skutočne vlastné domáce je posledné roky výrazne menej, pretože úrody sú slabšie, veľa pestovateľov to vzdalo, pretože podmienky na podnikanie v tomto sektore sú na Slovensku biedne. Takže tá cena je potom často priamo úmerná tomu, koľko nákladov s tým má pestovateľ.

autor
17. júl 2023

@viestta Vies co,ale praveze tych marhul mali vsetci velmi vela. Ja som tiez pocula,ze pomrzli,ze nebudu,tak som bola prekvapena,kolko toho bolo. A fakt take,ze prst si v nich nechala. A vonu som tiez necitila ziadnu. Cele trhovisko som presla,kym sme nasli nejake schopne a vonave. Ale cenu si drzali. Tak ja neviem potom,ci si ich chrli odviezt domov,alebo predat. Tie ceresne tiez. Zo stola to padalo a nikto to nekupoval. U takych dochodcov sme kupili paradajky,papriku,aj ked po 4e,ale si hovorim,aspon ich podporim,vsetko im to tam vonalo. Ale teda popravde vacsina nevyzerala, ze by niekedy robili v zahrade. Skor prisli do velkoskladu,nalozili a prisli predat. Comu odpovedal vzhlad tovaru. Preto mi to pride neadekvatne,tie ceny. Chcela som tym povedat,ze trh nie je to,co kedysi. Ze si tam dostala domacu produkciu za dobru cenu.

viestta
17. júl 2023

Autorka, skus na buduci rok vysadit na balkon jednu paradajku a jednu papriku do kvetinaca. Uz len pociatocne naklady budes mat kvetinac, zeminu a priesadu. Potom celu sezonu voda, hnojivo, ked sa ti tam nanominuju vosky, tak len jedno balenie postreku stoji tolko co 2 kila aradajok v sezone.
Ked oberies prvu paradajku budes sa tesit ako opica z chvosta, jej chut bude neskutocna... Ale ked si budes poctivo zapisovat vsetku urodu, ked si spocitas co vsetko ta to stalo, zistis, ze tie ceny na trhu vobec nie su predrazene.

autor
17. júl 2023

@melanta Uplne s tebou suhlasim. Skor je to jedna velka smelina,ako lokalna produkcia. Jedna pani tam predavala hnile banany😂Tak to asi tiez dopestovala na zahradke😂

cookie29
17. júl 2023

@autorka ale to uz roky rokuce funguje tak, ze na trhu nemas domacu produkciu. Uz o tom pisali aj clanky, aj reportaze atd atd

petulda333
17. júl 2023

@terezka1947 ak by to dopestovali oni sami,tak som ochotna zaplatit. No velakrat som videla,ze nakupia vo velkosklade ci v hypermarkete a potom predavaju drahsie

terezka1947
17. júl 2023

No určite aj smelina.

viestta
17. júl 2023

Tie marhule dosli z juhu Madarska, zo Srbska. Preto tak vyzeraju. My mame na zahrade .vomodmankzaotmarhulu. Uz tretiu sezonu po sebe sme marhule pocitali na kusy, tohto roku ich bolo menej ako 10. Par rokov pred tym sme mali 120 kil marhul, ktore sme rozdavali. Na trhu som marhule videla a hned od pohladu vidim, ze dozrievali v kamione po ceste.
A na trhu uz poznas, kto je pestovatel, kto je priekupnik. My mame "oblubeneho" dodavatela, ktory to vozi z Madarska. Viem, ze nepestuje, viem, ze nakupuje ale dovezie mi to az domov. A viem, ze je to cerstve. Na trh ani nechodim, co mi nenarastie to kupim v obchode.
A ked uz si pisala o leci, tak Kaufland kazdu sezonu predava papriku v trojkilovych mechoch za vyslovene priaznivu cenu a dobru, len je kadajak pokrutena. Ked mas stastie, kupis za cenu papriky paradnu kapiu. Leco robim len z nej, paradajky mame vlastne. Tak isto mavaju paradne nakladacky, lepsie ako na trhu.

