EPodací hárok

22abigail22
23. okt 2023

Pekný deň,
Tých, ktorí využívate ePodací hárok pri odoslaní zásielok, prosím o odpoveď.

Pri vytváraní hárku je možné "platba za poštovné - online" s tým, že zásielku treba odvážiť a napísať do kolónky "hmotnosť' váhu. Následne stačí iba zaniesť na hocijakej pošte bez čakania v rade.
Raz som túto možnosť využila. Vtedy sa mi stalo, že pani poštárka povedala, že váha musí sedieť presne na gram inak daná zásielka sa nemôže doručiť pretože by bola považovaná za "podozrieva". Išlo o rozdiel pár gramov a sumu poštovného zostala rovnako (rozdiel nespôsobilo nárast poštovného).

Ale, pred pár dňami som vrácala do e-shopu nevhodný tovar. Tiež bol odoslaní ku mne ePodacím hárkom s platbou online a váha vypisané na balíku nesedela s reálnou váhou. Keď som podala balík na pošte tak tam bol rozdiel cca 300g (pričom som to zabalila úplne rovnako.

Tým pádom ma zaujíma či hmotnosť zásielky musí byť presná (zhodná s tou, ktorú odvážia na pošte)?

Ďakujem za reakcie

patka06
23. okt 2023

U nás zaplatené zásielky nepreberá pracovník pošty, len sa uložia do určeného boxu, nevážia ich v tom momente.
Hmotnosť nemusí byť presná, len musí byť v správnom cenovom rozpätí
Neviem čo by sa stalo, keby hmotnosť napr. vyššia a malo by byť vyššie poštovné

dzulli1980
23. okt 2023

Ja posielam, nepíšem presnú váhu (to sa podľa mňa ani nedá) a nikdy som nemala problém ... musí to byť v tom intervale, do pol kila, do kila, do dvoch kíl atď. kvôli výške poštovného ... keď mám do pol kila, napíšem 0,5, keď do kila píšem 1 kg ... nikdy ma nikto na pošte neupozornil.

kathy7337
23. okt 2023

ja takto posielam od prvého momentu, kedy epodacie harky s platbou online spustili a váha nemusí sedieť na gram. ako píšu vyššie, stačí byť v tom rozpätí

1fifinka1
23. okt 2023

Ale zas nemôže sa líšiť neviem koľko. V prípade reklamácie keď by váha nesedela bude problém, mohlo z balíka niečo zmiznúť. Neviem, ci rozumiete. Skôr ide o to, že ak si nie ste istá, radšej dajte vyššiu, teda ak je to rozpätie na hrane, lebo ak dáte menej a bude viac a ovplyvní to výšku poštovného zásielka sa nepodá a vráti sa vám. Ja teda vždy zásielku prevážim a napíšem reálnu váhu. Oni sa musia prevážiť pri podaji až potom po kontrole bude podaná.

lonely66
23. okt 2023

@22abigail22 poštárka ti povedala hlúposť. môžu robiť problémy v prípade, ak tam máš menšiu hmotnosť, ale pokiaľ si stále v rozmedzí daného poplatku, tak si myslím, že len debil by toto riešil. problémom môže byť rozdiel jediného gramu v prípade, ak ty zadáš, že máš zásielku do 1 kg, čiže dáš tam napríklad 1000g alebo 1kg a v skutočnosti to bude mať 1001g. vtedy to problém je, lebo by si mala platiť vyššie poštovné.
moja rada, ja osobne pridávam (vždy pridávam, pokiaľ nie som vyslovene na rozhraní) cca 10 gramov. pre prípad, že váhy nebudú dobre vyciachované. nikdy neuberám. ak mi zásielka vyjde napríklad na 997g, tak radšej počkám pri okienku, nech si to pani preváži.
ALE, nikdy nečakám v rade. ak mám úhradu online. vždy idem dopredu a pani balíček podám. ona hodí na váhu, skontroluje hmotnosť a kývne, že môžem ísť. takto nosím už roky, takže ma poznajú a akceptujú mi to. žiaľ, nemáme tu žiaden taký box alebo klietku, kde by sme mohli takéto zásielky nechávať. aj keď ja by som to uvítala.

