Existuje závistlosť na nakupovaní?

18. aug 2024

Dobrý deň. Je mi to až trápne vôboec písať.. moja mama má 72 rokov, samozrjeme, že sa pokazila novou dobou, čo sa týka sociálnych sieti (všetko ju naučil brat)... na fb sú v móde predaje oblečení, kabeliek, parfúmov či inej drogérie, nechcem konkrétne menovať stránky..
Moja mama si tam začala objednávať, okej chápem, prve tri objednavky .. ale začala objednávať častejšie.. najskôr sebe, potom aj mne a bratovi, ja som to zatrhla, tak začala kupovať môjmu synovi, popravde už mu nemam kam veci davať..

Teraz, su objednavky kazde týždeň, a nie je to iba z jedneho fb shopu, ona si objedna tam hentam aj onam.. objednavky su kazdy týždeň 100eurove, potom narieka že nemá peniaze na stravu .. uz raz prisla za mnou so slovami, aby som jej vzala mobil, keď budu vysielať naživo.. a bum už to kukala a mobilu ani sa chytiť.. je na tom zavisla... vcera mi nariekala do telefonu, ze nema peniaze na stravu, lebo pokupila nejake nove doplnky do bytu a zaplatila zalohu za novu postel .. a uz som videla na fb ako zas objednáva 🫣🫣🫣🫣🫣 čo mam robit ? Nepotrebuje nove nič, ale míňa peniaze jedna radosť a potom narieka, neviem odkial dalsie peniaze berie, viem, že ako dôchodkyni uvery neposkytnu čiže v tomto problem zadĺženia nebude

zuju2
18. aug 2024

Jasné že je aj taka závislosť.

egonsk
18. aug 2024

ano, objavila neobjavene a nepoznane. Treba jej to nejako rozumne vysvetlit a ju usmernit, inak to moze zle dopadnut. Poznam jednu babku, ktora takto podobne podlahla a prisla o stovky tisic eur, lebo si zacala este aj poziciavat na to.

autor
18. aug 2024

@egonsk uz som jej to hovorila, ze je zavisla, aby s tym prestala.. len toto je ta moderná doba .. tak ako detom sa kazí detstvo mobilmi, starym ludom sa kazí uzivanie staroby mobilmi .. ona je na tom od rana do vecera doslova.. este ma aj banku v mobile, a ako sa s tym naucila robit tak je toto ... ja som odmietla, no brat ju to naučil.. :( ja s nou nebývam ale on, a lutuje ze ju to naucil.. ale vysvetlit si nic neda

nikasmile
18. aug 2024

Kúpiť tlačidlový telefón. Lebo sa z toho nedostane.

egonsk
18. aug 2024

ako ti pise aj nikasmile, jedny z rieseni je kupit telefon bez tejto vymozenosti.. Dalsim by bolo jej zablokovat v tom terajsom niektore appky, alebo weby.

apolka77
18. aug 2024

Väčšina dôchodcov má nasporené peniaze . Takže odtiaľ to zrejme platí.
Vieš aký má dôchodok? Koľko platí za byt a energie?
Porozprávať sa s ňou..a najlepšie sa dohodnúť zrušiť dáta na mobile ( wifi) alebo fakt len tak aby vedela posielať správy a čítať maily žiadne že surfovanie po stránkach..pohroziť jej že takto môže prísť nielen o svoje úspory ale ak neprestane aj o byt keď ho nebude vedieť platiť...

dskjhfdlkdjhl
18. aug 2024

Poznam minimalne dve dochodkyne 80+, ktore takto funguju, teda tie dve si neojednavaju oblecenie, ale kazdu hovadinu do domacnosti. Takze som pred casom nadobudla dojem, ze to je jeden z prejavov stareckej demencie.

hedviga2
18. aug 2024

Autorka raz sa jej popýtaj, že keď bude ozaj potrebovať peniaze na lieky, plienky a podobne, z čoho si to zaplatí? Toto ja nechápem. Som tiež dávny dôchodca, ale fakt my toho už veľa nepotrebujeme. To, čo potrebujeme je kvalitnú stravu a pokoj. Sem tam nejakú drobnost. Dobre ju zvoz.

pieksamaki
18. aug 2024

Stanoviť limity platieb 🙂 , komunikovať s lekarom o tom ,že ako jej dcéra máš starosť o jej zdravie a jej zdravotný stav ktorý podlieha zmenam......danej doby.
Zbaviť svojpravnosti nemôžeš.....ale zobrat technické vymoženosti áno.....odvykanie od závislosti je terajšej dobe úplne bežné a týka sa to aj tej generácie....