luckajozko21
17. júl 2023

@autorka k "Ale teda popravde vacsina nevyzerala, ze by niekedy robili v zahrade." - no takto, urcite je vela smelinarov, kt. nakupuju vo velkoskladoch. Ale nie vsetci.
Ja pochadzam z dediny, zo 'zeleninarskej rodiny'. Roky rokuce sa to robilo tak, ze u nas sa dopestovalo, prisiel 'vykupca', zobral urodu na trh a popredal si. Zas akoze necakajme, ze niekto kto od rana stoji v stanku sa stiha aj o tu zeleninu starat. Tej roboty okolo toho je ozaj vela. Ked si spocitame energie, ludsku pracu, vodu... tak jednoducho ta cena musi byt vysoka.

saxana000
17. júl 2023

Na trh nechodim naozaj je predrazeny a vacsinou su tam šmelinari co skupuju velkosklady ale do dediny nam chodia predavat ovocie 2-3x do tyzdna.vzala som plnu tasku z kazdeho trosku a platila som ani nie 5e.kazde bolo 2.50 kilo nadherne sladucke nektarinky aj marhule.Nabuduce ich obid oblukom a viac tam s detmi nechod.

viestta
17. júl 2023

@saxana000 od takeho "vykupcu" kupujeme my. Ja sa nepotrepem do Madarska pre 10 kil visni. On ich kupi plnu dodavku a rozvezie. A ked si objednavam visne, tak popritom aj ine kupim. Spokojnost je na kazdej strane.

vreckovka2
17. júl 2023

Nasim pomrzlo takmer vsetko ovocie, marhule, ceresne, broskyne. a to mamina takmer kazdy rok zavara pre 3 rodiny. Toho roku si naplanovala dovolenky. My ani jablka a slivky nebudeme mat. Vsetko je o to viac drahe, je toho malo, alebo dovoz. Na trhovisko som prestala chodit, lebo drahe a velakrat zo skladu. Ale zase ako deti sme pravidelne viazali redkovky, mrkvu, cibulu, petrzlen a potom na karicke brali predat vykupcom. Ti distribuovali dalej. Neviem, ci to este niekde takto funguje 🙂. Teraz si prvy rok pestujeme tak viac. Budeme mat aj navyse, ale radsej iba vymenim, alebo darujem po susedoch. Predat by sa mi neoplatilo. Kto nepestuje, neoceni. Ani ja som kedysi neocenila.

saxana000
17. júl 2023

@viestta jasne ved niekomu to takto vyhovuje.sused tak brava calamady baranie rohy a zavarane uhorky.madar mu to zlozi az pred branu bez roboty.

viestta
17. júl 2023

@saxana000 keby som nemala takeho dodavatela, nakupujem v obchode alebo sa zaobidem. Pre mna je trhovisko zabity cas
Ked uz sa tu marhule preberali, predminulu sobotu mali v Lidli paradne marhule asi po 2€, v patkilovych debnickach.

77daniela77
17. júl 2023

V Kosiciach na trhu su len 3-5 pestovatelia vacsinou.......zbytok velkosklad a ceny podobne ako pise autorka,kazi sa im to,cez noc to skladuju v autach.....zelenina do polievky 10-15 €.....

panonia
17. júl 2023

Keď vidim koľko sa narobime na poli a v záhrade tak sa ani nečudujem. A tento rok nam pomrzlili marhule, nektarinky a aj slivky. Ale zo zavarania uhoriek mi už šibe trošku 🤣.

katka700
17. júl 2023

Autorka kôli priekupníkom a stále klesajucemu počtu predajcov skutočne domácich produktov som na trh prestala chodiť dávno pred zdražovanim.