lonely66
23. okt 2023

@patka06 vtedy by kontaktovali na základe mailu odosielateľa a žiadali by ho o opravu. pravdepodobne spôsobom, žeby si zásielku musel opäť vyzdvihnúť a vyrobiť lístok nanovo. alebo možno by stačilo doplatiť na pošte, netuším. ale kontaktovali by ho mailom, kedysi som sa pýtala, prečo mám čakať, keď mám vopred uhradené? a pani povedala, že ak som sa náhodou pomýlila a mala by som zaplatiť viac, tak by to neodoslali, ale kontaktovali by ma mailom, že to nie je v poriadku. viac by vedeli asi na pošte alebo stránke SP, čo sa mi teraz nechce študovať 🙂

nikaeli
23. okt 2023

Dávam vždy o cca 20g viac. Ak aj zaplatíš vyššiu sumu, pošta ti stiahne len tú reálnu (keď dáš vyššiu hmotnosť alebo si zvolíš pri platbe rezervu). Mne sa za tie roky stalo iba raz, že mi zásielku neodoslali. Musela som pre ňu ísť a nahodiť údaje aj platbu nanovo. Tá pôvodná bola storno, peniaze mi vrátili.

lonely66
23. okt 2023

@22abigail22 a ešte k tomu internetovému obchodu. tá hmotnosť, ktorú uviedli oni (obchod) a ktorá bola reálna, stále spadala do rovnakého cenového rozpätia? ak áno, tak je to OK, obchod zrejme uvedie radšej vyššiu alebo hornú hranicu, aby mali istotu, že pre pár nesprávnych gramov smerom nadol budú problémy. ak to však nebolo v rovnakom cenovom pásme, a ty si platila kvôli tomu vyššie poštovné, žiadaj úhradu od e-shopu v cene rozdielu daného poštovného, ak teda náhodou poštovné nebolo vopred určené nie váhou tovaru, ale hodnotou. vysvetlím: niektoré e-shopy majú uvedené: poštovné od 60 eur zdarma. alebo: do 20 eur tovaru 5,- eur poštového, od 20-40 4,50€, atď. toto som mala na mysli pod pojmom "poštovné uvedené hodnotou tovaru"

sofiia87
23. okt 2023

Dnes sa mi presne toto stalo, posielala som topanky, ked som ich vazila doma bolo to tesne pod 500g, ale na poste navazila cez 500g a akoby mi to vratila a zaplatila som to nanovo

simca06022011
23. okt 2023

poviem ti ako eshop. Na etikety idu vahy z nasho skladoveho systemu, absolutne sa nijaky balik nevazi. Potom si ho vazi automaticky system ci posty, alebo kurierov ked sa to prijima a tu vahu vidime iba na fakture. Na spatnu zasielku od zakaznika uplne rovnako.

A ja ako posielac sukromny: gramy rozdiel = staci iba ina vaha. Mne nikdy nesedela, ALE nikdy vaha, ked som nieco vazila doma a na poste pri bazarikovych veciach. Nenechala by som sa sekyrovat s par gramovych rozdielom, ved nech si to ona prevazi a poznaci, je mi to fuk. Nevyrabala by som pre to ziadne nove etikety, ani neutekala s tym domov. AK nie je rozdiel pol kila...
ONO na niektorych postach su tak aktivne zamestnankyne ze urobia fakt problem aj z toho co nie je problem, a inde su zase prilis "benevolentne" a kotnorla ziadna. Ja kvoli tomu radsej zaplatim na mieste... este aby som sa nervovala s vazenim zasielky doma :D
pri reklamaciach sa riesi ubytok aj vahou, ale v drvivej vacsine sa reklaamcie riesia ubytkom obsahu, ten sa preukazuje fakturou, hmotnostou... a to nebude 10-20-30g 🙂 a zasielak bude poskodena.

22abigail22
autor
24. okt 2023

@patka06
Toto bolo ešte v čas keď na danej pošte nebol ten úložný box a museli ste zaniesť k okienke. Nikto na pošte nebol tak najskôr preto to pracovníčka hneď odvážila.
Rozdiel vo váhe bolo 3g 🤦‍♀️ale aj napriek tomu zásielka bola v správnom cenovom rozpätí. 🤷‍♀️

lenkakravcova
24. okt 2023

@22abigail22 nepíšem presne. Píšem odhadom a zaplatím vždy 100% viac. Na pošte si to majú povinnosť odvážiť a prepísať cez Pc, keď hmotnosť nesedí.

