Emigrácia s deťmi - ako to prebiehalo u vás?

8. máj 2021

Ahojte 🙂 je tu niekto, kto odišiel s malými deťmi do zahraničia? Sme komplet rodina s dvoma deťmi do troch rokov. Manžel momentálne pracuje ako montážnik. Manuálne je veľmi zručný v čomkoľvek.
Niečo málo máme našetrené.
Rozmýšľame nad odchodom zo Slovenska, ale ani nevieme kam. Viete nám poradiť?
Ak ste odišli, ako je tu u vás (fakt hocikde na svete) s prácou, zdravotníctvom, školstvom, platením daní a kriminalitou?
Vieme obstojne po anglicky.

Za všetky odpovede budem veľmi vďačná 🙂

lenkakravcova
8. máj 2021

Koľko máte našetrené?

lucik194
8. máj 2021

ked chcete odist tak nie podla toho kolko mate nasetrene ale
1.aky jazyk ovladate
2. nech najprv odide jeden bude mat pracu a potom za nim druhy s detmi.
skor urcite nie

ovaaa
8. máj 2021

Najprv nech sa zabehne manžel stabilnou prácou a bývaním.Ono to pekne znie žiť v zahraničí ale bez znalosti jazyka, tradícií krajiny sa nepohneš. Našetrené peniažky v zahraničí minieš šmahom ruky na to by som sa nespoliehala.

vilma7
8. máj 2021

A kam by ste chceli ísť?
Máte niekde nejakých aspoň známych?
Aký jazyk ovládate?
Myslím že s prácou to teraz nikde nieje ružové, ale asi by som najskôr vyslala manžela, nech nájde prácu, byť, atď...a ca do polroka za ním vycestovala aj s deťmi.

autor
8. máj 2021

@lenkakravcova okolo 5000€.
@lucik194 angličtina. Samozrejme, len takto s prácou. Šiel by celkovo na prieskum.
@ovaaa tie tradície sú skvelý nápad. Na to som veľmi nemyslela.
@vilma7 Máme rodinu v Brazílii a Írsku. Vedeli by sme nadviazať kontakt.
Nemáme ale konkrétnu krajinu.

Párkrát som tu videla príspevky od ľudí z Fínska, Kanady, Floridy, Austrálie.. proste z celého sveta.
Tak skôr o toto mi ide.
Vzhľadom k tomu, čo sa tu deje, rozmýšľame čo ďalej.
Ak by sa tu podarilo nájsť nejaký súhrn informácií zo sveta od ľudí, ktorý odišli zo Slovenska s malými deťmi, bola by to veľká pomoc. Myslím, že pre viacerých 🙂

evka258
8. máj 2021

Myslím, že 5000 je málo, ako poistka "keby niečo" pre celú rodinu. Radšej by som naozaj poslala zatiaľ len manžela na prieskum.

autor
8. máj 2021

Jedinú maminku ktorú mám uloženú, je @miadi 🙂

autor
8. máj 2021

@evka258 jeeeee 🙈 je to málo. Ale nechceme ísť s prázdnymi rukami. Šetríme ďalej.
Určite nepôjdeme všetci naraz 😄 keby bolo zle, vráti sa manžel späť.
Ale v ideálnom prípade by šiel na minimálne 3 mesiace. Bolo by to o držku, ale museli by sme to dať.
Aby si našiel prácu (tú by sme hľadali už odtiaľ), bývanie, spoznal susedstvo a tak.. 🙂

autor
8. máj 2021

Máte aj vlastné skúsenosti z konkrétnych krajín?

Pozerali sme na Kanadu. Tá vyzerá sľubne so školstvom a zdravotníctvom. Ale aké sú tam dane? Atmosféra, prijatie cudzincov, náboženská sloboda?

Mysleli sme aj na tú Brazíliu, ale.. ono je to skôr romantika než čokoľvek iné. Alebo sa mýlim?