lienka.7
17. júl 2023

@autorka ja sama som bola par rokov svedkom toho, ako takýto "nakupca" nakupil pomaranče v akcii v Lidli a presne oproti Lidlu ich potom predával na trhovisku. Auto firemné, napis ovocie a zelenina XY. A vieš za koľko ich predával? 3x drahšie ako v Lidli! Trhy uz davno nie sú o tom, čo bývali kedysi... ale keď sa nájde niekto kto to kúpi, ok

sissy27
17. júl 2023

Minulotyzdnova skusenost - 1kg marhul 10,60€ 😂 minilokalne trhovisko, cenu som nejak neskumala, reku nech 6€/ kg, vyzerali krasne, mala som na ne chut… kupila som este par veci a nejak sa mi nezdal vysledny ucet, pozriem na blocek a skoro ma eblo 😂 co uz… mimochodom ani neboli take dobre ako sa tvarili…

1fifinka1
17. júl 2023

Moj syn brigádoval teraz oberal čerešne v sade. Za kilo čerešní platia 35centov. V obchode stoja 8/9€kilo. Koľko ľudí sa na tom ešte nabali kým to príde do obchodu? Ja teraz nekupujem, mam všetko svoje. A nech mi ešte raz niekto napíše, že záhrada sa neoplatí. Mam rajciny papriky, uhorky, mrkvu, petržlen, zeler, melony, cibuľa, kaleráb, černice, maliny, jahody, orechy, hrach, a stoji ma to stotinu toho, čo pýtajú v obchode a na trhoch. Podľa mňa sú tie ceny prehnane strašne.

lienka.7
17. júl 2023

@1fifinka1 mňa by len zaujímalo, ze tým, čo rastie čerešňa na dvore (starostlivosť takmer ziadna) a dajú info ze kilo po 6€, pridte si este aj sami obrat, ze koľko majú oni s tým roboty???
A ver tomu, ze najviac sa na tom nabali ten obchod

simca06022011
17. júl 2023

neviem v akom si meste, ale je to ako pisu, vela je priekupnikov. Vela SK obchodnikov nabehne do budapesti nakupi v noci vo velkoskladoch ovocie/zeleninu chladene a dovezu-
Ale teda, ceny su vysoke, ale celkovo. Aktualne je problem nieco vypestovat, starostlivost o plodiny je hrozna, nepamatam si ze by moja babka jakziv musela striekat/osetrovat stromy, zeleninu... teraz ak nestriekas= nemas. Miznu okrasne kriky s plodmi, vtaky nemaju co jest, robia nalety.. nam ozrali normalne polku ceresne drozdy, ale fakt v okoli proste nemaju co jest inde. Mam vsetky ovocne stromy hadam na dvore a tento rok nebudeme mat jablka, slivky, ceresne boli, ale drozdy, marhul par, kedze pred 2r musela byt zrezana dost razne kvoli chorobe a broskyne/hrusky hadam budu ak sa nic nestane a aj hrozno, ribezle a pod.. ale fakt, tolko roboty okolo toho... dalsia vec je sezonnost. Vela ludi tu v jednej debate basnilo zaciatkom juna (?) o melonoch, a to ani melony este nezreli na poliach a ani v sklenikoch cize vsetko dovoz a daju sa oklamat rozkami. Broskyne predaavju ako domace uz teraz, broskyne dozreju tak o 2t v HU.

simca06022011
17. júl 2023

@lienka.7 skus si tu ceresnu vypestovat, ci je to takmer ziadna starostlivost, dufam, ze mas za domom aspon 1-2-3 ;)

nevenka
17. júl 2023

@viestta v BB som videla aj vyssie ceny. Ale ja to chapem...nasi nemali ceresne tento rok, ani 1 marhulu, jablka a broskyne tiez nebudu...☹

simca06022011
17. júl 2023

@nevenka no v BB som kupovala v pondelok broskyne, marhule po sacku (to bolo okolo kg kazde) a asi 1/4 melonu, jeden maly zlty melon a 22EUR som platila...

1fifinka1
17. júl 2023

@lienka.7 to už je ale o tom, že prečo by som dával za 3€ keď všade sú za 6€. "?Prispôsobujú" cenu trhu.