marsmykkok
18. aug 2024

Podľa mňa by potrebovala nejaký iný koníček, nudí sa a toto je dobrý zabijak času, sledovať stránky a objednávať z nich.

autor
18. aug 2024

Ja si tiež myslím, že sa nudí, ale toto proste nepochopí asi nikto, ako prisla za mnou, ze jej mam vziat mobil, som mala pocit, aha uvedomila sa .. ale ako ten pocit som nadobudla, tak aj rychlo odbudol..
Telefon si zobrať neda, nedajbože a ešte k tomu ma kod, čiže tajne sa tam nedostaneme a je svojpravna, cize ani do bankoveho uctu by som sa nedostala aj keby som chcela.. vobec neviem, čo v tejto chvili .. tiez ma napadol ten doktor .. ale hned by vedela že som mu na ňu žalovala

mabenn
18. aug 2024

nejdem nic radit, len sa vdaka tvojmu prispevku chcem vyjadrit k tomu, ze toto je ukazka toho, ako starsia generacia (cest vynimkam) nezvlada tuto informacno-marketingovo-hmotnu dobu a vraj mladi su menej zodpovedni ako kedysi boli oni...kedysi bolo vsetko tak obmedzene, ze ludia ani nerozmyslali nad tym, co by mohli chciet...dnes mozes mat "vsetko", je to velmi lakave, skrz aj pozicky, atd, treba byt v rozume...tiez si z abouyou cca raz tyzdenne objednavam saty, lebo proste maju super ceny a vyber, ale nikdy som neohrozila svoju financnu situaciu kvoli tomu alebo mojej rodine...zavislost sa samozrejme vytvori na tom dobrom pocite objednania, cakania na objednavku a momentu ked pride ako "darcek", je to naplnenie stareho deficitu, kde tieto moznosti neboli...v jej veku uz ale velmi tazko s tymto pracovat, jedna ako dieta

luccija
18. aug 2024

Práve včera som sa rozprávala s kamarátkou, že jej otec to isté🙂ale on nakupuje z Číny všelijaké somariny za pár eur a nič nevyužívajú.Jeho žena ide do zahraničia na dovolenku a kúpil jej prekladač, aby sa vedela dorozumieť, ktorý funguje na internet v mobile, ktorý babka nemá🙂)Keď mu povedali čo kúpil urazil sa, že on nie je hlúpy starec.
Áno, veľa starších ľudí je závislých na internete a nákupoch.Len jej dohovoriť, že to nepotrebuje atď ..strážiť peniaze

tenerifka
18. aug 2024

ach....
ja sa desim toho, ked budeme my starsia generacia, comu budeme schopne podlahnut, co si na nas nova doba vymysli a nebudeme schopne to mat pod kontrolou😢

jana_eyre_2
18. aug 2024

Nastav jej family link, limit platby, limit na ktoré stránky ju pusti, ako dlho môže byť na mobile.. ak to zasahuje už do jej financií tak by som to riešila takto radikálne a kontrolovala ju..

roja01
18. aug 2024

No nielen niektori dochodcovia, ale velmi vela mladych (znacne viacej ako dochodcov) je zavislych na nakupovani. Maju tolko veci, ze ich nemaju kam davat.
Rozdiel je iba v tom, ze dochodok je suma vyskou znacne obmedzena, pricom dochodca si uz nikdy (ak nepreda svoju nehnutelnost) neprilepsi do rozpoctu. Preto ich zavislost dovedie az k tomu, ze niekedy nemaju ani na jedlo.
Dolezite je, aby si nepozicali od nebankoviek.
Podla mna treba dokladne a dorazne vysvetlit a vynadat. Pohrozit, ze vec povies jej kamaratkam, susedom a obvodnej lekarke, ze mas podozrenie na rozvijajucu sa demenciu. Myslim, ze to bude stacit.

apolka77
18. aug 2024

Tak keď si nechce dať pomôcť nedaj jej peniaze keď nebude mať na stravu !
Môj brat by tak nakrical na mamu keby toto robila. Snáď s tým mobilom aj nespí a nechodí na wc či sprchovať sa.
By som jej ho vtedy zobrala . Určite má všetky pin kódy niekde napísané , starí ľudia to robia...
Na tvojom mieste by som bola oveľa prísnejšia aj za cenu hádky...na silu zobrať , dať limity cez e banking, resp.ked príde pre peniaze na stravu dať jej peniaze za výmenu jej tel.za tlačítkovy.
Keď ju brat naučil robiť na mobile musí vedieť on pin cody..mama je stále menej zbehla viete ju oblbnut že ukáž niečo banka menila treba to teraz tak a tak nastaviť...medzi tým zmeníte limity či zablokujete ...či trebárs aj pokazíte telefón...či nakricite že sa správa jak nezodpovedné decko...či čakáte až nebude mať peniaze na energie za byť?!?