Austrália. Ale z toho čo som našla, je tam vraj blbý sociálny systém.

Švédsko, Nórsko. Najväčší problém vidím v jazyku a agresívnych imigrantoch.
Ale čo ak je to len nafúknuté médiami?

Chápete ☺️ niekto, kto má informácie zvnútra.

Nehľadáme dokonalú krajinu 😅 len takú, kde sú ľudia a systém fér.

lula313
8. máj 2021

Ja som mala kolegyňu, ktorá žila s mužom brazilcanom v Brazílii. Nie je tam moc praca a je tam vysoka kriminalita, takze to skôr nie, tiež prišli na SK. Do Kanady odisiel kamaratkin muž a tiež sa po roku vrátil s prázdnymi vackami. Skôr AT, či De mi príde v tejto dobe najrealnejsie.

miadi
9. máj 2021

Tak tu tvoju posledny vetu splna Kanada. A celkovo k novym obcanom najpriatelskejši narod z tych anglophone urcite.Australia nemam osobnu skusenost no je tam dost draho.znama tam zila 2r s muzom na student visa ale ked si chceli zalozit rodinu tak sli na Svk Lebo tam je to pre cudzincou dost tazke ziskat obcianstvo atd plus tie ceny .. Kanada teraz dava rychlejsie obcianstvo ( do Australie je aj tazsie sa dostat teraz cez covid ) zahranicnym pracovnikom koli covid .. Lebo vela ludi je doma. Australia mà krasnu prirodu ale mna odradili pavuci a hadi + je to fakt dlhy let ked by chcel clovek ist kazdy rok na Svk . Vraj je naj pre zivot ale urcite nie s 5000e Brazilia urcite nie. Koli kriminalote + mentalite. Ked uz exotiku tak Hawaii 😊btw k tomu ze nejaky chlap sa vratil z kanady 😊Moj pradedo sa vratil s holym zadkom z USA pred 100r musela jeho zena predat pole a poslat mu $ aby mal na lod domov .. moze sa stat kazdemu . Rataj stym ze ked pojde len muz niekde za ocean mimo E.U. ze sa nevrafi po 2-3m jeduje ak sa vrati ze neuspel. Len za letenku da tisicku ked najde job bude rad ze ho mà a nebude mat volno ist domov . Tak rataj stym zeby ste sa nevideli dlhsie . Zial.

lavender273
9. máj 2021

Australia ma blby socialny system? To je co za blbost? To pocujem prvy krat.

