Dve priezviská. Ako ich používate?

parker36
26. mar 2016

Zienky, zaujimali by ma Vase ci osobne skusenosti, pripadne z okolia ako sa predstavujete... ked mate dve priezviská. Ide o konkretny prípad, ked ani jedno z priezvisk nie je dievcenske priezvisko. Napriklad Jana Kirnak Hornakova znie cela "vymyslene" meno, iba foneticky znie rovnako. Priezvisko Hornakova je po prvom manželovi, volaju sa tak aj deti, priezvisko Kirnak je po druhom manželovi, je skratene, aby to cele meno nebolo take dlhocizne. Potrsia ma vsetky postrehy, pripadne aj ako to vnimate. 🙂

janinah
26. mar 2016

Čo som ja stretla ľudí,tak každý používal obe priezviska,tí ľudia sú na to zvyknutí,raz sa tak volá,tak čo už 😉

parker36
autor
26. mar 2016

@janinah cize aj ked je to take "dlhe" predstavuju sa tak aj pri oosobnom predstavovani, aj napriklad v telefone?

janinah
26. mar 2016

@parker36 áno,ja sa stretávam s pacientami a používaju obe hoc dlhé

kaktusik007
26. mar 2016

@parker36 co ja som sa stretla, tak ano. V pracovnom rozhodne. Co sa tyka sukromneho, tak ak su deti iba Hornakove, zvyknu sa ich mamy predstavovat tiez iba HOrnakova - ale to len napriklad v skolke pri debate s ucitelkou, pri predstavovani vzdy povedali obe mena

5ka500
26. mar 2016

Ja mam tiez dve priezvuska obidve s -ova (za slobodna a vydata)a pri beznom prredstav hovorim zavydata..pri uradnych veciach obidve...

bonaqa2013
26. mar 2016

a načo je ti priezvisko po ex?

parker36
autor
26. mar 2016

@bonaqa2013 no deti sa tak volaju, z toho jedineho dovodu a hlavne preto si ho nechavam 🙂

verenna111
26. mar 2016

Aj ja mam dve priezviska a tak ako pisala kocka vyssie tiez pri predsaveni v telefone al.u doktora s detmi poviem len to po manzelovi a priuradnych veciach poviem obe. Ps.mam obe priezviska prve po muzovi druhe za slobodna pre to lebo dcerka zo vztahu z expartnerom ma moje priezvisko a dvojcata s terajsim manzelom maju jeho priezvisko. Takze ja mam obe 🙂.

zabina27
26. mar 2016

moja mamina ma tak ako ty, po ex aj po terajsom a predstavuje sa, co som si vsimla, do telefonu len po terajsom muzovi. to povodne si nechala, kedze ho mala cca 20 rokov a vsetci ju tak poznali, nie kvoli nam detom, my sme uz dospeli 🙂 asi ho pouziva len v pisomnej forme, ked nieco vypisuje
@parker36

parker36
autor
26. mar 2016

Zienky dakujem za postrehy. Vychadza mi z toho, ze viac-menej kazda pouziva nove priezvisko po manzelovi bezne, to druhe skor len pri "oficialitach". Ja som "mala v plane" ostat pri tom starom, nakolko aj sobas bude v uplnej tichosti, aj bez rodiny, v praci tiez nikto netusi... No budem to musiet zvazit, lebo asi nebudem posobit moc "doveryhodne" , ked sa zakazdym inak predstavim. Je mi to troska zvlastne predstavovat sa aj bez tej koncovky ova, zas nechcem ju tam, pride mi to ako by som sa nevedela rozhodnut pre priezvisko 🙂

sense
26. mar 2016

co poznam ludi teda skor zeny s dvoma priezviskami, vyuzivaju obe aj pri telefonovani, je to sice dlhe ale pouzivaju obe, suu to zvacsa zeny, kt. su bud pripad ako si uviedla ty,, alebo su to zeny kt. uz mali rozbehnutu karieru pred sobasom a ludia ju pozanli pod prvym priezviskom....

co sa tyka koncovky - ova, mam priezvisko bez , a nemam problem sa predstavovat bez -ova, ale zijem v zahranici hoci muz je tiez slovak

merared
24. okt 2020

@bonaqa2013 myslim, ze kvoli detom