mk1111111111
18. aug 2024

@mabenn ved aj Ty si zavisla, ze maju supercenu je pekne, ale to, ze kazdy tyzden objednas, lebo cena, hoci rozpocet Ti to neobmedzi, je tiez zavislost.

mk1111111111
18. aug 2024

Mama je svojpravne, nemozes je, zial nic zakazat. Ak si uvedomuje, ze vela mina, nech si odlozi peniaze u Teba, pripadne presunie na ucet, ktory na taketo nakupy nebude pouzivat.
Skus naucit mamu, ze nech objednava do kosika, po 2-3 dnoch sa k tomu vrati a az potom, ked zvazi, ze to potrebuje, tak este raz zvazi, ci to zaplati, alebo sa jej medzi tym paci nieco ine, tak to s kosika vysype a zasa rovnako pokracuje. Vela ludi po tych 2-3 dnoch pride na to, ze mu to vlastne ani netreba, ale pocit nakupu zostane. Vraj to funguje, pisal to nejaky psycholog.

mabenn
18. aug 2024

@mk1111111111 ano, som si toho vedoma

babulkomale
18. aug 2024

Závistlosť nie, ale závislosť áno.

majka99999
18. aug 2024

Je to zavislost. Kym bude mat pristup na internet a kartu (darmo zablokujes internetove platby, na dobierku si objedna), je svojpravna, peniaze su jej, musite sa len porozpravat, ze takto to dalej nejde, ze tie veci nechces, ani si ich nezober.

gabika0825
18. aug 2024

Ja by som jej tie stranky zablokovala, no ak vie robiť s fb tak to bude vedieť odblokovať. Nehovoriac o tom že tých stránok je veľa. Skús si s ňou sadnut a v dobrom jej dohovoriť, to, že ti povedala aby si jej zobrala telefón je na dobrej ceste, lebo si uvedomuje že to nie je dobre. Ďalšia vec je ale to, že má nejaký vek už, napadlo má či nemá problém s pamäťou, skúsila by som s ňou zájsť k lekárovi, nech ju vyšetria. Možno že zabúda na to, že minie všetky peniaze a potom od vás pýta na stravu, lebo nemá už z čoho. A závislosť ako taká na nakupovaní určite existuje, hlavne my ženy k tomu mame bližšie, ako muži. Ale nikto ju vyslovene liečiť na závislosť na nakupovaní nebude a ona je dospelý svojprávny človek, Takze veľa toho čo podniknúť proti tomu nie je.

gabika0825
18. aug 2024

@roja01 určite by som sa jej nevyhrazala, lebo sa to ešte môže otocit proti autorke. No problém s pamäťou jej mama určite má, ja mám tiež ten pocit a určite by som s ňou zasla k lekárovi. Ale vyhrážkami nič nedocieli

zlatican
18. aug 2024

Prečítaj si knihu Život v mínuse od Avis Cardella.

zlatican
18. aug 2024

Keď bude plakať, že nemá na stravu, tak jej povedz nech vráti do e shopu tie veci do domácnosti, čo zbytočne nakúpila a bude mať aj na stravu. A vec bude vyriešená. A opýtaj sa jej, či sú jej prednejšie veci alebo jedlo.

liusa82
18. aug 2024

no ako som ja rada že moja s pc nevie až tak robiť.Boli pokusy aby som ju to naučila,pod stromček dostala aj tablet ale nepovolila som iné práve kvôli takýmto koninám.Moja má 69.Vie iba krížovky vyplňovať a rôzne články číta aj tak tam už kadečo dostláčala🙂 a našťastie ju to nikto iný nenuačí,súrodencov nemám a ani oco nevie tak mám od tohto pokoj.Zobrať jej to ako malému decku a hotovo

princezna_bosorka
18. aug 2024

psycholog, ktory sa venuje nelatkovym zavislostiam

autor
20. aug 2024

Ona to neobjednava cez e shopy, ale tie live facebookove predaje, a na fb ich je mrte.. len ich nebudem menovat, oni za to nemôžu.. ale už je toho moc, uz sa mi znovu sťažovala, že nema peniaze, rano sa zobudim a prve co mi na fb vyskoci ako uz objednávala .. pytala som sa brata, ze co zas objednavala, on nevedel ani kedy to stihla ..

pieksamaki
20. aug 2024

Zoberte jej kartu.....bude kričať, vyvádzať.... dajte jej peniaze v hotovosti na jedlo.