andreatytler
9. máj 2021

Opytam sa ze preco chcete odyst zo Slovenska? Lebo ak utekate pred zlou sytuaciu na Slovensku, tak je velka sanca ze nebudete nikde spokojni. Zla politika a Covid19 zakazy su vsade. Nemam skusenosti ako emigrovat s malimi detmi, ale isla by som jedine ze vsetci spolu ako rodina. Ako povedala @miadi, nechcela by som byt (mozno) rok odtrhnuta od muza. Emigracia je zavazok. Ak sa pre to rozhodnete, treba zatat zuby a paste a zostat aspon niekolko rokov. Odporucam urcite kupovat len jednosmernu letenku. Ako dobra rodina sa navzajom podrzite v tazkych chvilach.
Trva minimalne rok, kym sa clovek ako tak ustaly. Teda ten prvy rok je to skor samy stres a odriekanie. Az potom si clovek moze zacat uzivat vyhody, ktore ta krajina poskytuje.
Do Kanady potrebujete pobytove viza a trva urcity cas ich vybavit. Da sa prist aj na cierno ale s malimi detmi by som to nikdy neriskovala. Tiez potrebujete mat zo sebou znacnu sumu penazi (ja som pred 16 rokmi potrebovala $10000) Ako rodina budete potrebovat viac. Kanada sa tym asi poistuje proti tomu aby im novi imigranti ostali na krku hned od prveho dna. Neznamena to ze tie peniaze miniete ale musite sa nimi preukazat pri vsupe. Ale je vysoko pravdepodobne ze ak nenajdete pracu, tak ich miniete do 3 mesiacov. Preto treba na zaciatku brat akukolvek pracu. Dobre je ze najst lacnu pracu je velmi lahke. Ale najst pracu v odbore je velmi tazke. Zamestnavatelia vyzaduju Kanadsku prax alebo vzdelanie. Odporucam si hladat zamestnanie cez pracovene agentury (work agency).
Bez pobytovych viz vas nikto nezamestna. Jedine ak na cierno (stavba pre muza). Cize poslat muza na prieskum s turistickymi vizami je uplne k nicomu. A tak isto hladat pracu zo Slovenska.
Valkomesto ako Toronto je idealne pre cerstveho imigranta ale je tam dost draho oproti malym mesteckam daleho od hlucneho davu.
Bezplatne skolky su tusim az od 5 rokov. Dovtedy su deti v childcare ktore su minimalne $1000 na mesiac na dieta. Podla mna sa tebe neoplati zhanat pracu ako cerstvej imigrantke az kym deti nie su v skolke. Zakladne skolstvo a zdravotnictvo je zdarma.
Najomne za 3 izbovy basement je minimalne $1800.
Strava sa da mozno vtesnat do $600 na mesiac.
Minimalna mzda je $14.25 na hodinu.
Dan z prijmu je okolo 20% pre niekoho kto zarobi menej ako 48000 rocne, co bude pravdepodobne vas pripad ako imigrantov v prvych rokoch. S rastucim prijmom rastie aj dan.
Statny dochodok (ktory clovek dostane v 65 roku) je minimalny a je velmi tazke z neho vyzit (okolo $1200 na mesiac). Clovek si musi nasetrit na dochodok. Odporucaju nasetrit $250000.
Kriminalita je individualna podla oblasti (gangy v chudobnych stvrtiach). Ale aj v slusnej, bezpecnej stvrti sa stane zla vec. Ja sa u citim bezpecne ale po tme, neskoro vecer sa bojim ist, ale neznamena to ze nejdem.

Najhorsie na emigracii je, ze sa ocitnete na dne socialneho rebricka. Velmi ubohe byvanie (napriklad tmavy, zatuchnuty basement, kde sa musite zohnut pri vstupe, lebo si udriete hlavu o plafon) co najlacnejsie potraviny, asi ziadne auto, banka vam odmietne dat kreditnu kartu o hypoteke uz ani nehovorim, najomcovia vam nebudu chciet prenajat byt, firmy vas nebudu chciet zamestnat. Toto je velmi tazke pre niekoho kto uz ma na Slovensku urcite postavenie a zabehany zivot.

Ak porovnam Kanadu a Slovensko, tak v Kanade ludia viac robia a menej ziju. Su velmi tolerantni a ak vy nie ste, nebude sa vam tu pacit. Slovensko je malebne a Kanada je privelka na to aby bola krasna (treba cestovat za niecim peknym). Ludia v Kanade ovela menej zavidia a celkove neriesia inych ludi. Je tu velky doraz na bezpecnost. Kanadania fakt miluju hokej, ak ho nemate radi, nebude sa vam tu pacit. Je tu vacsia zima (okrem Vancouveru). Kanada je budovana pre auta, nie ludi... vsetko je neskutocne roztahane, lebo nepotrebuju setrit miestom. Zivot je tu o niekolko rokov pozadu za Europou a celkove ludia nemaju pokrokove myslenie. Ziju motom: Why fix it, if it works. Vsetko sa opravuje tak ze sa to zalepi lepiacou paskou (ducktape).
Veverice su tu tak pocetne a nenavidene ako holuby na Slovensku. Zabudnite na zeleninovu a ovocnu zahradku (vsetko zozeru zvery). V Kanade sa deti do skoly tesia.
Ak sa rozodnete pre Kanadu a ja stale budem aktivna na tomto fore, napis mi. Rada pomozem... vyzdvyhnem z letiska a prichylim na prvych par noci a ukazem co a ako a kde.🙂