22abigail22
autor
24. okt 2023

@dzulli1980
Pamätám si, ze som posielala doporučený list do 500g. Zásielku mal nejakých 200g (ja som to tuším tiež zaokruhlila na cele nahor).
So zaplatenú cenou poštovného problém nebol, len v tom, že na zásielku nebola presná váha na gram. 🫣

22abigail22
autor
24. okt 2023

@kathy7337
Ja som bola v tom, že to tak nejedno funguje avšak po reči danej pracovníčky som to neriešila a radšej uhradila na mieste (pri podaní). Ale rada by som začala uhrádzať vopred online.

22abigail22
autor
24. okt 2023

@1fifinka1
Akože, mne absolútne nevadí kde to musia prevážiť. Dava to predsa logickú aby skontrolovali či sedí zaplatená suma.
Avšak ide o to, že tá pracovníčka povedala, že hmotnosť na zásielke musí byť na gram presná (ani viac ani menej) inak to nemôžu odoslať. Lenže, neverím v tom, že každá váha neváži vždy rovnako (vždy tam bude odchýlka). 🤔
A ako som písala vyššie, išlo o rozdiel 3g. 😅

22abigail22
autor
24. okt 2023

@lonely66
Ak je niečo nahranie tak vždy neúčtujem vyššie poštovné.
Žiaľ, vyzerá to tak, že ani táto pošta nemá úložný box. Ale veru, nečakala by som v rade (najmä v prípade, že je veľa ľudí). 🫣

Môže byť, že som vtedy pracovníčku pochopila alebo zle podala info ako to myslela. 🤔

22abigail22
autor
24. okt 2023

@lonely66
Áno, stále to bolo v rovnakom cenovom rozpätí. Len, keď som ju podala ja tak balík vážila vyše 1400g ale "pôvodná" váha bolo 1200g (presne) a na pošte to očividné neriešili (neprepísali na presnú hmotnosť). Asi sa jedná výslovne o e-shop (najskôr predávajúca má iba živnosť kedže predáva cez Facebook) a poštovné účtovala podľa taríf slov. pošty. 🤔

22abigail22
autor
24. okt 2023

@simca06022011
Tiež verím v tom, že nikdy nebude jedna váha vážiť úplne na rovnako ako druhá. 🫣

Úprimne, tiež mám pocit, že niektoré pracovníčky fungujú spôsobom "narobím problém tam kde nie je". 🙄

Ja slov. poštu využívam zriedkakedy a to len na odoslanie nejakej drobnosti. Vtedy to vždy posielam ako list. zásielka bez sledovania takže ani neviem či by Vtedy bola možná reklamácia. 🤷‍♀️

22abigail22
autor
24. okt 2023

@sofiia87
Museli ste ísť domov a vytlačiť nový vygenerovaný štítok? Alebo to vystornovali a uhradili ste nonovo správnu sumu pri podaní? 🤔

22abigail22
autor
24. okt 2023

Vedeli by ste mi ešte poradiť v jednej veci 🙏
Kedy sa za zásielka považuje za listovú zásielku buď 50g alebo 100g?
1. len vtedy keď sa jedná (klasickú) obálku, ktorá je plocha napr. je v nej list, pohľadnica?
2. Alebo môže byť aj taká "vypuchla" (proste vidno, že v nej niečo je - nejaká drobnosť)?

Včera na pošte som podala na pošte 4 zásielky
2x list. zásielka 1. triedou 50g , 1x list. zásielka 1. triedou 100g a 1x doporučený list do 500g. Podľa taríf slov. pošty som zobrali ceny
2x1,20+1,50+2,30€ = 6,20€ avšak nakoniec som platila 8€. Vôbec neviem odkiaľ zobrala pracovníčka táto suma (žiaľ, mala som ponáhľala som sa a nemala som čas nad tým uvažovať 😬).

sofiia87
24. okt 2023

@22abigail22 ona musela akoby odmietnut tu zasielku aby sa mi vratila platba (vraj sa neda doplatit len ten rozdiel) a normalne som zaplatila tu vyssiu psumu priamo na poste a poslala.