Za mna najlepsie miesto na zivot pre niekoho kto vie anglicky je Novy Zeland.

rmm
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miadi
9. máj 2021

@andreatytler dost dobre si to vystihla ..az na ten hokej ( u nas to nikto neriesi mm sporty nastastie nesleduje) hoci u nas v meste zije baba co mà Olympic zlato zensky hokej tusim 2x 😃a tie skolky zadarmo su od 4r. Ja som mala ubytko pekne v byte s free bazenom v budove. Za $900 so spolubyvajucou. (2011)Ale tak Nebolo to moje prve rodeo v zahranici. Aj ked ceny idu hore mm prenajimal nas dom volakedy za $1000 cely.. teraz pozeram ze su raz tolko. Pred dvomi rokmi spekuloval ze kupi dom za 500 000 uz stoji 700. Cim nizsi budget tym tazsie zaciatky. No presne na cierno urcite nie.. este by som dodala ze sama alebo s vacsimi detmi do velkomesta a s malym dietatom lepsie mensie mesto ..

andreatytler
9. máj 2021

@miadi Mne to pride ze hokej je vsade. Ak aj mas stastie ze to u vas nikto nepozera, tak je to vsade naokolo... obchody, kolegovia, rodinne oslavy, bary. A to som hokej mala velmi rada kym som zila na Slovensku, ale teraz mi to doma huci v telke kazducky den a lezie mi to na nervy.🙄 Ale je nutne povedat, ze v Kanade je aj obrovska prilezitost inych sportov, vratane europskeho futbalu.

Ja som mala krasne ubytko. Prenajumala som izbu v dome kde boli super ludia a stalo ma to $300 na mesiac. Ale to bolo v 2004-2007. Teraz stoji ta ista izba minimalne raz tolko. V tom case som si tiez vystacila s $20 na tyzden na potraviny. Boze to boli krasne casy.

Problem s malym mestom je, ze tam je menej prace a nemusi tam byt MHD. Poistka na auto pre cerstveho imigranta je okolo $4000-5000 rocne. To je obrovska palka.

miadi
9. máj 2021

@andreatytler vobec u nas nikto neriesi hokej v obchode v rodine znami nic., len deti Niektore maju hobby hokej mame tu 2areny v okoli. Ale za 10r nikto nedal temu hokej ani v tv ho nevidim nikdy 😂mm maka a ked mà cas na relax tak kuka mandolorian alebo below the deck ci selling sunset. Ja pozeram Netflix crave a prime tv minimum mm Rodina su taliani ich dako sport nezaujima ani nevedeli ked kanada vyhrala cosi tak to uz ani nespomeniem 😃raz za rok chodil mm na hokej do Detroit Lebo jeho bratranec mà VIP listky a to som si ista ze tam chodi len koli tomu free žradlu 😂Lebo odchadzaju pred koncom aby sa netlacili v dave 😂a to by pravy fanušik neurobil. Takze tvoj muz miluje hokej 😃? On je domorodec ?

juliet86
9. máj 2021

norsko a svedsko a bojis sa imigrantov? tak to nie. ved tak si vyberaj podla.urovne krajiny plus ako daleko chces ist zo slovenska plus socialny system pocasie atd a najma kde mas sancu ziskat obcianstvo. kanada je super. takisto aj norsko svedsko. na fb su skupijy slovaci v norsku. slovaci v kanade. ja ked by som mala zit inde ako v sr tak jednoznacne v kanade. spominala si australiu a floridu. usa urcite nie a ani australia.

miadi
9. máj 2021

@andreatytler auto budu potrebovat tak ci tak . Ked je dieta male a ona snim doma -byvanie je lacnejsie mimo velkomesto. Ak bude mat on Nejaky zakladny job za minimum., tak v meste minie viac + Covid je viac v Toronto a okoli. Inak poznala som rodinku co sa im tu Strasne nepacilo a chceli sa “ vratit” zit na Svk len za 10r nesli ani raz na dovcu vzdy sli len na floridu ci kubu.. Strasne nespokojni Lebo im chybal ten spolocensky zivot ako mali na Svk nie som snimi v kontakte ale verim ze su stale tu. A nespokojni boli aj na Svk .

lenkakravcova
9. máj 2021

Imigranti sú v lacných oblastiach. V takých do akých mierite aj vy. Tomu, že budete bývať určitú dobu s rôznymi ľuďmi v okolí sa nevyhnete nikde v zahraničí.
Sestra bola na Erazme v Nemecku a tak 20% mesta boli rôzni migranti (Turecko, Srbsko Ukrajina, Poliaci). Väčšina žila v oblasti kde mala aj ona lacný internát. Nečakaj zázraky. Ľudia ktorí migruju sú na tom finančne tak ako vy. Takmer žiadna rezerva na pomery novej krajiny.

andreatytler
9. máj 2021

@miadi Muz sa narodil na Sri Lanke ale prisiel do Kanady ked mal 3 roky, takze sa da povedat ze je domorodec.... a ano, miluje hokej... este ked sme nemali dieta sme sa pohadali ked som ho poziadala aby sme 1x do tyzdna pozerali nieco ine ako hokej. A to sledoval 2 zapasy kazdy den (od 19:00 do polnoci) a cez vyken este aj poobede.
S tym autom mas pravdu ze ho budu potrebovat tak ci tak. Bezdetny clovek sa v Toronte kludne zaobide bez auta aj cele roky ale s detmi je to ine.
Presne tak. ludia co odchadzaju zo Slovenska lebo su tam nespokojni, budu nespokojni vsade.

andreatytler
9. máj 2021

Autorka... ako teraz citam dalsie prispevky, uvedomila som si tvoju poznamku o agresivnych imigrantoch... ak prides do Kanady, priprav sa na to ze tu najdes viac imigrantov ako domorodych Kanadanov. Tolerancia voci imigrantom (ich farbe pleti, nabozenstvu, zvykom, obleceniu, strave) je jeden z najdolezitejsich nepisanych kulturnych zakonov Kanady. Ak tu chces byt stastna, nesmie ti vadit, ze tvoj sused bude Ind, ktory bude varit tak silne korenene jedla ze to budes citit o 3 domy dalej. Alebo tvoj kolega bude muslim, ktory sa bude chodit modlit kazdu hodinu do spolocnej kuchynky.
Ale vdaka tejto tolerancii, sa tu ty budes citit ako doma.
Inovia a Pakistanci sa vo svojej domovine neznasaju, vedu vojny. Ked pridu do Kanady, nemaju problem vedla seba zit alebo spolu pracovat. Toto ja povazujem za UZASNE.

miadi
9. máj 2021

@andreatytler zas zalezi kde pojde zit. Trebars nase mesto 20 000 obyvatelov vacsinou bieli. Mala mà jednu novu spoluziacku cernosku a videla som tam v inej triede 3 azijske deti. Je to katolicka skola v druhom meste kde sme chodili do early years public school tak tam uz je to riadny mix. Ja som tu dlho bola jedina s prizvukom siroko daleko ale uz sa to meni posledne 4r. Ja mam znamu z filipin a ta tu mà svoju komunitu. Alebo moze mat suseda Mennonite tych je tu dost. To si Teda vyhrala s muzom mega hokey maniak by ma piclo 😂Mm zas nepochvali ziadne jedlo ( musi byt urobene v tej minute ked dojde domov nesmie byt zo vcera a malo by to byt ako od sefkuchara.. na Svk mu nechutilo nic v restikach ani doma Iba bryndzova pomazanka a rezne 🤣šlak ma ide z toho trafit ale nemenila by som stym hokejom 24/7 )kazdy chlap mà svoje muchy. Idem spat Happy Mother’s Day Andrejka 🥰

ingelika78
9. máj 2021

Ja zijem v Australii ale syncek sa narodil uz tu (relativne kratko od presidlenia) 🙂 . Australia je (podla mna) uzasna krajina na zivot.