22abigail22
autor
24. okt 2023

@sofiia87
Ďakujem za info. Budem vedieť. 👍

zaphyra
24. okt 2023

Nemusí to vazit na gram presne, staci ked sa vojdes do tarify. Problem je ked hmotnost presiahne tarifu, vtedy to pracovnicka v systeme prijat nevie. Odosielatelovi pride email a musi si ist zasielku prevziat a bud podat s klasickym papierovym podacim listkom alwbo si musi vytvorit novu online uhradu. A nie rozdiel sa neda uhradit pretoze je to tak systemovo nastavene a nie preto, ze su pracovnicky prehnane aktivne alebo neochotne. Pri vytvarani online uhrady je moznost dat vyssiu rezervu, keby nieco bolo zle, aby sa to uhradilo z toho. Pokial nema odosielatel toto zakliknute, tak smola, vsetko nanovo.
Listova zasielka moze byt do 2kg, avsak pri zasielkach do 50g sa rozlisuje standardna a nestandardna zasielka. Standard je klasicka obalka a5 alebo a6 tenka s dokumentami, ked je tam uz niečo neforemne alebo hrubšie, pripadne spinky, mince, je to nestandard, lebo sa to triedi osobitne a nemôže to ist na triediacu linku.

1fifinka1
24. okt 2023

@22abigail22 do 50g je len klasický tenký list a pohľadnica. Ak je niečo vypukle, a váži to 20g už je tarifa vyššia. Máme na to šablóny, cez ktoré ak list neprejde, hoci váži do 50g ide s vyššou sumou ako zásielka v neštandardnom obale. Je našou povinnosťou, každú online aj neonline zásielku odvážiť a prepísať aktuálnu hmotnosť. Ci sa budete rozčuľovať. Alebo nie. Ak sa vmestite do sumy je to ôk, ak nie treba doplatiť. Ale váha musí sedieť. Ak to niekto nerobí, je to na jeho triko.

22abigail22
autor
24. okt 2023

@zaphyra
Ďakujem za info. 👍 Dobre vedieť, že sa tam dať rezerva (to som netušila, ale rozhodne využijem).

Takže pokiaľ posielam niečo ako list. zásielka ale je nepravidelného tvaru tak sa považuje za "neštandardné". Aká je tam potom cena za takú zásielku?

22abigail22
autor
24. okt 2023

@1fifinka1
Ja som si len vytvorila ePodací hárok kde som zvolila "list" a nasledovné odklikla kolónku "prvá trieda". Platila som pri podaní čiže som tie zásielky nevažila.
Len ma zaujíma odkiaľ pracovníčka narátala danú sumu keďže podľa taríf list 1. triedou 50g stojí 1,20€ a 100g stojí 1,50€. 🤔 Klikám na nesprávnu váhu či spôsob odoslania?

lonely66
24. okt 2023

@22abigail22 ak je list vypuklý a neprejde jej hladko cez šablónu (cez ktorú prejde klasický tenučký list, pohľadnica, atď.), tak aj keď váži len 50g alebo 30g, účtuje sa akoby 100g zásielka. zrejme tam naskákali peniažky. ak si ich mala vypuklé, musela to dať ako 100g zásielku.

22abigail22
autor
24. okt 2023

@lonely66
Ďakujem za info. Nabudúce bude múdrejšia. 🙂Úprimne takéto drobnosti neposielam často. Väčšinou zásielku rátam najmenej s váhou ako 500g.

Tak potom to pracovníčka zlé naúčtovala pretože list do 100g 1. triedou stojí 1,50€. Ja som ich mala 3x. Plus 1x doporučený list s váhou do 500g, ktorá stojí 2,30€. Tým pádom som mala platiť iba 6,80€ (nie 8€). 😬🫣

lonely66
24. okt 2023

@22abigail22 však ale ak si mala online.... či si si dala online s rezervou?

22abigail22
autor
25. okt 2023

@lonely66
Ja som si iba vygenerovaná štítky cez ePodací hárok (aby som nemusela vypísať ručne) a zaplatila pri okienku pri podaji.
Len som mala v hlave zrátané dopredu koľko budem platiť keďže sa jednalo o vecí, ktoré som predala cez bazár. Tým pádom som si tie zásielky len odvážila aby som mohla povedať kupujúcim sumu poštovného.