ingelika78
9. máj 2021

@lavender273 Nie si sama - aj ja to pocujem prvykrat zijem v AU styri roky.

laila22
9. máj 2021

S 5000 by som sa nikde neunúval, je to veľmi málo na nový začiatok v inej krajine. Najprv som videla, že 50 000, ale niektorá kocka tu tiež poznamenala, že 5000 je málo...

svetluska131
9. máj 2021

Co sa mňa týka, určite nechoďte s malými deťmi do Švajčiarska, to vylučte hneď...ja tu zijem, prisla som sem pre skoro 5rokmi sama so synom, ale mal už 12, tak to bolo jediné šťastie ze bol už samostatnej si, a aj tak to nebola sranda keď napr.ochorel.Rodinna politika resp.podpora rodín je tu katastrofalna, sluzby k deťom neskutocne predražene, OCR na deti tu neexistuje. Z jedného platu by ste to nezvládli.
(Aj vek prvorodiciek v CH je najvyšší, ak sa vôbec opovazia mat dieta, je úplne bežné že švajčiarsky deti ani nemaju...)Tu sa dá existovať relatívne dobre ak LEN robíš...a robíš a robíš- a potom platíš.Za všetko a veľa (za čo by si si ani nepomyslela)...Na nič iné ako pracovať nemáš mat cas a nárok, tu už deti vedú k tomu, že sa narodili na prácu a to je dokonca vlastne to najlepšie čo môžu od života chcieť 😉😀
(Ja tu ešte pobudnúť max.10rokov kym syn studuje a dovi.A to ja tu zarábam relat.dobre )

luccija
9. máj 2021

S 2 malými deťmi nepíšeš ake máš ty zamestnanie...by som poslala muža do AT,DE za prácou a nespekulovala by som s takým dalekym zahranicim.Je to dosť narocne umiestniť ich do škôlky, všetko zaplatiť...bude pracovať napr.zo začiatku len muž je to psychický náročné taká zmena.Vzdy je lepšie, keď ide muž pripraví podmienky a príde zena

sense
9. máj 2021

@svetluska131 žijem vo Švajčiarsku cez 15 rokov, áno súhlasím Švajčiarsko nie je zrovna sociálna krajina pre rodiny s deťmi, veľmi krátka materská... Drahé jasle ak nie sú subvenciovane, ale kto chce nájsť uplatnenie tak ho nájde... A áno život je tu dráhy a platí sa za všetko mozne ale aj platy sú iné ako na Slovensku... A ten záleží od vzdelania, práce a nárokov na život. A paradoxne sú to tí menej zarábajúci a migranti kt majú viacej deti... Keďže každým dieťaťom sa znižuje percento dane, veľakrát potom platím zdravotné poistenie štát...
Ale stále ostane aj na výlety, aj dovolenku, aj ušetriť (zas všetko záleží od platu a nárokov na život)

svetluska131
9. máj 2021

@sense tak jasne ze to závisí od mnohých faktorov ako tu človek bude žiť- sám, či živí aj iné osoby atd...a mne osobne napr. je tu financne ešte vždy ovela lepsie ako bolo na SK. Len som myslela nato, že oni konkrétne ako rodinka s 1zarabajucim a 2 malými deťmi by to tu mali extrémne ťažké, a hoci by prežiť prežili, nepomohli by si nijako, este by sa život s deťmi tu skomplikoval a domov by prišli naprázdno.